ایمپلنت کامل فک بالا - پارسی زی
بهترین لامپ کم مصرف کدام است؟ مقایسه انواع لامپ های کم مصرف

بهترین لامپ کم مصرف کدام است؟ مقایسه انواع لامپ های کم مصرف

آشنایی با بهترین لامپ کم مصرف موجب می شود تا در هنگام انتخاب این محصول تصمیمات بهتری اتخاذ کنید. چرا که از مهم ترین تجهیزات …

تخفیف تور تابستانی آنتالیا در لحظه آخر

تخفیف تور تابستانی آنتالیا در لحظه آخر

تخفیف تور تابستانی آنتالیا در لحظه آخر بر اساس آمار وزارت گردشگری ترکیه، بیشترین تعداد توریست هایی که وارد شهر آنتالیا می شوند گردشگران روسی …

9 فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟

9 فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟

۹ فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟ احتمالا تصور می­کنید پاکسازی و فیشال صورت هر دو یک تکنیک کاربردی برای افزایش طراوت و شادابی …

ایمپلنت دندان یک درمان دندانپزشکی برای است که می توانید از یک واحد تا کل دهان را درمان کند. در این مقاله به بررسی ایمپلنت کامل فک بالا می پردازیم.

ایمپلنت کامل فک بالا

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روشی درمانی ترمیمی برای رفع بی دندان است که درمانی ثابت محسوب می شود. این روش دارای طول عمر بالایی است به طوری که در برخی موارد آن را مادام العمر به حساب می آورند. روش کاشت ایمپلنت دندان تحت یک عمل جراحی تهاجمی انجام می شود و دارای طول درمان ۳ الی ۶ ماهه است، یعنی ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز است تا بیمار به طور کامل بهبود یابد و درمان تکمیل شود.

کاشت  ایمپلنت دندان به چه صورت انجام می شود؟

ایمپلنت دندان از چند قسمت تشکیل شده که مهم ترین آن پایه ایمپلنت است. دندان پزشک پس از معاینه دقیق بیمار و بررسی شرایط استخوان فک بیمار برند ایمپلنت مورد نیاز درمان بیمار را معرفی می کند و هزینه ایمپلنت دندان محاسبه می شود و طی یک عمل جراحی پایه ایمپلنت را درون استخوان فک بیمار قرار می دهند.

این عمل جراحی به این صورت انجام می شود که ابتدا داروی بی حسی یا بی هوشی تزریق می شود و پس از آن لثه را در ناحیه ای که نیاز به کاشت ایمپلنت دندان دارد برش می دهند  تا استخوان فک بیمار نمایان شود. پس از این که استخوان فک بیمار نمایان شد با استفاده از دریل و تجهیزات مخصوص دندان پزشکی استخوان فک بیمار را سوراخ می کنند و پایه ایمپلنت را درون استخوان فک بیمار قرار می دهند. سپس لثه را اطراف آن بخیه می کنند تا استخوان فک با پایه ایمپلنت به خوبی جوش بخورد و مستحکم شود.

این امر به این صورت انجام می شود که استخوان فک رشد کرده و اطراف پایه ایمپلنت را می پوشاند تا استحکام لازم برقرار شود. درواقع پایه ایمپلنت دندان عملکرد ریشه دندان را شبیه سازی می کند و این پایه تاج دندان را ثابت و مستحکم نگه می دارد و این امر یکی از مزیت های این درمان نسبت به سایر روش های درمانی است. پایه ایمپلنت ها را عموما از جنس تیتانیوم تولید می کنند تا بدن انسان نسبت به آن واکنش جسم خارجی نشان ندهد زیرا تیتانیوم با بدن انسان سازگار است از همین جهت استخوان فک رشد کرده و با پایه ایمپلنت جوش می خورد.

پس از این که پایه ایمپلنت به خوبی جوش خورد ( همان طور که بیان کردیم این درمان بین ۳ الی ۶ ماه زمان و مراقبت نیاز دارد تا بیمار به خوبی بهبودی خود را به دست بی آورد ) تاج دندان را روی آن نصب می کنند، حال طرح لبخند بیمار ترمیم شده و کارایی از دست رفته دندان درمان شده و فرد می تواند از داشتن دندان های سالم و طبیعی لذت ببرد.

مراحل ایمپلنت کامل فک بالا

برخی بیماران تمامی دندان های فک بالا یا تعداد زیادی از دندان های فک بالا را از دست داده اند و قصد دارند دندان های خود را با روش ایمپلنت دندان ترمیم کنند. درمان برای این افراد به صورت all on 4 انجام می شود و بیمار می تواند تمامی دندان های از دست رفته خود را درمان کند تا زیبایی و عملکرد دندان های از دست رفته به خوبی باز سازی شود.

مراحل ایمپلنت کامل فک بالا 

در این حالت درمانی نیاز به عمل پیوند استخوان نیست زیرا در این روش درمانی از ۴ پایه ایمپلنت برای ترمیم و درمان کل فک استفاده می کنند که این موضوع هم آسیب کمتری دارد، هم درصد موفقیت درمان بیشتر است، هم این که از هزینه کم تری بر خوردار است و بیمار می تواند با ارزان ترین روش دندان های از دست رفته خود را درمان کند. در این روش درمانی پزشک جراح ۴ ناحیه را برای کاشت پایه ایمپلنت درون استخوان فک بالا تعیین می کند و همان طور که قبل تر توضیح دادیم پایه های ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد. پس از بهبودی کامل استخوان فک و مستحکم شدن پایه ایمپلنت با استفاده از بریج تاج ایمپلنت ها را روی پایه ایمپلنت قرار داده و به آن متصل می نمایند.

در برخی موارد به جای ۴ پایه ایمپلنت از ۶ پایه ایمپلنت برای درمان استفاده می نمایند اما تشخیص این موضوع بر عهده دندان پزشک متخصص است و ایشان پس از معاینه دقیق تعیین می کند که به چه روشی و با چند پایه ایمپلنت می تواند تمامی قوس فک بالا را مورد درمان ایمپلنت دندان قرار دهد.

مراقبت از ایمپلنت کامل فک بالا

ایمپلنت کامل فک بالا نیاز مند مراقبت هایی از قبیل زیر است:

پس از کاشت ایمپلنت دندان نکاتی مراقبتی وجود دارند که یکی از این نکات رعایت عدم خوردن و آشامیدن بیمار پس از عمل کاشت ایمپلنت تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین برود است. دلیل این امر این است که در هنگام بی حسی بیمار لثه خود را گاز نگیرد و یا این که به پایه های کاشت شده فشاری وارد ننماید زیرا، فشار موجب تکان خوردن پایه های ایمپلنت می شود و این امر از موثر ترین عوامل بروز عفونت، درد و شکست درمان ایمپلنت می باشد.

مورد بعدی که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است رعایت رژیم غذایی مناسب و نرم است، همان طور که اشاره کردیم نباید به پایه های ایمپلنت فشاری وارد شود از همین جهت بیمار باید از خوردن و جویدن غذا و مواد غذایی سفت مانند ذر، حبوبات،  گوشت های سفت و … پرهیز نماید و رژیم غذایی نرم که دندان پزشک برای ایشان تعیین می کند را رعایت کند. هر چند این موضوع به این معنا نیست که فرد دیگر نمی تواند رژیم غذایی عادی خود را استفاده کند، بیمار پس از بهبودی کامل خود می تواند به رژیم غذایی ثابت خود بازگردد. رژیم غذایی نرم شامل خوردن مواد غذایی نرم از قبیل پاستا و تخم مرغ و مواد غذایی نظیر آن ها است که در روند بهبودی نیز کمک به سزایی می کند تا استخوان فک زود تر با پایه ایمپلنت جوش بخورد.

مورد دیگری که از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است رعایت بهداشت دهان و دندان است، رعایت بهداشت دهان و دندان مانع از رشد باکتری های عفونت زا و بروز عفونت می شود، عفونت از اصلی ترین دلایل شکست کاشت ایمپلنت است از همین جهت بیمار می تواند با رعایت درست بهداشت دهان و دندان درصد موفقیت درمان ایمپلنت خود را افزایش دهد تا از داشتن دندان های طبیعی و طرح لبخند زیبای خود لذت ببرد.

منبع » full mouth dental implant

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 2 بهمن 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.