⚖️ توقیف اموال برای مهریه و روش اجرا گذاشتن مهریه چگونه است؟ - پارسی زی
درمان اهمال کاری تحصیلی و بی علاقگی به درس

درمان اهمال کاری تحصیلی و بی علاقگی به درس

چگونه با اهمال کاری و بی حوصلگی می توان در تحصیل موفق شد؟ کارشناسان بر این باورند که رفتارهای انسان نشأت گرفته از احساسات اوست …

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم عسل یکی از شهد های مقوی و از لحاظ خاصیت دارویی و خوراکی بی نظیر است کسانی …

بازاریابی و نصب ویپ برای شرکت حمل و نقل بین المللی

بازاریابی و نصب ویپ برای شرکت حمل و نقل بین المللی

بازاریابی و نصب ویپ برای شرکت حمل و نقل بین المللی شرکت حمل و نقل بین المللی چین بخش عمده‌ای از حجم کالاهای وارداتی به …

⚖️ توقیف اموال برای مهریه و روش اجرا گذاشتن مهریه چگونه است؟

مهریه مالی است که بعد از عقد نکاح به تملک زن در می آید و می تواند وجه نقد یا عین معین باشد. لذا بر اساس قانون اگر وجه نقد باشد بر اساس تغییر شاخص سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که بوسیله بانک مرکزی اعلام می شود، محاسبه و پرداخت خواهد شد. همچنین از بعد از عقد بر ذمه مرد است که آن را پرداخت کند تا بری الذمه شود. نوع و مقدار آن با توافق زوجین تعیین می شود و مرد باید آن را پرداخت کند، مگر اینکه زن آن را به صورت رسمی ببخشد. این حق به نرخ روز محاسبه و پرداخت می شود که جهت تبدیل مهریه به نرخ روز نیز از فرمول خاص آن استفاده خواهد شد.

شرایط به اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال

در قانون جدید مهریه، شرایط جدیدی در این خصوص وضع شده که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • اگر زوجین در دفتر ثبت اسناد عقد کرده باشند زن جهت مطالبه مهریه باید به اداره ثبت مراجعه کند. در صورتی که مرد مال منقول یا غیر منقول و حساب بانکی داشته باشد زن در اداره ثبت می تواند نسبت به توقیف آنها و ممنوع الخروج کردن مرد اقدام کند. در اینصورت مطالبه مهریه کم هزینه تر و کم دردسرتر انجام خواهد شد.
 • مرد اگر اموال و حسابی نداشته باشد زن از طریق دادگاه می تواند مهریه خود را مطالبه کند که در اینصورت اگر مهریه تا ۱۱۰ سکه باشد زن می تواند حکم حبس مرد را بگیرد. برای اینکه مرد اموال خود را به نام دیگری نکند زن می تواند درخواست توقیف اموال شوهر را به صورت اجرا قبل از ابلاغ کند. اگر تا ۱۰ روز بعد از توقیف اموال دادخواست مطالبه مهر به ثبت نرسد مرد می تواند درخواست رفع توقیفی بدهد.
 • اگر مهریه زن کمتر از بیست میلیون ریال باشد زن باید در شورای حل اختلاف مهریه خود را مطالبه کند. در نهایت صداق به نرخ روز پرداخت می شود و با محاسبه آنلاین مهریه نیز می توان مبلغ آن را به نرخ روز بدست آورد.
 • برخی از اموال جزء مستثنیات دین هستند و قابل توقیف نیستند و اگر توقیف شوند مرد می تواند درخواست رفع توقیفی آنها را بدهد. این اموال عبارتند از:
  • خانه ای که در شان مرد در حالت اعسار او است.
  • اثاثیه منزل که جهت رفع نیاز مرد و افراد تحت تکفل او استفاده می شود.
  • مواد غذایی به اندازه نیاز مرد و افراد تحت تکفل او
  • کتاب و وسایل علمی و تحقیقاتی
  • وسایل کسب و کار مرد که برای امرار معاش او و خانواده اش لازم هستند.
  • تلفن مورد نیاز مرد
  • پولی که جهت اجاره به موجر داده شده، به شرطی که در صورت نبود آن عسر و حرج مرد را در پی دارد. همچنین باید عین مستاجره از شآن مرد بالاتر نباشد و مورد نیاز او باشد.

روش محاسبه مهریه

جهت محاسبه مهریه از فرمول خاصی استفاده می شود و طبق این فرمول شاخص تورم زمان مطالبه تقسیم بر شاخص تورم عقد شده و نتیجه حاصل شده بر مبلغ صداق قید شده در سند ازدواج ضرب خواهد شد. با محاسبه مهریه آنلاین مبلغ آن بر اساس این فرمول بدست خواهد آمد.

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 12 آذر 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.