کشتی یونانی در کیش را از دست ندهید

کشتی یونانی در کیش را از دست ندهید

کشتی یونانی معروفی در سواحل جزیره کیش وجود دارد که به گل نشسته است و در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی این جزیره محسوب می شود. به دلیل اینکه نبود امکانات برای نگهداری از آن در کشور ایران این کشتی تا چند سال آینده تمامی اجزای آن قرو خواهد ریخت و دیگر از ان چیزی باقی نمی ماند.

این کشتی چه سالی و در کجا به گل نشست؟

این کشتی یونانی در تور کیش در چهارم مرداد ماه سال هزار و سیصد و سی و پنج در نزدیکی روستایی به نام باغو در جزیره کیش زمانی که به ساحل نزدیک می شد در سواحل مرجانی این جزیره به گل نشست و بعد از آن دیگر نتوانست هرگز از ایران خارج شود و هم اکنون تبدیل به نمادی برای این جزیره شده است، به طوری که دیدن تصویر آن هر فردی را به یاد جزیره کیش می اندازد. ما در این مطلب درباره این کشتی و اتفاقی که قرار است برایش بیافتد صحبت می کنیم.

تبدیل شدن این کشتی به جاذبه گردشگری

به گزارش سفر باتو ، از وقتی که کشتی یونانی در سواحل جزیره کیش به گل نشسته است، هیچ فردی نتوانسته است که آن را از این محل خارج کند به همین دلیل این آهن قرازه غول پیکر به یکی از جاذبه های اصلی جزیره کیش تبدیل شده است. این کشتی را باید حتما در غروب بازدید کنید زیرا زیبایی بی نظیری در این موقع از روز به آن بخشیده می شود که توصیف ناپذیر است این منظره بسیار زیبا سوژه خوبی برای عکاسان و گردشگران به حساب می آید.

تلاش برای جابجا کردن کشتی یونانی

برخی از افراد تلاش کردند تا به درون کشتی بروند و اکوسیستم جدیدی که داخل آن به وجود آمده است را دنبال کنند ولی به دلیل اینکه آب های این منطقه به شدت شور هستند موجب فرسایش شدید در فلزات کشتی شده است و احتمال ریزش بخش های مختلف آن وجود دارد به همین سبب ورود به داخل آن را اکیدا ممنوع کرده اند. از آنجا که بخش های این کشتی قابل جداسازی و فروش نبوده است، همچنین خود آن را نیز نمی توانستند حمل کنند باعث شد تا تبدیل به جاذبه گردشگری شود و زیر ساخت هایی همچون مکان هایی برای شتر سواری، رستوران ها، کافه ها و آلاچیق های بسیاری در پیرامون آن به وجود بیاید تا گردشگران در آنجا به استراحت و

تفریح بپردازند.

فرسایش و بازسازی این کشتی

هر چقدر که از به گل نشستن این کشتی می گذرد، این آهن قرازه بیشتر و بیشتر در آب ها فرو می رود و دچار فرسایش می شود. ذکر شده هنگامی که کشتی یونانی از وسط دو نصف شد بسیار ناراحت و اندوهگین شده اند. در تمام این مدت قسمت های دیگر کشتی یونانی همچون قسمت پشتی آن نیز فرو ریخته است و چند سالی می شود که در حال خراب شدن و ویران شدن و رفتن به زیر آب است و به همین علت نمی توانند تخمین بزنند که این کشتی تا چند سال دیگر در جزیره کیش خواهد ماند و گردشگران و توریست ها تا چند وقت می توانند از آن عکس برداری کنند و غروب خورشید را در کنار این غول آهنی بگذرانند و از آن لذت ببرند.

حفظ و نگهداری از کشتی یونانی

چندی پیش «علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که قبلا رییس منطقه آزاد کیش نیز بوده است اعلام کرده بود که درباره حفظ و نگهداری این کشتی غول پیکر گفت و گوهایی با دانشگاه شریف داشته است؛ ولی تحقیقات نشان داده است هزینه هایی که می خواهند برای مرمت و بازسازی این جاذبه تاریخی خرج کنند آنقدر بالا است که نگهداری و محافظت از آن از به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست.

درون کشتی یونانی

از گفت و گوهایی که میان دانشگاه شریف و سازمان منطقه آزاد کیش رد و بدل شد می توان به این نتیجه رسید که دیگر هیچ گونه امیدی به باقی ماندن این کشتی وجود ندارد و حتما باید این حقیقت تلخ را بپذیریم که ممکن است در طی چند سال آینده این جاذبه دیدنی و توریستی کاملا فرو بریزد و از بین برود. با توجه به مذاکراتی که صورت گرفته باز هم گروهی از علاقه مندان به کشتی یونانی تصمیم گرفتند تا قبل از اینکه این آهن قرازه کاملا از بین برود این ریسک خطرناک را بپزیرند و از داخل این کشتی دیدن کنند. چندی است که فیلم ها و کلیپ هایی از داخل کشتی در فضای مجازی پخش شده است که نشان می دهد افرادی شجاع وجود داشته اند که با ریسک کردن و رفتن به درون این کشتی پیر علاوه بر اینکه خود از درون آن بازدید می کنند بلکه اشخاص دیگری نیز بتوانند با این تصاویر درون این کشتی را در ذهن خود تصور کنند.

همه ما نیز امیدوارانه به انتظار نشسته ایم تا افرادی که در این کار تبحر دارند دست به کار شوند و این کشتی با عظمت را از نابودی نجات دهند آن را دوباره به جزیره کیش هدیه دهند.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.