عوارض و اثرات دیابت بربینایی وچشم که باید بدانید - پارسی زی
نکات مهم قبل از شروع برنامه لاغری با تردمیل

نکات مهم قبل از شروع برنامه لاغری با تردمیل

نکات مهم قبل از شروع برنامه لاغری با تردمیل این مطلب، بخش دوم در خصوص کالری سوزی و لاغر شدن با دستگاه تردمیل است. بخش …

پرورش زالو در خانه + نکاتی برای سودآوری بیشتر آن

پرورش زالو در خانه + نکاتی برای سودآوری بیشتر آن

در حال حاضر پرورش زالو در منزل یکی از سود آورترین مشاغل خانگی به شمار می رود. این حرفه به سرمایه گذاری کلانی احتیاج ندارد. …

6 پارک زیبا و دیدنی باکو که میتوان بازدید کرد

۶ پارک زیبا و دیدنی باکو که میتوان بازدید کرد پارک بلوار، پارک ساحلی باکو پارک ساحلی باکو معروف به پارک بلوار، فضای زیبایی را …

عوارض و اثرات دیابت بربینایی وچشم که باید بدانید

کسب اطلاعات درخصوص اثر دیابت بر چشم یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مبتلایان به این بیماری باید انجام دهند. چراکه دیابت آثار مخرب و در بسیاری از موارد غیرقابل جبرانی روی چشم‌ها می‌گذارد و باعث کم‌بینایی یا حتی نابینایی می‌شود. برای جلوگیری از بروز این اتفاقات می‌توان از پزشکان سامانه دکترتو کمک گرفت.

دیابت بیماری خطرناکی است که همواره باید کنترل شود تا آثار مخرب آن به حداقل برسند. این عارضه روی بخش‌ها و اندام‌های مختلف بدن تاثیرات نامطلوبی برجای می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها چشم‌ است. متخصصین سامانه دکترتو در درمان دیابت و پیشگیری از عوارضی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم به بیماران کمک می‌کنند.

بیماری‌های چشمی ناشی از ابتلا به دیابت

اثر دیابت بر چشم ممکن است خفیف و قابل درمان یا بسیار جدی و مخرب باشد. به‌طور کلی دیابت باعث بروز بیماری‌های چشمی مختلفی می‌شود که هرکدام علائم و عوارض مختص به خود را دارند. در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

بیماری چشمی رتینوپاتی دیابتیک

یکی از جدی‌ترین مشکلاتی که دیابت به‌همراه دارد احتمال بروز رتینوپاتی است. در این بیماری مخرب، رگ‌های خونی شبکیه چشم آسیب می‌بینند و اگر آسیب به‌مدت طولانی باقی بماند و پیشرفت کند، در نهایت ممکن است منجر به کوری کامل شود.

رتینوپاتی دیابتی که خون‌ریزی یا مسدود شدن رگ‌های خونی چشم را به‌همراه دارد در بسیاری از موارد علائم خاصی ایجاد نمی‌کند اما زمانی که بیماری پیشرفت کند فرد با علائم زیر مواجه می‌شود:

  • تاری دید
  • مشاهده ذرات شناور در هوا
  • محو شدن رنگ‌ها
  • کاهش دید در تاریکی
  • مشاهده نقاط بدون تصویر یا تیره، در میدان دید
  • ایجاد شرایطی که در آن به‌صورت موقت دید تار به دید واضح تغییر می‌کند.
  • کاهش بینایی یا نابینایی کامل

بیماری ادم ماکولار، اثر دیابت بر چشم

دیگر عارضه چشمی که بیماران دیابتی را تهدید می‌کند ادم ماکولار است. در این عارضه مایعات در بخش ماکولار شبکیه جمع می‌شوند و این موضوع تورم شبکیه چشم را به‌همراه دارد.

مهم‌ترین نشانه ادم ماکولار، بروز تاری در دید و محو شدن رنگ‌ها است. درصورتی‌ که بیمار نسبت به این علائم بی‌تفاوت باشد و برای تشخیص از دکتر آنلاین چشم پزشک کمک نگیرد، ممکن است برای همیشه بینایی خود را از دست بدهد.

آب‌مروارید ناشی از بیماری دیابت

آب‌مروارید از دسته بیماری‌هایی است که احتمال بروز آن در همه افراد وجود دارد. بااین‌حال مبتلایان به دیابت با توجه به سنی که دارند حدودا ۲ تا ۴ برابر بیشتر از افراد سالم در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

در این بیماری، قند خون باعث ایجاد آسیب و تخریب پروتئین‌های عدسی چشم می‌شود که در نتیجه آن علائمی مانند تاری دید، مشکل دید در تاریکی، بروز مشکلات حین مطالعه و احساس نیاز به نور بیشتر، ۲ دیدی (مشاهده ۲ تصویر از یک جسم) و تیره دیدن رنگ‌های روشن بروز پیدا می‌کند.

برای درمان این عارضه معمولا با کمک جراحی، عدسی مصنوعی را جایگزین عدسی طبیعی می‌کنند. هرچند درمان آب‌مروارید امکان‌پذیر است اما با کنترل سطح قند خون می‌توان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.

گلوکوم بینایی اثر دیابت بر چشم

گلوکوم نوعی بیماری است که در آن مایعات با سرعت کافی از چشم خارج نمی‌شوند. این اتفاق و در کنار آن ورود مایعات جدید به چشم، باعث ایجاد آسیب به عصب بینایی خواهد شد.

در واقع فشار مایعات ورودی و سرعت پایین خروج مایعات باعث ایجاد این آسیب می‌شود. از عوارض آن نیز باید به از دست دادن همیشگی بینایی اشاره کرد. احتمال ابتلا به گلوکوم بینایی در بیماران مبتلا به دیابت حدودا ۲ برابر بیشتر از افراد سالم است.

چگونه اثر دیابت بر چشم را خنثی کنیم؟

مهم‌ترین اقدامی که برای جلوگیری از بروز این بیماری‌ها باید انجام داد مراجعه یا کسب مشاوره از متخصصی حاذق است تا با کمک راه‌کارها و داروهای تجویزشده توسط وی بتوان سطح قند خون را کنترل کرد یا عارضه چشمی را تشخیص داد. به‌طور کلی برای پیشگیری از بروز عوارض دیابت بر چشم می‌توان به‌صورت آنلاین از پزشکان زیر کمک گرفت.

کسب مشاوره از دکتر غدد آنلاین

یکی از مهم‌ترین پزشکانی که درزمینه درمان بیماری دیابت تخصص دارد دکتر غدد است. به همین دلیل نیز به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می‌شود که تحت نظر متخصص غدد باشند تا سطح قند خون آن‌ها همواره کنترل شود.

یکی از روش‌های کسب مشاوره از این متخصص مراجعه به سامانه دکتر است. در واقع باید گفت دکتر آنلاین غدد در دکترتو تجربه بسیار بالایی دارد و با تجویز داروهای مناسب همواره سعی می‌کند سطح قند خون بیمار را متعادل نگه‌ دارد تا از بروز آسیب به سایر بخش‌ها مانند چشم جلوگیری شود.

کسب مشاوره از دکتر داخلی آنلاین

دیگر پزشکی که به کنترل دیابت کمک می‌کند، متخصص داخلی است. این پزشک با بررسی سوابق بیمار و بالا یا پایین بودن سطح قند خون، داروهای لازم را برای او تجویز می‌کند تا اثر دیابت بر چشم به حداقل برسد.

در واقع باید گفت تحت نظر دکتر داخلی آنلاین بودن، عوارض دیابت تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است بیماران دیابتی به سامانه دکترتو مراجعه و یکی از متخصصین داخلی آنلاین را برای کسب مشاوره انتخاب کنند تا دسترسی راحتی به پزشک خود داشته باشند.

کسب مشاوره از دکتر آنلاین چشم پزشک

در کنار چک کردن همیشگی وضعیت قند خون، بیماران مبتلا به دیابت باید از یک چشم پزشک نیز مشاوره دریافت کنند تا احتمال بروز آسیب چشم تا حد زیادی کم‌تر شود. برای دسترسی آسان به این متخصص می‌توان به سامانه دکترتو مراجعه کرد.

خدمات چشم پزشکی آنلاین سامانه دکترتو این امکان را فراهم خواهد کرد تا بیمار در هر شرایطی بتواند از یک متخصص حاذق و ماهر مشاوره دریافت کند و با اقدامات به‌موقع، جلوی بروز عوارض دیابت بر چشم را بگیرد.

جمع‌بندی

اثر دیابت بر چشم در برخی موارد بسیار جدی است و از این‌رو کنترل سطح قند خون اهمیت بسیار زیادی دارد. برای این منظور می‌توان از متخصص داخلی یا غدد کمک گرفت. سامانه دکترتو امکان دریافت مشاوره آنلاین از این متخصصین را فراهم کرده است.

با مراجعه به دکترتو همچنین می‌توان از دکتر آنلاین چشم‌پزشک کمک گرفت تا بیماری‌های ناشی از دیابت مانند رتینوپاتی، آب‌مروارید، ادم ماکولار و گلوکوم بینایی را تشخیص داد و پیش از ایجاد آسیب‌های جدی، آن‌ها را درمان کرد.

 

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.