درمان اهمال کاری تحصیلی و بی علاقگی به درس - پارسی زی
9 فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟

9 فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟

۹ فرق فیشال و پاکسازی، کدام بهتر است؟ احتمالا تصور می­کنید پاکسازی و فیشال صورت هر دو یک تکنیک کاربردی برای افزایش طراوت و شادابی …

ارز دیجیتال تتر چقدر امنیت دارد ؟ آیا تتر ارزش سرمایه گذاری دارد ؟

ارز دیجیتال تتر چقدر امنیت دارد ؟ آیا تتر ارزش سرمایه گذاری دارد ؟

ارز دیجیتال تتر چقدر امنیت دارد ؟ آیا تتر ارزش سرمایه گذاری دارد ؟ ارز دیجیتال تتر چقدر امنیت دارد ؟ آیا تتر ارزش سرمایه …

بهترین زمان ورزش

بهترین زمان ورزش

ورزش کردن یکی از مهم‌ترین عواملی است که برای حفظ سلامتی و بهبود کیفیت زندگی ضروری است. اما، موضوعی که برای بسیاری از افراد مبهم …

چگونه با اهمال کاری و بی حوصلگی می توان در تحصیل موفق شد؟

کارشناسان بر این باورند که رفتارهای انسان نشأت گرفته از احساسات اوست یعنی اگر انسان رفتاری را انجام می دهد، احساسات آن فرد ایجاد کننده آن است و طرز فکر ها، اعتقاد ها و درک انسان ایجاد کننده تمام رفتارهای او هستند.

خویشتن پنداری یکی از عوامل موفقیت تحصیلی است به طوری که حتماً باید به خود اطمینان کنید و آن‌چه درباره خود فکر می کنید تاثیر زیادی در موفقیت شما دارد و باید مهارت های لازم برای موفقیت و خویشتن پنداری را کسب کنید.
مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که گاهی اوقات حتی افراد وقت شناس و منظم نیز تعویق انداختن کارها را انجام می دهند، با اینکه کارهای خود را به صورت منظم و سر وقت انجام می دهند اما بعضی از مواقع دچار کسلی و بی حوصلگی می‌شوند که همین موضوع باعث می‌شود در انجام وظایفشان اندکی تعلل کنند. در پی این عادت ممکن است آثار مخربی در زندگی و تحصیل افراد به وجود بیاید که می توان افت تحصیلی را یکی از آن ها معرفی کرد.

بیشتر والدین بر این باورند که فرزندشان بسیار باهوش است اما گاهی اوقات نتایجی که فرزندان آن ها کسب می کنند والدین شان را به شک درباره عقیده خود وا می‌دارد اما علت این نتایج ضعیف چیست؟؟ آیا آن‌ها از بهره هوشی کم برخوردار هستند ؟؟ والدین و همین طور گاهی اوقات فرزندان به دنبال این سوال می گردند که چه عاملی در عدم موفقیت فرزندان یا خود فرد دخیل است؟؟ که باید به شما بگوییم که اگر فردی دارای سلامت روانی و سلامت مغزی طبیعی است تنها دلیلی که می‌تواند باعث عدم موفقیت آن ها شود اهمال کاری است و به شما پیشنهاد می کنیم که برای درمان اهمال کاری ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چگونه با اهمال کاری مبارزه کنیم؟

حدود ۷۰ تا ۹۵ درصد دانش آموزان همین طور دانشجویان به دنبال راه‌های درمان اهمال کاری هستند اعمال کاری تبعات زیادی می تواند داشته باشد یکی دیگر از تبعات آن ممکن است بی علاقه گی به درس باشد به طور کلی اهمال کاری تحصیلی یک عادت بسیار قدرتمند است و شکستن این عادت نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش دارد اما در در راستای تلاش برای شکست این عادت باید مواردی دیگر را نیز هم‌زمان با آن رعایت کنیم.

۱- فکر شکست را از سرتان بیرون کنید!

یکی از عواملی که باعث اهمال کاری در تحصیل می شود ترسی است که ناشی از فکر شکست خوردن به وجود می آید از این نترسید که اشتباه کنید یا حتی گاهی اوقات بعضی از افراد از موفقیت خود نیز هراس دارند در نهایت باید تمام ترسهای خود را از ذهنتان بیرون کنید و خودتان و باورهای تان غلط خود را به چالش بکشید و با ترس هایتان روبرو شوید روبرو شدن با ترس ها شما را جسورتر برای رسیدن به هدفتان می کند

۲- لیستی از وظایف تان تهیه کنید؟!

بهتر است برای تمام کارهای تان برنامه ریزی کنید خصوصاً رسیدگی به امور تحصیلی بهتر است که در ابتدای روز بدانید که چه برنامه‌ای تا آخر شب دارید سعی می کنید منظم تر کارهایتان را انجام دهید هر کدام از کارهای تان را اولویت بندی کرده و بر اساس مهم بودن آن ها زمانی را برای انجام آن‌ها اختصاص دهید اما به این نکته توجه کنید که زمانی را که برای انجام کارها اختصاص می‌دهید کمتر از زمان مورد نیاز انجام آن کار باشد تا از نظر روانی مجبور باشید که آن کار را در کوتاه ترین زمان و طبق برنامه ریزی انجام دهید.

۳- با خرد کردن کارهای تان مغزتان را فریب دهید!

یکی دیگر از راه های درمان اهمال کاری تحصیلی این است که تکالیف و کارهایی که از نظر تان بزرگ به نظر می رسد و احتیاج به صرف زمان زیادی دارد را به چند مرحله کوچک تر تقسیم کنید به اصطلاح مغزتان را فریب دهید زیرا مغز نسبت به انجام کارهای بزرگ دچار چالش می شود و فرد علاقه ای به انجام آن کار ندارد بهترین راه خرد کردن کارهاست.

۴- فکرهای اهمال کارانه تان را بشناسید!

وقت هایی که فکرهایی مثل الان وقت انجام این کار نیست یا در این زمان حوصله انجام این کار را ندارم یا هنوز برای انجام این کار زمان وجود دارد این افکار سرخط های اهمال کاری هستند. باید بدانید که چه زمانی از روز یا شب این افکار به سراغ شما می آید اما برای درمان این افکار باید به شما بگوییم که به جای تسلیم شدن بهتر است چند دقیقه تمرکز خود را بر روی کاری که می خواهید انجام دهید و بگذارید در بیشتر مواقع می‌فهمید که وقتی که شروع به انجام کاری کردید ادامه و به پایان رساندن آن دیگر بسیار راحت است و به این ترتیب میزان علاقه به درس خواندن هم در شما افزایش پیدا می کند.

۵- عوامل مزاحم را حذف کنید!؟

درک میکنیم که وقتی که تلویزیون روشن است یا اعلان گوشی تان روشن است توجه کردن به درس سخت است بهتر است برای راحتی خود و صرفه‌جویی در وقت تان و همینطور رسیدگی‌به علایقتان بهتر است اول تکالیف و کارهایی که باید انجام دهید را به انجام برسانید و بعد برای انجام کارهای مورد علاقه تان نیز وقتتان آزاد می شود.

۶- خودتان را تشویق کنید!!

وقتی که یک کار کوچک را بزرگ انجام می دهید برای تشویق و ترغیب بیشتر تان به انجام به موقع کارها بهتر است به خودتان پاداش دهید به طوری که اگر مثلاً کاری را زودتر تمام کردید به اینستاگرام تان بپردازید.
با رعایت کردن نکاتی که گفتیم به تبع علاقه‌ به درس خواندن در هر فردی بالا می رود و باعث پیشرفت روز افزون می شود که بعد از مدتی با پیاده کردن این برنامه ها می توانیدبا چشمان خود ببینید که دیگر نیازی به انجام راه کارهایی برای افزایش هوش ندارید البته انجام کارهایی برای افزایش هوش تاثیر خوبی در یادگیری شما نیز دارد مثلاً قبل از انجام تکالیف، موسیقی گوش دهید یا حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و یا این که مطالب را با صدای بلند بخوانید یا خیلی از کارهای دیگر که فعالیت مغزی شمارا به چالش بکشد.

منبع : سابلیمیران – مرجع آلبوم های تربیت ضمیر ناخودآگاه

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 16 آبان 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.