راههای کاهش مصرف آب در ادارات - پارسی زی
بهترین آموزشگاه مکانیک خودرو در تهران کجاست؟

بهترین آموزشگاه مکانیک خودرو در تهران کجاست؟

مکانیک خودرو یکی از مشاغل پرطرفدار فنی در کشور است که همواره از بازار کار خوبی برخوردار بوده و در سال های اخیر با توجه …

فروشگاه مصنوعات چوبی نصر را بهتر بشناسید

فروشگاه مصنوعات چوبی نصر را بهتر بشناسید

با توجه به گسترش باغ ها و کافه رستوران ها، فعالیت صنایع چوب نصر با تولید تخت های ساده (بدون شبکه های سی ان سی) …

اقدامات لازم جهت ثبت لوگو و علامت سازمانی

اقدامات لازم جهت ثبت لوگو و علامت سازمانی

اقدامات لازم جهت ثبت لوگو و علامت سازمانی در بازار پر رقابت امروز، لازمه بقا در بازار کسب و کار با ماندگاری در بازار مشتریان …

راههای کاهش مصرف آب در ادارات

راههای کاهش مصرف آب در ادارات

بحران انرژی، مخصوصا آب باعث شده است تا دنیا به سمت استفاده از تجهیزات و تاسیسات خاص در جهت صرفه جویی برود. در کشورهای صنعتی معمولا ۵۰ درصد از منابع آبی کشور صرف تولیدات در کارخانه ها و یا مصرف آب در اداره جات می شود؛ بنابراین کنترل این ارگان ها می تواند کمک خوبی در حفظ منابع طبیعی یک کشور باشد. طی تحقیقات انجام شده، یک اداره ۲۰ درصد از انرژی مصرفی را به هدر می دهد.

تاسیسات پنوماتیک در این راستا کمک زیادی به کاهش مصرف انرژی کرده است و تاثیر ۵ الی ۵۰ درصدی در صرفه جویی منابع دارد. با این تجهیزات استفاده از منابع آبی و برقی کارآمدتر می شود و مصرف انرژی کشوری را به طور چشمگیری کاهش می دهد. با کم شدن پساب های یک کشور می توان برای حفظ محیط زیست ابراز امیدواری نمود؛ اما علاوه بر تاسیسات و نصب آن ها، باید در فرهنگ نیروهای انسانی اداره جات نیز تغییراتی به وجود آورد تا این امر مهم به خوبی انجام شود.

راهکارهای کاهش مصرف آب در ادارات چیست؟

طبیعتا یک سری راهکارهای کاهش مصرف آب در ادارات تاثیرات بیشتری دارد. این روش ها توسط متخصصین تعیین شده اند؛ بنابراین این راهکارهای علمی بیشتر از نظریات افراد عادی در این زمینه اعتبار خواهند داشت. قدم اول در مدیریت مصرف آب، سنجش مقدار مورد استفاده یک سازمان است. بعد از اندازه گیری ها، حالا نوبت به تجزیه و تحلیل از نتایج به دست آمده می رسد. اگر نتایج بدست آمده خبر از هدر رفت انرژی را بدهد، ۵ راهکار موثر در کاهش مصرف آب در ادارات توصیه می شود تا آمار کلی مصرف آب به حد استاندرد تعیین شده برسد.

استفاده از کولرهای کم آب بر

در روزهای گرم، ادارات بیشترین میزان استفاده از سیستم های سرمایشی را دارند. انرژی این سیستم ها از برق و آب تامین می شود؛ پس استفاده از کولرهای کم آب بر تاثیر زیادی بر صرفه جویی یک مجموعه خواهد داشت. این کولرها به صورت بهینه تر طراحی می شوند تا برای خنک کردن محیط نیاز به مقدار آب بسیار کمتری داشته باشد. فن های خنک کننده در این سیستم وظیفه خنک کردن محیط، بدون اسپری آب در هوا را دارند؛ بنابراین نسبت به مدل های قدیمی تر مصرف انرژی پایین تری خواهند داشت. در این کولرها، از اتصالات پنوماتیک برای مدیریت صرفه جویی در منابع بهره می برند. پنوماتیک هوای فشرده شده را در اختیار کولرهای کم آب بر می گذارد.

کنترل نشت شیرآلات و اتصالات

بیشترین هدر رفت انرژی هایی مانند آب در ادارت، مختص به نشتی در شیرآلات و اتصالات می باشد. همین موضوع زمینه ای را برای افزایش مصرف آب و هدر رفتن آن ایجاد می کند.

کنترل نشت شیرآلات و اتصالات

تجهیزات پنوماتیک با کنترل نشت شیرآلات و اتصالات باعث صرفه جویی حداقل ۲۰ الی ۵۰ درصدی در مصرف آب و انرژی ارگان ها می شود. اتصالات پنوماتیکی با هوای فشرده شده در لوله کشی ها، جلوی نشت انرژی به بیرون را می گیرند و همچنین باعث بهبود عملکرد سیستم ها در ادارات خواهند شد.

از سردوش های کاهنده برای دوش ها استفاده شود

یکی دیگر از معضلات در این زمینه، فشار آب می باشد. با حجم زیاد آب که با فشار خارج می شوند، بدیهی است که مقدار بیشتری آب به هدر برود. برای جلوگیری از این اتفاق باید، از سردوش های کاهنده برای دوش ها استفاده شود. این سردوش ها جریان و فشار آب را کنترل و مدیریت می کنند تا مقدار آب کمتری مورد استفاده افراد قرار بگیرد. حجم قابل توجهی از صرفه جویی آب از این طریق تامین خواهد شد. تجهیزات پنوماتیک در این سردوش ها نقش پررنگی دارند؛ چراکه با حجم فشرده شده در خود، آن را به سردوش منتقل می نمایند. حالا حجم آب کمتر با همان میزان فشار دلخواه به افراد ارائه می شود.

برای شیرهای معمولی حداقل درفشان نصب گردد

یکی از موثرترین راهکارهای کاهش مصرف آب در ادارت، استفاده از درفشان برای شیرهای معمولی می باشد. درفشان ها با کمک اتصالات پنوماتیکی جریان هوا را به آب منتقل می نمایند. به این صورت میزان آب کمتر با فشار هوا ترکیب شده و درنتیجه با فشاری مطلوب به دست افراد می رسد. زمانی که ادارات و مراکز مهم از این تجهیزات بهره ببرند، قطعا با کاهش چشمگیر مصرف انرژی در سازمان خود مواجه خواهند شد.

استفاده از درفشان (پرلاتور) برای کلیه شیرهای قدیمی

پرلاتور یا درفشان جریان خروجی آب از شیر را کنترل می کنند. این تجهیزات به کمک ابزارآلات پنوماتیکی ساخته شده اند تا به کمک هوای فشرده شده، مقدار آب مصرفی را کمتر کنند. شیرهای قدیمی برای ایجاد فشار بالا حجم آب بیشتری را مصرف می کنند که همین مورد سالانه، باعث هدر رفتن این منبع طبیعی به مقدار زیاد شده است.

استفاده از درفشان (پرلاتور) برای کلیه شیرهای قدیمی

اما چگونه سیستم های پنوماتیک با یک تغییر جزئی و استفاده از درفشان (پرلاتور) برای کلیه شیرهای قدیمی، از ایجاد حجم زیادی از پساب ها جلوگیری می‌کنند؟ در ادامه به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

سیستم پنوماتیک چیست؟

حتما با اسم تجهیزات پنوماتیکی و کاربرد آن در کاهش مصرف انرژی آشنا شده اید. حالا ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که سیستم پنوماتیکی چیست و یا این سیستم چگونه کار می کند؟ در واقع، سیستم پنوماتیک براساس علم فیزیک ساخته شده است و ازهوای فشرده شده برای بهبود مصرف انرژی بهره می گیرد.

عملگرها با انرژی هوای فشرده شده شروع به کار می کنند و یا با استفاده از انرژی آن دست از کار می کشند. در تجهیزات اتوماسیون بیشتر از سیستم پنوماتیک استفاده می کنند تا بتوانند به صورت دلخواه عملگر را کنترل نمایند. این سیستم دارای یک کمپرسور هوا است که وظیفه مکیدن هوا را برعهده دارد، سپس هوا را ذخیره و فشرده می کند و در مواقع نیاز به اتصالات آن عرضه می نماید.

بهترین ابزار پنوماتیک برای کاهش مصرف آب در ادارات

از آنجایی که جمعیت جهان روز به روز درحال رشد است، قطعا در آینده نزدیک با کمبود منابع و یا حتی قحطی  آب مواجه خواهیم شد. به همین منظور علاوه بر ایجاد فرهنگ برای مصرف کمتر آب و سایر منایع، باید یک سری تجهیزات نیز برای این هدف به کمک انسان ها بیاید. ابزارآلات و تجهیزات پنوماتیکی توانسته اند تا با استفاده از هوای مکیده شده، در مصرف آب صرفه جویی کنند. بهترین ابزار پنوماتیک برای کاهش مصرف آب را نام می بریم:

انگل ولو

انگل ولو یا شیر زاویه ای برای تنظیم فشار مایعات و سیالات به کار می رود. این شیر، با اتصالات محکم ساخته شده است و از فنر پیستونی بهره می برد. انگل ولو با آب بندی دوطرفه، رفت و برگشت سیالات را انجام می دهد و می توان در سیستم های اتوماتیک نیز آن را به کار برد. یکی از مزیت های آن، دسترسی به تنظیم فشار دلخواه توسط افراد می باشد تا از هدر رفت آن جلوگیری به عمل آورند.

اتصالات پنوماتیک

از مهم ترین عوامل هدر رفتن آب، همان نشتی های موجود در اتصالات و لوله ها می باشد. اتصالات پنوماتیک اجازه نشتی را به سیستم نمی دهد. از طرفی، با کنترل جریان هوا و مخلوط کردن آن با هوا، باعث مصرف بهینه تر از منابع آبی خواهد شد. همچنین بعضی ازاین اتصالات به صورت خودکار جریان آب را قطع می کنند تا به هدر نروند.

جک و سیلندر پنوماتیک

جک و سیلندر پنوماتیک جایگزین خوبی برای تجهیزات مشابهی هستند که با نیروی آب کار می کنند. این ابزارآلات در بخش های مهم صنایع استفاده می شود تا سبب کاهش مصرف در ادارات شده و مصرف آب در این مراکز به حداقل ترین شکل ممکن خود برسد. همچنین این تجهیزات در کنترل و مدیریت کاهش مصرف آب نیز تاثیر به سزایی داشته اند.

جک و سیلندر پنوماتیک

­­جمع بندی

با افزایش نرخ رشد جمعیت در جهان، قطعا بشر باید نگران تمام شدن منابع طبیعی باشد. آب، از مهم ترین عناصر حیات بخش است که بدون آن زندگی ممکن نیست؛ پس باید به فکر راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش های مهم و پرمصرف شد. تجهیزات پنوماتیکی برپایه علم فیزیک توانسته است تا به خوبی جای تجهیزات آبی را بگیرند و با نیروی هوا، انواع عملگرها را راه اندازی کنند. ادارات و بخش های صنعتی در یک کشور بیشترین حجم مصرف آب را به خود اختصاص داده اند؛ بنابراین اگر در این بخش از تجهیزات پنوماتیکی استفاده کنند، مصرف آب کل کشور با کاهش خوبی رو به رو خواهد شد. البته فقط ادارات ملزم به رعایت مصرف و استفاده از ابزارآلات پتوماتیکی نیستند؛ چراکه این تجهیزات برای مصارف خانگی نیز قابل استفاده است.

انواع سردوش ها و پرلاتور می توان حجم کلی پساب های تشکیل شده خانگی را کمتر کند. برای خرید آنلاین محصولات پنوماتیک برای کاهش مصرف آب در ادارت، میتوانید به فروشگاه های معتبری چون فارکومارکت یا famcocorp.com مراجعه کنید؛ همچنین جهت ارتباط با مجموعه معتبر فارکومارکت با شماره ۰۹۱۲۷۷۹۰۲۲۸ تماس بگیرید.

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 17 تیر 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.