طراحی وب سایت استارت آپی با کیفیت با گارانتی اجرایی توسط شرکت سیماگر

طراحی وب سایت استارت آپی با کیفیت با گارانتی اجرایی توسط شرکت سیماگر

طراحی وب سایت استارت آپی با کیفیت با گارانتی اجرایی توسط شرکت سیماگر طراحی استارت آپ چیست؟ هدف از طراحی استارت آپ چیست؟ چه ضرورتی دارد وب …

جاذبه های باتومی و تفلیس در تور گرجستان

جاذبه های باتومی و تفلیس در تور گرجستان

جاذبه های باتومی و تفلیس در تور گرجستان بلوار باتومی بلوار باتومی محبوب ترین بلوار شهر باتومی میباشد که در امتداد دریای سیاه کشیده شده …

تحصیل در کشور ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه

سالانه تعداد متقضیانی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند رو به افزایش است. این کشور به دلیل نزدیکی به کشور ایران و شرایطی …

استعلام بیمه خودرو آنلاین در کسری از زمان: خیال راحت شما از اصالت بیمه ماشین

C:\Users\11\Desktop\57864448.jpg

خودرو یکی از کالاهای ضروری زندگی­ست. در کشور ما این کالا، چند وقتی است که شکل سرمایه­‌ای به خود گرفته است. به همین دلیل، اکثر خانواده­‌ها مثل سابق نمی­توانند برای خرید ماشینِ صفر اقدام کنند. همین امر باعث رونق بازار خودروهای دست دوم شده است. یکی از موارد ضروری هنگام خرید ماشین دست دوم توجه به اصالت بیمه‌­نامه خودرو است. همچنین شما می­توانید استعلام بیمه خودرو با پلاک داشته باشید. ما قصد داریم در این مقاله به شما آموزش بدهیم که چگونه می­توانید از طریق شماره پلاک ماشین به اطلاعات بیمه‌­نامه خودرو دسترسی پیدا کنید. با ما همراه باشید.

انواع بیمه خودرو

هر خودرو لازم است که دو بیمه داشته باشد. یک بیمه اجباری و دیگری اختیاری­ست. داشتن بیمه شخص ثالث برای همه خودروها اجباری است. در صورت بروز حادثه، اگر به افراد ثالث و فرد مقابل خسارتی وارد و  بیمه­‌گزار مقصر شناخته شود، شرکت بیمه، خسارت را از محل بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد کرد. داشتن بیمه بدنه برای خودروها اختیاری است. در صورتی که حادثه‌­ای رخ دهد، خودرو خسارتی ببیند، اگر راننده مقصر باشد و یا نباشد بیمه، خسارت وارد شده را جبران می­کند. پس اگر خودرویی هر دو بیمه را داشته باشد، شما با خیال آسوده­‌تری می­توانید سابقه خودرو را بررسی کنید.

C:\Users\11\Desktop\ث.jpg

 راه­های مختلف استعلام بیمه‌­نامه خودرو

برای استعلام بیمه خودرو دو راه وجود دارد.

 سامانه سنهاب

بیمه مرکزی برای انجام خدمات آنلاین خود با هدف تسهیل کار بیمه‌گزاران و نظارت بهینه بر صنعت بیمه سامانه­‌ای را راه‌­اندازی کرده است. این سامانه با نام سنهاب «سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه‌» معروف است.

شما می­توانید از طریق سامانه سنهاب، با استفاده از موارد زیر اطلاعات بیمه­‌نامه خودرو را بررسی کنید:

 • استعلام بیمه خودرو با شماره بیمه نامه
 • استعلام بیمه خودرو با کد یکتا
 • استعلام با کد VIN
 • استعلام با پیامک
 • استعلام تخفیفات ثالث

برای تسهیل کار شما، امکان بررسی اصالت بیمه ماشین در سایت بیمه دات کام نیز میسر شده است. این صفحه سنهاب، اطلاعات اصالت بیمه خودرو را از سایت بیمه مرکزی خوانده و به شما ارائه می‌کند. کافی است که وارد صفحه ”  استعلام اصالت بیمه نامه شوید. سپس، با استفاده از اطلاعات مذکور، از اصل بودن بیمه خودروی خود مطمئن شوید. 

راه دیگر استعلام بیمه­‌ خودرو با پلاک ماشین است.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

برای استعلام بیمه خودرو با پلاک ماشین می‌­توانید به سامانه درگاه ملی خدمات دولت هوشمند ، مراجعه کنید.

شما در این درگاه می‌­توانید با وارد کردن اطلاعاتی مانند:

 • شماره پلاک
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شماره VIN
 • کد ملی
 • انتخاب شرکت بیمه
 • شماره بیمه‌­نامه

صحت و اصالت بیمه­‌نامه خودروی خود  را بررسی کنید. با وارد کردن اطلاعات فوق، سامانه به شما تاریخ شروع بیمه، تاریخ پایان آن و کد یکتای بیمه مرکزی را ارائه می­دهد.

نکات وارد کردن شماره پلاک ماشین

اضافه کردن این نکته خالی از لطف نیست: شما در قسمت پلاک ماشین لازم نیست سری پلاک یا شهر را وارد کنید؛ بلکه  فقط قسمت عدد و حروف پلاک کافی است. مثلا اگر شماره پلاک ماشین به صورت ۱۴۵الف۱۳ است، اول باید شماره ۳ رقمی را وارد کنید؛ یعنی اول ۱۴۵ را می نویسید بعد حرف «الف» و بعد عدد۱۳ را وارد می­کنید و درخواست استعلام را می­فرستید.

شماره موتور خودرو

شماره موتور، شماره­‌ای است که بر روی موتور خودرو ثبت شده است. این شماره برای هر ماشین منحصر ­به‌­فرد است. شما می­‌توانید این شماره را روی کارت ماشین مشاهده کنید.

شماره شاسی یا شماره VIN خودرو

شماره شاسی یا VIN ( Vehicle Identification Number)، شماره شناسایی خودرو است که به اثر انگشت خودرو نیز معروف است. این کد ۱۷ رقمی از اعداد و حروف تشکیل شده است که برای شناسایی خودروها استفاده می­شود. این کد ترکیبی از کدهای مختلف است که می­توانید با کمک اطلاعات موجود در آن موارد زیر را بدست آورید:

 • امکانات خودرو
 • مشخصات خودرو
 • مشخصات شرکت سازنده خودرو
 • کشور سازنده خودرو
 • محل تولید خودرو
 • سال ساخت
 • مدل خودرو
 • مشخصات موتور

این شماره را می­توانید در زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو، فایروال محفظه موتور، چهارچوب درِ کنار راننده مشاهده کنید.

کاربردهای شماره شاسی خودرو

شماره شناسایی کاربردهای زیادی دارد:

 • گرفتن قبض جریمه خودرو
 • استعلام خلافی خودرو
 • پیگیری گارانتی خودرو
 • مسائل مربوط به بیمه خودرو از جمله این موارد هستند.

C:\Users\11\Desktop\unnamed.jpg

 شماره بیمه­‌نامه خودرو

هر بیمه‌­ای که صادر می­شود شماره‌ا­ی مخصوص به خود را دارد. بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه نیز از این امر مستثنی نیستند. برای دریافت استعلام، وارد کردن شماره بیمه­‌نامه ضروری است.

در چه مواقعی گرفتن استعلام بیمه­‌نامه ضروری است؟

در ابتدای مقاله یکی از مواقعی که گرفتن استعلام بیمه‌­نامه ضروری­ست را توضیح دادیم. در ادامه قصد داریم به موارد دیگری که گرفتن این استعلام احتمالا لازم می­‌شود، بپردازیم:

 • زمانی که تصادفی اتفاق می­افتد و بیمه‌­نامه را همراه ندارید می­توانید از این خدمت آنلاین استفاده کنید.
 • اگر بیمه‌­نامه خود را گم کرده باشید تا زمان صدور المثننی و یا گواهی بیمه، برای آگاهی از شرایط بیمه نامه بدنه یا ثالث خود می‌­توانید به صورت آنلاین اقدام کنید.

استعلام و خرید بیمه خودرو همه در بیمه دات کام 

در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد چگونگی استعلام بیمه­‌نامه خودرو از طریق پلاک ماشین با شما صحبت کنیم. از اهمیتِ داشتنِ انواع بیمه و روش­های استعلام بیمه‌­نامه بصورت آنلاین گفتیم. سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند را معرفی کردیم و نکات تکمیلی اطلاعات خواسته شده در این سامانه را توضیح دادیم. در نهایت هم سایر مواردی که احتمالا به استعلام بیمه‌­نامه نیاز می­شود را بیان کردیم. حال اگر قصد خرید بیمه خودرو داشته باشید، باز هم می‌توانید به bimeh.com مراجعه کنید.

امکان استعلام، خرید و تمدید انواع بیمه خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه در بیمه دات کام فراهم است. شما می‌توانید به صفحه خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه ماشین خود وارد شده و بیمه مدنظر خود را بعد از وارد کردن مشخصات در کسری از زمان خریداری نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی انواع بیمه می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس تلفنی برقرار کنید و  از راهنمایی‌های علمی آنان که در کمال صبر و دقت با شما در میان می­گذارند، برخوردار شوید.  همچنین می­توانید با مراجعه به بخش مجله بیمه از مقالات کاربردی و به‌­روز این بخش استفاده کنید.درنگ نکنید! همه امکانات در بیمه دات کام در دسترس شماست!

 

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 11 آبان 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.