⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه + ابزار رایگان - پارسی زی
روش های تشخیص و رفع نشتی لوله

روش های تشخیص و رفع نشتی لوله

روش های تشخیص و رفع نشتی لوله نشتی لوله یکی از اتفاقات مرتبط با سیستم لوله کشی ساختمان است که ممکن است در هر ساختمانی …

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ افست و دیجیتال در چیست؟ اگر با خدمات چاپی زیاد سروکارداشته باشید حتما انواع روش‌های چاپ و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر را می‌دانید. …

نمایندگی لباسشویی کرال در مشهد

نمایندگی لباسشویی کرال در مشهد

نمایندگی لباسشویی کرال در مشهد در سال های اخیر لباسشویی‌ها جزء مهم ترین و پرکاربردترین لوازم آشپزخانه به شمار می آیند. وجود این لوازم در …

⭐️ محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه + ابزار رایگان

مهریه یکی از مهم ترین حقوق قانونی زن بعد از ازدواج است که براساس فرهنگ و رسومات هر منطقه و خانواده می تواند انواع مختلفی از جمله طلا، سکه، ملک، پول و … داشته باشد.

برهیچکس پوشیده نیست که ارزش طلا، سکه و ملک در طول زمان حفظ می شود. اما به دلیل وجود تورم و شرایط اقتصادی حاکم، پول همه روزه ارزش خود را از دست میدهد. در این حالت تکلیف بدهی های ریالی که مدت زمان زیادی از آنها گذشته است(مانند مهریه های وجه نقد) چه می شود؟!

آیا ارزش ۲۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۶۰ با ۲۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ برابری میکند؟ اگر بدهی ریالی مربوط به سالهای گذشته باشد، بازپرداخت آن پس از گذشت چندسال چگونه است؟

پاسخ این قبیل سوالات در قانون در نظر گرفته شده است. طبق قانون مدنی برای بدهی های ریالی که در موعد مقرر پرداخت نشده باشند با وجود شرایطی خسارت تاخیر تادیه یا همان دیرکرد تعلق می گیرد. در خصوص مهریه های ریالی، این قانون با عنوان محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ شناخته می شود.

فرمول قوه قضاییه برای محاسبه مهریه به نرخ روز چیست؟

شما می توانید به راحتی با استفاده از فرمول زیر و با کمک گرفتن از جدول شاخص قیمت سالانه که توسط بانک مرکزی اعلام می شود، محاسبه مهریه به نرخ روز را انجام بدهید. همچنین می توانید برای محاسبه مهریه به صورت رایگان و آنلاین کلیک کنید.

همچنین می توانید از طریق لینک محاسبه قیمت سکه به صورت آنلاین، ارزش ریالی تعداد سکه مهریه خود را به دست آورید.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز به شکل زیر می باشد:

مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × (عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه ÷عدد شاخص سال برقراری عقد)

نحوه استفاده از فرمول فوق را با ذکر یک مثال بیشتر توضیح میدهیم. فرض کنید در سال ۱۳۵۷ مهریه خانمی مبلغ ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. این خانم در سال ۱۳۹۴ مهریه خود را از همسرش مطالبه کرده است. مبلغی که در سال ۱۳۹۴ به ایشان پرداخت شده است طبق رابطه زیر به دست آمده:

  • شاخص قیمت سالانه مربوط به سال ۱۳۹۳ = ۹۴۸/۸۱
  • شاخص قیمت سالانه مربوط به سال ۱۳۵۷ = ۱۳۷/۰

درنتیجه خواهیم داشت:

۵۹۸٫۱۶۰۵ = ۰٫۱۳۷ / ۸۱٫۹۴۸

۱۷,۹۴۴,۸۱۷ = ۵۹۸٫۱۶۰۵ * ۳۰,۰۰۰

برای محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

شاخص قیمت سالانه در پایان هرسال توسط بانک مرکزی و اداره کل آمار براساس میانگین شاخص های ماهانه که طبق نرخ تورم تعیین میشود، اعلام می گردد. توجه داشته باشید که ملاک محاسبات قوه قضاییه شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی می باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با محاسبه مهریه در صورت فوت شوهر می باشد. در شرایطی که زن در سال های پس از فوت شوهرش، از ماترکه او مهریه خود را طلب کند، در فرمول فوق به جای شاخص سال قبل از مطالبه مهریه، شاخص سال فوت مرد قرار می گیرد.

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 11 بهمن 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.