خازن الکترولیت چگونه خازنی است؟ - پارسی زی
۱۰ نکته طلایی برای خرید تلویزیون

۱۰ نکته طلایی برای خرید تلویزیون

۱۰ نکته طلایی برای خرید تلویزیون تلویزیون یکی از لوازم کاربردی برای استفاده در خانه، دفاتر کاری، اتاق خواب، ادارات و … است که برنامه‌های …

کارشناس سئو آلفا

کارشناس سئو آلفا

کارشناس سئو آلفا متخصص سئو آلفا یکی از بهترین و معتبرترین متخصصان سئو در صنعت بازاریابی دیجیتال است. با داشتن تجربه و تخصص لازم در …

مهمترین و اصلی ترین کاربرد قرص گلوتاتیون + معرفی واردکننده مستقیم محصول جهت خرید

مهمترین و اصلی ترین کاربرد قرص گلوتاتیون + معرفی واردکننده مستقیم محصول جهت خرید

قرص و آمپول‌ های گلوتاتیون یکی از محصولات معروف و پرطرفدار هستند که کاربردهای گسترده‌ ای دارند و مزایای فراوانی برای مصرف‌ کنندگانشان دارند. این …

خازن الکترولیت چگونه خازنی است؟

خازن ها دارای چندین نمونه هستند که خازن الکترولیتی یکی از آنها محسوب می شود و از یک حائل مابین دو صفحه رسانا تولید گردیده و بر روی آن ذخیره بار الکتریکی انجام میشود به بیانی دیگر می توان گفت نسبت به دیگر خازن ها می توان با خازن الکترولیتی به ظرفیت بالاتری دسترسی داشت. در داخل این خازن ها مایع رسانای یونیزه شده به کار رفته است و به همین جهت منجر به ذخیره بالای برق خواهند شد. با وجود اینکه خازن ها کاربردهای بسیار مهمی داشته اند ولی جزء ابتدایی ترین ابزارها برای هر کار الکترونیکی محسوب می شوند.

خازن الکترولیتی یک قطب مثبت و یک قطب منفی دارد و باید پایه های آن ها به صورت صحیح نصب شوند چراکه در غیر این صورت منجر به عبور جریان بیش از حد خواهد شد و حالت انفجاری خواهند گرفت. پس در زمان نصب آنها باید دقت ویژه‌ای انجام شود. در زمان نصب خازن الکترولیتی باید حتماً قطب مثبت به ولتاژ مثبت و قطب منفی به زمین با قطب منفی مدار متصل شود.

در خصوص کار خازن الکترولیت باید بدانید که خازن های الکترولیتی شامل سه دسته هستند که می توان به خازن های الکترولیتی آلومینیومی، خازن های الکترولیتی تانتالیومی، خازن های الکترولیتی نیوبیوم اشاره کرد. ساخت یک خازن الکترولیتی از یک فاصله دهنده و دو فویل آلومینیومی انجام می شود؛ این فاصله دهنده به الکترولیت آغشته است که از تماس مستقیم این دو فویل به یکدیگر جلوگیری می‌کند و موجب عدم ایجاد اتصال کوتاه خواهد شد.

خازن ها می توانند تا سالهای طولانی بدون مشکل کار کنند و میانگین طول عمر آنها ۱۵ سال است ولی اگر جریان موج از حد مجاز بیشتر باشد و منجر به گرم شدن خازن شود می تواند کاهش طول عمر آن را به دنبال داشته باشد.

چگونه خازن الکترولیتی را تست کنیم؟

تست خازن الکترولیتی به این صورت است که باید به دو سر خازن را به دو سر اهم متر که در رنج ضربدر صد می باشد وصل کنید؛ در صورتی که رفت و برگشت عقربه اهم متر انجام شود یعنی خازن شما مشکلی ندارد ولی اگر عقربه بر روی صفر باشد نشان میدهد خازن اتصال کوتاه شده است و در نهایت اگر خازن نشتی داشته باشد عقربه در برگشت روی صفر نمی آید.

اگر می خواهید بدانید که چگونه خازن الکترولیتی را تست کنیم؟ باید حتماً با انواع روش های تست خازن آشنا شوید و همچنین از آنها شناخت دقیقی داشته باشید چرا که در نوع کاربرد آن ها و تست شان تاثیر جدی داشته است؛ به صورت کلی انواع روشهای تست خازن شامل تست خازن بدون قطب، تست خازن الکترولیتی ( باقطب)، تست خازن متغیر ( واریابل)، تست خازن روی مدار، تست خازن متغیر ( واریابل) روی مدار، تست خازن متغیر ( واریابل) به طریقه ولتاژ گیری می باشد.

با توجه به میزان ظرفیت خازن ها تست آنها به دو شیوه صورت می گیرد؛ یکی برای خازن های که دارای ظرفیت زیاد هستند و یکی دیگر برای خازن هایی با ظرفیت کم که می توان به خازن های عدسی اشاره نمود. خازن قطعه ی محسوب می‌شود که در مدار به منزله ذخیره انرژی الکتریکی کاربرد دارد و در خازن بار الکتریکی ذخیره شده و می توان به منظور ایجاد یک میدان الکتریکی یکنواخت استفاده شود.

کاربرد خازن های الکترولیت

به صورت کلی خازن ها با توجه به اینکه انواع متفاوتی دارند دارای کاربرد های زیادی هستند که از اصلی ترین آنها می توان به نویز گیری در مدار، تغییر فرکانس در مدارات فیلترینگ، تقویت کنندگی در مدار، کمک به نوسان ساز های الکترونیکی، تفکیک دو بخش دی سی و ای سی مدار الکترونیکی، کمک به افزایش راندمان در موتورهای الکتریکی و…. اشاره نمود؛ کاربرد خازن های الکترولیت محدود نیست و در مادربردهای کامپیوتری، منبع تغذیه و لوازم خانگی زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

یک خازن الکترولیتی می توانند نقش یک مقاومت AC را داشته باشد؛ مخصوصا خازن های الکترولیتی آلومینیومی که در موارد زیادی نقش خازن جدا کننده به منظور فیلتر را دارند یا به منظور دور زدن فرکانس های AC ناخواسته به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند همچنین می توان به کار برد آنها به منظور اتصال جفتی سیگنال های ac صوتی اشاره نمود و برای مسدود نمودن DC دی الکتریک استفاده می گردد.

با توجه به آنچه که گفته شد کاربرد خازن های الکترولیت زیاد است که به تلورانس پایین و پلاریزه AC نیاز ندارند ولی نیاز به مقادیر ظرفیت خازنی بالایی دارند؛ عموما در منبع تغذیه ها به عنوان قطعه های فیلترینگ به منظور کاهش ولتاژ ریپل استفاده می گردند.

خرابی خازن الکترولیت

عیوب خازن شامل سه دسته می باشد که به اتصال کوتاه، مدار باز یا OPEN ، جریان نشتی یا LEAKAGE اشاره میکند.

خازن ها معمولا با نشتی جریان یا از دست دادن ظرفیت روبرو می شوند که میتوانیم با توجه به میزان درصد خطای خازن ظرفیت آن را با خازن سنج اندازه گیری نماییم و سپس با توجه به ظرفیتی که روی بدنه قطعه وجود دارد و با محاسبه حدود ۵ درصد خطا متوجه شویم که خازن خراب شده یا هنوز سالم است؛ در نشتی جریان هم خازن را به اهم متر متصل کنیم و باید مقاومت به حالت قطع یا بی نهایت برسد ولی معمولاً خازن های شیمیایی الکترولیت مورد استفاده قرار می‌گیرند که نمی توان ولتاژ پایین اهم متر از آنها تست درستی به ما نشان بدهد.

به بیانی دیگر کارکرد خازن با اتصال به مدار و اعمال ولتاژ تغییر می یابند پس اگر با خرابی خازن الکترولیت روبرو شده باشیم حتماً اقدام به تعویض آن نمایید و برای اینکه دوباره برد تعمیری دچار خرابی نگردد همیشه خازن هایی را که تحت فشار هستند و دارای ولتاژ بالا می باشند تعویض نمایید و در زمان تعویض دقت کنید که خازنی با ظرفیت قبلی ولی با همان ولتاژ کار یا بالاتر استفاده کنید.

اگر تا این قسمت مطلب را خوانده باشیم با خازن الکترولیتی آشنا شده اید اما بد نیست که کمی در مورد خازن خشک نیز بدانید تا بتوانید با تفاوت خازن خشک و الکترولیتی نیز آشنا شوید؛ خازن خشک به منظور کار متناوب و غیر دائم استفاده می شود و به نسبت خازن های روغنی یا دائم ظرفیت زیاد و ولتاژ کم دارد به گونه ای که وارد شدن آنها به صورت لحظه ای در مدار انجام می‌شود و همچنین خارج شدن آنها به همراه سیم پیچ استارت صورت می گیرد؛ خازن خشک با عنوان های خازن استارت یا خازن راه انداز نیز شناخته می‌شود و کاربرد آنها در موتور هایی که سیم پیش آنها از مدار خارج می شود بوده است.

توجه کنید که خازن خشک به صورت موقت در مدار استفاده می شود اما با توجه به ابعادش آن ولتاژ بالا و ظرفیت خازنی داشته اند و اگر برای مدت طولانی از این خازن ها استفاده شود می توانند دچار آسیب شوند. به منظور دسترسی به رنج کامل خازن الکترولیت باید از فروشگاه های معتبر برای خریداری انواع خازن ها اقدام کنید.

فروشگاه افرا الکترونیک به عنوان یکی از بهترین فروشگاه های می باشد که کمک می کند تا بتوانید به انواع قطعات الکترونیک دسترسی داشته باشید. در این فروشگاه معتبر شما می توانید انواع خازن، مقاومت، دیود را با قیمتهای بسیار منصفانه با بالاترین کیفیت ها خریداری کنید و تمام تلاش این مجموعه بر آن بوده تا قطعات با کیفیت را به صورت مستقیم از کشور چین وارد کرده و بدون واسطه به دست مشتریان عزیز برساند. رضایت شما عزیزان اولویت اصلی و هدف فروشگاه افرا الکترونیک می باشد.

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 20 مرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.