علائم اختصاری آزمایش خون را بشناسید - پارسی زی
Understanding Teeth Sensitivity: Causes, Symptoms, Treatments, and Prevention

Understanding Teeth Sensitivity: Causes, Symptoms, Treatments, and Prevention

Understanding Teeth Sensitivity: Causes, Symptoms, Treatments, and Prevention Teeth sensitivity is a widespread dental problem that affects millions of people worldwide. It is characterized by …

نگهداری پارکت چوبی

نگهداری پارکت چوبی

نگهداری پارکت چوبی در سال های اخیر پارکت چوبی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و ترجیح بسیاری از افراد استفاده از کفپوش چوبی است …

کاربرد شینگل در سقف های شیبدار

کاربرد شینگل در سقف های شیبدار

کاربردشینگل در سقف های شیبدار شینگل چیست؟ شینگل محصول جدید است که از سمت کشور ترکیه به ایران آمد و سقف های شیک و زیبا …

آزمایش خون

بسیاری از افراد بعد از انجام آزمایشات پزشکی و پس از دریافت نتایج سعی دارند که خود در منزل بخشی از آن را مطالعه کرده تا متوجه شوند که آیا بیماری یا آسیبی در بدن آنها وجود دارد یا خیر.

قبل از هر چیز مهم است بدانید که تنها متخصصان می‌ توانند در این زمینه به شما اطلاعات درستی ارائه دهند و از آنجایی که آنها معنا و مفهوم علائم اختصاری را به درستی می‌ شناسند می‌ توانند بدون خطا نتایج آزمایش را مطالعه کرده و اطلاعات دقیقی را از این بابت کسب می‌ کنند.

به طور کلی آزمایش خون را با کلمات اختصاری cbc معرفی می‌ کنند که به معنی شمارش کامل خون است، این آزمایشات از ابتدایی‌ ترین روش‌ های تشخیصی به شمار آمده که البته نقش مهمی در تشخیص بیماری‌ ها و آسیب‌ های جسمانی دارد و به نوعی پزشک می‌ تواند وضعیت کلی بدن را ارزیابی کند.

با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب حروف اختصاری را با معنا برایتان شرح داده و به این واسطه مطالعه نتیجه آزمایش خون کمی برایتان آسان‌ تر میشود.

مهمترین علائم و حروف اختصاری در هر آزمایش

مهمترین علائم و حروف اختصاری در هر آزمایش خون شامل:

 • FBS: قند خون ناشتا
 • MCHC: غلظت متوسط هموگلوبین
 • WBC: شمارش گلبول‌ های سفید
 • RBC: شمارش گلبول‌ های قرمز
 • HB: هموگلوبین
 • HC: هماتوکریت (درصد گلبول های قرمز در خون)
 • HCV: حجم متوسط گلبول‌ های قرمز
 • HCH: مقدار متوسط هموگلوبین در گلبول‌ های قرمز
 • R.D.W: ضریب تغییرات اندازه ‌گیری گلبول ‌های قرمز
 • PLT: شمارش پلاکت ‌ها
 • PTE: درصد پلاکت‌ ها
 • MPV: حجم متوسط پلاکت ‌ها
 • MCH: وزن متوسط هموگلوبین
 • MCV: حجم متوسط هموگلوبین
 • M/E: نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز
 • RDW: پهنای گلبول قرمز در منحنی

اما نکته بسیار مهم این است که متخصصان با ارزیابی فاکتورهای مختلف می‌ توانند تشخیص دهند که آیا بیماری در بدن شخص وجود دارد یا خیر و البته پس از بررسی تمامی این علائم بهترین روش درمانی را در پیش می‌ گیرند.

آزمایش خون

در کنار تمامی علائم اختصاری گفته شده که اغلب مربوط به گلبول‌ ها میشود چند فاکتور دیگر نیز ارزیابی میشود که از مهمترین آنها می‌ توان به VLDL، AST، ALT، PRO، MCH و غیره اشاره کرد.

اگر بخواهیم موارد گفته شده را کمی جزئی‌ تر بیان کنیم باید بدانید که کلمه اختصاری VLDL مربوط به لیپو پروتئین‌ هایی است که در خون وجود دارد، عدد تعیین شده برای این کلمه اختصاری نشان دهنده چربی‌ های غذایی است که در خون حمل میشود و به نوعی می‌ توان به این واسطه کلسترول بدن را ارزیابی کرد.

و اما AST یک نوع آنزیم است که در بافت‌ های مختلف بدن وجود دارد این آنزیم اغلب در کبد، قلب و گلبول‌ های قرمز دیده میشود، بالاتر بودن این آنزیم از حد طبیعی نشان دهنده وجود بیماری در بدن افراد است که عموماً به آسیب‌ هایی از جمله همولیز درون عروقی و آسیب‌ های کبدی ناشی از هپاتیت اشاره می‌ کند، البته بالا بودن عدد این کلمه اختصاری به کبد چرب و آسیب‌ های قلبی نیز مربوط میشود.

ALT هم یک آنزیم مهم در بدن محسوب میشود که عموماً در بافت‌ های مختلف بدن وجود داشته و مقادیر بالای آن نشانه‌ ای از بیماری‌ های داخلی است.

PRO یکی دیگر از لغات اختصاری است که حتماً در آزمایش خون با آن روبرو میشوید، PRO نشان دهنده کل پروتئین‌ های سرمی در بدن است و از آنجایی که در سرم تعداد مختلف پروتئین وجود دارد و هر کدام از آنها مربوط به بیماری‌ های خاصی میشوند پزشک با تعیین تعداد و نوع پروتئین مربوطه سعی دارد علت بیماری را مشخص کند که البته کاهش و افزایش آن نیز خود اطلاعات زیادی را در اختیار پزشک قرار می‌ دهد.

MCH بیانگر میزان متوسط هموگلوبین در هر سلول می‌ باشد که البته واحد اندازه‌ گیری آن پیکوگرم است.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد علائم اختصاری wbc صحبت کنیم باید بدانید که این کلمه اختصاری عموماً مربوط به شمارش گلبول‌ های سفید خون میشود که اصطلاحاً به آنها لکوسیت هم می گویند.

گلبول‌ های سفید از مهمترین اجزای سیستم ایمنی بدن هستند و در آزمایشات مختلف به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می‌ گیرند، ۵ نوع گلبول سفید در خون وجود دارد که با نام‌ های مونوسیت‌ ها، لنفوسیت‌ ها، ائوزینوفیل‌ ها، نتروفیل‌ ها و بازوفیل‌ ها شناخته میشوند، در بدن هر فرد حجم معینی از گلبول‌ های سفید باید وجود داشته باشد تا پزشک متوجه شود که آیا عملکرد سیستم ایمنی بدن طبیعی است یا خیر.

با انجام آزمایش خون و ارزیابی این فاکتور مهم پزشک می‌ تواند عفونت‌ های مخفی در خون را بررسی کرده و اگر شخص با بیماری خود ایمنی یا اختلالات خونی و نقص سیستم ایمنی بدن مواجه باشد به این واسطه مشخص میشود.

کلمه اختصاری دیگر در آزمایش خون plt است که نشان دهنده میزان پلاکت‌ های خون می‌ باشد، زمانی که در بدن کبودی‌ های مختلف وجود دارد یا افراد بی‌ دلیل در طی شبانه روز چندین مرتبه خون دماغ میشوند یا محل زخم‌ هو ا بریدگی‌ ها به درستی ترمیم نمیشود می‌ تواند نشانه‌ ای از کمبود پلاکت باشد.

کلمه اختصاری esr در آزمایش خون نشان می‌ دهد که سرعت رسوب گلبول‌ های قرمز در خون چقدر است به واسطه بررسی این فاکتور مهم امکان ارزیابی التهابات بدن وجود داشته و متخصصان می‌ توانند به این واسطه انواع بیماری‌ ها را تشخیص دهند که البته به تشخیص دقیق پزشک کمک شایانی می‌ کند.

و اما کلمه اختصاری Pt در آزمایش خون مربوط به پروترومبین است که مربوط به اختلالات لخته خون میشود و متخصصان با ارزیابی این فاکتور از علت کبودی و خونریزی‌ های بی‌ دلیل در بدن را مطلع میشوند همچنین به این واسطه پزشک می‌ تواند هرگونه لخته خون در شریان‌ ها را ارزیابی کرده و اگر خونریزی بی‌ دلیل از بینی یا لثه وجود داشته باشد به واسطه ارزیابی این فاکتور اطلاعات دقیق حاصل می‌ گردد.

کلمه اختصاری INR در آزمایش خون به تشخیص لخته خون کمک می‌ کند، اگر در روند انجام این تست، خون در مدت کوتاهی لخته شود نشان می‌ دهد که غلظت خون بالاست و سلامت فرد در خطر است.

LDL فاکتور مهمی است که در آزمایش خون ارزیابی میشود که مربوط به میزان چربی‌ های موجود در خون است، پزشکان به این واسطه می‌ توانند علت ناراحتی‌ های قلبی را بررسی کرده و متوجه میشوند که آیا شریان‌ ها به واسطه کلسترول بالا در خطر قرار گرفته‌ اند یا خیر.

و اما HDL فاکتور دیگری است که در آزمایشات خون مورد بررسی قرار می‌ گیرد، این فاکتور تحت عنوان چربی‌ های مفید در خون شناخته میشود و اگر از حد نرمال پایین‌ تر باشد احتمال بروز حملات قلبی نیز افزایش می یابد.‌

کلمه اختصاری CR در آزمایش خون مربوط به سطح کراتین خون است، زمانی که میزان کراتین از حد تعادل خارج میشود پدیدار شدن ناراحتی‌ های کلیوی کاملاً شایع است، و اگر افراد با دیابت نوع یک یا دو مواجه باشند اندازه‌ گیری میزان کراتین خون مسئله مهمی است که پزشکان باید به آن بپردازند و تنها راه اندازه‌ گیری آن انجام تست خون است.

Urea در آزمایش خون به منظور بررسی میزان اوره استفاده میشود و نحوه عملکرد کلیه‌ ها را ارزیابی خواهند کرد، برای بررسی مشکلاتی از جمله مسدود شدن مجاری ادراری، اختلالات کبدی، کاهش آب بدن، ضعف در گردش خون، خونرسانی نامناسب به سیستم گوارشی و مشکلات تغذیه‌ ای با انجام این آزمایش و بررسی این فاکتور مهم متخصصان اطلاعات لازم را کسب خواهند کرد.

برای اندازه‌ گیری میزان لیپاز در خون متخصصان به Lipase در آزمایش خون توجه ویژه ‌ای دارند، لیپاز آنزیمی است که از طریق لوزالمعده ترشح میشود و به هضم چربی‌ ها کمک زیادی می‌ کند، اما زمانی که افراد با درد در قسمت بالایی شکم و حالت تهوع و استفراغ مواجه میشوند و یا چربی را در مدفوع مشاهده می‌ کنند می‌ توانند با انجام آزمایش خون و بررسی این فاکتور از وضعیت بدن دقیق‌ تر مطلع شود.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 1 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.