دلایل سفید شدن مو در جوانی چیست؟ راه های پیشگیری از آن - پارسی زی
فقط یک تلفن تا خرید کتاب کمک درسی با تخفیف

فقط یک تلفن تا خرید کتاب کمک درسی با تخفیف

فقط یک تلفن تا خرید کتاب کمک درسی با تخفیف سیستم سفارش و خرید کتاب به شیوه تلفنی بخش عظیمی از دردسرهای خرید حضوری را …

15 اشتباه رایج در لباس پوشیدن آقایان که نمی دانستید!

15 اشتباه رایج در لباس پوشیدن آقایان که نمی دانستید!

۱۵ اشتباه رایج در لباس پوشیدن آقایان که نمی دانستید! تنوع پوششی در آقایان همیشه محدودتر از خانم‌ها بوده اما با این حال ما اشتباهاتی …

شستشوی مبل و موکت در محل تهران

شستشوی مبل و موکت در محل تهران

شستشوی مبل و موکت در محل تهران   مبل شویی در منزل تهران خدمات مبل شویی در منزل تهران و شستشوی مبلمان در تهران از …

images_1713819973_6626d14546ff8.webp

دلایل سفید شدن مو در جوانی چیست؟

  1. رژیم غذایی بد و سبک زندگی: داشتن یک رژیم نامناسب که دارای انواع فست فود هاست باعث میشود که ویتامین های مورد نیاز مو به بدن نرسد و همچنین یک سبک زندگی نادرست مانند شستن سر با استفاده از آب داغ و آبی که حتی نمیدانید منبع آن از کجاست میتواند از دلایل سفید شدن موی زودرس باشد.
  2. استرس:استرس کشیدن به طور دائمی و بودن تحت فشار های عصبی سنگین میتواند خیلی مضر باشد و امکان دارد فرد شاهد سفید شدن ناگهانی موی خود باشد.
  3. مصرف برخی داروهایی که دارای عوارض هستند: استفاده و مصرف برخی از دارو هایی که عوارض دارند هم میتواند از دلایل سفید شدن مو در جوانی باشد اما نگران نباشید در اکثر موارد این نوع سفید شدن ها موقتی هستند و بعد از اتمام مصرف دارو مجدد به حالت اولیه خود برمیگردند.از انواع این دارو ها گه دارای همچین عوارضی اند میتوان کلروکین، اترتینات، هالوپریدول، تریپارانول و… را نام برد.
  4. دلایل ژنتیکی:اگر فردی از اعضای خانواده شما دارای این بیماری است امکان این وجود دارد که شماهم به این بیماری دچار شوید اما امکان این وجود دارد که دچار این بیماری نشوید.درمان سفید شدن مو بدلیل ژنتیکی امکان پذیر نیست زیرا تاکنون امکان درمان سفیدی موی زودرس به دلیل ژنتکی وجود ندارد و نمیتوان ژنتیک را تغییر داد.

روش های جلوگیری و درمان سفید شدن مو زودرس چیست؟

  • نوشیدن آب به مقدار کافی
  • استفاده از شامپو رفع سفیدی مو
  • خواب کافی
  • ورزش کردن
  • دوری از دخانیات
  • مصرف پروتئین و ویتامین های گروه B

علت سفید شدن مو در کودکان چیست؟

استفاده از شامپوهای نامناسب

برخی برای کودکان خود از شامپو های مخصوص استفاده نمیکنن و این بسیار مضر است.توجه داشته باشید شامپو های مخصوص بچه دارای مواد معدنی و ویتامینه هستند که باعث میشوند با رسیدن این مواد به کودک از سفید شدن مو جلوگیری کند.

کم خونی

وجود کم خونی در کودک باعث سفید شدن مو میشود و خسته شدن کودک به طور سریع نشانه کم بودن آهن در بدن کودک است که با استفاده از غذاهایی مانند اسفناج و غذاهایی که دارای آهن است میتوانید به کودک کمک بکنید.

بودن در معرض دود

تحقیقات نشان داده کودکانی که مدام در معرض دود دخانیات بوده اند در جوانی دچار مشکل سفید شدن مو شده اند این امر باعث میشود استرس اکسیداتیو در بدن ایجاد شود و همین موضوع باعث میشود سطح ملانین کاهش یابد و در نهایت باعث سفید شدن مو میشود.

images_1713820079_6626d1afddab7.webp

تاثیر بیماری خود ایمنی در سفید شدن مو

بیماری های خودایمنی مانند ویلیتیگو و الوپسی و… باعث میشود سلول های خودی به اشتباه به صورت دشمن شناخته شوند و سلول های خودی موهارا تخریب میکنند.تحقیقات نشان میدهند حتی بعد از برطرف شدن بیماری امکان مبتلا شدن به سفیدی مو زیاد است.

مصرف چه چیزهایی برای سفید شدن مو خوب است؟

مصرف آنتی اکسیدان از ایجاد استرس اکسیداتیو جلوگیری میکند.غذاهایی که شامل آنتی اکسیدان هستند شامل:ماهی و روغن زیتون و چای سبز و میوه ها و سبزیجات تازه و… که میتوانند بسیار کمک کننده باشند. مصرف ویتامین ها هم میتواند از سفید شدن مو جلوگیری کند.مصرف ویتامین هایی مانند ب۱۲ یا دی کمک کننده هستند

مصرف و خرید شامپو سبغ کندش میتواند در تقویت ساقه و ریشه مو موثر باشد که همین تقویت شدن مو میتواند از بیماری های زیادی مانند سفید شدن مو جلوگیری کند.

ترکیب برگ کاری و روغن مو میتواند از سفید شدن مو جلوگیری کند.این دو را باهم خوب ترکیب کنید و به پوست سرتان بمالید.کدو حلوایی هم میتواند گزینه خوبی در تقویت رنگدانه های مو باشد و برای استفاده از آن باید روغن کدو حلوایی را تهیه کنید و به موهایتان بمالید.

سخن پایانی:

سفیدی مو میتواند دلایل زیادی داشته باشد اما جالب است که بیماری خود ایمنی در همه نوع از بیماری هایی که به مو مربوط است وجود دارد.باید توجه داشته باشیم که در اکثر مواقع عوامل ژنتیکی راه حل درمان ندارند.در کل اگر به دنبال رفع سفیدی مو هستید که کم خطر باشد و نمیخواهید از داروهای شرکتی شیمیایی استفاده بکنید شامپو رفع سفیدی مو عطارباشی بهترین گزینه به حساب می آید.همانطور که میدانید محولات گیاهی اگر مورد اعتماد باشند عوارض بسیار کمتری نسبت به دارو های شیمیایی دارند.همانطور که در بالا گفتیم عواملی مانند در معرض دود بودن در کودکی هم میتواند از عامل سفید شدن مو باشد.قبل از هر اقدامی برای درمان همه جوانب را در نظر بگیرید و بعد شروع به درمان بکنید.

منبع:عطارباشی

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.