اهداف سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 چیست؟ - پارسی زی
لاغری سریع با قهوه

لاغری سریع با قهوه

لاغری سریع با قهوه لاغری و قهوه رابطه ی مستقیمی با هم در کاهش وزن دارند و این رابطه به چربی سوزی بر می گردد. …

امروزه شیشه چه نقشی در دکوراسیون داخلی دارد؟

امروزه شیشه چه نقشی در دکوراسیون داخلی دارد؟

امروزه شیشه چه نقشی در دکوراسیون داخلی دارد؟ از دیرباز شیشه نقشی غیرقابل انکار در ساختمان سازی و خانه های ما داشته است، اما با …

تمهیدات اپلیکیشن استادکار در زمان شیوع کرونا

تمهیدات اپلیکیشن استادکار در زمان شیوع کرونا غلبه بر کرونا با دانش استارتاپی اگر در این روزهای قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی، یکی از وسایل ضروری …

اهداف سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 چیست؟

long to be saved

ISO 14001 یک استاندارد بین المللی مورد توافق است که الزامات یک سیستم مدیریت زیست محیطی را تعیین می کند. اخذ استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ به سازمان ها کمک می کند تا عملکرد زیست محیطی خود را از طریق استفاده کارآمدتر از منابع و کاهش ضایعات، کسب مزیت رقابتی و اعتماد ذینفعان بهبود بخشند.

ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد شناخته شده جهانی برای سیستم مدیریت محیطی (EMS) است. این استاندارد الزامات کنترل و بهبود اثرات زیست محیطی سازمان را تعریف می کند. استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط سازمان ها پیاده سازی شد. استاندارد ISO 14001 کنترل هایی را برای آن دسته از فرآیندهایی که تأثیر زیست محیطی دارند توصیه می کند. به عنوان مثال، استفاده از منابع محیطی، مدیریت زباله های زیست محیطی و مصرف انرژی.

بیکران راهکار سعادت، معتبرترین شرکت ثبت و صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار مرکز ملی تایید صلاحیت، این مقاله را برای آشنایی بیشتر خوانندگان با مباحث استاندارد و گواهینامه سیستمی تهیه نموده است.

سیستم مدیریت محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ چیست؟

یک سیستم مدیریت زیست محیطی به سازمان ها کمک می کند تا مسائل زیست محیطی خود را به شیوه ای “کل نگر” شناسایی، مدیریت، نظارت و کنترل کنند. سایر استانداردهای ایزو که به انواع مختلف سیستم های مدیریت اشاره می کنند، مانند ISO 9001 برای مدیریت کیفیت و ISO 45001 برای ایمنی و بهداشت شغلی، همگی از یک ساختار سطح بالا استفاده می کنند. این مطلب بدان معنی است که ایزو ۱۴۰۰۱ را می توان به راحتی در هر سیستم مدیریت ایزو موجود ادغام کرد. اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ برای سازمان ها در هر نوع و اندازه ای مناسب است، خواه خصوصی، غیر انتفاعی یا دولتی باشند.

دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ مستلزم آن است که یک سازمان همه مسائل زیست محیطی مرتبط با عملیات خود را در نظر بگیرد، مانند آلودگی هوا، مسائل آب و فاضلاب، مدیریت زباله، آلودگی خاک، کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوا، و استفاده و کارایی منابع. مانند تمام استانداردهای ایزو، استاندارد ۱۴۰۰۱ شامل نیاز به بهبود مستمر سیستم ها و رویکرد سازمان به نگرانی های زیست محیطی است.

این استاندارد اخیراً با بهبودهای کلیدی مانند افزایش اهمیت مدیریت زیست محیطی در فرآیندهای برنامه ریزی استراتژیک سازمان، ورودی بیشتر رهبری و تعهد قوی تر به ابتکارات پیشگیرانه که عملکرد زیست محیطی را تقویت می کند.

هدف ایزو ۱۴۰۰۱

هدف اصلی ISO 14001 تعریف الزامات EMS و ارائه راهنمایی برای اجرای آن است. این استاندارد یک فعالیت ساختاریافته برای ایجاد بهبودهای محیطی در سازمان می دهد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک سازمان باید رویکردی استراتژیک برای بهبود عملکرد زیست محیطی خود داشته باشد.

کاربران استاندارد گزارش کرده اند که ISO 14001 کمک می کند:

 • انطباق با الزامات قانونی و مقرراتی فعلی و آینده را نشان دهید
 • افزایش مشارکت رهبری و مشارکت کارکنان
 • بهبود شهرت شرکت و اعتماد ذینفعان از طریق ارتباطات استراتژیک
 • دستیابی به اهداف استراتژیک کسب و کار با گنجاندن مسائل زیست محیطی در مدیریت کسب و کار
 • ایجاد مزیت رقابتی و مالی از طریق بهبود کارایی و کاهش هزینه ها
 • تشویق عملکرد زیست محیطی بهتر تامین کنندگان با ادغام آنها در سیستم های تجاری سازمان

عناصر کلیدی ISO 14001

استاندارد سیستم های مدیریت زیست محیطی ISO 14001 شامل عناصر کلیدی زیر است:

 • خط­ مشی زیست محیطی؛
 • برنامه ریزی؛
 • اجرا و بهره برداری؛
 • بررسی و اقدام اصلاحی
 • بازنگری مدیریت.

مزایای پیاده سازی ایزو ۱۴۰۰۱

پیاده سازی سیستم مدیریت محیطی به سازمان یا شرکت روشی سیستماتیک برای کنترل اثرات زیست محیطی خود می دهد. از این رو بهره وری و کارایی افزایش یافته و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها در سازمان بیشتر می شود. یکی دیگر از مزایای کلیدی پیاده سازی سیستم محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ این است که ساختاری را برای سازمان فراهم می کند تا به سطح بسیار خوبی از عملکرد زیست محیطی دست یابد که نشان دهنده تعهد کامل یک سازمان در کنترل اثرات زباله های محیطی، آلودگی و مصرف انرژی است.

سایر مزایای کلیدی پیاده سازی ISO 14001 عبارتند از: ۱٫ صرفه جویی در هزینه به دلیل افزایش کارایی زیست محیطی ۲٫ کاهش مسئولیت های زیست محیطی ۳٫ کاهش خطرات زیست محیطی ۴٫ افزایش توانایی سازمان برای نبرد در بازار جهانی.

اجرای ایزو ۱۴۰۰۱ چقدر طول می کشد؟

پاسخ کوتاه این است که بستگی دارد. زمان لازم برای اجرای ایزو ۱۴۰۰۱ به اندازه سازمان شما بستگی دارد، چه دارایی هایی در دسترس دارید،و چقدر با هنجارهای محیط زیستی هم­خوان هستید نیز بر اجرای ایزو ۱۴۰۰۱ تاثیرگذارند. ممکن است برای سازمان های کوچک چند ماه نیاز باشد، در حالی که سازمان های بزرگ ممکن است به یک سال یا بیشتر نیاز داشته باشند.

پیش نیازهای استقرار ایزو ۱۴۰۰۱

از آنجایی که هیچ پیش نیاز خاصی برای اجرای محیطی وجود ندارد، ایزو ۱۴۰۰۱ را می توان در هر سازمانی اجرا کرد، بدون توجه به اندازه، نوع صنعت یا اجرای سایر استانداردهای جهانی.

در زیر، طرح کلی گسترده ای از الزامات ایزو ۱۴۰۰۱ را که سازمان باید رعایت کند را مرور می­کنیم:

بافت سازمان: مشخص کنید هویت شما چیست، رویداد اصلی شما چیست، چه کسی اغلب در مورد شما فکر می کند و چگونه واکنش نشان خواهید داد.

رهبری: مسئولیت مدیران را تعیین کنید و یک استراتژی زیست محیطی را مشخص کنید.

برنامه ریزی: فعالیت هایی را برای رسیدگی به خطرات و جنبه ها و دستیابی به اهداف زیست محیطی برنامه ریزی کنید.

پشتیبانی: دارایی ها، سوابق و اسناد خود را برای EMS خود شناسایی کنید.

عملیات: کنترل های کاربردی و نحوه واکنش شما به بحران ها را تعریف کنید.

ارزیابی عملکرد: نحوه غربالگری، اندازه گیری، تجزیه و ارزیابی EMS خود، از جمله ممیزی های داخلی را تعیین کنید.

توسعه: تعیین کنید که چگونه افراد را مدیریت خواهید کرد، از جمله فعالیت های ترمیمی، و همچنین فعالیت های توسعه مستمر.

اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

ISO 14001 یک استاندارد چارچوب اداری غیر انحصاری است که می تواند برای هر کسب و کاری که توجه کمی به تخمین، اقدام یا منطقه دارد، اعمال شود. صرف نظر از اینکه شما یک سازمان کوچک، تک سایت هستید یا یک انجمن جهانی، گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ می تواند به شما برتری دهد.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

اخذ گواهینامه معتبر ایزو ۱۴۰۰۱ الزامی نیست، و سازمان ها می توانند بسیاری از مزایای استفاده از استاندارد را بدون گذراندن مراحل اخذ گواهینامه ایزو معتبر به دست آورند. با این حال، صدور گواهینامه شخص ثالث – که در آن یک نهاد صدور گواهی مستقل عملکردهای شما را بر اساس الزامات استاندارد ممیزی می کند – راهی برای نشان دادن سیگنال به خریداران، مشتریان، تامین کنندگان و سایر ذینفعان شما است که استاندارد را به درستی پیاده سازی کرده اید. علاوه بر این، برای برخی از سازمان ها، نشان دادن اینکه چگونه الزامات قانونی یا قراردادی را برآورده می کنند، کمک می کند.

انجام و حفظ یک سیستم مدیریت زیست محیطی به زمان و دارایی نیاز دارد. در حالی که به اندازه و پیچیدگی سازمان شما بستگی دارد، فرآیند صدور گواهینامه ایزو به عنوان یک قاعده بین ۶-۲ ماه طول می کشد. توجه به آگاهی کارگران، درنظر گرفتن افراد برای تمام سطوح سازمان، تعیین مسئولیتها و اختیارات آنها برای نقش های اداری را برجسته می کند، بنابراین باید زمان و دارایی ها را مطابق با تعهدات خود طراحی و توزیع کنید.

با فرض اینکه هزینه های مختلف دریافت ایزو ۱۴۰۰۱ را به تعویق انداخته اید، به یاد داشته باشید که در طولانی مدت، یک EMS پربار باید سرمایه های شما را از طرق زیر افزایش دهد:

 • بهره وری گسترش می­یابد.
 • ضایعات کم می­شود.
 • تجارت بیشتری انجام می­دهید و سود سازمان را افزایش دهید.

شرکت صدور گواهینامه ایزو بیکران راهکار سعادت، تنها نماینده انحصاری شرکت جهانی BRSM در ایران، با مجموعه ای کامل از اعتبارات ملی و بین المللی در ثبت و صدور گواهینامه های ایزو و گواهینامه های محصولی همچون CE، آماده ارائه خدمات همراه با ارزش افزوده به سازمان­ها می­باشد.

برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ و دریافت سایر گواهینامه های ایزو از BRSM به­عنوان یک مرجع معتبر صدورگواهینامه های بین­المللی تحت اعتبار IAF به وب سایت www.brs.ir مراجعه فرمایید یا برای کسب مشاوره با ۰۲۱۹۲۰۰۱۳۲۰ تماس حاصل فرمایید.

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 19 آبان 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.