معرفی گران‌ترین NFTهای دنیا - پارسی زی
۴ داستان و قصه کودکانه زیبا و رایگان

۴ داستان و قصه کودکانه زیبا و رایگان

۴ داستان و قصه کودکانه زیبا و رایگان ۴ داستان و قصه کودکانه زیبا و رایگان را برای شما دوستان عزیز آماده کرده‌ایم. داستان کودکانه …

سورن گالری، مرکز فروش ساعت های غول پیکر اینویکتا

سورن گالری، مرکز فروش ساعت های غول پیکر اینویکتا

  ساعت اینویکتا یکی از برندهای معروف ساعت مچی در جهان است که طرفداران بسیاری دارد. ساعت مچی مردانه اینویکتا و ساعت زنانه اینویکتا در کشور ما …

شرکت دیجیتال مارکتینگ و خدمات دیجیتال مارکتینگ

شرکت دیجیتال مارکتینگ و خدمات دیجیتال مارکتینگ

شرکت دیجیتال مارکتینگ و خدمات دیجیتال مارکتینگ خدمات دیجیتال مارکتینگ شامل موارد گوناگونی می‌شود که وابسته به گستردگی هر شرکت، این خدمات می‌تواند متفاوت در …

معرفی گران‌ترین NFTهای دنیا

سال ۲۰۲۱ به دلیل قیمت نجومی برخی توکن‌ها، سال اقبال NFTها نامیده شده‌ است. جالب اینجاست که همچنان این بازار روزهای درخشان خود را سپری می‌کند و همچنان در حال شکوفایی ‌است. در این مقاله به NFTها می‌پردازیم و گران‌ترین NFTهای جهان را معرفی می‌کنیم. اما پیش از آن، بیایید ببینیم NFT چیست؟

NFT چیست؟

Non_Fungible Token یا توکن‌های غیرقابل‌تعویض و هر نوع دارایی دیجیتالی ازجمله آثار هنری هستند که به‌صورت دائمی در قالب یک ارز در شبکه بلاکچین مانند اتریوم منتشر می‌شوند.

چگونگی ارزش‌گذاری NFTها

به‌طورکلی ارزش‌گذاری روی NFTها، فرآیندی پیچیده و نیازمند تفکر است و یکی از دلایل این پیچیدگی، سابقه کم افراد سرمایه‌گذار در این زمینه است. شاید مورد دیگری که باعث جذابیت NFTها شده، این است که در عین نادر بودن، ارزش دارند یعنی ارزش آن‌ها ذاتی است. به‌طور مثال نقاشی مونالیزا یکی از آثار ارزشمند و درعین‌حال کمیاب است و از ارزش بالایی برخوردار بوده و غیرقابل‌جایگزینی است.

عواملی مانند کرونا بر قیمت توکن‌ها تأثیر می‌گذارند. اما منطقی بودن یا نبودن این قیمت‌گذاری‌ها بستگی به نظرات افراد مختلف دارد. چون درنهایت مردم هستند که ارزش NFTها را تعیین می‌کنند.

اصطلاحات رایج در قیمت‌گذاری NFT ها

قیمت کف

یکی از شاخص‌های قیمت‌گذاری فروش ثانویه است که سرمایه‌گذاران به آن قیمت کف می‌گویند. این اصطلاح به معنای پایین‌ترین قیمت فروش آزاد یک NFT در یک مجموعه است.

قیمت متوسط یا میانگین

این شاخص همان‌طور که از نامش پیداست، به میانگین کل فروش‌های انجام‌شده یک مجموعه اشاره دارد. بااین‌حال به دلیل اینکه فروش چند NFT گران‌قیمت می‌تواند قیمت میانگین را تغییر دهد، به‌عنوان یک شاخص قابل‌اعتماد شناخته نمی‌شود.

قیمت میانه

برای محاسبه میانه تمام فروش‌های اولیه NFTهای یک مجموعه، قیمت‌های فروش به ترتیب از کمترین قیمت به بالاترین قیمت فهرست می‌شوند و قیمت میانه قیمتی است که دقیقاً وسط این فهرست قرار می‌گیرد.

حالا که با مفاهیم پایه‌ای دنیای NFTها آشنا شدیم، وقت آن رسیده که گران‌ترین NFTهای جهان را بررسی کنیم.

گران‌ترین NFTهای دنیا

Everydays: The first days 5000، ۶۹٫۳ میلیون دلار

توکن «همه‌روزه: ۵۰۰۰ روز اول» رکورد گران‌ترین NFT فروخته‌شده را به خود اختصاص داده و یکی از گران‌قیمت‌ترین آثار هنری تاریخ است. این اثر به دست هنرمند مشهور آثار دیجیتالی مایک وینکلمن (Mike Winkelmann) ملقب به بیپِل (Beeple) خلق شده است و با قیمت ۶۹٫۳ میلیون دلار در خانه حراج کریستی (Christie’s) به فروش رفت. این اثر اولین اثر هنری کاملاً دیجیتالی است که در این خانه حراج معتبر فروخته شده است.

Save Thousands of Live، ۴٫۵ میلیون دلار

توکن «نجات هزاران زندگی»، تصویری از نجات هزاران زندگی است که به دست سازمان غیرانتفاعی نورا هلث (Noora Health) ایجاد شده ‌است. این اثر هنری به قیمت ۱۳۳۷ اتر معادل ۴٫۵ میلیون دلار در ماه می ۲۰۲۱ فروخته شد. این سازمان سودی را که از این NFT کسب کرد برای برنامه خیرخواهانه دیگری که با هدف نجات نوزادان طراحی شده‌ بود، اختصاص داد.

Larva, CryptoPunk #7523، ۱۱٫۷۵ میلیون دلار

کریپتوپانک‌ها سهم بزرگی در لیست گران‌قیمت‌ترین توکن‌ها دارند. این کریپتوپانک که به «بیگانه کوویدی» ملقب است، در ماه ژوئن ۲۰۲۱ و در حراجی ساتبی لندن فروخته شد، لاروا لابز ۷۵۲۳ است. این NFT به قیمت ۱۱٫۷۵ میلیون دلار به فروش رفت. این توکن متعلق به یک‌سری موجودات فضایی کمیاب بود که از «۹ پانک بیگانه» تشکیل شده بودند.

The Merge، ۹۱٫۸ میلیون دلار: گران‌ترین NFT تاریخ

The Merge اثر هنری است که به دست هنرمند دیجیتالی به نام پاک (Pak) ساخته شده است. این اثر در ۶ دسامبر ۲۰۲۱ به قیمت ۹۱٫۸ میلیون دلار در بازار غیرمتمرکز NTF Nifty Gateway به فروش رسید. این قطعه به ۳۱۲۶۸۶ بخش تقسیم و بین ۲۸۹۸۳ خریدار توزیع شد. این قطعه‌ها را می‌توان ذخیره کرد و در بازار ثانویه به فروش رساند. تا پایان فروش آخرین قطعه موجود در بازار، درمجموع ۹۱٫۸ میلیون دلار برای خرید این اثر هنری هزینه شد که آن را به گران‌ترین NFT فروخته شده تا به امروز تبدیل کرده است.

Right-Click and Save As Guy، ۷٫۹ میلیون دلار؛ الهام گرفته از اسطوره هیپ‌هاپ

این توکن تصویری است که در بازار غیرمتمرکز Superrare به حراج گذاشته ‌شد و در ۱۰ دسامبر به قیمت ۱۶۰۰ اتر معادل ۷٫۹ میلیون دلار فروخته‌ شد. جالب توجه است که نام مستعار این خریدار متعلق به اسطوره هیپ‌هاپ بوده و او نام خودش را از نام اسنوپ داگ الهام گرفته است.

Art Blocks, Rings #109، ۶٫۹۳ میلیون دلار؛ بلوک‌های شماره ۱۰۹

این اثر یک مجموعه هنری تشکیل شده از ۹۹۰۰۰ NFT بلوک هنری است که کلکسیون‌های هنری مولد، یعنی آثاری که با هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند را بنا به تقاضا ایجاد می‌کند. بر اساس گزارش Dappradar این توکن از بین کلکسیون ۹۹۰۰۰تایی NFTها، به قیمت ۲۱۰۰ اتر، معادل ۶٫۹۳ میلیون دلار در اکتبر ۲۰۲۱ به فروش رسید.

Clock، ۵۶ میلیون دلار؛ سومین اثر نقاشی گران بازار

سومین NFT گران که ریشه عجیبی هم دارد به دست یک فرد ناشناس به نام پاک (Pak) ساخته شده است. این توکن با هدف جمع‌آوری سرمایه برای دفاع از جولین آسانژ (Julian Assange) ساخته شده بود که در می ۲۰۱۹ با وجود تنش‌ها به حبس محکوم شد. آقای سانژ در حال حاضر به اتهام جاسوسی علیه دولت ایالات‌متحده آمریکا و عمدتاً تأسیس وب‌سایت «ویکی‌لیکس» در زندان به سر می‌برد. این NFT یک ساعت ساده است که روزشمار حبس آقای سانژ را نشان می‌دهد.

Human One، ۲۹٫۹۸ میلیون دلار؛ اثر هنری فیزیکی و دیجیتال

هیومن وان در رویداد ۲۱st Century Evening در خانه مزایده کریستی، در نهم نوامبر ۲۰۲۱ به فروش رفت. جالب این است که NFT این نقاشی به‌مرورزمان عوض می‌شود. بااینکه این نقاشی متعلق به بیپل نیست، او می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند و آن را دائماً آپدیت کند. به عقیده برخی افراد، این نقاشی از ترکیب چند تلوزیون و الگوهای مختلف تشکیل شده است. یک مجسمه با همین نام که ساخته دست بیپل است، در دسامبر ۲۰۲۱ به قیمت ۱۱٫۹۸ میلیون دلار به فروش رسید.

This Changed Everything، ۵٫۴ میلیون دلار؛ اولین کد منبع شبکه جهانی

کد منبع WWW پس از جریاناتی که مخالفانی را نیز به همراه داشت، به دست برنزلی با نام This Changed Everything (این همه‌چیز را تغییر داد) در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ به یک کاربر ناشناس به قیمت ۵٫۴ میلیون دلار فروخته ‌شد.

Auction Winner Picks Name، ۱٫۳۳ میلیون دلار؛ برنده مزایده نام انتخاب می‌کند

دی‌جی و آهنگ‌ساز آمریکایی، معروف به ۳LAU، طی همکاری اخیر خود با هنرمند کلاژ دیجیتالی ملقب به اسلایم ساندی (Slimesunday) اثری به نام «برنده مزایده نام را انتخاب می‌کند» را خلق کرد که در پلتفرم نیفتی گیت‌وی با قیمت ۱٫۳۳ میلیون دلار به فروش رسید. این توکن شامل یک موزیک ویدیو است. همان‌طور که از نام این توکن پیداست، هر کس برنده مزایده شده و آن را بخرد، می‌تواند نام این NFT را انتخاب کند.

Crossroad، ۶٫۶۶ میلیون دلار؛ توکن ضد سیاست‌های ترامپ

این توکن فردی شبیه به دونالد ترامپ را به تصویر می‌کشد که در وضعیتی شکست‌خورده دراز کشیده و عبارات ناپسندی سرتاسر بدنش نوشته شده ‌است. این اثر به‌گونه‌ای طراحی شده ‌بود که بر اساس نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات‌متحده تغییر کند. یعنی اگر ترامپ پیروز می‌شد، این اثر او را با تاجی بر سر و در حال عبور از میان شعله‌های آتش نشان می‌داد. این توکن تنها چهار ماه پس از اولین خریداری، تقریباً ۱۰ برابر قیمت اولیه آن به فروش رسید.

توصیه می‌کنیم اگر خواستید NFT بخرید یا در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید حتما بهترین صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید چون خرید ارز دیجیتال از سایت معتبر بسیار اهمیت دارد.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 9 شهریور 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.