راهنمای خرید آجر + یک راهنمای کامل و جامع - پارسی زی
بررسی پکینگ های لاستیکی موجود در بازار

بررسی پکینگ های لاستیکی موجود در بازار

بررسی پکینگ لاستیکی پکینگ لاستیکی قطعه ای لاستیکی می باشد. از این قطعه برای آب بندی کردن پیستون و پمپ استفاده می شود. جنس پکینگ لاستیکی از آزبستوس …

6 نکته بهداشت دهان و دندان برای محافظت بیشتر از دندان ها

6 نکته بهداشت دهان و دندان برای محافظت بیشتر از دندان ها

۶ نکته بهداشت دهان و دندان برای محافظت بیشتر از دندان ها مینای دندان قوی ترین ماده در بدن انسان است، اما قسمت حساس و …

شرایط خرید اقساطی لوازم خانگی بدون ضامن

شرایط خرید اقساطی لوازم خانگی بدون ضامن

فروش اقساطی چیست خرید اقساطی لوازم خانگی واژه‌ای است که امروزه در بسیاری از فروشگاه‌های واقعی و مجازی به چشم می‌خورد. امروزه قیمت لوازم خانگی …

راهنمای خرید آجر + یک راهنمای کامل و جامع

با توجه به ظهور مصالح جدید برای سازه‌های مدرن، اما همچنان آجر اصالت و ماهیت خود را در میان سایر مصالح حفظ کرده است. مقاومت، پایداری و استحکام قابل توجه آجر سبب شده تا همچنان از این ابزار به عنوان ضروری‌ترین و کلیدی‌ترین مصالح ساختمانی استفاده شود. از جمله کاربردی‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع آجر می‌توان از آجر لفتون، آجر سفال و آجر نما نسوز نام برد. توجه داشته باشید که قیمت آجر با توجه به نوع و کارایی آن تعیین می شود.

در نتیجه توصیه می‌شود که تا حد امکان برای خرید آجر به فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر مراجعه کنید. همچنین توجه به راهنمایی‌های مرتبط با خرید آجر این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا از جنس مرغوب و باکیفیت بهره مند شوید. پس برای آشنایی بیشتر درباره قیمت خرید آجر و همچنین راهنمایی‌های مرتبط با خرید آجر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

به چه آجری، آجر با کیفیت می‌گویند؟

آجر با کیفیت، آجری است که از سفتی مناسب و انعطاف پذیری ایده‌آل برخوردار باشد. علاوه بر آن، آجر مرغوب و باکیفیت بایستی به خوبی پخته شده باشد و خاک رس درون آن نیز به خوبی خمیر شده باشد. توجه داشته باشید که رنگ یک آجر باکیفیت روشن و زنده است. اگر چنانچه دو آجر مرغوب را به یکدیگر بزنید، صدایی از آن شنیده می‌شود که ناشی از کیفیت و سطح مرغوبیت آن است. از دیگر نشانه‌های آجر با کیفیت، توپُری آن است. به طوری‌که مواد تشکیل‌دهنده آن متراکم تر از آجرهای نامرغوب است. از دیگر نشانه‌های آجر با کیفیت، سنگینی آن است. این سنگینی نشانه دوام و استحکام آجر است که می‌توان برای سازه‌های مختلف با خیال آسوده از آن استفاده کرد.

نکات قابل توجه برای خرید آجر

حالا که به خوبی با نشانه‌های آجر باکیفیت آشنا شدید، نوبت به راهنمای خرید آجر می‌رسد. در اینجا به شرح برخی از نکات ضروری و کاربردی برای خرید آجر مرغوب می‌پردازیم.

وزن آجر

وزن یک آجر با کیفیت در حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ارزیابی شده است. توجه داشته باشید که وزن هر آجری با توجه به مواد به کار رفته درون آن، متفاوت است.

میزان چسبندگی ملات به آجر

میزان چسبندگی یا همان خاصیت مکندگی اجر باید ۱۵ درصد باشد. چرا که مکندگی آجر از این مقدار کمتر باشد، ملات به خوبی به آجر نمی‌چسبد.

نصب آجر لفتون قرمز با ملات ماسه و سیمان با بندکشی طوسی و مشکی

اگر چنانچه این مقدار بیشتر از ۱۸ درصد باشد، تمامی آب ملات به اجر جذب شود. در نتیجه ملات خراب شده و روند آجر چینی به خوبی انجام نمی‌شود.

صدای بهم خوردن دو آجر

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، صدای برهم خوردگی دو اجر نشان دهنده سطح کیفیت آجر است. شنیدن صدای زنگ نشانه کیفیت یک آجر مرغوب است. همچنین این صدا بیانگر سطح مقاومت و توپر بودن آجر هم هست.

رنگ آجر

رنگ یکنواخت آجر از دیگر نشانه‌های سطح کیفیت آن است. اگر آجر از سطح کیفی مناسب و کافی برخوردار باشد حتی در برابر آتش سوزی و هرگونه حرارت از خود مقاومت قابل توجهی نشان داده و به راحتی آب نمی‌شود. رنگ قرمز عقیق و یکنواخت از جمله مشخصات ظاهری یک آجر با کیفیت است.

سختی آجر

قبل از خرید آجر به شکل ظاهری آجر توجه کنید. اگر آجر دارای حفره‌هایی بود از خرید آن اجتناب کنید. سختی و استحکام آجر باید به گونه‌ای باشد که حتی با ناخن روی آن به راحتی خط نیفتند. علاوه بر آن بایستی فاقد حفره باشد.

چگونه آجر را تست کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد که حتی می‌توانید سطح کیفیت آجر را تست کنید. یا کارکرد آن را مورد آزمون و خطا قرار دهید. در اینجا برایتان شرح می‌دهیم که چگونه می‌توانید از سطح مرغوبیت آجر مطمئن شوید.

اندازه استاندارد آجر

شکل ظاهری آجر از جمله فاکتورهای کلیدی است که باید در وهله اول به آن توجه کنید. سایز، اندازه، رنگ و مواردی از این نظر از جمله مشخصات ظاهری است. آجرهای مرغوب کاملاً مستطیل شکل نشانه روند صحیح پخت و قالبگیری آجر است.

اندازه و ابعاد آجر لفتون کامل و نیمه، آجر تایل و نسوز و غیره

اندازه استاندارد آجر ۱۹۰ میلیمتر در ۹۰ میلیمتر است. همچنین آجرهای ساختمانی دارای ابعاد استاندارد ۲۰۰ میلیمتر در ۱۰۰ میلیمتر است.

بررسی سطح مقاومت آجر

آجرهای با دوام و مقاوم نباید به راحتی دچار ترک یا شکستگی شوند. همچنین آجر مرغوب نبایستی از فاصله یک متری که بر زمین سقوط می‌کند، بشکند یا دچار ضربه شود.

بررسی میزان نمک محلول در آجر

از دیگر تست‌هایی که می‌توانید روی آجر پیاده کنید، بررسی مقدار نمک محلول در آجر است. در‌واقع وجود نمک محلول در مواد آجر بسیار خطرناک بوده و نباید از آن استفاده شود. وجود یک لایه پودر سفید یا خاکستری بر روی سطح آجر از جمله نشانه‌های وجود نمک محلول در آجر است. در نتیجه اگر متوجه رسوب سفید رنگ روی آجر شدید، از خرید آجر بپرهیزید.

بررسی میزان مقاومت فشار آجر

برای بررسی میزان استحکام آجر نیاز به یک دستگاه crushing است. بدین ترتیب که اجر لفتون یا آجر سفال را زیر دستگاه در قسمت مخصوص قرار داده و تا حد امکان درجه فشار دستگاه را روی آجر بالا می برید. با انجام این کار متوجه سطح استحکام و مقاومت آجر خواهید شد.این آزمایش را می‌توانید بر روی ۵ نوع از آجرهای مختلف امتحان کنید و در نهایت میانگین نتایج حاصل از فشار آجرها را بسنجید.

بررسی میزان جذب آب آجر

برای انجام این تست در ابتدا آجر مورد نظرتان را وزن کنید. پس از آن آجر را به مدت ۲۴ ساعت یا یک شبانه‌روز درون یک‌ کاسه آب قرار دهید. پس از گذشت این مدت، آجر خیس شده را مجدد وزن کنید. در آخر اختلاف وزن موجود در آجر خشک و اجر خیس را به دست آورید. این اختلاف وزن نشانه مقدار آب جذب شده درون آجر است.

کلام پایانی

دانستن نکات مرتبط با راهنمای خرید آجر این بستر را برایتان فراهم می‌کند تا با علم بیشتری آجرهای مورد نظرتان را تهیه کنید. با توجه به توضیحات گفته شده می‌توانید تمامی نکات را برای بررسی انواع آجر مورد سنجش قرار دهید. برخی از نکات از جمله بررسی شکل ظاهری آجر بسیار ساده بوده و به راحتی می‌توان سطح کیفیت آجر مرغوب را از آجر نامرغوب شناسایی کرد. توصیه می‌شود برای خرید آجر با کیفیت به سایت‌های معتبر و مراکز معتبر مانند شرکت آجر گستر امیران با برند تجاری امیران نما (https://amirannama.com/) مراجعه کنید. اطلاع از لیست قیمت آجر قبل از خرید نیز برای تمامی مشتریان عزیز توصیه می‌شود.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 14 دی 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.