مهم‌ترین نکات دریافت خسارت از بیمه - پارسی زی
چگونه مقاله علمی بخوانیم؟

چگونه مقاله علمی بخوانیم؟

چگونه مقاله علمی بخوانیم؟ اگر تا به حال برای انجام مقاله اقدام کرده باشید، می دانید که تلاش برای خواندن یک مقاله علمی یا پژوهشی …

مرتضی جاوید رکورد جدیدی در کتاب گینس ثبت کرد

مرتضی جاوید رکورد جدیدی در کتاب گینس ثبت کرد

مرتضی جاوید صبح امروز در محل گنبد آسمان برج میلاد، رکورد حفظ ۲۷ عدد در ۴ ثانیه را با حضور مشاور گینس به ثبت رساند. …

سامانه fardamarket.com سفارش آنلاین دارو

سامانه fardamarket.com سفارش آنلاین دارو

زمانی خرید اینترنتی دارو بسیار سخت و یا ناممکن بود ، اما امروزه با توجه به محدودیت های رفت و آمدی دوران کرونا نیاز به …

مهم‌ترین نکات دریافت خسارت از بیمه

مطالبه خسارت از شرکت های بیمه، همیشه یکی از مهم‌ترین چالش های بیمه گذاران با بیمه گر بوده است. چراکه در اکثر مواقع، هزینه ای که به عنوان جبران خسارت به زیان دیده پرداخت می‌شود، کمتر از سطح توقع وی می‌باشد. بر همین اساس برخی از بیمه گذاران تمایل دارند در صورت امکان، اختلافات مطرح شده را از طریق مجاری قانونی پیگیری نموده و خسارت بیشتری را مطالبه نمایند. در این صورت توصیه می‌کنیم به منظور جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر، پیش از طرح دعوا از مشاوره حقوقی بیمه کمک بگیرید.

در این مقاله به مهم‌ترین راهکارهای جمع‌آوری اسناد و مدارک برای طرح شکایت از بیمه پرداخته و آن‌ها را از زبان وکیل بیمه بازگو می‌کنیم.

اقدامات لازم در بیمه آتش سوزی

مبلغی که در بیمه آتش سوزی به عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود، قابل توجه است؛ از طرف دیگر خسارت به بار آمده در عناوینی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند نیز چشمگیر می‌باشد. به همین دلیل وکیل بیمه آتش سوزی توصیه می‌کند به منظور جلوگیری از هدررفت منابع مالی، در صورت خرید بیمه به نکات زیر توجه کنیم:

  • چنانچه قصد دارید برای انبار محصولات خود بیمه آتش‌ سوزی خریداری کنید، بهتر است لیست محصولات را مرتبا به شرکت بیمه گزارش نمایید. چراکه موجودی بسیاری از انبارها مرتبا در حال تغییر می‌باشد و لازم است پس از هر گونه تغییر، بیمه گذار لیست آخرین موجودی انبار را توسط نماینده بیمه، به اطلاع شرکت بیمه برساند.
  • کارشناسانی که به منظور صدور بیمه آتش‌ سوزی به محل مورد نظر مراجعه می‌کنند، موارد مختلفی را به بیمه‌گذار توصیه می‌نمایند (برای مثال قرار دادن کپسول آتش‌نشانی در محل مشخص)؛ که در صورت عدم رعایت این موارد از سوی بیمه‌گذار، ممکن است زمان بروز خسارت، طرفین دچار مشکلات حقوقی شوند. بنابراین بیمه‌گذار ملزم است علاوه بر رعایت تمامی این موارد، مدارک دال بر اثبات انجام آن‌ها را نیز داشته باشد.
  • یکی از پوشش‌های تکمیلی بیمه آتش‌سوزی، سرقت می‌باشد که ممکن است در زمان بروز این حادثه و پرداخت خسارت، اختلافات متعددی بین بیمه‌گذار و شرکت بیمه به وجود بیاید؛ به همین جهت توصیه می‌کنیم در صورت درخواست این پوشش، به جزئیات بیمه‌نامه توجه ویژه‌ای نمایید. چنانچه پیش‌گیری از این موضوع اختلاف‌برانگیز ممکن نبود، با وکیل بیمه آتش سوزی مشورت کنید.

اقدامات لازم در بیمه باربری

یکی دیگر از بیمه های تجاری که مبلغ حق بیمه نسبتا زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، بیمه باربریست. تجار و بازگانان موظف هستند برای انتقال محموله‌های خود از راه‌های زمینی، هوایی و آبی، بیمه نامه باربری تهیه کنند. اما با بی توجهی به برخی نکات مهم در طی مسیر، عملا بیمه نامه خود را فاقد ارزش و اعتبار می‌کنند. در همین راستا مهم‌ترین نکات قابل توجه در بیمه رشته باربری را از زبان وکیل بیمه باربری بیان می‌داریم.

  • در صورت خرید بیمه باربری بین‌المللی، موارد تحت پوشش هر یک از کلوزها را مطالعه کرده و با توجه به خطراتی که محموله شما را تهدید می‌کند، کامل‌ترین کلوز را انتخاب نمایید.
  • چنانچه به بیمه باربری بین المللی نیاز دارید، حتما قوانین کشور طرف مقابل را نیز مورد توجه قرار دهید. برای مثال اگر هزینه‌‌ حمل، هزینه گمرک، عوارض خروج از کشور و… در کشور مذکور تحت پوشش بیمه نباشد و از صاحب محموله خواسته شود، نیازی به خرید پوشش‌های مذکور نیست.
  • پروفرم‌ یا پیش فاکتورهایی که ضمیمه بیمه‌نامه می‌شوند، باید با خود محموله مطابق باشند. در صورت عدم تطابق بین آن‌ها ممکن است هنگام پرداخت خسارت، با مشکل مواجه شوید.
  • نحوه حمل و نقل بار در تعیین سطح ریسک بیمه تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال باری که به صورت بسته‌بندی و توسط کانتینر منتقل می‌شود، سطح ریسکش از باری که به صورت فله‌ای جابه‌جا می‌شود بیشتر است. به همین منظور بهتر است بیمه‌گذار برای کاهش ریسک بیمه خود به توصیه‌های نمایندگان بیمه توجه کند.

اقدامات لازم در بیمه مسئولیت

همانطور که پیشتر گفته شد، برخی از رشته‌های بیمه مانند بیمه آتش سوزی، بیمه باربری و… به دلیل ارزش موضوع بیمه و مبلغ قابل توجه آن، محل اختلاف بین بیمه گذار و بیمه گر بوده و نیازمند دقت و توجه بیشتر بیمه گذار می‌باشند. در همین راستا، بیمه مسئولیت را نیز می‌توان از جمله همین بیمه‌ها دانست که در ادامه نکات مورد نظر این رشته، از زبان وکیل بیمه مسئولیت بازگو خواهد شد.

  • آگاهی و اطلاع کامل بیمه گذار از ریسک‌های مسئولیتی که بیمه می‌شود حائز اهمیت است. در واقع با توجه به انواع گوناگون بیمه مسئولیت، بیمه‌گذار باید بداند چه ریسک‌ها و خطراتی، مسئولیت وی را تهدید می‌کند. در این صورت می‌تواند بهترین بیمه را خریداری نموده تا در صورت پیشآمد حادثه، کمتر متضرر شود. این آگاهی در جلسه مشاوره با کارشناسان بیمه به دست می‌آید.
  • پیش از صدور بیمه مسئولیت، زمان مشخصی را به دریافت مشاوره از کارشناس بیمه اختصاص دهید. بیمه گذار تا حدودی از خطرات شغل خود آگاه است اما به امور بیمه تسلطی ندارد؛ کارشناس بیمه نیز با وجود تسلط به امور بیمه، تخصصی در جزئیات مشاغل و مسئولیت‌ها ندارد. بنابراین در طول گفت‌وگو و مشورت بیمه‌گذار و کارشناس بیمه، تمامی خلأهای موجود در مسئولیت بیمه شده مشخص می‌شوند تا یک بیمه‌نامه ایده آل صادر شود.
  • بیمه گذار موظف است هنگام خرید بیمه، اطلاعات کامل و صحیحی از محل کار و مسئولیت خود به نمایندگان بیمه ارائه دهد تا سطح ریسک بیمه به درستی تعیین شود. برای مثال یک چاپخانه سطح ریسک بالایی ندارد؛ اما در صورتی که یک دستگاه خطرناک در آن مکان وجود داشته باشد، سطح ریسک افزایش یافته و در صورت مغایرت با بیمه‌نامه، پرداخت خسارت به راحتی انجام نمی‌شود.

بیموکیل؛ مرجع تخصصی دعاوی بیمه

بیموکیل اولین مرجع تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت دعاوی بیمه است. این تیم متشکل از وکلایی می‌باشد که بنا بر فعالیت چند ساله خود در پرونده‌های مربوط به بیمه، تجربه حائز اهمیتی در این زمینه کسب کرده‌اند؛ ضمن آنکه دانش و تسلط آن‌ها بر مباحث حقوقی نیز کمک شایانی به پیشبرد بهتر پرونده مراجعین کرده است.

مخاطبان این مجموعه می‌توانند علاوه بر وکالت دعاوی بیمه و دریافت مشاوره حقوقی تخصصی، خدمات صدور یا تمدید بیمه‌نامه خود را نیز به کارشناسان این تیم بسپارند. مزیت این خدمت برای بیمه گذاران این است که یک وکیل مسلط به بیمه، علاوه بر راهنمایی و مشاوره به بیمه گذار می‌تواند بهترین بیمه نامه را صادر نماید تا در آینده خطر عدم دریافت خسارت، بیمه گذار را تهدید نکند. شما مخاطبین عزیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۸۷۶۵۲۵ تماس گرفته و یا به سایت bimokil.ir مراجعه نمایید.

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 6 خرداد 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.