درباره هیدرولیک و پنوماتیک - پارسی زی
همه چیز درباره ضربه گیر های بیمارستانی

همه چیز درباره ضربه گیر های بیمارستانی

همه چیز درباره ضربه گیر های بیمارستانی : ضربه گیر دیوار یا والگارد نوعی محافظ می باشد که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دیوار …

سیسمونی کامل نوزاد، هر آنچه باید بدانید

سیسمونی کامل نوزاد، هر آنچه باید بدانید

سیسمونی کامل نوزاد، هر آنچه باید بدانید خرید لوازم سیسمونی برای نوزاد، یکی از مسایلی است که برای والدین، هم چالشی و هم لذت بخش …

خرید آنلاین مانتو از تولیدی مانتو

خرید آنلاین مانتو از تولیدی مانتو

خرید آنلاین مانتو از تولیدی مانتو در این‌ مقاله قصد داریم‌ تا در رابطه با خرید آنلاین از تولیدی مانتو صحبت کنیم. مانتو جزو پوشش …

درباره هیدرولیک و پنوماتیک

در خصوص اجزا و قطعات سیستم های هیدرولیک بستگی به استفاده خاص آن دارد ، با این وجود همه سیستم های هیدرولیک دارای اجزای یکسان و برابر میباشند که عبارت است از:

 • مخزن روغن مخزن
 • لوله کشی
 • پمپ هیدرولیک
 • منبع نیرو
 • فعال کننده
 • شیرآلات
 • فیلترها

به طور کلی بایستی بگوییم که مایع هیدرولیک از داخل مخزن به باقی قسمت های سیستم پمپ ورود کرده که منجر به ایجاد نیروی هیدرولیکی میگردد و بعد سیال تحت فشار از دریچه ها رد شده و به محرک میرسد که در آن نیز نیروی هیدرولیکی به انرژی مکانیکی مبدل شده تا عملکرد مطلوب و کارایی مناسب داشته باشد.

https://h-gostar.com/UploadsFiles/download.jpg

پمپ هیدرولیک

نقش پمپ های هیدرولیک در جک های هیدرولیک به این شکل است که مایع هیدرولیک را از داخل مخزن به باقی مدار انتقال دهد. در نخستین مرحله ، پمپ در ورودی پمپ خلا و فضای خالی را بوجود می آورد که مایعات را از مخزن به پمپ وارد می نماید (پمپ دنده ای هیدرولیک). سپس ، پمپ مایعات را به طرف خروجی پمپ میفرستد و در نهایت آن را به دیگر بخش های سیستم هیدرولیک انتقال می دهد (پمپ هیدرولیک پیستونی).

فیلترهیدرولیکی

نگرانی رایج در خصوص نوع مایع هیدرولیکی،مسئله آلودگی میباشد. مواردی از قبیل زنگ زدگی ، ذرات خارجی و آب بعضی از آلودگی ها میباشد که میتوانند منجر به خرابی هر نوع سیستم هیدرولیکی است. در سیستم های هیدرولیکی از فیلترها جهت نابودی، ذرات خارجی و تصفیه مایع استفاده میگردد بدیهی است که فیلتر را در فواصل منظم تمیز یا تعویض نمایید. در مواردی غیر از این ، از فشار مایع هیدرولیک کاسته شده که باعث ایجاد مسایلی دیگر میگردد و به طور عمده ، واحدهای فیلتر بمنظور مانع شدن از آسیب به اجزای اصلی ، در خطوط فشار و برگشت نصب میگردند.

سیستم های پنوماتیک

در سیستم های پنوماتیک جزئی که به عنوان محرک پنوماتیکی عمل میکند سیلندر است که باعث انتقال نیرو به حرکت در امتداد خطی یا طولی صورت میگیرد. سیلندر از اجزای مختلفی مانند پیستون، سیلندر و میله تشکیل شده است. برای این محرک ها انواع مختلفی طراحی شده اند که دو مدل تک عملکردی و دو عملکردی آن بسیار پرکاربردتر از بقیه میباشد. اصولا انتخاب نوع سیلندر پنوماتیک با توجه به نوع حرکتی که محرک قرار است داشته باشد برگزیده میشود. اما جالب است بدانید در علوم مکانیکی از محرک های دیگری نیز استفاده میشود که برای حرکت آن ها از آب یا مایعات هیدرولیکی استفاده میکنند.

انواع سیلندر پنوماتیک

در میان انواع محرک های پنوماتیکی پرکاربردترین آن، وسیله ای است که در آن پیستون و میله درون یک سیلندر بسته قرار گرفته است. باید به این نکته توجه داشته باشید که طراحی هر سیلندر مناسب با عملکردی است که از آن سیلندر انتظار میرود که بر این اساس هر سیلندر باید در زمینه ی تخصصی خود مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت کلی سیلندر ها به چهار دسته تقسیم بندی میشوند:

 1. تک عملکردی
 2. دو عملکردی
 3. سیلندر دوار
 4. سیلندرهای هوای بدون راد

سیلندر های تک عملکردی:

سیلندر های تک عملکردی طوری طراحی شده اند که وقتی هوای فشرده شده وارد سیلندر شد باعث ایجاد تغییر در حرکت پیستون شده و جا به جایی مورد نظر را انجام میدهد.

نقش هیدرولیک و پنوماتیک در صنعت - صنعت کوشان

چند نکته راجع به سیلندر و شیلنگ پنوماتیک

حرکت در دستگاه زمانی اتفاق میفتد که بار وارد شده به میله محرک بزرگ تر از نیروی خروجی باشد، در اینصورت است که جا به جایی مورد نظر اتفاق میفتد که در نهایت موجب حرکت میشود. برای بازگرداندن به حالت اولیه روش کار در سیلندر و پیستون را برعکس انجام میدهند (شیلنگ پنوماتیک).

سیلندر ها در سیستم های مختلفی نظیر فیلترها، کمپرسورها، تنظیم کننده های فشار و مواردی از این قبیل کاربرد فراوانی دارند.

البته بهتر است هنگام انتخاب دستگاه های ذکر شده از فشار و جریان محرک آگاهی داشته باشید که سیستم محرک متناسب با عملکرد مورد نیاز را برگزینید.

بهتر است قبل از اینکه بخواهید دستگاهی را خریداری کنید از فشار و جریان مورد نیاز آگاهی داشته باشید تا بتوانید سیلندری که برای زمینه کاری مورد نیاز شما طراحی شده شده است را انتخاب کرده که بازدهی بالایی داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر لینک زیر را دنبال کنید:

https://h-gostar.com/

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 8 مرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.