مهم‌ترین عوارض سود پرک بر سلامت انسان - پارسی زی
درمان زود انزالی برای شما

درمان زود انزالی برای شما

زودانزالی در آقایان؛ مشکل شماست ؟ آیا زود انزالی درمان دارد شما هم این مشکل را دارید ؟ متاسفانه یکی از اتفاقات ناخوشایند برای مردان …

بهترین برند های ایرانی و خارجی دستگاه جوش ارزان

بهترین برند های ایرانی و خارجی دستگاه جوش ارزان

بهترین برند های ایرانی و خارجی دستگاه جوش ارزان دستگاه جوش یک ابزار صنعتی دقیق است که می تواند کارهای زیادی را در دستان صنعتگر …

شرایط و مراحل ثبت شرکت

شرایط و مراحل ثبت شرکت   شرکت های سهامی خاص به صورت تجاری یا غیر تجاری تشکیل می شوند و اعضای شرکت،   متشکل از ۳ سهامدار، …

مهم‌ترین عوارض سود پرک بر سلامت انسان

در صنایع نساجی و تولید کاغذ از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود که سود پرک یکی از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی در این صنعت شناخته شده است. این ماده بسیار قوی است و در صورت برخورد با فلزات، به سرعت واکنش نشان می‌دهد. در صنایع شیمیایی معمولاً از سود پرک به منظور تهیه سدیم هیدروکسید استفاده می‌شود.

اگر چه این ماده شیمیایی کاربردهای بسیار زیادی دارد، اما اگر از این ماده به صورت غیر ایمن استفاده کنید، می تواند عوارض بسیار زیادی روی بدن شما داشته باشد. از این رو، در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین عوارض این ماده آشنا کرده و در مورد چگونگی نگهداری از آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

سود پرک چیست؟

سود پرک ماده جامدی است و از نظر فیزیکی شبیه به پولک‌های ریز و شفافی می باشد که رنگ سفید داشته و فاقد بو است. دمای ذوب این ماده ۳۲۱ درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن ۳۸۵ درجه سانتی گراد است. از دیگر نام‌هایی که برای این ماده شیمیایی استفاده می‌شود، می‌توان به سدیم هیدروکسید و یا سود سوزآور اشاره کرد. از نظر شیمیایی، سود پرک ماده ای است که بسیار قلیایی بوده و به همین دلیل است که در اثر ریخته شدن آن روی اجسام، گازهای سمی خارج می‌شود.

عوارض سود پرک بر انسان

با وجود این که از کاستیک سودا در صنعت تولید غذا استفاده می‌شود، اما در صورت عدم استفاده درست از آن خطرات بسیار زیادی برای انسان خواهد داشت. اگر بخواهیم شما را با مهم‌ترین عوارض سود پرک بر سلامت انسان آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض پوستی

در صورتی که سود پرک به شکل خشک یا خیس با پوست شما برخورد کند، باعث قرمزی پوست شما خواهد شد. همچنین، در صورتی که به مدت طولانی این ماده با پوست شما تماس داشته باشد، زخم‌های عمیقی روی پوست ایجاد می‌ کند. اگر حساسیت شدیدی به این ماده شیمیایی داشته باشید، پس از برخورد سود سوزآور به پوست، با مشکلاتی چون خارش‌های شدید، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست مواجه می شوید.

  1. عوارض چشمی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از سود پرک با آن مواجه شوید، برخورد بخارهای شیمیایی سود سوزآور به چشم است. از آنجایی که چشم انسان دارای چربی و بافت‌های نرم است، اگر این بخار به چشم شما برسد، باعث تاری دید افراد می‌شود و همچنین قرینه چشم شما را با مشکل مواجه می‌کند. در شرایط حادتر، در صورتی که سود پرک به شکل طولانی مدت به چشم شما برخورد کند، ممکن است بینایی خود را نیز از دست بدهید.

مشکلات ریوی

مهم‌ترین عاملی که باعث بروز مشکل در هنگام استفاده از سود پرک می‌شود، برخورد بخار شیمیایی به بخش‌های مختلف بدن است. در صورتی که بخار وارد سیستم تنفسی و ریه‌های شما شود، این مسئله باعث آسیب دیدگی ریوی خواهد شد و موجب متورم شدن سیستم‌های تنفسی می شود. علاوه بر موارد گفته شده، اگر به شکل طولانی مدت در معرض بخارهای کاستیک سودا قرار بگیرید، با مشکلات حادی چون آماس ریوی، زخم دهانی و آسم مواجه خواهید شد.

مشکلات گوارشی

در صورتی که اقدام به خوردن سود پرک کنید، انجام این کار باعث آسیب شدید و سوختگی مری و سیستم گوارشی شما خواهد شد. سود سوزآور باعث می‌ گردد که اسید معده خنثی شود و این مسئله باعث درد معده، شکم و حتی منجر به سرطان شود.

ایمنی کار با سود پرک

در صورتی که قصد دارید تا از سود سوزآور استفاده کنید، نیاز است تا به چند نکته ایمنی بسیار مهم توجه داشته باشید. به منظور استفاده از این ماده شیمایی باید عینک ایمنی، ماسک، لباس مخصوص با آستین‌های بلند، دستکش پلاستیکی، کفش جلو بسته و کلاه ایمنی داشته باشید.

همچنین، سود پرک را در شرایطی ایمن نگه دارید و برای جابجایی آن از چنگک استفاده نکنید. در بخش‌های بعدی شما را با صورت کامل با نحوه نگهداری از این ماده آشنا خواهیم کرد. در صورتی که هر زمان با مشکل تماس این ماده با چشم مواجه شدید، نیاز است تا به سرعت چشم خود را با آب فراوان بشویید و پس از آن به پزشک مراجعه کنید.

روش‌ نگهداری کاستیک سودا

به منظور نگهداری از سود پرک نیاز است تا به چند موضوع بسیار مهم که در ادامه به آن اشاره می کنیم توجه داشته باشید:

  • در وهله اول نیاز است، سود سوزآور را در جای خشک و با تهویه مناسب نگهداری کنید.
  • کاستیک سودا را در انباری مخصوص قرار دهید و آن را از مواد ناسازگاری چون اسیدها و… دور نگه دارید.
  • در صورتی که قصد دارید از سود پرک استفاده کنید، نیاز است تا پس از باز کردن کیسه ، به سرعت آن را ببندید؛ چرا که قرارگیری این ماده شیمیایی در معرض هوا باعث مرطوب و سپس کلوخه شدن آن می‌شود.
  • در محل نگهداری از این ماده، علائم هشداردهنده نصب کنید تا افراد به اشتباه این ماده را نخورند.
  • برای نگهداری از این ماده نیاز است، آن را در ظروف مناسب درب دار با برچسب مناسب قرار دهید.
  • در مکانی که از این ماده شیمیایی نگهداری می کنید، باید با استفاده از مصالح مقاوم در برابر خورندگی ساخته شود.

آیا محلول سود پرک سرطان زا می‌باشد؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که کاربران در مورد سود پرک مطرح می‌کنند، این است که آیا استفاده از سود پرک می‌تواند باعث سرطان شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سود پرک یکی از مهم‌ترین عوامل بروز سرطان مری است. البته این مشکل در شرایط مختلف رخ می‌دهد و ممکن است به مرور زمان اتفاق بیفتد. اگر هنگام استفاده از این ماده ماسک استفاده کنید، احتمال سرطان گرفتن به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و شما می‌توانید با خیال آسوده به کار خود ادامه دهید.

کاربردهای سود پرک

سود پرک در صنایع مختلفی کاربرد دارد و مهم‌ترین کاربرد این ماده به منظور تولید کاغذ و خمیر کاغذ است. همچنین، از این ماده شیمیایی برای تولید آلومینا، انواع صابون، مواد تمیز کننده، محصولات پتروشیمی و… استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای آن می توان به تصفیه فاضلاب، صنایع غذایی، نساجی، تصفیه فلزات مختلف، شیشه سازی و… اشاره کرد. همچنین، شاهد استفاده از این ماده شیمیایی برای تولید کاغذ و چوب، صنعت داروسازی، تولید انرژی و… هستیم.

قیمت سود پرک

قیمت این محصول به پارامترهای مختلفی وابسته است. به عنوان مثال، به هر میزانی که کیفیت سود پرک بالا باشد، به همان اندازه قیمت این محصول نیز افزایش پیدا می‌کند. از این رو، در هنگام خرید باید اطلاعات بالایی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید کیفیت محصول را تشخیص دهید.

اگر در این حوزه اطلاعاتی ندارید ما به شما پشنهاد می کنیم، مواد شیمیایی را از شرکت های معتبری همچون شرکت تدارک صنعت کاغذ کرمان تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرکت به سایت این مجموعه به نشانی https://kepsico.com/ مراجعه نمایید و برای خرید این محصول با کارشناسان آنها تماس حاصل نمایید.

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 13 اسفند 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.