نیم نگاهی به قوانین اثبات نسب - پارسی زی
نقش و اهمیت مدیر فروش در استراتژی‌های بازاریابی و فروش

نقش و اهمیت مدیر فروش در استراتژی‌های بازاریابی و فروش

نقش و اهمیت مدیر فروش در استراتژی‌های بازاریابی و فروش در دنیای پویا و رقابتی امروز، مدیریت فروش و بازاریابی به عنوان یکی از عناصر …

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه موقع است؟

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه موقع است؟

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه موقع است؟ قهوه نوشیدنی محبوب جهانی است که گاها به دلیل کافئین بالایی که دارد کمی دردسرساز میشود. به …

مجتمع تجاری جهیزیه ایران؛ بهترین مرکز خرید لوازم منزل در تهران

مجتمع تجاری جهیزیه ایران؛ بهترین مرکز خرید لوازم منزل در تهران

مجتمع تجاری جهیزیه ایران؛ بهترین مرکز خرید لوازم منزل در تهران اگر دنبال خرید لوازم جهیزیه و لوازم منزل هستید به جای چرخیدن در شهر …

نیم نگاهی به قوانین اثبات نسب

همانطور که می‌دانید زمانی که زن و مردی با هم ازدواج می‌کنند و پیوند زناشویی می‌بندند، به تولد هر فرزندی که ناشی از این ازدواج است، در اصطلاح حقوقی به آن نسب می‌گویند. در واقع اثبات نسب همان ارتباط خونی بین فرزندان و پدر و مادر است. در این بخش قصد داریم شما را با مفهوم لغوی نسب آشنا کنیم.

در حقیقت نسب در معنای لغوی به معنی خویشاوندی و نژاد است. اما از نظر حقوقی نسب به معنای ارتباط میان دو نفر که یکی از آن‌ها از نسل دیگری باشد یا هر دو از یک نسل باشند، است. مانند رابطه فرزند و پدر یا رابطه خواهر و برادر.

در بعضی مواقع که پدر و مادر از تلقیح مصنوعی استفاده می‌کنند، نسب ناشی از تلقیح مصنوعی است. گاهی مواقع هم نسب ناشی از رابطه شبه‌ناک است. نسب مشروع نیز ناشی از ازدواج قانونی و مشروع زن و مرد است. برای اثبات نسب بین دو نفر باید ازدواج زن و مرد و همچنین نسب پدر و مادر اثبات شود.

جالب است بدانید امروزه گرفتن شناسنامه برای نوزادان تکلیف قانونی پدر و مادر تلقی می‌شود و حتی در مورد فرزندان متولد از رابطه نامشروع نیز پدر مکلف به گرفتن شناسنامه برای فرزند و پرداخت نفقه به وی می باشد تا به این ترتیب زمینه بهره مندی وی از حقوق اجتماعی همچون تحصیل ، درمان و غیره ، همچون فرزندان مشروع فراهم شود .

اگر شما نیز با خواندن پاراگراف فوق متعجب شدید و قصد دارید که اطلاعات بیشتری در زمینه معنای لغوی و قوانین مربوط به نسب پیدا کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم که بر روی نمونه دادخواست اثبات نسب کلیک کنید.

اثبات نسب پدری دشوارتر از اثبات نسب مادری است ، به این دلیل که ولادت بچه از مادر امری خارجی و قابل مشاهده است . اما انعقاد نطفه از مرد امری مخفی است که بدون آگاهی اشخاص صورت می گیرد و حتی پدر و مادر از انعقاد نطفه فورا آگاه نخواهند شد . بنابراین ، برای اثبات نسب پدری نمی توان دلیل قاطعی ارائه نمود و هیچ دلیلی نمی تواند به طور قطعی ثابت کند که طفل از نطفه شخص خاصی است. حتی آزمایش های جدید نمی توانند در این باره دلیل قطعی برای اثبات نسب پدری باشند؛ چرا که آزمایش DNA فقط می تواند دلیل منفی بر نسب باشد نه دلیل مثبت. یعنی آزمایش خون عدم نسب را می تواند از لحاظ علمی ثابت کند، اما از اثبات وجود نسب به طور قاطع ناتوان است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در اثبات نسب پدری باید به دلایل ظنی یعنی دلایلی که ظن و گمان ایجاد می کنند اکتفا نمود.

پس نتیجه میگیریم اثبات برای نسب پدری بر خلاف مادری که قابل اثبات است، دشوار است. چون مدعی که فرزند باشد باید ثابت کند که حاصل نزدیکی مادرش و شوهر او است؛ که اصولا هیچ سند و شاهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. بنابراین قانونگذار در این مورد دخالت کرده و با استفاده از اماره یا نشانه قانونی، این مشکل خانوادگی را حل می‌کند. اگر قصد داریداطلاعات بیشتری را در زمینه نشانه قانونی به دست بیاورید می‌توانید به نمونه دادخواست اثبات نسب از طرف پدر مراجعه کنید.

آیا می‌دانید دادخواست چیست؟

در هر دعوای حقوقی اولین گام تنظیم و ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی می‎باشد. دادخواست مطالبات خواهان از طرف مقابل به اطلاع دادگاه رسانده می‌شود. از آنجایی که بموجب قانون دادگاه تکلیف دارد صرفاً در چارچوب مراتب مندرج در دادخواست اتخاذ تصمیم یا اقدام به صدور حکم یا قرار نماید، لذا تکمیل آن به منزله شناسنامه دعوی است و بسیاری از تصمیم‌های دادگاه به نکاتی وابسته است که در متن دادخواست ذکر شده است

پس میتوان از پاراگراف بالا نتیجه گرفت که تنطیم دادخواست می‌تواند بسیار مهم و حیاتی باشد. اگر شما قصد دارید که دادخواستی را تنظیم کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم که به نمونه دادخواست مراجعه کنید و قوانین مربوط به ویرایش آن را بخوانید.

 

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 28 تیر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.