قرص آزیترومایسین ، 500 و 250 برای جوش و عفونت زنان
عوارض و موارد مصرف قرص اسپیرونولاکتون 100 برای جوش و لاغری و ریزش مو

عوارض و موارد مصرف قرص اسپیرونولاکتون 100 برای جوش و لاغری و ریزش مو

قرص اسپیرونولاکتون قرص اسپیرونولاکتون ۱۰۰ و ۲۵ برای چیست , قرص اسپیرونولاکتون برای جوش صورت و لاغری , عوارض و موارد مصرف قرص اسپیرونولاکتون ، …

قرص دپاکین ، کرونو 200 و 500 میلی گرم خارجی برای چیه و برای چه چیزی خوبه

قرص دپاکین ، کرونو 200 و 500 میلی گرم خارجی برای چیه و برای چه چیزی خوبه

قرص دپاکین قرص دپاکین ۵۰۰ و ۲۰۰ میلی گرمی ، عوارض و موارد مصرف قرص دپاکین ، قرص دپاکین خارجی برای چیه و برای چی …

آمپول بتامتازون ، ال آ برای چیست در بارداری سرماخوردگی

آمپول بتامتازون ، ال آ برای چیست در بارداری سرماخوردگی

آمپول بتامتازون در این مطلب از سایت پارسی می خواهیم در مورد آمپول بتامتازون ، ال آ برای چیست در بارداری سرماخوردگی صحبت کنیم. امیدواریم …

قرص آزیترومایسین

قرص آزیترومایسین ، قرص آزیترومایسین 500 ، قرص آزیترومایسین 250 ، قرص آزیترومایسین برای جوش

آزیترومایسین یک برند دارویی است که احتمالا همه ما با ان آشنایی داریم و حتما نام قرص آزیترومایسین به گوش ما خورده است.

در این مطلب از سایت پارسی زی می خواهیم در مورد قرص آزیترومایسین ، قرص آزیترومایسین ۵۰۰ ، قرص آزیترومایسین ۲۵۰ ، قرص آزیترومایسین برای جوش صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

آشنایی با قرص آزیترومایسین

آزیترومایسین یک نام عمومی برای دارویی است که تحت نام های مختلف تجاری مانند zithromax ، ximax و zi pack به بازار عرضه می شود. در مرحله بعد با دوز ، روش و دوز و همچنین عوارض جانبی آزیترومایسین آشنا می شوید.

بیشتر بخوانید : درمان گلو درد ، شدید چرکی و سرفه در بارداری و کودکان سرماخوردگی با دارو و سیر

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک تجویز شده برای درمان انواع عفونت های باکتریایی از جمله عفونت گوش ، بیماری خراش گربه ، عفونت های پوستی و بافت های اطراف و گلو و لوزه است.

علاوه بر این ، آزیترومایسین برای درمان عفونت های ریه و سایر عفونت های دستگاه تنفسی مانند برونشیت ، سینوزیت ، ذات الریه و برخی از بیماریهای مزمن انسداد ریوی استفاده می شود.

پزشکان ممکن است آزیترومایسین را برای درمان عفونت های دستگاه تناسلی و بیماری های مقاربتی مانند سوزاک ، عفونت ادراری یا دهانه ی رحم ، زخم های دستگاه تناسلی و بیماری شدید التهابی لگن تجویز کنند.

آزیترومایسین متعلق به گروه آنتی بیوتیک های ماکرولید است. آنها با جلوگیری از تولید باکتری ها در تولید پروتئین های خود کار می کنند.

مانند هر آنتی بیوتیک دیگر ، سازمان غذا و داروی آمریکا. UU وی به شدت توصیه می کند که پزشکان این دارو را فقط در صورت لزوم یا احتمالاً باعث عفونت تجویز کنند تا از شیوع عفونت های مقاوم به دارو جلوگیری کنند. این یک باکتری است که می تواند برای آزیترومایسین مفید باشد.

بیشتر بخوانید : قرص گاباپنتین ، ۱۰۰ و ۳۰۰ و دیسک کمر و خواص و عوارض چاق کننده است

نحوه مصرف دارو

برای درمان برونشیت ، فارنژیت ، ذات الریه و عفونت های پوستی:

بزرگسالان شانزده سال به بالا ابتدا ۵۰۰ میلی گرم تک دوز (۱ وعده) و سپس روز بعدی ۲۵۰ میلی گرم

تک دوز (یک وعده) در روز و در ساعت مقرر تا روز پنجم این کار را انجام دهید.

برای درمان عفونتهای کلامیدیال:

بزرگسالان شانزده سال به بالا : هزار میلی گرم به عنوان یک دوز واحد.

ایمنی و کارآیی کپسول های آزیترومایسین در کودکان زیر شانزده سال برقرار و اثبات نشده است.

دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است ، آنتی بیوتیک مصرف کنید و حتی اگر احساس بهتری دارید و علائم شما برطرف شده است ، آنتی بیوتیک ها را برطرف کنید زیرا ممکن است باکتری ها در این زمان به طور کامل از بین نروند و این ممکن است خطر مقاومت میکروبی را افزایش دهد.

در حال افزایش مقاومت میکروبی یکی از سریعترین مشکلات جهانی است و اگر تهدید کننده زندگی و استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها در جهان ادامه یابد ، با مشکلات تهدید کننده زندگی روبرو خواهیم شد.

مدت زمان درمان نامناسب یا نامناسب ، نه تنها تأثیر مطلوبی بر روی فرد نمی گذارد بلکه باکتری های موجود در بدن را از بین می برد و علاوه بر این ، باکتری هایی که در معرض قرار گرفته اند اما از بین نمی روند. و در برابر این دارو مقاوم هستند.

بیشتر بخوانید : درمان اسهال ، آبکی و دلپیچه نوزاد و کودکان و بزرگسالان در بارداری در سگ و گربه

این منجر به تولید نسل جدید و مقاوم به میکروب ها می شود. دیگر به آنتی بیوتیک ها پاسخی ندارید.

از آنجا که عفونت ها به طور کلی مسری هستند ، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها نه تنها برای خود بیمار بلکه برای سایر اعضای جامعه نیز مشکل ساز است.

تجویز خوراکی این دارو ممکن است به صورت یک دوز یا در یک دوره ۲ تا ۴ روزه باشد ، بنابراین حتما از پزشک یا داروساز خود در مورد دوز و زمان استفاده کنید.

در کودکان معمولاً فرم تعلیق آزیترومایسین تجویز می شود و مقدار آن در هر زمان بسته به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تجویز می شود. به دلیل طعم تلخ آن ، سپس می توانید به کودکتان آب میوه بدهید.
فرم کپسول آزیترومایسین باید با معده خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا) مصرف شود ، اما در صورت درد معده ، می توان آن را با غذا مصرف کرد. اما فرم قرص و تعلیق دارو با مواد غذایی اختلال ایجاد نمی کند و می توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.

حداقل از دو ساعت از شربت اسید معده خودداری کنید.

در صورت واکسیناسیون به پزشک خود بگویید.

کارهای پیش از مصرف قرص آزیترومایسین

اگر باردار یا شیرده هستید ، پیش از شروع مصرف این دارو ، سابقه مشکلات کبدی و مشکلات کلیوی ، تپش قلب غیر طبیعی و سابقه حساسیت به دارو را داشته باشید با ید قبل از مصرف دارو و موقع تجویز آن به پزشک خود اطلاع دهید.

در انواع مختلف کپسول ، قرص و سوسپانسیون خوراکی ، قطره چشم و ویالهای تزریقی در ایران موجود است.

از آنجا که می تواند در عملکرد سایر داروها در بدن اختلال ایجاد کند ، لازم است قبل از شروع مصرف آنها ، به پزشک یا داروساز خود لیستی از تمام داروهای خود بدهید.

مصرف قرص برای کودکان

در بیماری عفونت گوش میانی حاد یا پنومونی حاد ناشی از سویه های مستعد در کودکان و نوزادان ۶ ماه تا ۱۲ سال: به صورت خوراکی تا ۱۰ میلی گرم در کیلوگرم تا ۵۰۰ میلی گرم در روز اول ، سپس ۵ میلی گرم در کیلوگرم تا ۲۵۰ میلی گرم در روز دوم روز تا پنجم ، در نوزادان زیر شش ماه ایمنی و اثربخشی دارو اثبات نشده است.

در فارنژیت استرپتوکوکی و لوزه در کودکان ۲ تا ۱۲ سال: ۱۲ میلی گرم در کیلوگرم تا ۵۰۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت پنج روز در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثر بخشی دارو در این مورد مشخص نشده است.

در درمان تراخوم در کودکان ۲ تا ۱۰ سال: به صورت خوراکی ۲۰mg / kg به عنوان یک دوز واحد ، در کودکان زیر دو سال ایمنی و کارآیی دارو در این مورد مشخص نشده است.

استفاده از قرص آزیترومایسین برای گلو درد

گلو درد معمولاً دارای نشانه عفونت باکتریایی یا ویروسی از جمله سرماخوردگی است. در حدود یک سوم موارد ، هیچ علتی برای گلودرد وجود ندارد. برخی از افراد مانند کودکان ، افراد سیگاری ، افراد مبتلا به آلرژی و افرادی که دارای نقص ایمنی هستند ، خطر بیشتری از گلودرد دارند.

گلو درد (معروف به التهاب گلو) به ویژه در کودکان و نوجوانان شایع است زیرا جوانان ایمنی زیادی به ویروس ها و باکتری ها (گلو درد) ندارند.

گلو درد اغلب دردناک و آزار دهنده است ، اما خوشبختانه بیشتر گلودرد. این بیماری بدون درمان بهبود می یابد و بهبود می یابد. گلو درد به عنوان التهاب گلو یا لوزه شناخته می شود و نشانه بیماری است که بر حلق یا اطراف لوزه ها اثر می گذارد و تنها می تواند در اثر ویروس یا باکتری ایجاد شود.

بیشتر بخوانید : سردرد پشت سر ، گردن سمت چپ و راست و حالت تهوع در بارداری و کودکان چیست

۵-۱۰٪ گلو درد ناشی از عفونت باکتریایی است و بیشتر گلودردها ویروسی هستند و نیازی به درمان آنتی بیوتیکی ندارند. گلو واقعی شکاف اغلب باعث بلع و گفتگو می شود و لوزه ها اغلب با لایه ای از چرک پوشانده می شوند.

عفونت استرپتوکوکی ممکن است غدد لنفاوی متورم در گردن داشته باشد. این بیماری اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود ، اما ممکن است در هر سنی بروز کند.

اگر گلو درد ناشی از عفونت باکتریایی باشد ، بیمار گلو درد دارد و در بلع آن مشکل دارد. سر: اگر عفونت استرپتوکوکی با بثورات همراه باشد ، معمولاً به آن تب مالت می گویند.

در میان باکتری هایی که باعث گلودرد می شوند ، استرپتوکوک A شایع ترین است. دوره جوجه کشی بین عفونت و بیماری چهار روز است.

همانطور که می دانید قرص آزیترومایسین یکی از رایج ترین انواع آنتی بیوتیک است که برای درمان بسیاری از عفونت ها استفاده می شود. قرص های آزیترومایسین ، مانند اریترومایسین ، در دسته آنتی بیوتیک های ماکرولید قرار می گیرند.

امروزه بسیاری از افراد جامعه ما از آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که قرص های آزیترومایسین ، مانند سایر آنتی بیوتیک ها ، برای درمان بیماری های ویروسی استفاده نمی شود.

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیکی است که برای استرپت گلو ، برونشیت ، ذات الریه و عفونت های کلامیدیایی استفاده می شود.

موثر برای درمان عفونت دندان

بیماران مبتلا به عفونت دندان به دلیل درد و التهاب همراه با عفونت ، مکانیسم های دفاعی ایجاد می کنند. با توجه به درد موجود ، این بیماران مایعات ، تغذیه و استراحت کافی دریافت نمی کنند.

بعد از تزریق و زهکشی ، بیمار به آب زیادی ، آب میوه احتیاج دارد. و غذاهای پر کالری دریافت کنید. آنتی بیوتیک ها باید با دقت انتخاب و تجویز شوند. برای انتخاب نوع مناسب آنتی بیوتیک تقریبا ۷۰ نوع باید فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود.

آنتی بیوتیک ها یک تیغه دو لبه هستند. در حالی که انتخاب مناسب به سرعت عفونت را بهبود می بخشد و درمان می کند ، انتخاب نادرست نه تنها فواید دارد بلکه عوارض جانبی داروها و هزینه های گزاف را نیز به همراه دارد.

اگر عفونت به سرعت متورم شود و پیشرفت کند یا سلولیت منتشر شده باشد ، باید آنتی بیوتیک تجویز شود و درمان جراحی انجام شود. در صورت استفاده از آنتی بیوتیک ، تمام باکتریهای مستعد از بین می روند. اگر طیف اثر باریک تر باشد.

باکتری های جزئی کشته می شوند ، به عنوان مثال ، پنی سیلین ، استرپتوکوک و باکتری های بی هوازی خوراکی. این گیاه بر استافیلوکوکوس اورئوس و باکتریهای دستگاه گوارش تأثیر نمی گذارد ، بنابراین در برابر داروها مقاومت ایجاد نمی کند.

نکاتی در مورد مصرف دارو

حتی اگر دوره بهبودی کامل را تجربه می کنید ، از جلوگیری از عود بیماری در جلوگیری از ابتلا به عفونت در بدن تحت درمان خود ، دارو استفاده کنید.

اگر ظرف ۲ روز از شروع درمان آزیترومایسین احساس بهتری ندارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

مهم است که دارو را به موقع و به طور کامل مصرف کنید ، حتی اگر قبل از مصرف تمام داروها قطع مصرف آن را بهتر کردید.

اگر یک لحظه از دست دادید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. البته اگر تقریبا نوبت بعدی رسیده است ، این چرخش فراموش شده را کنار بگذارید.

استفاده از این دارو در افراد مسن مشکل خاصی برای مدت زمان سکته مغزی ایجاد نمی کند.

اگر بیمار اختلال عملکرد کبد را دارد ، تست های کبد را بررسی کنید.

فرم دهان و دندان را در ذات الریه شدید و بیماران پرخطر تجویز نکنید.

اگر به آزیترومایسین یا آنتی بیوتیک های دیگری مانند اریترومایسین ، کلاریترومایسین یا تلیترومایسین حساسیت دارید یا حساسیت دیگری دارید ، حتما قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید زیرا آزیترومایسین ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد. باعث ایجاد آلرژی و سایر مشکلات می شود.

قبل از مصرف آزیترومایسین به پزشک خود بگویید ، به خصوص اگر سابقه بیماری کبد و کلیه ، بیماری خاص عضله (میاستنی گراویس) ، اختلال ریتم قلبی یا کمبود پتاسیم خون را دارید.

آزیترومایسین می تواند باعث بیماری شود به نام سندرم QT طولانی مدت که بر ریتم قلب تأثیر می گذارد. این اختلال در بعضی موارد باعث تپش قلب یا نامنظم یا سریع قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم مانند سرگیجه شدید و غش می شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

ابتلا به برخی بیماری ها یا مصرف داروهای خاص خطر ابتلا به سندرم QT طولانی مدت را افزایش می دهد. قبل از استفاده از آزیترومایسین ، شما باید تمام داروها و مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی ، تپش قلب ، علائم طولانی QT روی ECG و سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی خاص مانند سندرم طولانی مدت QT بر روی نوار قلب و مرگ ناگهانی ناشی از نارسایی قلبی را تجویز کنید. . آگاه باشید

بیشتر بخوانید : اسهال خونی ، علت و درمان در سگ و گربه و کودکان و نوزادان بدون تب نشانه چیست

کمبود پتاسیم یا منیزیم در خون ، خطر ابتلا به سندرم QT طولانی مدت را افزایش می دهد ، و افرادی که داروهای خاصی مانند دیورتیک مصرف می کنند یا از تعریق شدید ، اسهال و استفراغ رنج می برند. قبل از مصرف آزیترومایسین با پزشک خود مشورت کنید.

آزیترومایسین ممکن است اثر واکسن های باکتریایی مانند واکسن تب حصبه را کاهش دهد ، بنابراین از واکسیناسیون در طول درمان خودداری کنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند.

قبل از عمل لیستی از تمام داروهای نسخه بردار ، بدون نسخه و گیاهان را به پزشک یا دندانپزشک خود بدهید.

افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به عوارض جانبی این دارو هستند (خصوصاً سندرم QT طولانی مدت).

قبل از استفاده از آزیترومایسین برای درمان سوزاک و سیفلیس ، پزشک باید اطمینان حاصل کند که این دارو در باکتری ها مؤثر است.

افرادی که مدت طولانی است که از آزیترومایسین مصرف می کنند ، بیشتر از سایرین در معرض عفونت های باکتریایی و قارچی بسیار جدی قرار دارند.

عوارض قرص آزیترومایسین

عوارض جانبی رایج قرص آزیترومایسین شامل موارد زیر است:

اسهال

حالت تهوع

درد معده

استفراغ

سرگیجه ، ضعف ، بی خوابی ، سردرد.

تپش قلب ، درد قفسه سینه
راش

حساسیت به نور

درد معده

سوء هاضمه

تورم

زردی کلستاتیک

کولیت سودوموناس

اگر اثرات قرص آزیترومایسین خفیف باشد ، ممکن است در روزها یا هفته ها از بین بروند.

اما اگر جدی تر هستند یا از بین نمی روند ، باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی قرص آزیترومایسین

اگر عوارض جانبی جدی با آزیترومایسین دارید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا فکر می کنید به اورژانس پزشکی احتیاج دارید ، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 آذر 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.