راهنمای بازدید از شمس العماره

راهنمای بازدید از شمس العماره

شمس العماره نام یکی از بناهای جذاب و جالب تهران قدیم است که در سال ۱۲۸۲ توسط ناصرالدین شاه بنا شده است. این بنای مرتفع به این دلیل که ناصر الدین شاه بناها و ساختمان های بلند کشور های غربی را دیده بود و تمایل به داشتن یک ساختمان مشابه آنها داشت بنا شد که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری تهران شده است.

ساخت این ساختمان دو سال به طول انجامیده و معماران معروفی به مانند علی محمد کاشی طرح آن را ریخته اند.

شماس العماره در خیابان ناصریه و یا همان ناصر خسرو قرار دارد و به خاطر اینکه یکی از در های شمس العماره به این خیابان باز میشد، آن زمان به نام خیالان شمس العماره شناخته میشد.

شمس العماره از نظر نقشه و معماری یکی از بناهای تاریخی زیبا و کم نظیر شهر تهران است و آینه کاری ها، گچ بری ها و نقاشیهای درون آن باعث شده اند که این بنا نظر هر گردشگری را به سمت خود جلب کند.

این بنا پنج طبقه دارد و ارتفاع آن ۳۵ متر است و با هزینه ی ساخت آن چیزی حدود چهل هزار تومان بوده است.
این ساختمان دارای دو برج مشابه هم است و کاشی کاری و پنجره های آن ایرانی بوده و در ساخت آن از معماری غربی نیز الهام گرفته شده است.

ایوان و تالار شاه نشین در طبقه اول قرار داشته و آینه کاری و تزئینات چشم نواز و بی نظیری در این طبقه دیده میشوند. سایر طبقه ها نیز دارای اتاق های کوچک بوده و آنها نیز نقاشی و آینه کاری شده اند.

تالار شاه‌نشین و نمای بنا با کاشی ‌کاری هفت رنگ زیبا شده اند.. این کاشی ‌کاری‌ها نماها و تصاویری از طبیعت اروپا و معماری غربی را به نمایش می‌گذارند، اما سبک ایرانی خود را حفظ کرده اند.

مرمت این این بنا در سال ۱۳۷۶ آغاز شد و در سال ۱۳۷۸ به پایان رسید که از آن زمان مردم میتوانند از طبقه همکف آن دیدن کنند. پیشنهاد میدهیم یک بار هم که شده از شمس العماره دیدن کنید.

در اطراف این بنای زیبای تاریخی نیز تعدادی هتل، مهمانسرا، و سایر اقامتگاه ها برای اجاره وجود دارد و مسافرانی که از سایر شهرهای ایران برای بازدید از اماکن تاریخی به تهران سفر میکنند، میتوانند از آنها استفاده کنند.

منبع: شبکه بوم گردی

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.