عایق رطوبتی نانو، ارزان ترین و با دوام ترین عایق موجود در بازار - پارسی زی
Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟

Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟

Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟ Pool Prizeیک قرعه کشی ساخته شده بر روی شبکه ترون که در آن هیچ کس بازنده نخواهد بود. برای …

از عوارض بعد از کاشت مو چه می دانید ؟

از عوارض بعد از کاشت مو چه می دانید ؟

از جمله جراحی‌­های زیبایی که امروزه متداول است کاشت مو می‌­باشد که اگر در یک مرکز معتبر و توسط متخصص انجام گیرد از بی‌­خطرترین جراحی‌­ها …

چک لیست تعمیرات مک‌بوک در منزل + 8 قدم عملی

چک لیست تعمیرات مک‌بوک در منزل + 8 قدم عملی

ممکن است برای شما نیز این اتفاق بیفتد که لپ تاپ یا مک‌بوکتان خراب شود. اگر با خرابی لپ تاپ یا مک‌بوک خود مواجه شوید …

عایق رطوبتی نانو، ارزان ترین و با دوام ترین عایق موجود در بازار

عایق نانو ، یکی از روش های آب بندی نوین است که امروزه با برند شدن نام نانو، استفاده از عایق های نانو نیز زیاد مورد توجه و حمایت قرار گرفته است. عایق های نانو به صورت: عایق رطوبتی، عایق حرارتی و عایق صوتی در ساختمان سازی قابل استفاده است.

پر کاربردترین عایق در ساختمان ها و آپارتمان ها عایق رطوبتی است. عدم وجود عایق رطوبتی مناسب در پشت بام، حمام، سرویس بهداشتی و استخر می تواند خسارات سنگینی را روی دست کارفرما یا صاحبین سازه بگذارد. برای درک بهتر عایق رطوبتی تا انتها با ما همراه باشید.

عایق رطوبتی نانو چیست؟

عایق رطوبتی نانو یکی از روش های جدید عایق کاری می باشد که برای انواع سطوح اعم از پشت بام، استخر، دیوار های جانبی، سرویس بهداشتی، چاله آسانسور و… به کار می رود. این عایق ها جایگزین مناسبی به جای ایزوگام، قیرگونی و سایر روش های سنتی به حساب می آید.

در زندگی امروزه تکنولوژی عضو جدایی ناپذیر زندگی بشر شده است. یکی از صنایعی که از این قاعده مستثنی نیست صنعت ساختمان می باشد. با ورود علم نانو به این عرصه انقلاب های عظیمی در ساخت و ساز ها رخ داده است. یکی از ملزومات اصلی هر ساختمان بکار بردن بهترین عایق ها برای آسیب کمتر ساختمان در اثر عوامل جوی می باشد. عایق های نانو جزو جدیدترین مصالح بکار رفته در صنعت ساختمان می باشد.

چرا عایق نانو عمر بالاتری از سایر عایق ها دارد؟

استفاده از این عایق ها نسبت به سایر عایق ها مقرون به صرفه تر و دارای عمر بیشتری نیز می باشد. این امر به سبب این است که در زیر سطوح مولکول ها در مقیاس نانو متر با موادی که این خاصیت را افزایش می دهد ترکیب می شود. در واقع مانند سایر عایق های رطوبتی، ما هیچ لایه ایی از مواد را روی سطوح کار نمی بینیم. زیرا مواد، به جزئی از ساختار مصالح تبدیل می شوند.

عایق نانو چگونه تولید می شود؟

عایق های نانو با موادی از جنس پلیمر ساخته شده که توسط تکنولوژی نانو تغییراتی در سطوح ظاهری اتم های آن صورت می گیرد. در نتیجه عایقی با کیفیت بالا در اختیار ما قرار می گیرد. این تغییرات در ابعاد نانو متری سطوح مولکولی مواد و با ایجاد پیوندهای دوار هواگذر باعث افزایش عمر عایق رطوبتی می گردند. به همین دلیل عایق نانو، نسبت به سایر عایق های رطوبتی مقرون به صرفه تر می باشد. ماده پایه بکار رفته در این محصول رزین های آکرلیک می باشد. عایق نانو، یکی از بهترین مواد برای جایگزینی عایق های سنتی مانند ایزوگام است. در واقع این عایق پوششی است متشکل از مواد پلیمری و لاستومری برپایه آب،  که پس از عایق کاری روی سطوح  و خشک شدن عایق،سطوح کاملا آب بندی می شود.

عایق نانو دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

 • بر روی تمامی مصالح ساختمانی می توان به راحتی از آن استفاده کرد. به عنوان مثال بر روی تمامی سطوح بتنی، آجری، فلزی، آسفالت و حتی ایزوگام می توان بکار برد.
 • یکی دیگر از ویژگی های این مواد سفید شدن سطح عایق شده توسط عایق نانو می باشد. این امر سبب کاهش ۴۵ درصدی انرژی در ساختمان ها می باشد.
 • به دلیل ترکیب راحت مواد عایق نانو با سایر مواد، با ترکیب آن با پیگمنت می توان عایق رنگی تولید کرد. این امر سبب ایجاد زیبایی بصری بیشتر می گردد.
 • اساسی ترین ویژگی آن راحتی در اجرا می باشد. این مواد کاملا چسبنده می باشد و روی سطوح عمودی ریزش نمی کند.
 • بزرگترین مزیت آن، عمر بالای عایق رطوبتی نانو نسبت به سایر عایق ها مانند ایزوگام و قیرگونی می باشد.

سایر مزیت های عایق نانو:

 1. این نوع عایق ها مقرون به صرفه می باشند.
 2. حداکثر عمر عایق رطوبتی نانو تا ۳۰ سال می باشد.
 3. کاملا ضد آب بوده و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کند.
 4. از ایجاد آلودگی به روی سطوح جلوگیری می کند.
 5. قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح را دارا می باشد.
 6. در تمامی رنگ ها تولید و استفاده می شود.
 7. بهترین انتخاب برای جلوگیری از افزایش بار بر بام ساختمان و سایر سطوح عایق کاری شده می باشد.
 8. برای اجرای آن نیازی به هزینه اضافی نمی باشد و به راحتی بر روی تمامی سطوح اجرا می شود.
 9. سرعت کار را بالا می برد و به حداقل نیرو جهت اجرا نیاز دارد.
 10. برای سطوحی که هندسه خاصی دارند مانند سطوح موج دار و …، به راحتی قابل اجرا می باشد.
 11. بوی نامطبوع ندارد و مانند سایر مواد شیمیایی آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.
 12. غیر قابل اشتعال می باشد.
 13. محدودیت آب و هوایی برای اجرا ندارد و وابسته به درجه هوای خاصی نمی باشد.
 14. یکی دیگر از مزیت های آن نسبت به ایزوگام این است که ترک نمی خورد و نیازی به ترمیم ندارد.
 15. کمک بزرگی به جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان می کند.
 16. در صورت لزوم نیاز به ترمیم جزئی دارد.
 17. نور و گرمای خورشید را بازتاب می کند.

عایق نانو در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

عایق رطوبتی نانو برای عایق کاری بام، سرویس، استخر و حتی نمای ساختمان در مناطق پر باران بسیار پر کاربرد می باشد. در صنعت پل سازی برای پایه های پل و قسمت عبور و مرور اتومبیل بسیار پرکاربرد می باشد. یکی از بهترین سازه هایی که از عایق نانو در آن استفاده می شود، دکل ها و ستون های برق می باشد. زیرا این سازه ها در معرض پوسیدگی توسط اسیدها و بازها قرار می گیرند. از سایر کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مخزن های ذخیره سازی آب آشامیدنی
 • لوله های خطوط انتقال نفت
 • حوضچه ها و استخر های پرورش ماهی
 • آب نما ها و غار های مصنوعی
 • استفاده در رنگ جدول های خیابان ها
 • مناسب در کف سازی کارخانه ها
 • مناسب برای کف سازی مکان های پر رفت و آمد
 • مناسب جهت ایزوله کردن مخزن های فاضلاب های صنعتی
 • برای سطوح خارجی خانه های چوبی
 • عایق کاری سرویس های بهداشتی
 • عایق کاری و آب بندی پشت بام ها

چرا از عایق رطوبتی نانو باید استفاده کرد؟

به دلیل پیشرفت هر روزه بشر در سراسر دنیا، بهتر است که تمامی علوم خود را به روز نگه دارند. درغیر این صورت نمیتوان خود را با سرعت جهانی یکی کنیم. بعنوان مثال، در صنعت ساختمان تا به امروز در ایران از قیرگونی و یا ایزوگام بعنوان عایق رطوبتی استفاده شده است. روش کار آن بدین صورت است که ابتدا قیر و گونی را به صورت جامد به محل مورد نظر انتقال می دهند. سپس تحت حرارت بالا به مایع تبدیل شده و در محل پخش می شود. این امر نه تنها زمان بر می باشد بلکه دارای معایب زیر نیز می باشد:

 1. به وزن بارهای وارده برساختمان اضافه می کند
 2. با تولید حرارت بالا برای تغییرحالت دادن آن سبب آلودگی هوا می شود
 3. فرد مجری در خطر سوختگی و مواد سمی تولید شده توسط گازها قرار گیرد

ولی عایق های رطوبتی نانو هیچ کدام از عوامل بالا را در برنمی گیرد. اولا موجب به وجود آوردن سطح اضافی نمی شود. ثانیا موجب افزایش تناژ سقف ها نمی شود و دلیل این است که عایق فوق،  جذب مصالح شده و جزئی از آن ها می شود. عایق رطوبتی نانو،  علاوه بر اینکه عایقی جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت است، در مقابل گرما و نور نیز توانایی مقاومت و انعکاس آن را دارد و از این رو یک عایق گرمایش نیز می تواند نام برده شود. همچنین عمر مصالح را در برابر ضربات و آسیب های محیطی بالا می برد. یکی دیگر از مزایای عایق رطوبتی عدم نیاز به پاکیزگی محیط از هرگونه رطوبت به هنگام اجرا می باشد. بنابراین عایق رطوبتی نانو بسیار سبک و مناسب و مقرون به صرفه می باشد و در نهایت، کمکی بزرگ به طبیعت است.

  نکات مهم اجرایی عایق نانو:

 • ابتدا سطح مورد نظر باید از هر گونه آلودگی (چربی، گرد و خاک، رنگ، گل و لای) پاک باشد.
 • پیشنهاد می شود که با فرچه و آب شسته شود. در صورت وجود آلودگی عایق نانو پوسته می شود.
 • در این مرحله برای افزایش چسبندگی به سطح از یک لایه پرایمر آکرلیک بعنوان زیر ساز استفاده شود. برای سطوح فلزی بهتر از از ضد زنگ بعنوان زیر ساز استفاده شود.
 • در این مرحله با استفاده از غلتک یا اسپری عایق را در یک لایه اجرا می کنیم.
 • لایه دوم نیز، قبل خشک شدن کامل لایه اول اجرا می شود. (پیشنهاد می شود جهت افزایش مقاومت دو لایه از مش فایبر گلاس استفاده شود.)

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 31 خرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.