سیستم تهویه مطبوع چیست؟ - پارسی زی
مهره‌ ماسوره استیل

مهره‌ ماسوره استیل

مهره‌ ماسوره استیل، به عنوان یکی از عناصر بنیادی و حیاتی در صنعت ساخت و ساز و زیرساخت‌ها، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. این مهره‌ها …

قیمت سیمان پاکتی امروز

قیمت سیمان پاکتی امروز

سیمان به‌عنوان یکی از مواد اصلی و اساسی در صنعت ساختمان نقش حیاتی ایفا می‌کند. این ماده با ویژگی‌های چسبندگی و مقاومت بالا، ساخت‌وسازهای پایدار …

راهنمای خرید و فروش انواع باتری + قیمت باتری فرسوده

راهنمای خرید و فروش انواع باتری + قیمت باتری فرسوده

راهنمای خرید و فروش انواع باتری + قیمت باتری فرسوده در این مقاله به بهترین روش های فروش باتری فرسوده و لیست قیمت باتری فرسوده …

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. تهویه مطبوع باعث می‌شود شرایط هوا طبق روش خاصی به صورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند.

انواع سیستم تهویه مطبوع

 • سیستم تهویه مطبوع چرخه تبرید
 • سیستم سیستم تهویه مطبوع سرمایش تبخیری

سیستم تهویه مطبوع چرخه تبرید

سرمایش در سیستم‌های تهویه مطبوع AC سنتی با استفاده از چرخه فشرده سازی بخار انجام می‌شود، که از گردش اجباری و تغییر فاز یک مبرد بین گاز و مایع برای انتقال گرما استفاده می‌کند. چرخه چگالیده­ کردن بخار می‌تواند در یک واحد مجزا مانند کمپرسور، یا درون یک چیلر اتفاق بیافتد. که به تجهیزات خنک­‌کننده ترمینال از سمت تبخیرکننده آن، و به تجهیزات دفع گرما از سمت کندانسور آن وصل شده است.

سیستم تهویه مطبوع سرمایش تبخیری

در آب و هوای بسیار خشک، کولرهای تبخیری مانند ایرواشر برای بهبود خنکی در هوای گرم بیشترین کارایی را دارند. یک کولر تبخیری وسیله‌­ای است که هوای بیرون را از طریق یک پد مرطوب، مانند یک اسفنج بزرگ خیس شده با آب، جذب می‌کند. دمای هوای ورودی کاهش می­‌یابد، ولی مرطوب­تر نیز می­‌شود. مقداری از گرمای هوای ورودی با تبخیر آب در پدهای مرطوب کولر به گرمای نهان تبدیل می‌شود. اگر هوای ورودی به اندازه کافی خشک باشد، نتایج آن می­توانند بسیار قابل توجه باشند.

مزایاسیستم تهویه مطبوع:

 • ارتقاء راحتی: یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم تهویه مطبوع، ایجاد شرایط راحتی و آسایش در داخل ساختمان است. این سیستم، اجازه می‌دهد تا دما، رطوبت و کیفیت هوا به‌طور انطباقی با نیازهای افراد تنظیم شوند.
 • کنترل دما: سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند دمای محیط را در داخل ساختمان‌ها در فصول مختلف سال، به صورت متغیر کنترل کنند. و از آسیب‌های ناشی از افزایش یا کاهش شدید دما جلوگیری کنند.
 • کاهش رطوبت: از طریق سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توان رطوبت هوا را در محدوده مطلوب نگه داشت که در فصل‌های مرطوب و گرم بسیار مهم است.
 • هوای تازه: این سیستم‌ها امکان تامین هوای تازه را فراهم می‌کنند. و به حفظ کیفیت هوا در داخل ساختمان و جلوگیری از آلودگی‌های هوای داخلی کمک می‌کند.
 • بهره‌وری انرژی: برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، بهره‌وری انرژی بالا و مصرف کمتری از منابع انرژی را امکان‌پذیر می‌سازند.

معایب سیستم تهویه:

 • هزینه‌های نصب و نگهداری: نصب و نگهداری سیستم‌های تهویه مطبوع می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را به همراه داشته باشد. به خصوص در ساختمان‌های بزرگ و پیچیده.
 • مصرف انرژی: بعضی از سیستم‌های تهویه مطبوع، مصرف بالایی از انرژی دارند که می‌تواند موجب افزایش هزینه‌های انرژی و زمینه‌های محیطی ناپایدار شود.
 • آلودگی هوا داخلی: همچنین، اشکال در طراحی و نگهداری سیستم تهویه مطبوع می‌تواند منجر به انتقال آلودگی‌ها و مواد آلرژی‌زا در هوای داخلی ساختمان شود.
 • نیاز به مدیریت مناسب: برای بهینه‌سازی عملکرد سیستم تهویه مطبوع، نیاز به مدیریت مناسب و تنظیمات صحیح است. تا از مصرف انرژی بیش از حد و مشکلات فنی جلوگیری شود.
 • نویز: برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند نویز زیادی تولید کنند که ممکن است مزاحم و آزاردهنده باشد.

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع با توجه به مزایا و معایب آن، بستگی به نوع ساختمان، اندازه، منطقه جغرافیایی و نیازهای افراد دارد. و باید با دقت و توجه به جزئیات طراحی و مدیریت شود. قابلیت استفاده سیستم تهویه مطبوع به میزان مختلفی بستگی به نوع ساختمان یا فضایی دارد که در آن استفاده می‌شود.

سیستم‌های تهویه مطبوع از جمله سیستم‌های پر استفاده و لازم در دنیای امروزی ساختمان ها شده‌اند. هدف از قرار دادن یک سیستم تهویه مطبوع رساندن دما و رطوبت و به طور کلی شرایط هوایی مطلوب برای آسایش هرچه بیشتر انسان هاست. با پیشرفت تکنولوژی کم کم انواع مختلفی از سیستم های تهویه مطبوع به وجود آمد که دقیقا نیاز یک محیط با یک کاربری خاص را برطرف کند.

چیلر و فن کویل:

این سیستم متشکل از یک چیلر و چندین فن کویل برای قسمت های مختلف محیطهای تهویه شونده می‌باشد. روش کار بدین صورت است که چیلر آب را خنک می کند. سپس آب خنک از طریق پمپ ها به داخل فن کویل ها وارد می شود.

گرمای هوا از طریق فن کویل که آب را توسط مبدل در مجاورت هوا قرار می دهد، گرفته می شود. سپس آب گرم شده دوباره به چیلر بازگشته و پس از سرد شدن، دوباره به فن کویل ها بر می گردد. این عملیات تا رسیدن تا دمای محیط به دمای مطلوب آسایش که توسط ترموستات تعیین شده، تکرار می شود.

فن کویل‌ها به تنهایی قادر به ایجاد سرمایش و گرمایش محیط نیستند به طوری که در فصل گرما آب سرد توسط چیلر و در فصل سرما آب گرم توسط دیگ (بویلر) یا پکیج در موتورخانه تامین می‌شود. آب سرد یا گرم تولید شده توسط پمپ‌ها به فن کویل‌ها (fcu) هدایت می‌شوند. ازسوی دیگر هوای اتاق از طریق فن به داخل فنکویل کشیده شده و بعد از فیلتر شدن با عبور از روی کویل، تغییر دما پیدا می‌کند و در نهایت جریان هوای مطبوع درون اتاق دمیده می‌شود. هنگامی که فن کویل هوا را خنک می‌کند، دور فن متناسب با دمای محیط تغییر می‌کند. آب کندانس‌ شده ، وارد سینی زیر آن می‌شود و از آنجا توسط لوله درین آب باید تخلیه گردد.

چیلر و هواساز:

نوع دوم سیستم‌های تهویه مطبوع ، سیستم چیلر و هواساز است که در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.این سیستم متشکل از یک چیلر و یک یا چند هواساز می باشد.

روش کار دقیقا مانند روشی است که در قسمت اول برای چیلر و فن کویل توضیح داده شد، با این تفاوت که در سیستم چیلر و فن کویل تعداد فن کویل ها بیشتر و برای هر فضا مستقل می باشد، اما در اینجا یک سیستم هواساز ( فرض کنید یک فن کویل بسیار بزرگ پیشرفته) کل هوایی که مورد نیاز برای تهویه می باشد را تامین می کند. به دلیل حجم هوای بالا و پرتاب باد زیاد، در سیستم های هواساز هوای هر قسمت توسط کانال کشی و دادن دریچه در هر فضا هدایت می شود. سیستم های هواساز معمولا دارای فیلترهای چندگانه جهت فیلتراسیون هوا می باشند که این فیلترها بسته به کاربری فضا بسیار متفاوت و با راندمان ها متفاوت از هم می باشند.

هواساز و کاربردهای آن

هواساز

هواساز دستگاهی است که جهت سرمایش، گرمایش، تأمین هوای تازه و فیلتراسیون هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه یکی از اصلی‌ترین اجزاء تهویه مطبوع به شمار می‌رود که در مسیر چیلر وبویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. این دستگاه فقط با استفاده از فن ها و کویل های سرمایشی و گرمایشی، جریان هوا را گرم و سرد می کند. همچنین قابلیت فیلتر نمودن و تنظیم رطوبت جریان هوا را نیز دارد.

سیستم هواساز یا تهویه‌ هوا یک دستگاه الکترونیکی است که هوای گرم یا تراکم شده را از داخل یک اتاق یا فضای بسته خارج کرده و هوای خنک و خشک را جایگزین می‌کند. این دستگاه از یک کمپرسور، یک مبدل حرارتی، یک فن و یک دستگاه تنظیم‌کننده دما تشکیل شده است و به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های پراستفاده برای کاهش دما و تراکم هوا در فضاهای مختلف، از جمله خانه‌ها، ادارات و فضاهای صنعتی استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای هواساز، می‌توان به کاهش علائم آلرژی، بهبود کیفیت خواب و کاهش نفوذ ذرات مضر در هوا اشاره کرد. همچنین برخی از مدل‌های این دستگاه‌، دارای قابلیت کنترل از راه دور و مانیتورینگ کیفیت هوا هستند که می‌تواند برای کنترل کیفیت هوا در محیط‌های خاص مانند بیمارستان‌ها و اتاق عمل‌، بسیار مفید باشد.

هواساز یک واحد انتقال هوا می‌باشد که معمولا با نام اختصار AHU(Air Handling Unit) نیز شناخته می‌شود. با استفاده از سیستم هواساز امکان مستقل سازی تامین سرمایش و گرمایش در واحدهای مسکونی از یکدیگر وجود دارد.

سیستم هواساز نسبت به فن کویل باعث بهبود کیفیت هوای خروجی بیشتری در مراکز بزرگ مانند بیمارستان، اداره ها و… در مناطق مرطوب می شود.

از هوارسان می توانید در مکان هایی مانند محیط های درمانی و بیمارستان که در آنجا فیلتراسیون هوا امر مهمی است استفاده نماید. هواساز ها در ابعاد و ظرفیت های مختلف موجود می باشند و یکی از بهترین دستگاه تهویه شناخته می شوند. از دیگر کاربردهای این سیستم میتوان به استفاده ار آن در محیط های عمومی بزرگ مانند مراکز تفریحی و فروشگاهی اشاره نمود.

هواساز هایژنیک

هوارسان بیمارستانی یا هایژنیک یکی از انواع هواساز می باشد که هوای تمیز بدون هر گونه گرد و غبار را برای محیط هایی مانند بیمارستان، آزمایشگاه و اتاق های تمیز تامین می کنند.
در این سیستم ها تنها می توان از هوای تازه به جهت هوادهی استفاده نمود. به همین علت به جهت استفاده از انرژی هوای خروجی ساختمان تنها می توان از سیستم بازیافت حرارت استفاده نمود. از تجهیزاتی که در این نوع هوارسان استفاده می شود می توان به فن های بدون پولی، فیلترهای حساس و پیشرفته، پروفیل های ترمال بریک در تولید فریم دستگاه و ساخت جداره داخلی بدنه با استفاده از ورق استیل اشاره نمود.

هواساز شرکت ایرتمپ، با  تکنولوژی روز اروپا، توسط شرکت فرولی ایتالیا طراحی شده است. هم‌چنین این محصول با استفاده از مواد اولیه و قطعات باکیفیت در داخل ایران ساخته شده و با ضمانت کارخانجات صنعتی جنرال به بازار ارائه می‌شود.

ویژگی‌ هواساز ایرتمپ به شرح زیر می‌باشد:

 • نرخ جریان هوا از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ مترمکعب برساعت
 • طراحی و ساختهواسازهایژنیک مطابق با الزامات بهداشتی DIN1946- VDI 6022 و قوانین ساختاری و فنی VDI 3803
 • سکشن‌های ماژولار
 • ورق داخلی از جنس گالوانیزه/ استنلس استیل
 • ورق خارجی از جنس گالوانیزه با پوشش رنگ الکتروستاتیک
 • پروفیل آلومینیومی ترمال بریک
 • ضخامت پنل ۴۰/۵۰ میلی‌متر (عایق حرارتی پلی‌اورتان)

سایر مشخصات هواساز ایرتمپ:

• فن سانتریفیوژ تسمه‌ای/ پلاگ فن
• موتور AC/EC راندمان بالا
• کویل با لوله مسی/ فین آلومینیومی روکش‌دار راندمان بالا
• بازیاب انرژی Plate-Heat pipe-Run Around-Heat wheel
•رطوبت زن آلتراسونیک/ بخار/ آب
• فیلتر با کلاس فیلتراسیون متفاوت
• دمپر با قابلیت اتصال به موتور Opposed Blade
• سطوح داخلی صاف و صیقلی جهت کاهش جذب آلودگی و تمیزکردن آسان با بهره‌گیری از پروفیل آلومینیومی (گوشه‌های گرد
Round )
• کف‌شور برای هر سکشن در هواساز هایژنیک
• فریم و ریل کویل گرمایش و سرمایش، قاب فیلتر، پیج و مهره‌ها و اتصالات از جنس استنلس استیل در هواساز هایژنیک
• دسترسی آسان به کلیه تجهیزات
• سیستم کنترلی پیشرفته یکپارچه
• استفاده از نرم افزار طراحی اختصاصی هواساز جهت انتخاب سریع و مهندسی هواسازها و تهیه نقشه ساخت

انواع دستگاه هواساز و کاربرد آن‌ ها

سیستم‌های هواساز در انواع مختلفی عرضه می‌شوند و دو نوع اصلی آن شامل هواساز خانگی و صنعتی است. به‌طورکلی، هواساز به دلیل قابلیت تصفیه و حفظ رطوبت هوا از اهمیت بسیاری برخوردار است و در موارد مختلف از جمله بهداشت، صنعت و کشاورزی کاربرد دارد.

 • هواساز خانگی: این دستگاه‌ها برای استفاده در منازل و محیط‌های کوچک با سطح کمتری طراحی شده‌اند و به‌عنوان یک گزینه برای جایگزینی با ایستگاه کاری هوا تمیزکننده قابل استفاده هستند. عملکرد این دستگاه ها با دستگاه تصفیه هوای خانگی متفاوت است.
 • هواسازصنعتی: این دستگاه‌ها به طور اختصاصی برای کاربردهای صنعتی طراحی شده‌اند و برای تأمین هوای تمیز در محیط‌های صنعتی مانند سوله‌ها و کارخانه‌های صنعتی به کار می‌روند.

برخی از مهم‌ترین انواع دیگر هواسازها عبارت‌اند از:

 • هواساز بزرگ: این دستگاه‌ها معمولاً برای استفاده در محیط‌های بزرگ مانند ادارات، کارخانه‌ها و سالن‌های کنفرانس، طراحی شده‌اند و برای تأمین هوای تمیز و بهداشتی به کار می‌روند.
 • هواساز پرتابل: این دستگاه‌ها کوچک و قابل حمل هستند و برای استفاده در سفر، کمپینگ و مسافرت طراحی شده‌اند.
 • دستگاه هواساز خودرو: برای تصفیه هوای داخل خودرو و حفظ رطوبت آن به کار می‌روند.
 • هواساز پزشکی: برای کنترل رطوبت و تصفیه هوا در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و اتاق‌های عمل‌ استفاده می‌شوند.
 • هواساز گلخانه: برای حفظ رطوبت و کنترل دما در گلخانه‌ها به کار می‌روند.

هواسازها در بسیاری از موارد کاربرد دارند. در زیر به برخی از کاربردهای انواع دستگاه هواساز اشاره می‌کنیم:

 • برای حفظ رطوبت و تصفیه هوای داخل منازل و محیط‌های کاری به کار می‌روند.
 • در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی برای کنترل رطوبت، حفظ کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا به کار می‌روند.

دستگاه هواساز خانگی

هواسازخانگی، دستگاهی است که به کمک آن می‌توانید هوای تمیز و تازه‌ای را در خانه خود به‌وسیله یک فیلتراسیون ساده تهیه کنید. این دستگاه معمولاً شامل مخزن آب، فیلتر، فن، و دسته کنترل است. در این دستگاه، هوایی که به داخل مخزن آب وارد می‌شود، با استفاده از فن از روی آب گذر داده می‌شود تا ذرات معلق و آلاینده‌های موجود در آن جذب شوند و سپس هوا تمیز شده به محیط اطراف منتشر می‌شود. به همین دلیل، هواسازهای خانگی برای افرادی که به دلیل بیماری‌های تنفسی یا حساسیت به آلودگی هوا، به هوای تمیز و پاک در محیط خود نیاز دارند، بسیار مفید هستند

چیلر چیست؟

چیلر تراکمی

انواع چیلرها

چیلر(chiller) در صنعت تهویه مطبوع، دستگاهی (ماشین تبرید) است که آب سرد تولید می‌کند. یک دستگاه چیلر براساس قانون تراکم بخار و جذب بخار کار می‌کند. سیستم تراکم بخار از انرژی مکانیکی در شکل موتور الکتریکی برای به راه انداختن سیکل سرمایش استفاده می‌کند.

چیلرها به دو دسته‌ی چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. تقسیم‌بندی دیگر چیلرها بر اساس شکل خنک شدن مایع مبرد است که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم می‌شوند.چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارت باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

شرکت ایرتمپ باارائه چیلرهای تراکمی آب خنک و هواخنک تولید هایتما ایتالیا در مدل‌های مختلف توانسته سالیان متمادی یکی از با کیفیت ترین محصولات سرمایش خود یعنی چیلر (chiller) را به بازار ارائه دهد.

انواع چیلرهای ایرتمپ، تولید هایتما ایتالیا به شرح زیر می‌باشد:

چیلر تراکمی توربوکور هواخنک مدل TFV

چیلر تراکمی اسکرو هواخنک مدل DTS

چیلر تراکمی توربوکور آب خنک مدل TFW

چیلر تراکمی اسکرال هواخنک مدل SBS

مینی چیلر تراکمی اسکرال هواخنک مدل ENR

چیلر تراکمی اسکرال هواخنک مدل CFT

چیلر تراکمی اسکرو هواخنک مدل NOVA

مینی چیلر

مینی چیلرهای هواخنک برای کاربری خانگی و نصب در فضای باز طراحی شده‌اند. این چیلرها طوری طراحی شده‌اند که برای کارکرد پیوسته و طولانی‌مدت مناسب باشند، هم‌چنین این مدل چیلر کارایی بالا و هزینه خرید و نگهداری پایینی دارد. تمام مدل‌ها به اواپراتور صفحه‌ای مجهز هستند که این مدل اواپراتورها راندمان بالاتری دارند. مجهزبه پمپ، تانک و منبع انبساط مناسب هستند تا از کنترل دقیق دما حتی در صورت وجود بارهای حرارتی بسیار متغیر اطمینان حاصل شود.

شرکت ایرتمپ با ارائه محصولات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع باضمانت کارخانجات صنعتی جنرال همواره در تلاش است با کیفیت‌ترین محصولات و خدمات را به بازار ارائه دهد.

 

 

 

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 19 تیر 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.