دیدن آب انبار باسیلیکا و موزه باستان شناسی استانبول در سفر به استانبول

 دیدن آب انبار باسیلیکا و موزه باستان شناسی استانبول در سفر به استانبول

آب انبار باسیلیکا یکی از محبوب ترین و معروفترین مکان های گردشگری ترکیه است که سالانه توریست های زیادی را به این منطقه جذب می کند. با تور استانبول همراه باشید تا شما را از جاذبه های این آب انبار آگاه سازیم.  این تالار بزرگ زیرزمینی کاخ مانند ، از  ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف ساخته شده  و اب انبار حکومت بیزانس در ترکیه بوده است. ساخت این اب انبار بزرگ توسط کنستانتین کبیر آغاز شد و در قرن ششم در دوره ی امپراتور معروف  جاستینیان به اتمام رسید. تعدادی از ستون های مورد استفاده این اب انبار به دوران سازه های کلاسیک کهن بر می گردد که دارای حکاکی های زیبا نیز می باشند. اب انبار باسیایکا از بزرگترین بناهای باشکوه باستانی استانبول می باشد و  در جنوب غرب مسجد ایاصوفیه واقع شده است.

این مخزن به طول ۱۴۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است و یک منطقه مستطیل شکل به عنوان یک ساختار غول پیکر را پوشانده است. دسترسی به آن با ۵۲ پله امکان پذیر است که  ، که به یک تالار با ۳۶۶ ستون منتهی می شود که هر یک از آنها ۹ متر ارتفاع دارد. ستون ها با فاصله ۴٫۸۰ متر از یکدیگر ساخته شده اند و ستون ها از ۱۲ ردیف تشکیل شده اند که هر کدام دارای ۲۸ ستون است. سر این ستون ها در بخش هایی دارای ویژگی های مختلفی است. ۹۸ مورد از آنها نشانگر سبک Corinthian است و بخشی از آنها بازتاب سبک Dorian است. این مخزن دارای دیوارهای آجری به طول ۴٫۸۰ متر است و کف آن توسط آجر پوشانده شده است .در کل این مخزن با پوشش ۸۰۰ متر مربع ، ظرفیت تخمین ذخیره آب آن  ۱۰۰۰۰۰ تن تخمین زده می شود. دو سر مدوسا که در زیر دو ستون در حاشیه شمال غربی مخزن به عنوان تکیه گاه استفاده می شود ، اثر هنری عالی از دوره روم است. آنچه بیشترین توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می کند این است که ساختاری که سرهای مدوسا از آن گرفته شده است ناشناخته است. محققان غالباً معتقدند که در زمان ساخت مخزن ، به عنوان تکیه گاه ستون مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، این مانع افسانه برای سران مدوزا نشده است.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی در تور استانبول مکانی مملو از آثار نفیس و گرانبهای باستانی دوران پیش از تاریخ است که به تمدن های  یونان ، روم و بیزانس بر می گردند و همگی از مجموعه ها و گنجینه های  کاخ توپکاپی  به این موزه آورده شده اند. در کنار موزه هنرهای ترکی و اسلامی مجاور ، این موزه  یکی از بهترین  مکان های دیدنی تور استانبول می باشد.  ساختمان اصلی ، با نمای برجسته نئوکلاسیک ، آثار اصلی موزه را در خود جای داده است. در میان نمایشگاه های اصلی این موزه زیبا، گنجینه هایی است که شخصی به نام عثمان حمدی بیگ از باستان شناسان به نام عثمانی  از کشور  لبنان آورده است. این گنجینه نفیس شامل  از سارکوفاژی است  که  وی در جنوب لبنان کشف کرده است  و متعلق  کلیسای سلطنتی باستانی می باشد.  همچنین برخی از سنگهای خاکسپاری و سنگ نبشته ها نیز وجود دارد. نمایشگاه هایی  از شهرهای تروا و آناتولی ، قبرس و سوریه و مجموعه ای از سکه های گسترده وجود دارد. این ساختمان در ابتدا در سال ۱۸۸۱ توسط عثمان حمدی بیگ به طور اختصاصی برای قرار دادن این مجموعه ساخته شد ، اگرچه تا سال ۱۹۰۸ شکل فعلی خود را به دست نیاورد.

به گزارش سفر باتو ،  این موزه به عنوان بارزترین نمونه معماری نئوکلاسیک شهر مشهور است. در بخش حیاط از بنای اصلی موزه ، این بخش از مجموعه به نمایشگاه های هنری قبل از اسلام اختصاص یافته است. آثار باستانی در اینجا شامل خاور میانه ، از مصر باستان تا بین النهرین و از لوحهای میخی شکل آشوری و هیتی تا مجسمه فرعونی است. برجسته ترین اثر این موزه  برای بیشتر بازدید کنندگان نمایشگاه باستانی بابل است که شامل تابلوهای آجری با لعاب از دروازه ایشتر بابل است. این ساختمان در سال ۱۸۸۳ ساخته شده است و برای اولین بار به عنوان مدرسه هنرهای زیبا استانبول مورد استفاده قرار گرفت. دیگر ساختمان در مجموعه موزه ، غرفه کاشی کاری دلپذیر (Cinili Kösk) است که یکی از قدیمی ترین بناهای بازمانده عثمانی در استانبول است. این بنا که در سال ۱۴۷۲ ساخته شده است ، تأثیر روشنی از فارسی در معماری خود نشان می دهد. این بنا برای سلطان مفتح فاتح ساخته شده بود به عنوان یک مکان بزرگ برای سلطان برای تماشای بازی ها و ورزش ها استفاده می شد. کارهای سرامیکی زرق و برق دار ساختمان (عمدتاً کاشی های ایزنیک قرن شانزدهم) و تزئینات فائنس قرن دوازدهم تا نوزدهم به طرز شگفت انگیزی حفظ شده است. پس از بازدید از موزه ، وقت خود را برای گذر از پارک Gülhane ، که زمانی باغهای سلطان عثمانی بود ، بگذرانید. باغ ها یک قطعه سبز زیبا  درست در قلب شهر قدیمی است که دارای باغچه های گل رز و لاله ، درختان سایه دار و چشم اندازهای عالی است. در اینجا ، موزه های تخصصی کمتر بازدید شده نیز پیدا خواهید کرد. موزه تاریخ علم و فناوری در اسلام و موزه ادبیات احمد حمدی تنپینار هر دو موزه  جالبی  هستند که در کنار موزه باستان شناسی استانبول قرار دارند.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.