آیا فرزندم به گفتار درمانی نیاز دارد؟ - پارسی زی
مدیکال استوز قدم به قدم کنکور با شماست

مدیکال استوز قدم به قدم کنکور با شماست

کنکور یکی از بزرگ ترین و اصلی ترین مسائل و دغدغه های دانش آموزانی است که از بچگی رویای قبول شدن در رشته و دانشگاه …

بهترین روش های افزایش لایک اینستاگرام در سال 1402

بهترین روش های افزایش لایک اینستاگرام در سال 1402

لایک کردن پست ها و اون عدد جذابی که پایین قلب اون پایین پستتون می بینید و هرچقدر که این عدد بالاتر بره حس و …

قیمت هر جلسه فیزیوتراپی در منزل چقدر است؟

قیمت هر جلسه فیزیوتراپی در منزل چقدر است؟

قیمت هر جلسه فیزیوتراپی در منزل چقدر است؟ فیزیوتراپی یکی از روشهای درمان برای برخی از بیماری ها از جمله آرتریت روماتوئید و رماتیسم است. …

چکیده : خدمات گفتار درمانی به دلایل مختلفی به کودکان در هر سنی ارائه می شود. کودک خردسال شما ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشد اگر:

 

خدمات گفتار درمانی به دلایل مختلفی به کودکان در هر سنی ارائه می شود. کودک خردسال شما ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشد اگر:

-آنها در یادگیری صحبت کردن مشکل دارند.

-آنها در تلفظ برخی یا همه صداها مشکل دارند.

-آنها ناامید هستند زیرا هنوز نمی توانند آنچه را که می خواهند بگویند.

-آنها در بازی با کودکان دیگر یا صحبت کردن با آنها مشکل دارند

-آنها با یک یا چند مرحله تغذیه مشکل دارند.

-لکنت زبان دارند.

از آنجایی که خانواده شما را نمی شناسم، نمی توانم با اطمینان بگویم که آیا فرزند شما به گفتار درمانی نیاز دارد یا خیر. اما من می ‌توانم توضیح نهایی گفتار درمانی کودکان را به شما بدهم تا بتوانید ببینید چه زمانی گفتار درمانی را برای حمایت از نیازهای فردی فرزندتان شروع کنید. مشکلات گفتاری در کودکان شامل تاخیر گفتاری و زبانی می باشد که در ادامه مطلب به توضیح آن خواهیم پرداخت.

بهترین گفتاردرمان تهران

گفتار درمانی کودکان چیست؟

گفتار درمانی کودکان شامل کلیه خدماتی است که به کودکان از بدو تولد تا ۱۸ سالگی برای حمایت از مهارت های ارتباطی آنها ارائه می شود. گفتار درمانی توسط آسیب شناسان مجاز گفتار و زبان (همچنین به عنوان گفتاردرمانگر شناخته می شود) ارائه می شود.

گفتاردرمانگران برای پشتیبانی از هر حوزه ارتباطی که فکرش را بکنید، کار می کنند از جمله شامل؛ بیان زبان (مهارت های صحبت کردن)، درک زبان (مهارت های درک)، مهارت های اجتماعی، مهارت های تلفظ، و مهارت های صوتی می باشد. گفتاردرمانی در جنت آباد علاوه بر حمایت از مهارت های ارتباطی کودکان، از مهارت های بلع نیز حمایت می کنند. گفتار درمانی کودکان ممکن است در جلسات فردی یا کلاس های گروهی ارائه شود.

اختلالات گفتاری کودکان چیست؟

اختلال گفتار به مشکل در تلفظ یا ساختن صداها و کلمات اشاره دارد. در اینجا لیستی از شایع ترین اختلالات گفتاری کودکان آورده شده است:

اختلالات تلفظ: اختلال در بیان زمانی اتفاق می افتد که کودکان مجموعه ای از صداهای خاص را به وضوح تلفظ نمی کنند. یکی از رایج ترین اختلالات تلفظی که درمان می شود، مشکل در تلفظ صدای “ر” است. مثال دیگر زمانی است که کودکی که نمی تواند صدای “ک” یا “گ” را تلفظ کند.

آپراکسی گفتار در دوران کودکی: آپراکسی گفتار یک دلیل پزشکی برای مشکل در صحبت کردن فرد است. گفتاردرمانگران می گویند که این یک اختلال حرکتی است زیرا به نحوه ارسال پیام های مغز برای به عضلات دهان شما برای صحبت کردن مربوط می شود. اغلب کودکان مبتلا به آپراکسی را می بینید که همه چیز را درک می کنند و آنها ناامید هستند زیرا ایده های زیادی دارند که می خواهند به اشتراک بگذارند اما قادر به انجام آن نیستند زیرا هماهنگ کردن حرکات برای صحبت کردن برای آنها سخت است (این ربطی به هوش ندارد!).

اختلالات روانی: شایع ترین اختلال روانی که مردم درباره آن می دانند لکنت است. لکنت با وقفه در صداها یا کلمات مشخص می شود. کودکانی که لکنت دارند ممکن است صداها یا کلمات را بارها تکرار کنند، یا دهانشان «گیر کند» و چیزی بیرون نیاید.

اختلالات صدا: اختلالات صدا به طیف گسترده ای از اختلالات مربوط به جعبه صوتی شما اشاره دارد. یکی از اختلالات صوتی که ممکن است قبلاً درباره آن شنیده باشید، ندول های صوتی است و این موارد در کودکان خردسال که از صدای بسیار بلند استفاده می کنند غیر معمول نیست. اختلالات صدا به دلیل تفاوت در زیر و بم، حجم یا کیفیت صدا شناسایی می شوند.

شکاف کام و لب: کودکانی که با شکاف کام و لب متولد می شوند از حمایت یک گفتاردرمانگر و سایر اعضای تیم کاردرمانی در جنت آباد بهره مند می شوند تا به آنها کمک کند تا تلفظ تمام صداهای گفتاری خود را یاد بگیرند.

اختلال شنوایی: کودکانی که کم شنوایی دارند و کودکانی که کاشت حلزون دارند، هنگام یادگیری استفاده از ارتباطات کلامی، توسط گفتار درمانگر حمایت می شوند.

متخصص گفتاردرمانی کودکان

اختلالات زبانی کودکان چیست؟

دو دسته از اختلالات زبانی در کودکان (و بزرگسالان) وجود دارد:

اختلالات زبان بیانی: به نحوه استفاده ما از زبان برای بیان خواسته ها، نیازها و ایده هایمان مربوط می شود. نمونه ای از اختلال زبان بیانی می تواند کودکی باشد که دایره لغاتش نسبت به همسالانش کوچکتر است یا کودک پیش دبستانی که برای گفتن چیزهایی که در روزگارش اتفاق افتاده مشکل دارد.

اختلالات زبان دریافتی: به مشکلات درک زبان اشاره دارد. ممکن است کودک در یادگیری معنای کلمات جدید، پیروی از دستورالعمل ها و یا درک سؤالات مشکل داشته باشد.

کودک ممکن است دارای اختلال زبان بیانی یا اختلال زبان دریافتی یا هر دو باشد.

گفتار درمانگران نیز برای درمان اختلالات تغذیه آموزش دیده اند؟

کودکانی که برای اختلالات تغذیه تحت درمان قرار می‌ گیرند اغلب توسط تیمی از متخصصان که ممکن است علاوه بر گفتاردرمانگر شامل یک متخصص تغذیه، پزشک گوارش، کاردرمانگر و یک متخصص اطفال باشد، ویزیت می ‌شوند. یک رویکرد تیمی برای حمایت از اختلالات تغذیه بهتر است، زیرا مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را دریافت می کند و در عین حال ایمن می ماند، زمان غذا را لذت بخش می کند و از خفگی اجتناب می کند.

گفتاردرمانی خوب برای کودکان

گفتار درمانی کودکان چگونه کار می کند؟

گفتار درمانی کودکان به گونه ای طراحی شده است که نیازهای هر کودک را برآورده کند، بنابراین گفتار درمانی بسته به نیازهای خاص، علایق و سن کودک متفاوت به نظر می رسد.

برای کودکان خردسال، گفتاردرمانگران کودکان گفتار درمانی را در بازی پنهان می کنند. آنها از فعالیت هایی استفاده می کنند که کودکان از آنها لذت می برند تا مهارت های ارتباطی جدید را به آنها بیاموزند. آنها همچنین ممکن است از فعالیت های روزانه مانند زمان میان وعده و شستن دست های شما استفاده کنند تا کودکان بتوانند کلماتی را یاد بگیرند که می توانند به صورت روزانه از آنها استفاده کنند.

با رشد مهارت های توجه کودکان، گفتار درمانی ممکن است بیشتر شبیه فعالیت های مدرسه ابتدایی شود. کتاب خواندن، کار گروهی، بازی های رومیزی و هنر و کاردستی از جمله فعالیت هایی است که در گفتار درمانی کودکان دبستانی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای همه سنین، به ویژه برای کودکانی که در مقطع راهنمایی و دبیرستان هستند، گفتار درمانی برای کمک به آنها در زندگی روزمره طراحی شده است. حمایت از استقلال و مهارت های اجتماعی دو هدف کلی گفتار درمانی برای نوجوانان است.

والدین نیز نقش مهمی در گفتار درمانی کودکان دارند. گفتاردرمانگران به والدین کمک می کنند تا راهبردها و تکنیک های خاصی را بیاموزند که می توانند در خانه از آنها استفاده کنند. مسلماً تمرین در خانه مهمترین بخش گفتار درمانی کودکان است زیرا در واقع زمان کمی در هفته صرف گفتار درمانی می شود. کودکانی که به طور مداوم در خانه تمرین می کنند سریعتر پیشرفت می کنند و در نتیجه به گفتار درمانی کمتری نیاز دارند.

گفتاردرمانی با تجهیزات روز دنیا

چگونه بفهمم گفتار درمانی را چه زمانی شروع کنم؟

برای بررسی اینکه آیا کودک به گفتار درمانی نیاز دارد، ارزیابی گفتار و زبان برنامه ریزی شده است. گفتار درمانگر با شما صحبت می کند تا بتواند تمام مشاهدات و نگرانی های شما را در هنگام تصمیم گیری در مورد نیاز فرزندتان به گفتار درمانی در نظر بگیرد. در ارزیابی گفتار درمانی، فرزند شما نیز فرصتی برای نشان دادن مهارت های خود و بازی با گفتار درمانگر خواهد داشت. در پایان ارزیابی شما، گفتار درمانگر مشاهدات و توصیه های خود را برای گفتار درمانی به اشتراک می گذارد. شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۲۰۲۱۲۰۲۱۴-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ با مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی جنت آباد تماس گرفته و برای فرزند خود درخواست زمان مشاوره کنید.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 2 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.