روش های تشخیص و رفع نشتی لوله - پارسی زی
آشنایی با دو نژاد سگ پرطرفدار

آشنایی با دو نژاد سگ پرطرفدار

آشنایی با دو نژاد سگ پرطرفدار از نخستین جانورانی که توسط انسان ها اهلی شده اند، سگ ها هستند. از این حیوانات برای شکار، گله‌داری، …

4 روش استعلام چک صیادی در انواع چک

4 روش استعلام چک صیادی در انواع چک

۴ روش استعلام چک صیادی در انواع چک این روزها نقش پررنگ چک در معاملات، قابل انکار نیست و از آنجایی که قوانین مربوط به …

حذف موانع فروش آنلاین + فروشگاه حجاب موفق

حذف موانع فروش آنلاین + فروشگاه حجاب موفق

حذف موانع فروش آنلاین + فروشگاه حجاب موفق خرید آنلاین یکی از هدایا و مزایای عصر حاضر  است که تا به امروز در اختیار هیچ …

روش های تشخیص و رفع نشتی لوله

نشتی لوله یکی از اتفاقات مرتبط با سیستم لوله کشی ساختمان است که ممکن است در هر ساختمانی اتفاق بیفتد. در صورتی که ساکنین ساختمان به موقع متوجه این مشکل نشوند؛ خسارت وارد شده بسیار بیشتر خواهد بود و هزینه و زمان بیشتری نیز برای رفع آن لازم است.

در این مقاله درباره علائم نشتی لوله و چگونگی تشخیص آن همچنین روش های نشت یابی لوله را بررسی کرده و شما را با روش های مختلف حل این مشکل آشنا می کنیم.

لازم به ذکر است که حل سریع تر این مشکل توسط شرکت لوله بازکنی تهران بهمن موجب صرفه جویی در مصرف آب و پیشگیری از خسارت ها و آسیب های بزرگتر به ساختمان خواهد شد.

چکه و نشتی لوله های آب موجب هدر رفتن میزان قابل توجهی از آب می شود. پس بهتر است به این قضیه بیشتر توجه کرده و در صورت لزوم بررسی های لازم را انجام دهید.

نشتی های به اصطلاح پنهان گاهی حتی بنای ساختمان را دچار آسیب می کنند؛ بدین ترتیب باید آنها را بسیار جدی گرفت. در صورتی که بنای ساختمان آسیب ببیند هزینه سنگینی برای ترمیم آن لازم است. دستگاه های مجهز و به روز تشخیص نشتی لوله به این دلیل ساخته شده اند که با پیدا کردن نشتی های پنهان از آسیب به ساختمان و خسارت های بیشتر جلوگیری کنند.

روش های تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله

معمولاً علائم و نشانه هایی وجود دارد که با وجود آنها می توان به نشتی لوله آب پی برد. در صورت مشاهده این نشانه ها باید هرچه سریعتر منشاء نشتی لوله آب را پیدا کرده و از ضرر زیان وارده جلوگیری کرد. علائم و نشانه های نشتی لوله عبارتند از:

  • بالا رفتن یکباره مبلغ قبض آب
  • تغییر یکباره در ارقام کنتور
  • وجود قارچ یا کپک روی دیوار
  • وجود لکه و آسیب یا شکم دادن روی سقف و کف زمین
  • استشمام بوی نم و کپک زدگی
  • مشاهده افت فشار ناگهانی آب
  • شنیدن صدای چکه کردن مداوم آب
  • وجود نشتی آب به طبقات پایین تر

تشخیص نشتی لوله توسط مبلغ قبض آب

زمانی که رقم قبض آب بدون دلیل بالا رود بدون اینکه شما مصرف آنچنانی داشته باشید حتماً باید به دنبال منشاء دلیل این مشکل باشید. منشا آن می تواند نشتی آب باشد. اگر در میزان آب مصرفی مندرج روی قبض آب دقت کرده و آن را با دوره های قبل مقایسه کنید به سادگی می توانید نشتی لوله آب را تشخیص دهید و برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.

تشخیص نشتی لوله توسط ارقام روی کنتور

برای اینکه بتوان نشتی لوله آب توسط کنتور خانه را تشخیص داد باید مصرف آب را در خانه به طور کامل متوقف کرد. پس از متوقف کردن مصرف آب بایستی حرکت شمارشگر و نشانگر جریان آب چک شود. در صورت حرکت چرخ نقره‌ای داخل کنتوردر حال که مصرف آب ندارید؛ به نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان پی خواهید برد. البته در نشتی های کم این مورد جواب نمی دهد. برای اینکه با اطمینان بیشتری از این روش استفاده کنید در ابتدا عدد کنتور را خوانده و چند ساعت صبر می کنید. دقت داشته باشید که در این مدت به هیچ عنوان نباید آب مصرف شود چون در این صورت جواب آزمایش درست نخواهد بود. در نهایت اگر تغییری در ارقام کنتور مشاهده کردید در صورتی که هیچ مصرف آبی نداشته اید قطعاً یکی از لوله ها نشتی داشته است. در این صورت بهترین گزینه برای شما تماس با شرکت لوله بازکنی تهرانپارس است که شبانه روزی، ارزان و فوری می باشد.

تشخیص نشتی لوله با مشاهده قارچ یا کپک روی دیوار

نشتی لوله آب منجر به نم و رطوبت در دیوار خانه می شود. با توجه به این که قارچ ها و کپک ها در محیط مرطوب و نمناک رشد می کنند پس با مشاهده قارچ یا کپک روی دیوار البته در صورتی که دیوار مرتبط با حمام نباشد باید اقدامات لازم را انجام دهید. امکان ن نشتی لوله وجود دارد. گاهی این اتفاق در دیوار های مرتبط با حمام دیده می شود در این صورت جای نگرانی نیست اما مشاهده قارچ و کپک روی دیوار های دیگر نشان از نشتی لوله آب دارد که باید برای رفع آن اقدامات لازم انجام شود.

البته این امکان نیز وجود دارد که نشتی لوله منجر به کپک دیوار نشود در این صورت باید از روش دیگری برای تشخیص نشتی لوله استفاده کرد.

تشخیص نشتی لوله با مشاهده لکه، آسیب و شکم دادن روی دیوار

مشاهده تاول، انحنا یا به اصطلاح شکم دادن دیوار یا هرگونه لکه روی سقف، کف و یا دیوار منزل می تواند نشانه‌ای از نشتی لوله آب باشد. در این صورت باید اقدامات لازم برای نشت یابی و رفع آن انجام گیرد. این علائم نشان دهنده این است که به احتمال زیاد آسیب دیدگی در اطراف همین علائم رخ داده است؛ پس در این صورت تشخیص محل دقیق برای شما راحت تر خواهد بود.

لازم به ذکر است که گاهی رطوبت بالا در ساختمان منجر به به وجود آمدن چنین آسیب هایی می شود. پس مشاهده این علائم روی دیوار سقف یا کف زمین قطعاً نشان دهنده نشتی لوله آب نیست. در این مورد باید بررسی های دقیقی انجام گیرد.

تشخیص نشتی لوله با استشمام بوی نم و کپک

آب باقیمانده در دیوار ناشی از نشتی لوله بوی بد و نامطبوعی ایجاد می کند. در صورت استشمام همیشگی بوی نم و کپک در منزل احتمال نشتی لوله در ساختمان زیاد است که باید در اسرع وقت اقدامات لازم در این خصوص انجام گیرد.

در صورتی که چند روز در منزل نبودید و پس از چند روز به خانه بازگشتید و بوی نم و کپک به مشامتان رسید به احتمال زیاد مشکل نشتی لوله وجود دارد.

تشخیص نشتی لوله با افت فشار ناگهانی آب

افت ناگهانی فشار آب یکی از نشانه های مهم در وجود نشتی لوله می باشد. معمولاً هنگام ترکیدگی لوله و نشتی، افت فشار های ناگهانی به وجود می آید. توجه داشته باشید که بجای کنده کاری، برای تشخیص نشتی لوله با لوله بازکنی بلوار فردوس شبانه روزی و فوری تماس بگیرید تا از هزینه اضافی جلوگیری شود.

تشخیص نشتی لوله با به گوش رسیدن مداوم صدای چکه آب

در صورتی که صدای مداوم چکه کردن آب به گوش می رسد، در صورتی که از منبع صدا بی اطلاع هستید؛ به احتمال زیاد نشتی لوله در قسمتی از سیستم لوله کشی رخ داده است. برای تشخیص این مورد معمولاً باید از دستگاه کمک گرفت چون تشخیص نشت یابی لوله های آب در چنین شرایطی سخت است.

تشخیص نشتی لوله با نشت آب به طبقات پایین

زمانی که سقف طبقات پایین تر یکی از آثار نشتی را دارد، شما به راحتی می توانید از نشتی لوله در سیستم لوله کشی خود باخبر شوید. در این صورت باید اقدامات لازم را انجام داده و مشکل را رفع نمایید. بهتر است در این مورد از لوله کشان متخصص و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع استفاده نمایید.

اقدامات پیشگیرانه در هر زمینه ای کم هزینه تر و بهتر از حل مشکل می باشد. پس بهتر است در وهله اول سعی در پیشگیری از نشتی آب لوله در منزل داشته باشید تا مشکل و دردسری برای شما به وجود نیاید.

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 3 اردیبهشت 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.