SPF ضد آفتاب مناسب پوست ما چیست؟ - پارسی زی
مطالبی که باید در مورد سیستم بایگانی ریلی بدانیم

مطالبی که باید در مورد سیستم بایگانی ریلی بدانیم

مطالبی که باید در مورد سیستم بایگانی ریلی بدانیم در بسیاری از ارگان ها و برخی شرکت ها کم بودن فضا مشکلی بسیار جدی است …

آموزشگاه تعمیرات موبایل

آموزشگاه تعمیرات موبایل

ماشین های ظرفشویی از دیروز تا امروز ماشین ظرفشویی دستگاهی برای شستن اتومات ظرف های کثیف هست که در سال ۱۸۸۶ توسط خانم جوزفین کاکرن …

امیر مسعودی

امیر مسعودی

امیر مسعودی امیر مسعودی بهترین مدرس ریاضی و فیزیک کنکور را بهتر بشناسیم. همانطور که می دانید دروس ریاضی و فیزیک از دشوارترین درس های …

SPF ضد آفتاب مناسب پوست ما چیست؟

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب می تواند گیج کننده باشد، به خصوص با وجود تنوع SPF های موجود در بازار. اما دانستن این نکته ضروری است که SPF مناسب برای شما به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، رنگ پوست و فعالیت های شما در فضای باز بستگی دارد. در این مقاله، به بررسی SPF مناسب برای انواع پوست و شرایط مختلف می پردازیم:

نوع پوست

پوست چرب: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که فاقد چربی و غیر جوش زا (non-comedogenic) باشد. این نوع ضد آفتاب ها منافذ پوست را مسدود نمی کنند و از ایجاد جوش جلوگیری می کنند.

پوست خشک: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که حاوی مرطوب کننده باشد. این نوع ضد آفتاب ها به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کنند.

پوست حساس: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که مخصوص پوست های حساس طراحی شده باشد. این نوع ضد آفتاب ها حاوی مواد ملایمی هستند که پوست شما را تحریک نمی کنند.

رنگ پوست

پوست روشن: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که طیف وسیعی از محافظت را در برابر اشعه UVA و UVB ارائه دهد. پوست های روشن بیشتر در معرض آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی هستند.

پوست متوسط: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که طیف وسیعی از محافظت را در برابر اشعه UVA و UVB ارائه دهد.

پوست تیره: به دنبال ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر باشید که طیف وسیعی از محافظت را در برابر اشعه UVA و UVB ارائه دهد. اگرچه پوست های تیره کمتر در معرض آفتاب سوختگی هستند، اما همچنان در معرض خطر آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید هستند.

فعالیت های در فضای باز

فعالیت های روزانه: اگر در طول روز به طور معمول در فضای باز هستید، از ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

فعالیت های ورزشی: اگر در حال ورزش در فضای باز هستید، از ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر که ضد آب و ضد تعریق باشد استفاده کنید.

شنا: اگر در حال شنا هستید، از ضد آفتابی با SPF 30 یا بالاتر که ضد آب باشد استفاده کنید.

محدودیت های SPF

در حالی که SPF مهم است، اما تنها عامل محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید نیست. به یاد داشته باشید که در سایه بمانید، از لباس های محافظ استفاده کنید و به طور مرتب ضد آفتاب خود را تجدید کنید.

ضد آفتاب آرایشی

برخی از ضد آفتاب ها دارای خاصیت آرایشی هستند، به این معنی که آنها علاوه بر محافظت از پوست در برابر نور خورشید، می توانند رنگ پوست را یکدست کرده و به آن درخشش دهند. این نوع ضد آفتاب ها برای افرادی که به دنبال محصولی چند منظوره هستند، مناسب است. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب های آرایشی ممکن است برای همه انواع پوست مناسب نباشند، به خصوص پوست های چرب یا حساس.

نکات تکمیلی:

  • به یاد داشته باشید که هر دو ساعت یکبار و یا بعد از تعریق یا شنا، ضد آفتاب خود را تجدید کنید.
  • از ضد آفتاب حتی در روزهای ابری استفاده کنید.
  • از ضد آفتاب بر روی لب های خود استفاده کنید.
  • از عینک آفتابی و کلاه لبه پهن برای محافظت بیشتر از پوست خود در برابر نور خورشید استفاده کنید.

در نهایت انتخاب ضد آفتاب مناسب می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی، آسیب های پوستی و سرطان پوست کمک کند. با در نظر گرفتن نوع پوست، رنگ پوست، فعالیت های در فضای باز و سایر عوامل، می توانید بهترین SPF را برای خود انتخاب کنید.

 

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 3 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.