جراح مغز و اعصاب چه وظایف و تخصص هایی دارد - پارسی زی
راهنمای جامع برای خرید انواع سلفون استرچ:

راهنمای جامع برای خرید انواع سلفون استرچ:

راهنمای جامع برای خرید انواع سلفون استرچ: سلفون استرچ ها انواع مختلفی دارند، که در مصارف خانگی و همچنین صنعتی فوق العاده کارآمد هستند و …

معرفی روش های کسب درآمد اینترنتی

معرفی روش های کسب درآمد اینترنتی

معرفی روش های کسب درآمد اینترنتی شاید خنده دار به نظر می آمد اگر چند سال پیش کسی تصور می کرد که مردم بتوانند در …

جدیدترین سبک های مبلمان و دکوراسیون با خرید اقساطی و به صرفه از تولیدی مبلین

جدیدترین سبک های مبلمان و دکوراسیون با خرید اقساطی و به صرفه از تولیدی مبلین

جدیدترین سبک های مبلمان و دکوراسیون با خرید اقساطی و به صرفه از تولیدی مبلین استعلام قیمت از واتساپ تلگرام و روبیکا راهنمای خرید طرح …

جراح مغز و اعصاب چه وظایف و تخصص هایی دارد

جراحی مغز و اعصاب یکی از تخصص‌های سخت و بسیار حساس در پزشکی است. این جراح عمومل با بیماری‌های پیچیده و سخت سیستم مغز اعصاب را درمان می‌کند. تفاوت جراح و متخصص در این زمینه این است که نورولوژیست اجازه جراحی ندارد و زمانی که کار به جراحی می‌رسد باید بیمار را به دست جراح مغز و اعصاب بسپرد. این جراح در زمینه درمان بسیاری از بیماری‌های سیستم عصبی مثل انواع تومورها، صرع، پارکینسون، بیماری‌های ستون فقرات و غیره تخصص دارد.

جراح مغز و اعصاب از روش‌های مختلفی برای انجام جراحی استفاده می‌کند که تا حد زیادی به مشکل شما و محل انجام جراحی و تخصص جراح دارد. جراحی بخش‌های مختلف سیستم عصبی از جمله مغز، نخاع و غیره بسیار حساس و مهم است. گاهی یک اشتباه کوچک می‌تواند زندگی بیمار را زیرورو کند یا حتی به قیمت جان بیمار تمام شود. پس باید در انتخاب جراح دقت زیادی داشت و با آگاهی کامل و بعد از بررسی‌های زیاد پزشک را انتخاب کرد.

با جراح مغز و اعصاب بیشتر آشنا شوید : https://doctoreto.com/blog/what-is-the-role-of-neurosurgeon/

سیستم عصبی شامل دو بخش مرکزی و محیطی است که اختلال در عملکرد هر کدام باعث ایجاد بیماری‌های خاصی می‌شود. برای درمان این بیماری‌ها می‌توانید به انواعی از پزشکان و متخصصان حوزه مغز و اعصاب مراجعه کنید. برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی که بر عملکرد سیستم عصبی تأثیر گذاشته و حرکات فرد را دچار اختلال می‌کند و با دارو قابل درمان و کنترل هستند باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد، بیماری‌هایی مانند پارکینسون و ام اس.

گاهی برای درمان بیماری‌های مغز و اعصاب نیاز به انجام جراحی است، اینجاست که جراح مغز و اعصاب وارد کار می‌شود. برخی از بیماری‌ها مانند تومور مغزی یا ضربه‌های مغزی و نخاعی هم نیاز به جراحی دارند و شما برای درمان باید به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید.

بهترین جراح مغز و اعصاب را انتخاب کنید : https://doctoreto.com/doctors/speciality/neurosurgeon

وظایف متخصص جراح مغز و اعصاب

حال که با رویکردهای درمانی جراح مغز و اعصاب آشنا شدید قصد داریم تا اشاره ای نیز به مجموعه وظایف این دسته از متخصصین داشته باشیم. به طور معمول متخصص جراحی مغز و اعصاب قادر است تا مجموعه جراحی های خاصی همچون جراحی مغز ، نخاع ، جراحی های اعصاب محیطی که متخصص به برداشتن انواع تومورها ، تسکین نمودن دردهای مزمن ، درمان بیماری عروقی و برطرف نمودن جراحت ها را انجام داده و به این طریق بیماران خود را درمان کند.

حوزه وظایف این جراحان تنها به این مجموعه جراحی ها محدود نمی گردد بلکه آن ها می توانند بر روی اختلالات زوال ستون فقرات نیز تمرکز نموده و در زمینه های تخصصی خاصی همچون استفاده از تشعشعات برای درمان نمودن تومورها و جراحی های عصب کودکان نیز فعالیت داشته باشند.

از جمله وظایف روزانه یک جراح مغز و اعصاب باید به معاینه و تشخیص درست بیماری ها اشاره نمود و این افراد لازم است تمام مسئولیت های روزانه خود را که شامل مراجعه به بیمارستان جهت معاینه بیماران می باشند را به خوبی انجام دهند. این دسته از جراحان وظیفه دارند تا با بستگان بیمارانی که جراحی های مربوط به سیستم های عصبی را انجام داده اند ملاقات نموده و اطلاعات مفیدی را به آن ها انتقال دهند تا به این طریق نسبت به روند درمانی بیمار خود آگاهی یابند.

جراح مغز و اعصاب کیست :

https://www.mashreghnews.ir/news/1339697/جراح-مغز-و-اعصاب-کیست-و-چه-بیماری-هایی-را-درمان-میکند

بیماری های مرتبط با جراح مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب به عنوان یک فوق تخصص در راستای جراحی شناخته می شود که با دانش بسیار بالای خود قادر است تا بیماری های مختلفی را درمان کند. در بخش های قبل نیز اشاره ای کوتاه نمودیم که این جراحان پس از بررسی های موردنیاز نوع بیماری را تشخیص می دهند تا بتوانند برحسب میزان شدت آن بهترین روش را برای جراحی انتخاب کنند. از مهم ترین بیماری هایی که در حیطه کاری یک جراح مغز و اعصاب می باشد موارد زیر را می توان نام برد.

  • تومورهای مغزی و نخاعی
  • ضربه های مغزی
  • جراحی اختلالات ایجاد در ستوان فقرات
  • عفونت های مغز و نخاع
  • اختلالات عروقی مغزی

جراح مغز و اعصاب و وظایفی که دارد :

https://www.asriran.com/fa/news/832569/مغز-و-اعصاب-جراح-مغز-و-اعصاب-چه-وظایفی-دارد

از آنجا که حوزه کاری جراح مغز و اعصاب مربوط به بخش های حساس بدن است بروز هرگونه اشتباه خطراتی جدی را به همراه دارد بنابراین این پزشکان بایستی هرگونه سهل انگاری را کنار گذاشته و در انجام جراحی های مربوط به مغز و ستون فقرات نهایت دقت عمل را به کار گیرند. به طورکلی می توان گفت جراح مغز و اعصاب پنچ وظیفه مهم و اساسی را بر عهده دارد که این وظایف شامل تشخیص بیماری ، طراحی برنامه مراقبت و درمان ، انجام جراحی ، ارائه نمودن مراقبت های قبل و بعد از عمل و آموزش می شوند که هرکدام اهمیت بسیار بالایی دارند.

در مرحله تشخیص بیماری جراح مغز و اعصاب قبل از ورود به اتاق عمل تمام مشکلات بیمار خود را با استفاده از ارزیابی آزمایش و بررسی نمودن تصاویر MRI و CT تعیین می کند و لازم است بدانید این مرحله اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا تشخیص درست ارتباط مستقیمی با درمان بیمار دارد. طراحی نمودن برنامه های درمانی مناسب براساس نوع بیماری دومین وظیفه ای است که جراح مغز و اعصاب در راستای درمان بیماران خود برعهده دارد زیرا دراین گام بهترین روش جراحی برای درمان انتخاب می گردد.

جراحی به عنوان گام سوم تنها بخش کوچکی از وظایف این پزشکان به شمار می رود زیرا پس از تشخیص و طراحی برنامه های درمانی انجام می شود اما فراموش نکنید که یک جراح مغز و اعصاب لازم است آموزش های دقیقی را دراین راستا پشت و سر گذاشته باشد تا بتواند جراحی های پیچیده و طولانی مدت را انجام دهد.کنترل نمودن وضعیت بیمار برای جلوگیری از بازگشت وضعیت قبلی بیماران از دیگر وظایف این پزشکان است که به آن اشاره نمودیم و این امر تنها با ارائه مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی حاصل می گردد.

تفاوت متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب در درمان بیماری ها

برخی ممکن است جراح مغز و اعصاب را با متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) یکی بدانند درحالی که این دو با یک دیگر فرق دارند زیرا روش هایی که برای درمان بیماران خود استفاده می کنند با یک دیگر متفاوت است. اگر بخواهیم به بزرگترین تفاوت این پزشکان اشاره ای داشته باشیم می توان نحوه درمان آن ها را نام برد به این صورت که متخصص مغز و اعصاب برای درمان بیماران خود از روش های غیر جراحی و دارویی برای درمان بهره می گیرد در حالی که جراح مغز و اعصاب علاوه بر تجویز داروهای مناسب این اجازه را دارد تا برخی اختلالات را از طریق جراحی درمان کند. دومین تفاوت این پزشکان در نوع بیماری هایی است که درمان می کنند . جراحان مغز و اعصاب عمدتا تومورهای مغزی ، آنوریسم های مغزی ، دیسک کمرو تنگی کانال های نخاعی را درمان می نمایند زیرا این بیماری ها نیاز به جراحی دارند و با استفاده از روش های دارویی نمی توان آن ها درمان کرد.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 16 خرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.