برنامه ترک برای انواع اعتیاد + ۱۰ نکته - پارسی زی
گیتار کلاسیک مناسب برای مبتدیان

گیتار کلاسیک مناسب برای مبتدیان

چه خرید گیتار برای خود، چه خریدن برای شخص دیگری، انتخاب گیتار مناسب می تواند بسیار گیج کننده باشد! با اندازه ها و سبک های بسیار زیاد، …

سرعت نوار نقاله به چه پارامترهایی بستگی دارد ؟

سرعت نوار نقاله به چه پارامترهایی بستگی دارد ؟

سرعت نوار نقاله به چه پارامترهایی بستگی دارد ؟ برای بررسی کردن سرعت نوار نقاله باید پارامترهایی که روی سرعت دستگاه تاثیر می گذرد را …

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها

طراحی سایت و اپلیکیشن فروشگاهی با جدیدترین فناوری‌ها طراحی سایت امروزه به عنوان یکی از ابزار های بسیار کلیدی برای بازاریابی است ، شما با …

مهمترین اصل برای برنامه ترک اعتیاد این است که تاریخ ترک را نباید بسیار زود یا بیشتر از یک ماه بعد تنظیم کنید. مثلا نباید بگویید که از فردا به دنبال این برنامه می خواهید بروید. البته ترک را نباید به یک ماه بعد هم موکول کنید. اگر بخواهید خیلی سریع اقدام کنید مثلا از همین فردا، به احتمال بسیار زیاد تجربه نشان می دهد که ممکن نخواهد شد. از طرف دیگر اگر بخواهید یک ماه بعد اقدام کنید هم ممکن است در تصمیم خود دچار شک و دودلی شوید.

بهترین زمان برای شروع برنامه ترک اعتیاد از دو هفته آینده است. شروع برنامه از دو هفته آینده می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی فرد را آماده کند. بهتر است سعی شود برای روز شروع تاریخ مهم و معناداری را در نظر بگیرید. مثلا تاریخ تولد یکی از عزیزان، مناسبت هایی همچون روز پدر یا مادر، روز فارغ التحصیلی بچه ها، می تواند انگیزه کافی را برای شروع به شما بدهد.

روز شروع ترک اعتیادرا بهتر است در تقویم یادداشت نمایید. این تاریخ را بد نیست به اطرافیان خود هم اعلام کنید. این روز و این تاریخ باید به نحوی تعیین شود که وقتی به آن روز نزدیک می شوید و یا به آن می رسید، از تصمیم خود عقبگرد نداشته باشید. با خود تعهد جدی ببندید که آن روز، روز شروعی دوباره برای شما خواهد بود.

شما یا فردی که قرار است برنامه ترک اعتیاد را داشته باشد، باید از هر نوع پشتیبانی اعم از پزشکی و جسمی و روانی برخوردار باشد. روش های نادرست و توقف های کامل در برخی از انواع اعتیادها می تواند زیانبار باشد.

حمایت های همه جانبه از افراد در طی برنامه ترک

ترک اعتیاد را می توانیم همانند یک سفر تصور کنیم. فردی که قرار است مسافر باشد، در طول این سفر احتیاج به همه نوع حمایت دارد. موسسات زیادی در این زمینه وجود دارند که به انواع حمایت های اصولی از افراد معتاد در آستانه ترک، می پردازند.

موسساتی مثل موسسه ان ای سعی می کنند انگیزه این افراد کاملا حفظ شود. چون این موسسه ها به شکل حرفه ای مشغول به کارند می توانند راههای موثری برای طی کردن این مسیر به افراد ارائه دهند و اگر هم به دلیلی فرد دچار اشتباه شد او را تشویق به بلند شدن دوباره می کنند.

بد نیست فرد متخصص بهداشت روان برای برنامه ترک اعتیادپیدا کنید. این افراد می توانند برنامه های درمانی موثری ارائه دهند. مانند مراقبت های درمانی و سرپایی می توانند پشتیبان های خوبی باشند.

حتما باید در این رابطه با یک درمانگر اعتیاد قرار ملاقات بگذارید. این درمانگر باید به گونه ای باشد که فرد درگیر به او اعتماد کامل پیدا کند و بتواند در ماههای بعدی، با او راحت باشد. تکنیک هایی که برای افراد درگیر اعتیاد به کار می برند، عبارتند از:

استفاده از محیط درمانی در برنامه ترک اعتیاد، به فرد کمک می کند تا حریم خصوصی داشته باشد. این محیط به فرد کمک می کند تا نیازها و اهداف خود را به خوبی بشناسد. برای ادامه سفر باید از نزدیکان و عزیزان خود کمک بگیرید. این افراد می توانند در ترک اعتیاد فرد، کمک بسزایی کنند و نشان دهند که آن فرد چقدر برای آنها اهمیت دارد.

شناسایی عوامل محرک در طی دوره ترک اعتیاد

هر انسانی دارای مجموعه عوامل محرکی است که می توانند عادت های فرد را در او ترک دهند. با مثالی این مساله را توضیح می دهیم.

فرض کنید فردی اعتیاد شدید به الکل دارد. حضور این فرد در مکانی که نوشیدن الکل وجود دارد، مثل عامل محرک برای فرد است. یا اگر فردی معتاد به قمار است و در جایی توقف کند که در آن مکان قمار صورت می گیرد، می تواند عامل محرک برای فرد باشد. با دانستن محرک های فرد می‌توانید در هنگام ترک اعتیاد برنامه ویژه ای برای روبرویی با این عوامل در نظر بگیرید.

از جمله محرک ها می توانیم به : استرس، مکان های خاص، موقعیت های خاص مثل مهمانی ها، افراد خاص اشاره کنیم.

کمپ ترک اعتیاد تهران

نحوه شروع برنامه ترک با کاهش مصرف

برنامه ترک اعتیادنباید به شکل برق آسا و سریع و فوری آغاز شود. ابتدا باید با کاهش مصرف شروع کرد. این روش برای اکثر افراد بسیار موثر بوده و توانسته اند با جدیت و انگیزه بیشتری عادات خود را ترک کنند.

آماده سازی محیط برای شروع ترک اعتیاد

محیط و تمام وسایلی که فرد را به یاد خاطره های اعتیاد می اندازد باید پاکسازی و محو شوند. به جای آنها باید اشیاء و وسایلی که احساس مثبت و آرامش را به فرد منتقل می کنند جایگزین شوند.

مثلا پر کردن یخچال با انواع خوردنی های سالم و مقوی. یا در اختیار قرار دادن کتاب و دی وی دی هایی که سرگرم کننده هستند ( به شرطی که محتوای محرک نداشته باشند) از شمع و وسایل تزئینی زیبا در خانه استفاده کنید. به این ترتیب فرد برای شروعی دوباره به طور کامل آماده می شود.

کمپ ترک اعتیاد رایگان

توقف برنامه های اعتیادآور

از فرد بخواهیم که هر رفتار و برنامه ای که اعتیاد را یادآوری می کند، متوقف کند. هر چند تدریجی باشد. شاید در روزهای اول کار سختی به نظر آید اما لازم است به فرد انگیزه و روحیه مثبت اندیشی بدهیم.

ترک اعتیاد نیاز به این دارد که برنامه های جایگزین برای فرد درگیر داشته باشیم. مثلا ورزش، برنامه سرگرمی مانند آشپزی و معاشرت با دوستان، انجام فعالیت های اجتماعی و تیمی.

ارتباطات اجتماعی قوی می تواند سبب ترشح مواد شیمیایی در بدن شود که شادی آفرین خواهد بود. ورزش باعث ترشح اندورفین شده و می تواند جایگزین بسیار خوبی برای مواد اعتیادآور باشد. می تواند انگیزه های جدیدی برای فرد بوجود آورد.

قبلا هم گفتیم که فرد باید از مکانها، افراد و عواملی که تحریک کننده هستند برای مدت طولانی دوری کند. این روال تا زمانی باید ادامه یابد که فرد به حالت پایداری رسیده باشد.

فرد را در برابر مقاومت به صدای نفس خودش تقویت کنید. به صدایی که از درون او را تشویق به مصرف می کند تا در عوض از دردهای روحی و جسمی نجات یابد.

اگر صدایی در ذهن او می گوید که (تو آزادی) و یا (همه بالاخره باید بمیریم و چرا اینهمه درد؟) باید مقاومت کرده و دلایلی که سبب شده بخواهد اعتیاد را ترک کند برای خود مرتبا یادآوری نماید. هر زمان که احساس کرد در حال از دست دادن مقاومت خودش است، باید با روان درمانگر و پشتیبان خود تماس گرفته و از وی کمک بخواهد.

در برنامه ترک اعتیاد فرد نباید اجازه بدهد که با عود دوباره اعتیاد، سفرش نیمه تمام بماند. البته منکر این نیستیم که ممکن است لغزش هایی اتفاق بیفتد اما فرد باید بداند که عود به معنای از دست رفتن همه چیز نباید باشد. نباید دوباره به تمام عادت های زمان اعتیاد خود برگردد.

اگر لغزشی پیش بیاید باید به عقب برگردید و پیش خود تعیین کنید که در صورت تکرار معضل اعتیاد، چه تغییراتی در فرد روی خواهد داد.

فرد باید متوجه شود که اگر لغزشی روی دهد، باید دوباره بایستد و از صفر دوباره شروع کند. باید فرد بداند که لغزش های گاه و بیگاه در این مسیر طبیعی است و حتی می تواند او را در رسیدن به رهایی کامل کمک کنند. فرد باید بداند که ایجاد عادت‌های جدید و ترک عادت‌های زیان آور قبل زمان می برد و یک شبه اتفاق نمی افتد.

 

از فرد بخواهید در صورت لغزش در این مسیر، دوباره برنامه جدید برای خود بچیند و البته احساس شرم و گناه به خود راه ندهد. او باید در این راه مصمم باشد و هر طور که می تواند به تصمیمات خود پایبند بماند.

وقتی فرد در مسیر ترک اعتیاد به دستاوردی می رسد حتما با هدیه و جشن گرفتن از او تقدیر کنید. دست پیدا کردن به موفقیت های اینچنینی کار کمی نیست!

این نوع تقدیر و گرامیداشت ها میتواند فرد را در ادامه راهش بسیار مصمم کند. اگر حتی عود و تکرار اعتیادی در طول این سفر اتفاق بیفتد، باز هم دست از پشتیبانی برندارید. مثلا خانم های باردار می توانند در ماه‌های اولیه بارداری خود به راحتی تریاک را ترک کنند. اما دیده شده بعد از تولد فرزند، اعتیاد عود پیدا کرده است. به طور کلی در این مسیر از متخصصان حتما کمک های لازم را بگیرید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 10 آذر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.