وسایل لازم برای شروع نقاشی رنگ روغن - پارسی زی
مراقبت از پوست در تابستان – راهکارهای مهم برای مردان

مراقبت از پوست در تابستان – راهکارهای مهم برای مردان

مراقبت از پوست در تابستان – راهکارهای مهم برای مردان تابستان فصلی است که با آفتاب درخشان و هوای گرم و خشک همراه است. اما …

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه مقدمه آشپزخانه به عنوان قلب خانه، می‌تواند یکی از زیباترین و مهم‌ترین بخش‌های خانه شما باشد. دکوراسیون درست آشپزخانه می‌تواند همچنین در کاربری …

بهترین آموزشگاه زبان چینی

بهترین آموزشگاه زبان چینی

بهترین آموزشگاه زبان چینی روش خودآموزی زبان چینی انتخاب مناسبی برای یادگیری این زبان سخت با تلفظ متفاوت و نوشتار گوناگون نسبت به سایر زبان‌ها …

چکیده : نقاشی از جمله هنرهای بصری و تجسمی است که دارای زیر شاخه‌ها و سبک‌های متفاوتی بوده و در این میان نقاشی با رنگ روغن یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سبک‌های است که هنرمندان زیادی با سلایق متفاوت آن را دنبال می‌کنند.

 

نقاشی از جمله هنرهای بصری و تجسمی است که دارای زیر شاخه‌ها و سبک‌های متفاوتی بوده و در این میان نقاشی با رنگ روغن یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سبک‌های است که هنرمندان زیادی با سلایق متفاوت آن را دنبال می‌کنند. در این سبک هنری به انضمام مهارت آموزی، آشنایی با فنون و تکنیک‌های لازم برای پیاده سازی این نوع طراحی، باید از تجهیزات و وسایل لازم برای شروع نقاشی رنگ روغن آگاه باشید. با تهیه با کیفیت‌ترین متریال‌ها و ابزارهای لازم می‌توانید شروع یک دوره تمرین ایده‌آل را در اختیار داشته و پس از کسب مهارت‌های لازم، بهترین اثر هنری خود را خلق کنید.

1690787387.50.jpg

لازم به ذکر است که یک هنرمند خبره هر چند که از استعداد، ذوق هنری و فنون ماهرانه برخوردار باشد اما به دلیل عدم آشنایی یا انتخاب ناردست، از تجهیزات و ابزارهای لازم در این راستا استفاده نکند به زعم بسیاری از اساتید نمی‌تواند تمامی آموخته خود را بر روی بوم نقاشی به شکل با کیفیت و خلاقانه پیاده سازی کند. البته ناگفته نماند که برای ساخت ابزارهای نقاشی رنگ روغن خصوصاً بوم‌ها از ابزارها و مواد اولیه متفاوتی در برندهای گوناگون استفاده می‌شود و از اندازه بوم گرفته تا نوع پارچه  مدل بوم‌ها مثل زاویه‌دار بودن یا برجسته بودن تمایزات متفاوتی موجود است که کاربرد آنها را نیز متمایز می‌کند. عمده‌ترین ابزارهای لازم برای شروع نقاشی رنگ روغن موارد زیر هستند.

  • رنگ روغن

از جمله بدیهیات اصلی برای این نوع سبک از نقاشی استفاده از رنگ روغن است. نوع رنگ و درجه کیفیت آن می‌تواند نتیجه کار شما را متفاوت کرده و اثرات کیفیت آن در تمیزی، خلق جزئیات و گیرایی اثر هنری شما بسیار ملموس خواهد بود. برای شروع کار به  صورت حرفه‌ای رنگ روغن‌های با کیفیتی مانند الیزا و ماریس وجود دارد، اما برای هنرجوها و افراد مبتدی در کنار رنگ‌های اصلی استفاده از نمونه‌های متنوع موجود در بازار با برندهای مختلف نیز توصیه می‌شود.

  • تربانتین

تربانتین قابلیت اشتعال داشته و در کنار صنایع مختلف در هنر نقاشی نیز بسیار پرکاربرد است. این ماده کاملاً روغنی، بدون بو و بی‌رنگ است و برای تمیزی و پاک کردن قلم مو استفاده می‌شود. با توجه به اینکه رنگ روغن پس از تماس با قلمو به آن چسبیده و جداسازی آن می‌تواند به مرور زمان سخت باشد و باعث صدمه دیدن قلمو نیز شود، اما استفاده از تریانتین می‌تواند بسیار راهگشا بوده و باعث تمیزی سریع‌تر و راحت‌تر رنگ روغن از قلمو شود.

 آموزشگاه رنگ روغن

  • قلم مو

قلم مو از جمله ابزارها و متریال‌هایی است که به عنوان اصلی‌ترین ابزار دست هنرمند و طراح شناخته می‌شود زیرا با کمک این قلموها و روغن نقش اصلی بر روی بوم زده می‌شود. قلموها برای این نوع سبک از نقاشی دارای تنوع و سایزهای مختلفی هستند که برای هر نوع طراحی استفاده از نوع متفاوت آن می‌تواند کاربردی باشد. قلموها دارای مدل‌هایی مانند گرد، بادبزنی، زبان گربه‌ای و … هستند. برای طراحی تصاویری مانند برگ درختان، شاخه‌ها، مخلوط کردن رنگ‌ها و هایلایت‌ها می‌توان از قلم‌های مانند بادبزنی استفاده کرد. متعاقباً مدل‌های مختلف قلمو دارای کاربرد متفاوتی بوده که بسته به مهارت و نوع طراحی و سلیقه می‌تواند مدل و سایز متفاوتی داشته باشد. در انتخاب قلمو به متریال ساخت آن که می‌تواند از مواد طبیعی یا الیاف مصنوعی و نرمی یا زبری آن توجه کنید.

  • شیشه برای تمیز کردن برس

مسلماً هنرمند برای استفاده از قلمو یا برس در نقاشی نیازمند قلموی تمیز و فاقد رنگ است، پس برای استفاده مجدد از قلمو یا رنگ دیگر باید برای تمیز کردن آن از تینر استفاده شود به این منظور شیشه‌ای برای تمیز کردن برس لازم است. با وجود این شیشه و تینر موجود در آن می‌توان با قرار دادن قلمو در شیشه حاوی موهای قلمو و تکان دادن آرام آن پس از نرم شدن بقایای رنگ و ترکیب آن با تینر، قلمو را تمیز و مجدداً مورد استفاده قرار داد.

 

  • حلال (روغن بزرک)

یکی از مهم‌ترین روغن‌هایی که در نقاشی رنگ روغن  برای رقیق  و غلیظ  کردن رنگ‌ها به عنوان حلال پرکاربرد است روغن بزرک یا روغن بذر کتان است. این حلال روغنی گیاهی و بی‌رنگ است که از دانه‌های خشک گیاه کتان به دست می‌آید و بسیار پرکاربرد با مصارف متعدد است. از دیگر اثرات استفاده از این روغن می‌توان به ایجاد شفافیت و درخشندگی در کار اشاره کرد. این روغن در ترکیب با دیگر روغن‌ها می‌تواند به عنوان چسب باعث متصل شدن رنگدانه‌ها در رنگ‌های روغنی شود.

  • دستمال نخی

مسلماً پس از قرار دادن قلموها در شیشه حلال و تینر برای تمیزی رنگ نیازمند خشک کردن قلمو با استفاده از پارچه یا کاغذ و روزنامه هستید که بهترین گزینه پس از بیرون آوردن قلمو از شیشه و خشک کردن سریع آن می‌تواند پارچه‌های نخی باشد. زیرا به دلیل نوع جنس قدرت بیشتری در تمیز کردن رنگدانه‌های باقیمانده روی قلمو دارند.

  • پالت

در میان ابزارهای لازم برای شروع نقاشی رنگ روغن، هر نوع متریال مانند پالت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. از پالت برای ترکیب کردن رنگ‌ها و ساخت رنگ مورد نظر استفاده می‌شود. این پالت‌ها دارای جنس‌های کاغذی، چوبی و پلاستیکی هستند که معمولاً هنرجوها و افراد مبتدی از پالت‌های پلاستیکی به دلیل طول عمر بالا و مقرون به صرفه بودن بیشتر استفاده می‌کنند.

  • بوم نقاشی

یکی از اصلی‌ترین تجهیزات که به عنوان اساس و پایه کار هنرمند تلقی می‌شود بوم نقاشی است این بوم باید دارای متریال‌ها، پارچه و جنس خوبی باشد تا نتیجه کار نیز ایده‌آل حاصل شود. معمولاً برای ساخت بوم نقاشی از جنس‌هایی مانند کتان، پلی‌استر و کرباس استفاده می‌شود که دارای ضخامت‌های مختلفی هستند. هرچه بوم نقاشی ضخیم‌تر باشد کار هنرمند راحت‌تر و کیفیت نهایی نیز ایده‌آل خواهد شد.

هنگام تهیه بوم نقاشی باید کاملاً به جنس آن، میزان ضخامت و منافذ آن دقت کنید که دارای تار و پود بسیار فشرده‌ای باشد و هیچگونه منافذ بازی نداشته باشد.

رنگ روغن چیست

  • مداد

در نقاشی رنگ روغن به دلیل مات بودن رنگ استفاده از مدادهای زغالی که دارای نوک پهن و نرمی هستند توصیه می‌شود. مدادها از نظر نرمی و سختی دارای انواع مختلفی بوده و برخلاف گذشته به جای سرب از گرافیت تهیه می‌شوند. اما به دلیل شکننده و نرم بودن از ترکیب خاک رس در ساخت آنها استفاده می‌شود.

  • سه پایه و لباس کار

سه پایه‌ها از جمله ابزاری هستند که از چوب ساخته شده، دارای سایزها، ابعاد و طرح‌های مختلفی بوده و به عنوان اصلی‌ترین ابزار کار هنرمند شناخته می‌شود. فیکس بودن بوم روی سه پایه علاوه بر  تسلط و تمرکز بیشتر و بهتر هنرمند، باعث می‌شود سطح کار زاویه درستی به خود بگیرد. رنگ روغن در تماس با لباس می‌تواند باعث رنگ گرفتگی و کثیف کاری شود که در این سبک استفاده از لباس کار مخصوص لازم است.

 روش غیرمستقیم کار با رنگ روغن

جمع‌بندی

از جمله زیر شاخه‌های مادر هنرهای تجسمی نقاشی رنگ روغن است که علاقمندان و طرفداران زیادی داشته و مسلماً پشت سر گذاشتن دوره آموزشی در مجموعه‌ها و آموزشگاه‌های حرفه‌ای می‌تواند گزینه ایده برای هنرجویان باشد. شما عزیزان می‌توانید برای یادگیری این هنر دیرینه به تجربه و مهارت استادان مجرب آموزشگاه نقاشی وصال تکیه کنید و با تهیه بهترین و با کیفیت‌ترین ابزارهای لازم برای نقاشی رنگ روغن در این گالری با سابقه تکنیک‌های لازم را در زمینه دوره‌های نقاشی رنگ روغن، ترکیب رنگ‌ها و طراحی فرا بگیرید و آثار فاخر و زیبایی را خلق کنید.

در حال حاضر ، آموزشگاه نقاشی وصال ، کلاس های نقاشی رنگ روغن را در سطوح مختلف برگزاری می نماید . جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت vesal-art.com مراجعه کنید

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 27 فروردین 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.