آشنایی با دو نژاد سگ پرطرفدار

آشنایی با دو نژاد سگ پرطرفدار

از نخستین جانورانی که توسط انسان ها اهلی شده اند، سگ ها هستند. از این حیوانات برای شکار، گله‌داری، کشیدن بار، محافظت، کمک به پلیس و همچنین کمک به اشخاصی که ناتوانی خاصی دارند استفاده می شود. امروزه بسیاری از افراد سرپرستی نژادهای گوناگونی از سگ های تربیت شده را بر عهده می گیرند و آن ها را مانند یکی از اعضای خانواده خود می دانند. از جمله سگ های پرطرفدار در بین انسان ها دو نژاد امریکن بولی و هاسکی است. در ادامه مطلب به معرفی این دو نژاد از سگ می پردازیم.

سگ امریکن بولی

این سگ های زیبا برای نخستین بار چند دهه پیش از ترکیب دو نژاد تریر و بولداگ به وجود آمدند. این نژاد ترکیبی سگ سری بزرگ، بدنی عضلانی، سینه های پهن و پاهای قدرتمندی دارد. اگر چه نام این سگ ها بولی به معنای قلدر و زورگو است، اما این نام ربطی به خلق و خوی آن ها ندارد. بر عکس، امریکن بولی ها به سگ هایی مهربان، آرام، خونسرد و مناسب خانواده معروف هستند. این سگ ها اولین بار بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ در ایالات متحده آمریکا به وجود آمده و پرورش یافتند. در ۱۵ جولای ۲۰۱۳ باشگاه کنل آمریکا (United Kennel Club) امریکن بولی را به عنوان یک نژاد مجزا به رسمیت شناخت.
بر خلاف آن چه از نام این سگ ها به نظر می رسد، امریکن بولی قرار نیست سگی جنگنده و نگهبان باشد. هدف از پرورش این سگ ها این است که همراهانی برای انسان ها باشند. آن ها در چهار اندازه متفاوت وجود دارند: استاندارد، کلاسیک، جیبی و خیلی بزرگ. قد این چهار سایز مختلف از سگ ها به شرح ذیل است:
استاندارد: سگ ماده بین ۴۰ تا ۴۸ سانتی متر – سگ نر بین ۴۳ تا ۵۰ سانتی متر
کلاسیک: این سگ ها از امریکن بولی استاندارد سبک تر هستند؛ اما قد آن ها با این سگ ها برابر است.
جیبی: سگ ماده بین ۳۳ تا ۴۰ سانتی متر – سگ نر بین ۳۵ تا ۴۳ سانتی متر
خیلی بزرگ: سگ ماده ۴۸ تا ۵۵ سانتی متر – سگ نر ۵۰ تا ۵۸ سانتی متر
امریکن بولی ها بر خلاف قدشان، سگ های سنگین وزنی هستند. وزن یک سگ به قد، ساختار و وضعیت جسمانی او بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت که یک امریکن بولی بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم وزن دارد.
این سگ ها موهای کوتاه و زبری دارند که لازم است آن را هفته ای یک بار شانه بزنید و هر زمان که کثیف شدند، آن ها را به حمام ببرید. مانند سایر سگ ها، امریکن بولی نیز به نظافت عمومی و کلی نیاز دارد. شما باید دندان های سگ خود را مسواک بزنید، گوش آن ها را تمیز کرده و ناخن های آن ها را به طور مرتب کوتاه کنید.
عمر متوسط این سگ های باهوش بین ۸ تا ۱۳ سال است.یکی از رایج ترین بیماری هایی که پیت بول تریرهای آمریکایی و امریکن بولی ها به آن مبتلا می شوند، دمودیکوزیس است؛ دمودیکوزیس نوعی بیماری انگلی است که بر پوست و موی حیوان اثر گذاشته و باعث نازک شدن موها یا ریزش مو، قرمزی پوست و افزایش رنگدانه ها شده و ظاهر وحشتناکی ایجاد می کند. با این حال، این بیماری می تواند در بعضی از سگ ها یک واکنش خود ایمنی را ایجاد کند. مشکلات بینایی و بیماری های مربوط به ساتخوان نیز به طور مرتب در این گونه از سگ ها مشاهده می شود. برخی از این بیماری ها عبارتند از دیسپلازی (در رفتگی) مفصل ران، دیسپلازی زانو و آب مروارید.

سگ هاسکی سیبری

این سگ ها حدود یک میلیون سال پیش توسط مردم چوک چی در سیبری پرورش داده شدند. قبیله چوک چی در داخل شهر زندگی می کردند و برای شکار مجبور بودند به دریا سفر کنند. سیبرین هاسکی ها سگ های کارگری بودند که سورتمه های سنگین را در طول مسافت های طولانی می کشیدند. به همین دلیل در مسابقات سورتمه سواری نیز از این سگ ها استفاده می شد. در حالی که امروزه سگ های هاسکی به عنوان حیوانات خانگی محبوب، شناخته شده هستند، اما بسیاری از آن ها هنوز هم در مسابقات محلی سورتمه می کشند و با صاحبان خود از اسکی سواری لذت می برند.
سگ هاسکی سیبری سگی نسبتا قد بلند با اندازه متوسط است. قد سگ هاسکی بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر بوده و حدود ۱۵ تا ۲۷ کیلوگرم وزن دارند. این سگ ها گوش های مستقیم و عمودی دارند و چشم هایشان به رنگ آبی یا قهوه ای است؛ گاهی نیز یک چشم به رنگ آبی و چشم دیگر قهوه ای است که این مسئله یکی از ویژگی های جذاب و منحصر به فرد این حیوانات به حساب می آید. این سگ ها پوشش مخملی ضخیم و چند لایه دارند. طیف رنگی این سگ ها بسیار گستره بوده و از سفید تا مشکی و هر رنگی که بین آن ها است را شامل می شود. همچنین بیشتر این سگ ها در قسمت قفسه سینه و پاها لکه های سفید رنگ دارند.
هاسکی ها سگ های باهوش، مستقل و سرسختی هستند که باید از زمانی که توله هستند آموزش به آن ها را شروع کنید. این سگ ها عاشق دویدن هستند و گاهی اوقات علاقه شان به دویدن بر ویژگی نگهبان بودنشان غلبه می کند. سگ های هاسکی سیبری بسیار مهربان هستند و با کودکان نیز رابطه خوبی برقرار می کنند. آن ها حدود ۱۴ سال عمر می کنند. هاسکی ها به طور کلی از نظر سلامتی مشکل خاصی ندارند، اما مانند هر نژاد دیگری از سگ ها ممکن است به برخی بیماری ها مانند دیسپلازی ران، دیستروفی قرنیه (نوعی ناهنجاری ارثی مربوط به قرنیه چشم) و آب مروارید مبتلا شوند.
همان طور که گفته شد این سگ ها بدنی پشمالو و پر مو دارند. موهای سگ هاسکی نرم و متراکم است. این سگ ها یک یا دو بار در سال موهای خود را از دست می دهند. این ریزش مو به رشد و تقویت موهای هاسکی ها کمک می کند. با این حال نظافت این سگ ها چندان سخت نیست و می توان موهای آن ها را به راحتی با یک برس صاف شانه کرد و موهای مرده را از بین برد. یکی دیگر از کارهایی که برای نظافت این سگ ها باید انجام دهید، کوتاه کردن موهای بین انگشتان پای آن ها است. حمام کردن این سگ ها چندان ضروری نیست؛ چرا که هاسکی ها سگ های تمیز و کم بویی هستند. بنابراین تنها زمانی که خیلی کثیف شدند آن ها را حمام کنید.

این مقاله توسط سایت فارسی پت ترجمه و تهیه شده است.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.