تأثیر مکمل گلوتامین بر روی بدن در بدنسازی - پارسی زی
با روغن کندش بیشتر آشنا شوید

با روغن کندش بیشتر آشنا شوید

با روغن کندش بیشتر آشنا شوید شاید اولین بار باشد که نام گیاه کندش به گوشتان می‌خورد، اما این گیاه آن طور که فکر می‌کنید، …

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها طراحی سایت امروزه به عنوان یکی از ابزار های بسیار کلیدی برای بازاریابی است ، شما با …

افزایش کیفیت ساخت با بلوک هبلکس

افزایش کیفیت ساخت با بلوک هبلکس

هبلکس یک محصول ساختمانی قدرتمند، همه کاره، با کارآمدی بسیار بالاست که از بتن هوادهی اتوکلاو شده یا همان Autoclaved Aerated Concrete ساخته شده است. شرکت …

چکیده : گلوتامین اسید آمینه ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و دارای مزایای بسیاری می باشد همچنین این اسید آمینه در بسیاری از مواد غذایی که دارای پروتئین می باشند یافت می شود و سوخت اصلی سلولهای ایمنی بدن و روده می باشد.در مواقعی که مقدار آن در بدن کمتر از میزان مورد نیاز باشد می بایست این مقدار مورد نیاز توسط مکمل های گلوتامین تامین شود.

 

در ساختار عضلات انسان بیشترین ماده ای که وجود دارد پروتئین ها هستند. اگر پروتئین ها را مانند یک ساختمان در نظر بگیریم، آمینواسیدها مانند آجرهای یک ساختمان، اسکلت و بنای آن هستند و در ساختار و تقویت عضلات نقش مهمی دارند.یکی از مهم ترین این اسید آمینه ها که در بیشتر بخش های ساختمان عضلانی وجود دارد و چیزی حدود ۶۱ درصد ساختمان عضلات را به خود اختصاص داده گلوتامین است.

گلوتامین یکی از مهم ترین اسید آمینه هاست که امروزه نه تنها به عنوان مکمل بدنسازی کاربرد دارد بلکه در درمان بسیاری از بیماری ها هم مورد استفاده قرار می گیرد. گلوتامین در بدنسازی بسیار مورد توجه افراد ورزشکار می باشد و بسیاری از ورزشکاران برای حفظ عضلات خود و همچنین عضله سازی از این مکمل استفاده می کنند. مصرف گلوتامین علاوه بر عضله سازی سبب افزایش استقامت و توان بدن و ریکاوری بسیار سریع بدن بعد از تمرینات ورزشی می باشد.

در تمرینات شدید و قدرتی نیاز بدن به گلوتامین افزایش خواهد یافت زیرا مقدار گلوتامین بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع ممکن است سبب عضله سوزی و تحلیل رفتن عضلات شود. بنابراین استفاده از الگلوتامین بعد از تمرینات شدید لازم و ضروری است که میتوان این میزان مورد نیاز را از طریق مکمل های گلوتامین دریافت نمود.

مکمل گلوتامین چیست؟

مکمل گلوتامین بدنسازی

یک اسید آمینه مهم است که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند و در بسیاری از غذاها نیز یافت می شود. این اسید آمینه نقش مهمی در سلامت روده ها دارد و همچنین بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهد. این اسید آمینه فراوان ترین اسید آمینه در خون و مایعات دیگر بدن می باشد. این اسید آمینه در تخم مرغ، گوشت گاو،برنج سفید، ذرت و …. به مقدار زیادی یافت می شود. از آنجایی که گلوتامین بخش مهمی از پروتئین است بنابراین هر ماده غذایی که دارای پروتئین باشد حاوی مقادیری گلوتامین نیز هست.

چند نوع مکمل گلوتامین وجود دارد؟

اگر از مکمل بدنسازی استفاده می کنید، شاید در داروخانه ها و یا فروشگاه ها متوجه شده باشید که روی بعضی از مکمل ها گلوتامین و روی برخی دیگر از آن ها ال گلوتامین نوشته شده است جالب است بدانید که این مکمل ها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند!

اسید آمینه گلوتامین در دو فرم ال-گلوتامین و دی-گلوتامین وجود دارد که فقط در آرایش اتمی و ساختار شیمیایی با هم متفاوت هستند.شکل دی-گلوتامین معمولا در بدن موجودات زنده کارایی ندارد اما ال- گلوتامین یا همان گلوتامین فراوان ترین آمینواسید موجود در بدن انسان است که مکمل های آن به شکل پودر و یا قرص توسط شرکت ها و برندهای مختلف تولید شده و در بازار وجود دارد و بسیار مورد توجه بدنسازان قرار گرفته است.

مصرف مکمل های گلوتامین به چه افرادی توصیه می شود؟

گلوتامین بدنسازی

  • ورزشکاران و افرادی که تمرینات ورزشی سختی انجام می دهند و عضلات آن ها نیاز به ریکاوری سریع دارد یا حتی به دنبال افزایش حجم و توده عضلانی در بدن خود هستند.
  • افراد سالمند که توانایی تولید گلوتامین در آن ها با افزایش سن کاهش می یابد.
  • افرادی که رژیم های سخت های گیاهخواری دارند یا از مشکلات سوء تغذیه رنج میبرند و ماهیچه ها و عضلات در این افراد در خطر کاتابولیسم و از بین رفتن قرار دارد.
  • افرادی که درگیر بیماری های گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر هستند.
  • افرادی که رژیم های غذایی غیر اصولی و کم کالری را دنبال می کنند و بدنشان پس از مدتی از ماهیچه ها و عضلات به عنوان سوخت برای ادامه حیات خود استفاده می کند.

همانطور که در موارد بالا اشار کردیم گلوتامین صرفا یک مکمل بدنسازی نیست. این امینو اسید در دسته آمینواسید های غیر ضروری است که بدن می تواند آن را تولید کند و در صورت اختلال در فرایند تولید آن و بیماری ما نیاز به مصرف آن پیدا می کنیم.

مزایای استفاده از گلوتامین چیست؟

تقویت سیستم ایمنی بدن: تحقیقات حاکی از آن است که گلوتامین می تواند زمان بهبودی بیماری را کاهش دهد و عوارض را در هنگام بیماری به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. گلوتامین یک منبع سوخت برای سلول های ایمنی بدن به شمار می رود. در برخی مواقع مانند جراحی یا مشکلات دیگر ممکن است سطح آن در بدن کم شود. اگر مقدار آن کم شود و مقدار نیاز بدن از مقدار دریافتی کمتر باشد بدن ممکن است ماهیچه ها را تجزیه نماید تا نیاز بدن به این اسید آمینه رفع شود. بنابراین در این مواقع استفاده از مکمل های گلوتامین توصیه می گردد.

سلامت روده ها: گلوتامین برای حفظ پرزهای روده کوچک لازم است و سبب جلوگیری از ورود باکتری ها به دیواره روده می شود و به این ترتیب سبب حفظ سلامت روده ها می گردد.

تقویت عضله سازی و عملکرد ورزشی: استفاده از گلوتامین بعد از تمرینات ورزشی سبب افزایش میزان عضله سازی وهمچنین ریکاوری بدن بعد از تمرینات شدید خواهد شد.

گلوتامین علاوه بر موارد گفته شده برای درمان برخی بیماری ها مانند زخم معده و همچنین برخی سرطان ها نیز کاربردی است.

گلوتامین همچنین سوخت و ساز چربی ها را در بدن بالا می برد که سبب می شود که مواد مغذی در بدن بهتر جذب شوند. همچنین این اسید آمینه سبب ساخته شدن گلوکز در بدن بدون تغییر مقدار انسولین می شود.

روش تشخیص گلوتامین با کیفیت چگونه است ؟

امروزه به دلیل این که تنوع مکمل‌ها در بازار بسیار زیاد است تشخیص دادن مکمل با کیفیت کار دشواری است. اما با این حال روش هایی وجود دارد که به کمک آن میتوان گلوتامین با کیفیت را تشخیص داد و آن را تهیه نمود.

  • مکمل نباید بوی نامطبوع داشته باشد.
  • از برند ها و شرکت های معتبر استفاده نمایید.
  • مقداری از پودر را در دهان خود بریزید، هر مقدار میزان چسبندگی آن بیشتر باشد کیفیت آن بالاتر است.
  • محتویات مکمل‌ها باید یکرنگ و یکدست باشد.
  • افزایش ناگهانی وزن بدن و ورم بدن پس از استفاده از مکمل نشانه بی کیفیت بودن این محصول است.

قرص گلوتامین بهتره یا پودر گلوتامین؟

قیمت و خرید گلوتامین بدنسازی

گلوتامین در دو شکل کپسول و پودر در بازار وجود دارد.بیشتر افراد هنگام خرید این مکمل بدنسازی بر سر دو راهی خرید پودر و کپسول قرار می گیرند. برای همین به مقایسه نوع کپسول و پودر این مکمل پرداختیم:

معمولا در هر قرص ال-گلوتامین در حالت استاندارد ۱ یا ۲ گرم ماده موثر گلوتامین وجود دارد که با توجه به نیاز بدن یک فرد ورزشکار ممکن است نیاز باشد روزانه ۱۰ تا ۱۵ قرص مصرف کند تا گلوتامین مورد نیاز بدنش را تامین کند که مصرف این تعداد از قرص آسیب جدی به کبد و کلیه او وارد خواهد کرد.

این مقدار از گلوتامین را می توان با مصرف ۱ یا ۲ اسکوپ از پودر گلوتامین به صورت محلول در آب ،بعد یا حین تمرین خود تامین کند که هم تجزیه آن سریع تر و آسان تر است و بلافاصله جذب جریان خون می شود و انرژی کافی را هم هنگام ورزش برای فرد فراهم می کند.

آیا مصرف مکمل گلوتامین عوارض دارد؟

اگر شما هم از مکمل های بدنسازی مثل گلوتامین استفاده می کنید بهتر است همین ابتدا خیالتان را راحت کنیم اگر نسبت به مواد سازنده آن حساسیت نداشته باشید و با مشورت پزشک و مربی خود و طبق دوز و مقدار توصیه شده مصرف کنید،استفاده از آن هیچگونه عوارضی برای شما به دنبال نخواهد نداشت.

در صورت مصرف مکمل های بی کیفیت و تقلبی و مقدار بیش از حد مجاز گلوتامین ممکن است دچار عوارض جانبی مانند سرگیجه و سردرد،تنگی نفس و احساس درد در قفسه سینه،یبوست و خون در ادرار،خستگی شدید و ضعف،تب و لرز و بی حالی،قرمزی پوست و خارش و کهیر شوید که بهتر است سریعا مصرف آن را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

گلوتامین اسید آمینه ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و دارای مزایای بسیاری می باشد همچنین این اسید آمینه در بسیاری از مواد غذایی که دارای پروتئین می باشند یافت می شود و سوخت اصلی سلولهای ایمنی بدن و روده می باشد.در مواقعی که مقدار آن در بدن کمتر از میزان مورد نیاز باشد می بایست این مقدار مورد نیاز توسط مکمل های گلوتامین تامین شود.

گلوتامین در برخی موارد برای درمان برخی بیماری ها توط پزشکان به بیماران توصیه می شود. امروزه مصرف این اسید امینه به عنوان یک مکمل بدنسازی طرفداران زیادی دارد برای همین این مکمل ها توسط شرکت های مختلفی مانند برند کارن، برند ژن استار، برند بیس نوتریشن، برند کیو ان تی، برند بایوتک، برند نوتریشن پلاس، برند الیمپ، برند رانتک، برند اکستریم نوتریمد تولید و به بازار عرضه می شود. شما میتوانید با مشاوره و مقایسه مناسب ترین مکمل را برای خود تهیه نمایید.

قیمت و خرید مکمل گلوتامین از داروخانه

برای اطلاع از قیمت و خرید مکمل گلوتامین داروخانه ها، ما به شما سایت داروخانه آنلاین داروما را پیشنهاد می کنیم. این سایت با داشتن تنوع بسیار در انواع گلوتامین مانند قرص، پودر و ساشه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد و دارای تنوع قیمتی بسیار بالایی نیز است. آدرس سایت داروخانه آنلاین دکتر کرمانی کرج به نشانی darooma.com می باشد. این فروشگاه اینترنتی داروخانه دارای ارسال رایگان به سراسر کشور نیز است.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 23 مرداد 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.