بازخرید سنوات چه شرایط و قوانینی دارد و نحوه محاسبه آن در پاییز 1400 چگونه است - پارسی زی
تقویت حافظه بزرگسالان تنها با چند راهکار موثر

تقویت حافظه بزرگسالان تنها با چند راهکار موثر

تقویت حافظه بزرگسالان تنها با چند راهکار موثر برخی راهکارهای تقویت حافظه بزرگسالان عبارتند از مطالعه قبل از خواب، روی آوردن به بازی های فکری، …

خرید فالوور واقعی تضمینی اینستاگرام + مزایای خرید فالوور واقعی

خرید فالوور واقعی تضمینی اینستاگرام + مزایای خرید فالوور واقعی

خرید فالوور واقعی تضمینی اینستاگرام از دغدغه ‌های صاحبان پیج جهت جذب مشتری و دیده شدن هر چه بیشتر کسب ‌و کارشان هستند، می­­باشد. اینستاگرام دارای …

تعمیرگاه ماشین لباسشویی ال جی در تهران

تعمیرگاه ماشین لباسشویی ال جی در تهران

تعمیرگاه ماشین لباسشویی ال جی در تهران تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی برای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی، معمولاً بهتر است به مرکز خدمات ال …

بازخرید سنوات چه شرایط و قوانینی دارد و نحوه محاسبه آن در پاییز ۱۴۰۰ چگونه است

C:\Users\11\Desktop\05749874954012.jpg

نحوه بازخرید حق سنوات

میزان مبلغ عیدی برای بسیاری از کارمند‌ها و کارگرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همیشه دوست دارند، قبل از اینکه عیدی و سنوات خود را دریافت کنند، بتوانند این مبلغ را محاسبه کنند. روش محاسبه عیدی و سنوات در تمام این سال‌ها روش ثابتی بوده است.  فقط یک معادله برای مشخص کردن مزایای پایان سال  مورد استفاده قرار می‌گیرد. مبلغ عیدی بر اساس دو برابر پایه حقوق پرسنل محاسبه می‌شود در صورتی که از ۳ برابر پایه حقوق وزارت کار بیشتر نشود. ماده ۲۴ قانون خاتمه کار، پرداخت و بازخرید سنوات را در زمان خاتمه کار به کارفرما تکلیف می‌کند. تمام کارفرماها موظف هستند که به ازای هر سال کار کارگران و کارمندان خود، باید معادل یک ماه آخرین حقوق فرد را به عنوان سنوات به فرد بپردازند.

توجه کنید، افرادی که عیدی آن‌ها تا ۳۰ میلیون ریال باشد، از پرداخت مالیات معاف بوده و از مازاد آن ۱۰ درصد مالیات کسر می‌شود. کلیه افرادی که قرارداد آن‌ها بر اساس قانون کار است و چه قرارداد دائمی‌ دارند و چه موقت، به میزان کارکرد خود در سال عیدی دریافت خواهند کرد. در ادامه درباره بازخرید سنوات برای شما می‌گوییم با ما همراه باشید.

 

بابر اساس آیین‌نامه‌ها و قوانین  از جمله ماده ۳۲ قانون کار، اگر پایان قرارداد کار در نتیجه کاهش توانایی‌های جسمی ‌و فکری کارگر باشد( با توجه به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهداشت و درمان منطقه با معرفی شورای اسلامی ‌کار و نمایندگان قانونی کارگر)، کارفرما موظف است نسبت به هر سال سابقه خدمت، معادل دو ماه از آخرین حقوق کارگر را پرداخت ‌کند.

محاسبه مرخصی در بازخرید سنوات

همانطور که می‌دانید وزارت کار و رفاه اجتماعی قانون‌هایی را برای کارگر و کارفرما در نظر گرفته است که باید مطابق آن عمل کرد. هر نفر در سال مجاز است که ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند و به سال دیگر منتقل کند. توجه کنید که مرخصی‌های استفاده نشده بیشتر از ۹ روز کارگر و کارمند سوخت می‌شود و دیگر نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نکته: برای اینکه بتوان از مرخصی‌های بیشتر از ۹ روز در سال جدید استفاده کرد باید توافق با کارفرما انجام شود و با توجه به شرایط کاری این موضوع بررسی شود.

به طور مثال: اگر کارفرما از کارمند خود درخواست کند که در طی سال، از مرخصی کمتری استفاده کند تا شرایط کاری او روبه پیشرفت باشد و بعد از آن در سال دیگر امکان استفاده از مرخصی را دارد، می‌توان گفت یک توافق دو طرفه انجام شده است.

مبنای محاسبه ذخیره مرخصی استفاده نشده طبق قانون، حداقل سالی یک ماه بر اساس آخرین حکم حقوقی فرد است که ‌ایتم‌هایی شامل این حکم است. این موارد شامل: خواربار، حق اولاد، حق مسکن، پاداش و بن است.

محاسبه سنوات هنگام بازخرید سنوات

مبنای محاسبه ذخیره سنوات، مطابق با قوانین وزارت کار، حداقل سالی یک ماه بر اساس آخرین حقوق فرد است. تمام موارد مانند: خواربار، مسکن، حق اولاد، بن، پاداش و سود تولید جزو این حکم قرار دارد.

اگر کارگر پس از دریافت سنوات باز هم با کارفرمای خود ادامه همکاری داشته باشد، مبلغ باز خرید سنوات مشمول مالیات خواهد شد. به طور معمول برای راحتی کار ۱۰ درصد در نظر گرفته می‌شود.

نکات مهم هنگام بازخرید سنوات

به طور معمول شرکت‌ها و کارگاه‌ها، مزایای پایان کار را در پایان همکاری در قالب بازخرید سنوات به کارگران و کارمندان پرداخت می‌کنند. دلیل اصلی این نوع پرداخت از طرف کارفرما، می‌تواند این باشد که با توجه به ذخیره سنوات، مالیاتی پرداخت نکند. البته که برخی از شرکت‌ها هم به صورت سالانه و در پایان سال، سنوات را پرداخت می‌کنند و متناسب با آن هم مالیات را خواهند پرداخت.

مبلغ عیدی مشمل معافیت یک ماه حقوق که هر سال اعلام می‌شود، پرداخت خواهد شد. البته که مازاد مبلغ اعلام شده توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی، مشمول ماده ۸۴ و ۸۵ مالیات قرار می‌گیرد.

طبق قانون، شرکت و کارفرما موظف است که سالی یک ماه(آخرین حقوق) سنوات پرداخت کند، اما اگر عرف و قانون کارگاه یا شرکتی این باشد که دو ماه حقوق را پرداخت کند، هیچ ممانعتی ندارد و این یک قرارداد دو طرفه بین کارگر و کارفرما محسوب می‌شود. البته که پرداختی اضافه‌تر از یک ماه، جزو هزینه‌های قابل قبول برای مالیات قرار نمی‌گیرد.

سنوات و پایه سنوات چیست؟

سنوات بخشی از تسهیلات وزارت کار است که برای افراد شاغل در این وزارتخانه در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت سنوات بخشی از پایین بودن میزان حقوق و هزینه‌های زندگی کارگر را جبران می‌کند. پایه سنوات همان مبلغی از آخرین حقوق دریافتی کارمند و کارگر است که به دو صورت سالانه یا در پایان قرارداد پرداخت می‌شود.

C:\Users\11\Desktop\124576989بازخرید خدمت کارمندان دولت و شرایط آن2.jpg

تعریف سنوات و پایه سنوات

 

پایه سنوات و بازخرید سنوات برای چه کسانی است؟

افرادی که در جامعه مشغول به فعالیت هستند به دو گروه تقسیم می‌شوند. افرادی که قرارداد رسمی‌ دارند یا افرادی که به صورت غیر رسمی ‌در حال فعالیت می‌باشند.

طبق قانون وزارت کار و بخشنامه سال ۱۳۹۲، کارفرما نباید بین این دو نوع قرارداد تفاوتی قائل باشد. سنوات خدمت در زمان بازخرید سنوات باید به یک میزان و با شرایط یکسان محاسبه شود.

بازخرید سنوات هنگام بازنشستگی

با توجه به بازخرید سنوات بازنشستگان به اطلاع می‌رساند، افرادی که در واحد‌های مشمول قانون وزارت کار بازنشسته می‌شوند و قرارداد آن‌ها پایان یافته است، برای هر سال خدمت بر اساس آخرین حقوق دریافتی و معادل یک ماه حق سنوات دریافت می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد حق سنوات می‌توانید به این آدرس https://bimeh.com/mag/work-termination-benefits/ مراجعه کنید.

نکته: فرد بازنشسته‌ای که مجدد مشغول به کار شود مانند سایر کارگران از سنوات خدمت بهره‌مند خواهد شد

نکته: فرد بازنشسته‌ای که مجدد مشغول به کار شود مانند سایر کارگران از سنوات خدمت بهره‌مند خواهد شد.

بازخرید سنوات چه زمانی انجام می‌شود؟

همانطور که می‌دانید قراردادی بین کارفرما و کارگر منعقد می‌شود که با توجه به بندها و ماده‌هایی که در این قرارداد وجود دارد، هر دو را موظف به انجام تعهدات می‌کند. ممکن است شرایطی به وجود آید که قرارداد بین کارگر و کارفرما فسخ شود. خاتمه قرارداد می‌تواند به شرایط مختلف صورت گیرد. این موارد عبارتند از:

  • استعفای کارگر
  • فسخ قرارداد
  • بازنشستگی
  • فوت کارگر
  • ازکارافتادگی

در این موارد باید بازخرید سنوات انجام شود.

C:\Users\11\Desktop\life-insurance-surrendering-2.jpg

بازخرید سنوات و نحوه محاسبه آن

سخن پایانی

همانطور که توضیح دادیم، بازخرید سنوات یکی از مهم‌ترین مسائلی است که برای کارگر‌ها و کارمند‌ها انجام می‌شود. هدف از بازخرید سنوات کمک مالی است که به پاس خدمت کارگر و کارمند به او تعلق می‌گیرد.

برگرفته از سایت بیمه: https://bimeh.com

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 29 آبان 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.