انواع گریس نسوز و نکات مهم هنگام خرید آن - پارسی زی
تزریق‌هایی که متخصصین درد انجام می‌دهند، با چه خطرهایی همراه است؟

تزریق‌هایی که متخصصین درد انجام می‌دهند، با چه خطرهایی همراه است؟

درد، یکی از پیچیده‌ترین و ناخوشایندترین واکنش‌های بدن انسان جهت اعلام وجود ‌و بروز مشکلات اساسی بدن است. حال آن که این درد، پس از …

ثروت کوین ترودو- آیا کلاهبرداری کرده؟

ثروت کوین ترودو- آیا کلاهبرداری کرده؟

ثروت کوین ترودو- آیا کلاهبرداری کرده؟ کوین ترودو مردی است که توانست با ارائه بهترین نکات قوانین خاصی را به دیگران بیاموزد تا به سوی …

باحمایت های دولت و مجلس از زعفرانکاران /قیمت آتی زعفرانِ دی ماه در بورس کالا از 52 میلیون تومان گذشت

باحمایت های دولت و مجلس از زعفرانکاران /قیمت آتی زعفرانِ دی ماه در بورس کالا از 52 میلیون تومان گذشت

زعفرانکاران، فروشندگان و صادرکنندگان واقعی زعفران تصمیم گرفته اند با اتحاد و همدلی و حمایت های دولت و مجلس ، تعیین کننده قیمت جهانی زعفران …

انواع گریس نسوز و نکات مهم هنگام خرید آن

اگر به دنبال روان‌کننده‌ای مطمئن و ایمن برای کاربردهای صنعتی یا خودرویی خود هستید، گریس نسوز انتخاب ایده‌آلی است. گریس نسوز به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کرده و محافظت لازم در برابر حرارت زیاد را فراهم می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع گریس نسوز، آزمون‌های کلی آن، کاربردها و مشخصات گریس نسوز و همچنین موارد مورد توجه در هنگام خرید آن پرداخته شده است. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

اشتعال‌پذیری روان‌کننده‌ها

بیشتر گریس‌های روان‌کننده، حاوی روغن معدنی مشتق شده از نفت یا سیال مصنوعی مبتنی بر هیدروکربن -به عنوان روان‌کننده- هستند. این مواد معمولاً قابل احتراق در نظر گرفته می‌شوند.

برای اینکه یک ماده در دسته مواد اشتعال‌پذیر قرار بگیرد، باید نقطه اشتعال آن کمتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت باشد و به ندرت یک گریس روان‌کننده در این دسته قرار می‌گیرد. این بدان معناست که گریس نسوز مخصوص معمولاً فقط در حضور شعله فعال یا جرقه قابل اشتعال است.

چرا باید از گریس نسوز استفاده شود

گریس مقاوم در برابر حرارت بالا برای محافظت از اجزای مکانیکی در برابر گرمای ناشی از شعله‌های شدید طراحی شده‌اند. گریس نسوز را می‌توان به روش‌های مختلفی بر روی قطعات سیستم اعمال کرد تا در مواقع اضطراری از گسترش حرارت شدید محافظت کند.

برخی از مزایای گریس نسوز:

محافظت بهتر: گریس نسوز، لایه حفاظتی بسیار بهتری نسبت به سایر روان‌کننده‌ها ایجاد می‌کند. این امر می‌تواند به محافظت از ماشین‌آلات و تجهیزات شما در برابر خطرات آتش‌سوزی کمک کند.

کاهش خطر آتش‌سوزی: استفاده از گریس مقاوم در برابر حرارت زیاد می‌تواند خطر آتش‌سوزی را تا حد زیادی کاهش دهد. این خاصیت می‌تواند به ایمن نگه‌داشتن محل کار شما و کاهش خطر خسارات عمده کمک کند.

بهبود عملکرد: گریس مقاوم در برابر حرارت بالا می‌تواند به بهبود عملکرد ماشین‌آلات شما کمک کند.

طول عمر بیشتر: گریس نسوز می‌تواند به افزایش طول عمر ماشین‌آلات و تجهیزات شما و همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری کمک کند.

انواع مختلفی از کاربردهای گریس نسوز وجود دارد که هرکدام برای اهداف متفاوتی مناسب هستند:

گریس به عنوان سد حرارتی: نوعی گریس است که نقطه ذوب بالایی دارد و برای ایجاد یک مانع حرارتی بین یک قطعه از سیستم و منبع گرما طراحی شده است. می‌توان از آن برای محافظت از قطعات در برابر قرار گرفتن در معرض دمای بالا (در کوتاه‌مدت) استفاده کرد.

گریس انتقال حرارت: این نوع گریس برای کمک به دفع گرما از یک قطعه در سیستم طراحی شده و خطر آتش‌سوزی را کاهش می‌دهد. اغلب در مناطقی مانند موتورها با گردش هوا محدود استفاده می‌شود و می‌تواند به کاهش خطر آتش‌سوزی ناشی از گرمای بیش از حد کمک کند.

گریس روان‌کننده: این نوع گریس برای روانکاری و محافظت از قطعات در برابر سایش طراحی شده است. اغلب در مناطقی که قطعات در معرض سطوح بالایی از اصطکاک هستند – مانند موتورها- استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند به کاهش خطر آتش‌سوزی ناشی از اصطکاک کمک کند.

استفاده از گریس نسوز می‌تواند به محافظت از قطعات در برابر حرارت شدید و یا کاهش گسترش آن کمک کند. انتخاب نوع مناسب گریس برای کاربرد و اطمینان از اعمال صحیح آن بسیار مهم است. نگهداری صحیح و بازرسی منظم قطعات نیز برای اطمینان از محافظت از آن‌ها در برابر دمای بالا مهم است. برای دیدن تولیدکننده‌های برتر روغن و گریس صنعتی در دنیا به این صفحه مراجعه کنید.

گریس‌های نسوز بر اساس نوع ماده تشکیل‌دهنده

  • امولسیون‌های روغن-آب

دو نوع مایع امولسیونی روغن-آب وجود دارد: روغن در آب و آب در روغن. امولسیون‌های روغن در آب با قطرات روغن ثابت در آب فرموله می‌شوند. تقریباً ۹۵ درصد گریس از آب و ۵ درصد باقی مانده از روغن تشکیل شده است. این امولسیون‌ها دارای مقاومت عالی در برابر دمای زیاد و قابلیت انتقال حرارت هستند، اما روانکاری و محافظت در برابر خوردگی ضعیفی دارند.

با توجه به روانکاری ضعیف، امولسیون‌های آب در روغن (همچنین به عنوان امولسیون معکوس شناخته می‌شوند) دارای عملکرد بهتر هستند. این‌ها ۴۰ درصد آب و ۶۰ درصد روغن هستند. تعادل بیشتری در خواص انتقال حرارت، روانکاری و محافظت در برابر خوردگی دارند. مقاومت در برابر حرارت در درجه اول از آب ناشی می‌شود که به بخار تبدیل می‌شود.

  • گلیکول‌های آب

سهم امولسیون‌های آب در روغن -به دلیل افزایش مایعات واتر گلیکول- در بازار کاهش یافته است. گلیکول‌های آب حاوی ۳۵ تا ۴۵ درصد آب هستند و محتویات باقی‌مانده، نوعی گلیکول مانند اتیلن گلیکول است. این واتر گلیکول‌ها مزایایی مانند نقطه انجماد پایین‌تر و مقاومت عالی در برابر حرارت دارند. گلیکول‌های آب دارای معایبی هستند، اما بسیاری از این معایب را می‌توان با بسته‌های افزودنی مختلف کاهش داد. این مواد را می‌توان در کاربردهای مختلفی استفاده کرد، اما به دلیل عملکرد محدود آن، درجه‌بندی سرعت و قدرت کاهش می‌یابد. با وجود این، واتر گلیکول‌ها یکی از محبوب‌ترین روان‌کننده‌های مقاوم در برابر حرارت زیاد در بازار امروز هستند.

  • استرهای فسفات

استرهای فسفات بهترین مقاومت در برابر حرارت را نسبت به هر ماده دیگر ارائه می‌دهند. این مسئله به دلیل ساختار مولکولی طبیعی آن‌ها است. آن‌ها خورنده نیستند، پایداری اکسیداتیو و خاصیت ضد سایش عالی دارند و برای استفاده تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد نیز مناسب هستند. این مواد هنوز هم برای ماشین‌آلات هوایی و نظامی محبوب هستند. علاوه بر این، به مهر و موم و پوشش‌های خاص و در هنگام دفع به مراقبت ویژه نیاز دارند.

  • استرهای پلیول

گریس‌های پلیول استر به دلیل خواص مقاومت در برابر حرارت زیاد، روانکاری عالی و پایداری ویسکوزیته خوب در دماهای مختلف محبوبیت پیدا کرده‌اند. این گریس‌ها حاوی بسته‌های افزودنی هستند تا عملکرد بهینه و مقاومت حرارتی بالا را ارائه دهند. بسیار سازگارتر از استرهای فسفات هستند. این امر منجر به افزایش محبوبیت و سهم بازار آن‌ها در سال‌های اخیر شده است.

تست مقاومت گریس نسوز

اصطلاح “نسوز” اغلب به اشتباه تفسیر می‌شوند و گاهی اوقات بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند. هیچ ویژگی یا متریک واحدی وجود ندارد که مقاومت نسبی در برابر حرارت شدید را نشان دهد. معیارهایی مانند نقطه اشتعال و دمای خود اشتعال، کاربردی هستند؛ اما کل جریان را بیان نمی‌کنند. به همین دلیل، اکثر گریس‌ها تحت آزمایش‌های قوی قرار می‌گیرند و اگر بتوانند آزمایش‌ها و شبیه‌سازی‌های مختلف را پشت سر بگذارند در دسته “گریس نسوز” طبقه‌بندی می‌شوند.

Factory Mutual Research Corporation (FM) معیارهای کلیدی را برای آزمایش مقاومت در برابر حرارت بالا ایجاد کرد. FM هر روانکار تجاری از جمله گریس را برای تأیید پارامتر “نسوز” آزمایش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که معیارهای مختلف را برآورده می‌کند.

منبع :

https://investingnews.com/daily/resource-investing/energy-investing/oil-and-gas-investing/top-oil-producing-countries/

https://www.allworldmachinery.com/catsearch/171/flame-retardant-grease

نکات مربوط به خرید گریس نسوز

در هنگام خرید گریس نسوز مطمئن شوید که دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کرده و هنگام استفاده از آن اقدامات ایمنی مناسب را انجام دهید؛ پارامترهای زیر را نیز مد نظر قرار دهید:

ویسکوزیته: ویسکوزیته، به معنی مقاومت گریس در برابر جریان یافتن در هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت است. هر چه ویسکوزیته بیشتر باشد، گریس در برابر جریان مقاومت بیشتری خواهد داشت. به دنبال یک گریس با درجه ویسکوزیته بالا باشید، زیرا این اطمینان را ایجاد می‌کند که گریس حتی در دمای شدید نیز در وضعیت خود باقی می‌ماند.

کاربرد: حتماً نوع مناسب گریس را برای سیستم خود خریداری کنید.

عملکرد: گریس نسوز باید بتواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند.

مقاومت شیمیایی: گریس نسوز باید در برابر انواع مواد شیمیایی از جمله حلال‌ها و اسیدها مقاوم باشد.

قیمت: گریس نسوز ممکن است گران باشد، بنابراین مقایسه قیمت‌ها بسیار مهم است.

هنگام خرید گریس نسوز مهم است که این نکات مهم را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بهترین محصول را برای نیازهای خود خریداری می‌کنید. با استفاده از گریس نسوز مناسب، می‌توانید تجهیزات خود را ایمن و سالم نگه دارید.

استفاده از گریس مقاوم در برابر حرارت بالا روشی موثر برای کاهش ایجاد خسارات در دستگاه‌های هر صنعتی است. استفاده از گریس مناسب برای هر کاربرد مهم است، زیرا انواع مختلف گریس ممکن است خواص و درجه‌بندی متفاوتی داشته باشند. همچنین استفاده صحیح از گریس و رعایت تمام دستورالعمل‌های ایمنی بسیار مهم است. در هنگام خرید به ویژگی‌های آن و کاربردهای مورد انتظار خود دقت کنید.

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 24 اردیبهشت 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.