پوسیدگی دندان ، علائم و جلوگیری و درمان دندان جلو و عقل و شیری کودکان 2و3 ساله

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان جلو و عقل , پوسیدگی دندان شیری در کودکان ۳ ساله و ۲ ساله ، علت پوسیدگی دندان جلویی چیست ، درمان پوسیدگی دندان جلو از پشت ، پوسیدگی دندان عقل بالا و پایین ، دلیل پوسیدگی دندان عقل و سردرد.

در این مطلب از سایت پارسی زی می خواهیم به پوسیدگی دندان ها بپردازیم.امیدواریم این مطلب از بخش پزشکی و سلامت سایت پارسی زی مورد توجه شما قرار گیرد.

پوسیدگی در دندان

پوسیدگی دندان یک بیماری است که در آن قسمتی از دندان کلسیم و فسفر خود را در اثر ترشح اسید از دست می دهد و به اصطلاح پوسیده می شود.آمار ها در کشورمان نشان می دهد که هر ایرانی به طور متوسط شش دندان خراب یا کشیده یا ترمیمی دارد.

یکی از مهمترین علل در پوسیدگی دندان ها رژیم غذایی فرد است.همچنین مسواک نزدن و عدم خاستفاده از نخ دندان هم مهم است.تقریبا هر شش ماه یکبار باید به پزشک مراجعه کنید.

وقتی که دندان می پوسد ، به گرما و سرما حساس می شود واین خیلی آزار دهنده است.اگر این درد ادامه یابد و به دنبال ترمم دندان خود نروید ، عصب دندانتان آسیب می بیند و به اصطلاح به عصب کشی نیاز پیدا می کنید.

مواد قندی هم از علل مهم پوسیدگی دندان هستند به خصوص اگر قبل خواب مصرف شوند و مسواک عم زده نشود و این مواد تا صبح روی دندان بماند.همچنین پفک و سیگار و چای و قهوه.

هر دندان از سه قسمت تشکیل شده است که لایه سخت بیرونی یا مینا ، لایه میانی یا دنتین و مرکز دندان یا پالپ ک قسمت عصبی دندان است.هر چه لایه های بیشتری درگیر پوسیدگی شوند ، آسیب بیشتری دندان دیده است.

قسمت های مهم در پوسیدگی

هر دندانی را ببینید که پوسیده است قطعا به صورت یکنواخت دچار پوسیدگی نشده است و شاید قسمتی سالم و قسمت دیگر پوسیده شده باشد.

شیارهای سطح جونده در دندان های آسیاب مکان های مناسبی برای پوسیدگی است و میکروب ها آنحا جمع می شوند و دندان دچار پوسیدگی می شود.

سطوح بین دندان ها هم از نقاط مهم در معرض پوسیدگی هستند چرا که مسواک هم نمی تواند به این قسمت ها نفوذ کند.

مکانی هم که دندان به لثه متصل است و اصطلاحا طوق دندان نامیده می شود محل تجمع میکروب است و بیماری لثه هم ممکن است در این قسمت رخ دهد.

علائم

پوسیدگی در دندان می تواند علائم مختلفی داشته باشد که به مهم ترین انها اشاره می کنیم.

مهم ترین نشانه تغییر رنگ مینای دندان به رنگ قهوه ای و مشکی است و با نگاه کردن هم می توانیم پوسیدگی را تشخیص دهیم.

سوراخ شدن دندان به طوریکه حس می کنیم دندان شکسته است و غذا در این سوراخ گیر می کند.

حساسیت دندان و درد دندان در موقع خوردن غذای سرد و گرم و ترش و شیرین و همچنین در معرض هوای سرد در زمستان قرار گرفتن.

حساسیت دندان و درد گرفتن آن موقعی که دندان هایمان را روی هم فشار می دهیم.

بوی بد دهان می تواند علت های زیادی داشته باشد که یکی از مهم ترین علت های آن پوسیده شدن دندان است.

گیر کردن مواد غذایی در بین دندان های خاص نیز نشان از پوسیدگی دارد.

پاره شدن نخ دندان در موقع نخ دندان کشیدن هم از نشانه های پوسیدگی در محل پارگی است.

علت

یکی از دلایل اصلی پوسیدگی جنس دندان است که به مسائل ارثی مرتبط است.

علت اصلی پوسیدگی در دندانها چهار چیز است که هر کدام نباشد دندان نمی پوسد.اول حضور میکروب ها است ، سپس مواد قندی ، مقاومت شخص و زمان کافی برای پوسیدگی.

اگر میکروبها نباشند هیچ دندانی نمی پوسد.اگر میکروب بود و مواد قندی نبود سرعت پوسیدگی خیلی کم است.اگر زمان کافی نباشد هم دندان مشکلی برایش بوجود نمی آید بلکه کم کم پوسیدگی رخ می دهد.

میکروب

میکروب ها همه شان برای دندان مضر نیستند ولی اگر به میکروبهای مضر زمان دهیم روی دندان جمع شده و به اصطلاح پلاک میکروبی به وجود می آید.هر چه پلاک روی دندان بماند میکروب هایش بیشتر می شوند و سخت تر پاک می شود.

نکته مهم این است که برای نشان دادن پلاک های میکروبی از قرص های رنگی که به قرص آشکار کننده پلاک میکروبی معروفند استفاده می شود. برای از بین بردن پلاک میکروبی باید با دقت مسواک بزنید و حوصله به خرج دهید.

زیان های پلاک میکروبی به این صورت است که رنگ دندان را عوض می کند و آنرا می پوساند و شما را به بیماری های لثه دچار می کند و تبدیل به جرم دندان می شود.

مواد قندی

همه می دانیم که مواد قندی و شیرینی برای دندان ها مضر است ولی جالب است بدانید که مواد قندی توسط میکروب هایی که در پلاک میکروبی است حل می شوند و اسدی تولید م کنند که دندان ها را خراب می کند.

هر چه قند بیشتر و چسبنده تری استفاده کنیم به پوسیدگی کمک بیشتری کرده ایم.بعد از خوردن مواد قندی مسواک زدن می تواند به کاهش قند از سطح دندان ها کمک شایانی کند.

زمان

همه می دانیم که هیچ دندانی یک روزه نمی پوسد و نیاز به زمان دارد تا دندان درگیر این بیماری شود.تحقیقاتی در این زمینه نشان داده است که وقتی غذا می خوریم و مواد قندی به میکروب ها می رسد حدودا دو تا پنج دقیقه بعد میکروب ها اسید تولید می کنند.

ده دقیقه بعد این اسید به بالاترن میزان خود می رسد و حدود بیست دقیقه تا یک ساعت به همین حالت می ماند و بعد از آن کم کم به حالت عادی بر می گردد.بعبارتی بعد غذا خوردن دهان اسیدی می شود.

مقاومت

مقاومت دندان های هر کسی به پوسیدگی با دیگری فرق دارد و اینها به بزاق دهان و شکل دندان و طرز قرار گیری دندان در دهان و جنس دندان بستگی دارد.

مراجعه به دندانپزشک

دندان های شما همواره در معرض پوسیدگی قرار دارند و ربطی به حساسیت و درد دندان هم ندارد.هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید.

پیشگیری

 • اولین کار این است که روزی دو بار با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید ، البته اگر بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید خیلی بهتر است.
 • از دهانشویه استفاده کنید.
 • به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از درزگیر هایی که بین دندان ها قرار می گیرد استفاده کنید.
 • نوشیدن آب فلوراید دار را فراموش نکنید.
 • میان وعده های پشت سر هم و همچنین نوشیدنی های غیر آب را کمتر کنید.
 • چیپس و پفک و غذاهایی که بین دندان گیر می کند ، دشمن دندان هستند، کمتر بخورید.

راهکارهای مفید

 1. پنیر بیشتر بخورید چرا که کازئین دارد و این ماده باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.
 2. از آدامس های بدون شکر استفاده کنید که مانع رشد و فعالیت میکروب ها در هان می شود.
 3. خوردن آب نبات بدون قند هم مانند /ادامس مفید است.
 4. کشمش بخورید چرا که دارای موادی است که باکتری های موجود در دهان که باعث پوسیدگی می شوند را نابود می کند.
 5. برای خوردن نوشیدنی های قندی حتما از نی استفاده کنید تا دندان در معرض مواد قندی کمتر قرار گیرد.
 6. روکش کردن دندان هم می تواند مفیذ باشد.

مطالب مرتبط

درمان گل مژه با گوجه فرنگی

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.