10 نکته برای نگهداری از تجهیزات آزمایشگاهی - پارسی زی
انواع مدل مایو شنا : اسم انواع لباس شنا زنانه

انواع مدل مایو شنا : اسم انواع لباس شنا زنانه

چکیده : انواع مایوهای امروزی با در نظر گرفتن تعداد تکه های لباس، مدل و شکل ظاهری، میزان پوشش بدن و… دسته بندی می شوند.   …

خرید از آمازون برای ایرانیان | ارزان ترین راه خرید و واردات از سایت های خارجی

خرید از آمازون برای ایرانیان | ارزان ترین راه خرید و واردات از سایت های خارجی

خرید از آمازون برای ایرانیان | ارزان ترین راه خرید و واردات از سایت های خارجی مقدمه آمازون بزرگ ترین فروشگاه آنلاین بین‌المللی جهان است …

انواع صابون صندل صابون صندل

انواع صابون صندل صابون صندل

انواع صابون صندل صابون صندل ما در این پست از سایت گلدن کویین برای شما در خصوص  انواع صابون صندل توضیح خواهیم داد،با ما همراه باشید …

تجهیزات آزمایشگاهی باید پس از هر بار استفاده پاک شوند و در پایان هر روز یک تمیزکاری اساسی انجام شود، با صرف زمان و تلاش بیشتر برای تمیز کردن کامل همه ابزار در هر هفته. هرچه تجهیزات بدون تمیز کردن با کیفیت بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، گرد و غبار، پودرها و مایعات بیشتر می توانند به داخل دستگاه یا ابزار نفوذ کنند و مشکلاتی را ایجاد کنند.

نگهداری صحیح تجهیزات آزمایشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مواردی که نیاز است برای نگعداری بهتر از تجهیزات آزمایشگاهی بدانید را توضیح می دهیم.با ما همراه باشید

شماره ۱ – دفترچه راهنما دستگاه مورد نظر را بخوانید

قبل از استفاده از هر قطعه از تجهیزات آزمایشگاهی، باید دفترچه راهنما را مطالعه کنید. اگرچه ممکن است این کتابچه‌های راهنما فوراً در آزمایشگاه در دسترس نباشند – یک سانتریفیوژ قدیمی بعید است که کتابچه راهنمای آن دست نخورده نگه داشته شود – ارزش آن را دارد که به صورت آنلاین جستجو کنید یا برای تهیه آن با سازنده تماس بگیرید.

گردآوری فهرستی از این راهنماها هم برای عیب یابی زمانی که مشکلی پیش می آید و هم برای آموزش افراد برای استفاده از دستگاه مهم است. خواندن مختصر دفترچه راهنما راه خوبی برای ارزیابی نحوه استفاده صحیح از آن و کشف احتمالی گزینه هایی است که نمی دانستید در دسترس هستند.

شماره ۲ – در مورد آن آموزش ببینید

آموزش بهترین راه برای یادگیری نحوه استفاده صحیح از ابزار دقیق است. به یاد داشته باشید، ساده ترین راه برای آسیب رساندن به تجهیزات استفاده نادرست از آن است و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از آن آموزش با پرسنل مجرب است. آموزش را هم بدیهی ندانید. اگر برای آن زمان اختصاص داده اید، سعی کنید کمی برنامه ریزی تجربی و عیب یابی انجام دهید، به خصوص برای ماشین هایی مانند فلوسیتومترها و طیف سنج های جرمی، که به مراحل و تنظیمات زیادی برای پردازش نمونه نیاز دارند.

شماره ۳ – دیگران در مورد آن آموزش ببینند

یک منبع مکرر تجهیزات آسیب دیده دانشمندانی از خارج از آزمایشگاه شما هستند که آزمایشی را بدون آموزش مناسب انجام می دهند. در آزمایشگاه‌های دانشگاهی، جایی که تجهیزات اغلب بدون مرزهای فیزیکی به اشتراک گذاشته می‌شوند، این نوع اتفاق می‌تواند به طور منظم برای سانتریفیوژها، تعادل‌ها، میکروسکوپ‌ها و دیگر سیستم‌های تصویربرداری و تشخیص پیشرفته رخ دهد.

بنابراین، آموزش نه تنها پرسنل آزمایشگاه خود، بلکه برای شناسایی فعال و آموزش دیگرانی که ممکن است بخواهند از ابزار دقیق استفاده کنند، سرمایه‌گذاری ارزشمندی است. این می تواند از طریق جلوگیری از استفاده غیرمجاز و نادرست از ابزار توسط پرسنلی که خارج از آزمایشگاه شما کار می کنند، بعداً از اختلاف نظر و درگیری داخلی جلوگیری کند.

شماره ۴ – بعد از استفاده آن را تمیز کنید

اگرچه یک تاکتیک منطقی برای نگه داشتن وسایل شما در شرایط بکر است، تمیز کردن پس از خود گاهی اوقات در آزمایشگاه نادیده گرفته می شود. برای تجهیزات، تمیز کردن ضروری است، زیرا از انباشته شدن پودرها و مایعات بالقوه خطرناک از مسدود شدن ابزار دقیق جلوگیری می کند. علاوه بر این، صرفاً انجام یک پاکسازی معمول آزمایشگاهی می تواند تجمع گرد و غبار را محدود کند، که در صورت ادغام طولانی مدت در داخل و اطراف تجهیزات شما می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

۵- مرتباً دستگاه را بررسی کنید

مشکلات تجهیزات همیشه بلافاصله آشکار نمی شوند. بسیار مهم است که ابزارهای خود را در طول سال بازرسی کنید و در صورت لزوم، تست های عملکرد را اجرا کنید. این به ویژه برای تجهیزاتی که اغلب استفاده نمی شوند ضروری است، زیرا می توانید مشکلات احتمالی را قبل از اینکه ابزار برای آزمایش در جاده مورد نیاز باشد، حل کنید. در حالی که به طور بالقوه گران است، قراردادهای تعمیر و نگهداری برای تجهیزات حیاتی معمولا یک سرمایه گذاری عاقلانه است.

شماره ۶ – کالیبره کردن

ابزارهای خود را کالیبره کنید و انجام تعمیرات پیشگیرانه منظم آنها را تا حد امکان دقیق کار می کند. برای ابزارهایی مانند پیپت، ارزش آن را دارد که هر ۳ تا ۶ ماه یک بار آنها را به صورت حرفه ای کالیبره کنید. با این حال، همانطور که در بالا گفته شد، لازم است به طور مداوم دقت آنها را با آزمایش با استفاده از آب خالص، ترازو و ظرف توزین کنترل کنید (مقدار آب پیپت شده باید وزن مناسبی را روی ترازو داشته باشد). یک راه عالی برای پیگیری تعمیر و نگهداری معمول و کالیبراسیون استفاده از برچسب های طراحی شده ویژه است که بر روی تجهیزات چسبانده شده و اطلاعات نگهداری را ثبت می کند. این برچسب ها همچنین از اطلاعات دست نویس در برابر ریختن تصادفی محافظت می کند و از تغییرات غیرمجاز جلوگیری می کند.

شماره ۷ – نوسازی

نوسازی تجهیزات شما (یعنی جدا کردن آن جزء به جزء برای تمیز کردن و تعمیر) مزایای خود را در تعمیر و نگهداری دارد. این فرصت را به شما می دهد تا کیفیت فعلی اجزای خود را بررسی کنید و تعیین کنید که آیا هر یک از آنها نیاز به تعویض یا تعمیر دارند یا خیر. همچنین تمیز کردن ابزاری که از هم جدا می شود بسیار مؤثرتر است. فقط مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را دوباره کنار هم قرار دهید.

شماره ۸ – گزارش استفاده از تجهیزات

پیگیری اینکه چه کسی از تجهیزات استفاده می‌کند و با آن چه می‌کند بسیار مهم است، زیرا شناسایی منبع هر مشکلی نیاز به توضیح دست اول از چگونگی و زمان وقوع آن دارد. همچنین به شما امکان می دهد ارزیابی کنید که ماشین به کالیبراسیون/تعمیر و نگهداری منظم خود چه زمانی نیاز دارد.

دفترچه یادداشت می تواند دست نویس یا الکترونیکی باشد. برای کتاب‌های الکترونیکی، می‌توان از یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS) برای ثبت فعالیت‌های تجهیزات آزمایشگاهی شما استفاده کرد، که یک مسیر حسابرسی بی‌خطر ارائه می‌کند که تمام اطلاعات لازم مربوط به دستگاه را در بر می‌گیرد.

شماره ۹ – یک جعبه ابزار برای تعمیرات جزئی تهیه کنید

درست مانند خانه، ارزش این را دارد که ابزارهای باکیفیت در آزمایشگاه خود برای حل مشکلات جزئی داشته باشید. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است برای اصلاحات کوچک مفید باشد:

  • یک پیچ گوشتی چند بیتی

  • مجموعه ای از کلیدهای آلن

  • مجموعه ای از آچار

  • انبر

  • فورسپس

  • برس

  • روان کننده های مخصوص ماشین

  • نوار چسب

  • نوار الکتریکی

  • سوپرچسب

تجهیزات را تحت پوشش نگه دارید

یک استراتژی ساده و مقرون به صرفه برای حفظ تجهیزات آزمایشگاهی، تمیز نگه داشتن و پوشاندن آنها در صورت عدم استفاده است. آزمایشگاه‌ها می‌توانند کانون‌های بدنام برای خاک، گرد و غبار و سایر آلاینده‌هایی باشند که می‌توانند به تجهیزات آزمایشگاهی آسیب برسانند، بنابراین وقتی دستگاهی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، باید پوشیده شود یا دور از دسترس باشد.

هر گونه لوازم و ابزار را ترجیحاً در کیسه ها یا ظروف دربسته با خلاء نگهداری کنید و هر ماشینی را بپوشانید. به طور معمول، بهترین سرمایه‌گذاری که یک آزمایشگاه می‌تواند در حفظ تجهیزات انجام دهد، یک پوشش سفارشی ساده است که روی دستگاه قرار می‌گیرد، زمانی که از آن استفاده نمی‌شود تا خاک، گرد و غبار و سایر مواد را از سطح آن دور نگه دارد.

شماره ۱۰ – وقتی همه چیز به مشکل خورد، با پشتیبانی فنی تماس بگیرید

اگر مشکلی وجود دارد که به سادگی نمی توانید بر آن غلبه کنید، با شرکت سازنده ساز تماس بگیرید تا برای تعمیر آن بیایند. مشابه انجام تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، خرابی های عمده باید توسط متخصصان با تجربه در دستگاه مراقبت شود. فقط تماس با پشتیبانی فنی ممکن است به شما این امکان را بدهد که خودتان با کمی راهنمایی و جعبه ابزار مفید خود مشکل را برطرف کنید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 17 اردیبهشت 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.