اتریوم چیست و چگونه کار میکند - پارسی زی
چک چک و میدان امیر چخماق 2 تا از بهترین جاهای دیدنی تور یزد

چک چک و میدان امیر چخماق 2 تا از بهترین جاهای دیدنی تور یزد

چک چک و میدان امیر چخماق ۲ تا از بهترین جاهای دیدنی تور یزد یزد یکی از بهترین شهرهای ایران برای برنامه ریزی تورهای داخلی …

نکات فیزیوتراپی در منزل

نکات فیزیوتراپی در منزل

نکات فیزیوتراپی در منزل چکیده : وقتی برای اولین بار اصطلاح فیزیوتراپی درمنزل را می شنوید ممکن است شوکه شوید و تعجب کنید: آیا می توان …

تولید پلاستیک CPP با بهترین قیمت

تولید پلاستیک CPP با بهترین قیمت فیلم های CPP (برای بسته بندی مواد غذایی)، ) OPP مصارف غذایی) ، BOPP (چاپ و بسته بندی) و …

اتریوم چیست و چگونه کار میکند

تاریخچه اتریوم

اتریوم همیشه دومین پروژه بزرگ بلاک چین در جهان نبود. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) در واقع این پروژه را برای پاسخگویی به کاستی های بیت کوین ایجاد کرد. بوترین وایت پیپر اتریوم را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد که در آن جزئیات قراردادهای هوشمند (قطعنامه های تغییر ناپذیر خودکار «اگر … آنگاه») که امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کرد شرح داده بود. گسترش برنامه غیرمتمرکز قبلاً در فضای بلاک چین وجود داشت، اما پلتفرم‌ها قابل همکاری نبودند. بوترین قصد داشت با ایجاد اتریوم آنها را متحد کند. از نظر او، یکسان کردن شیوه اجرا و تعامل برنامه های غیرمتمرکز تنها راه برای حفظ پذیرش بود.

بنابراین، اتریوم ۱٫۰ ایجاد شد. آن را به عنوان اپ استور اپل در نظر بگیرید: فضایی برای ده ها هزار برنامه مختلف که همگی از قوانین یکسانی پیروی می کنند. فقط آن مجموعه قوانین در شبکه کدگذاری می شود و به طور مستقل با توسعه دهندگانی که می توانند قوانین خود را در برنامه غیرمتمرکز ها اعمال کنند، اجرا می شود.

بیشتر بخوانید » آیا قیمت اتریوم تحت تاثیر هاوینگ رشد خواهد کرد؟

اتریوم چگونه کار میکند؟

شبکه اتریوم، مانند بیت کوین بر روی هزاران رایانه در سراسر جهان وجود دارد و این امر به لطف کاربرانی است که تحت عنوان «نودها» حضور دارند. این امر باعث می شود شبکه غیرمتمرکز باشد و در برابر حملات بسیار مصون باشد و در نتیجه نابود نشود. اهمیتی ندارد اگر یک کامپیوتر از کار بیفتد، زیرا هزاران کامپیوتر دیگر شبکه را حفظ می کنند.

اتریوم در اصل یک سیستم غیرمتمرکز واحد است که رایانه ای به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) را اجرا می کند. هر نود یک کپی از این رایانه را در خود نگه می دارد، به این معنی که هر گونه تعامل باید تأیید شود تا همه بتوانند نسخه خود را به روز کنند.

هر تراکنش با کارمزدی به نام «گس» همراه است که توسط کاربری که اولین تراکنش را انجام میدهد پرداخت می شود. این کارمزد به ماینری پرداخت می‌شود که تراکنش را تأیید می‌کند و انگیزه آینده ماینینگ و تضمین امنیت شبکه را فراهم می‌کند. گس اساساً به عنوان یک محدودیت عمل می کند و تعداد اقداماتی که کاربر می تواند در هر تراکنش انجام دهد را محدود می کند. گس همچنین از هرزنامه شبکه جلوگیری میکند.

از آنجایی که اتر بیشتر یک توکن کاربردی است تا یک توکن ارزشی، عرضه آن بی نهایت است. اتر به طور مداوم به شکل جوایز ماینرها وارد گردش می‌شود، و پس از اینکه شبکه به سمت اثبات سهام (PoS) حرکت کرد، با پاداش‌های استیکینگ نیز وارد گردش می‌شود. در تئوری، اتر همیشه مورد تقاضا خواهد بود، به این معنی که تورم هرگز نباید ارزش دارایی را بیش از استفاده کاهش دهد.

مقایسه اتریوم با بیت کوین

در حالی که هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم مبتنی بر مفهوم دفتر کل توزیع شده و رمزگذاری هستند، از نظر مشخصات فنی بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال، در حالی که بیت کوین به عنوان معادل دیجیتالی طلا برای ذخیره ارزش عمل می کند، اتر برای تامین انرژی شبکه اتریوم و برنامه های کاربردی آن استفاده می شود.

امکان صدور توکن های جدید در هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم وجود دارد. بیت کوین از لایه Omni استفاده می کند. Omni، یک پلتفرم برای ایجاد و معامله ارز در بلاک چین بیت کوین است. پذیرش لایه Omni حول استیبل کوین ها متمرکز شده است. از سوی دیگر، توکن‌های اتریوم طبق استانداردهای مختلفی صادر می‌شوند که محبوب‌ترین آنها ERC-20 است.

استاندارد ERC-20 فهرستی از قوانین را برای توکن های شبکه تعریف می کند. استاندارد ERC-20 شامل چندین عملکرد است که توسعه دهندگان باید قبل از راه اندازی توکن های خود اجرا کنند. این عملکردها شامل ارائه اطلاعات در مورد کل عرضه توکن، ارائه مانده حساب در آدرس های کاربران و امکان جابجایی وجوه بین آدرس ها است.

تراکنش‌های بیت‌کوین ماهیت پولی دارند، اما تراکنش‌ها می‌توانند با رمزگذاری این یادداشت‌ها یا پیام‌ها در فیلدهای داده در تراکنش‌ها، یادداشت‌ها و پیام‌هایی به آن‌ها اضافه شوند. تراکنش‌های اتریوم می‌توانند حاوی کدهای اجرایی برای ایجاد قراردادهای هوشمند یا تعامل با قراردادهای خوداجرا و برنامه‌هایی باشند که با استفاده از آنها ساخته شده‌اند. درباره مقایسه بیت کوین و اتریوم بیشتر بخوانید.

مزایای اتریوم

اتریوم به غیر از تمرکززدایی و ناشناس بودن، مزایای دیگری نیز دارد، مانند عدم سانسور. برای مثال، اگر شخصی چیزی توهین‌آمیز را توییت کند، توییتر می‌تواند آن را حذف کرده و آن کاربر را مجازات کند. با این حال، این امر در یک پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر اتریوم، تنها در صورتی امکان پذیر است که جامعه به انجام آن رای دهد. به این ترتیب، کاربران با تفکرات مختلف با یکدیگر همفکری و تصمیم گیری میکنند.

الزامات جامعه همچنین مانع از حملات بازیگران بد می شود. این افراد باید ۵۱٪ از شبکه را کنترل کنند تا بتوانند تغییری ایجاد کنند، که این امر در بیشتر موارد تقریبا غیرممکن است. این شبکه بسیار امن تر از یک سرور ساده است.

همچنین قراردادهای هوشمندی وجود دارد که بسیاری از اقدامات مقامات مرکزی در وب سنتی را، ماشینی می کند. برای مثال، یک فریلنسر در آپ ورک (Upwork) باید از این پلتفرم برای یافتن مشتریان و تنظیم قراردادهای پرداخت استفاده کند. مدل کسب‌وکار آپ ورک به این صورت است که درصدی از هر قرارداد را برای پرداخت به کارکنان، هزینه‌های سرور و غیره در نظر می‌گیرد. اما در وب ۳٫۰، مشتری می‌تواند به سادگی یک قرارداد هوشمند تنطیم کند که بیان می‌کند: «اگر کار در زمان X تحویل داده شود، وجوه آزاد می‌شود.» قوانین در قرارداد گنجانده شده است و هیچ یک از طرفین نمی توانند آن را دستکاری کنند.

معایب اتریوم

با وجود آن که بنظر میرسد اتریوم یک پلتفرم عالی است، اما چند مشکل کلیدی دارد که باید برطرف شوند.

اولین مورد مقیاس پذیری است. ویتالیک بوترین اتریوم را به شکل کنونی وب با میلیون‌ها کاربر در حال تعامل در یک زمان، تصور کرد. با این حال، با توجه به الگوریتم اجماع اثبات کار، چنین تعاملی به دلیل زمان اعتبارسنجی بلاک و هزینه‌های گس محدود می‌شود. علاوه بر این، تمرکززدایی یک مانع است. یک نهاد مرکزی، مانند ویزا (Visa)، همه چیز را مدیریت می کند و فرآیند تراکنش را کامل کرده است.

دوم، عدم دسترسی راحت. در زمان نگارش این مقاله، توسعه اتریوم گران است و تعامل با آن برای کاربرانی که با فناوری آن آشنا نیستند، چالش برانگیز است. برخی از پلتفرم ها به کیف پول های خاصی نیاز دارند، به این معنی که فرد باید اتر را از کیف پول فعلی خود به کیف پول مورد نیاز منتقل کند.

پی پل در حال اضافه کردن پشتیبانی از ارز دیجیتال است، اما کاربران نمی‌توانند به جز نگه داشتن آن در آنجا کار دیگری انجام دهند. این پلتفرم باید با امور مالی غیرمتمرکز و برنامه های غیرمتمرکزی ادغام شود تا دسترسی را به روشی کارامد گسترش دهد.

چگونه اتریوم بخریم؟

شما نمی توانید ارزهای دیجیتال را از بانک یا کارگزاری آنلاین مانند ونگارد (Vanguard) یا فیدلیتی (Fidelity) خریداری کنید. در عوض، باید از یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال استفاده کنید. صرافی های ارزهای دیجیتال متعددی وجود دارند که از سیستم اطلاعاتی ساده تا پیچیده برای معامله گران پیشرفته رادر بر میگیرند. پلتفرم های مختلف قیمت گذاری، اقدامات امنیتی و ویژگی های متفاوتی دارند، بنابراین قبل از ثبت نام بررسی های لازم را انجام دهید.

مراحل خرید اتریوم

  1. یک صرافی ارزدیجیتال انتخاب کنید
  2. حسابتان را شارژ کنید
  3. درخواست خرید اتریوم را وارد کنید
  4. اتریم خود را ذخیره کنید

برای افتتاح حساب در یک صرافی، مطمئناً نیاز به ارائه برخی اطلاعات شخصی و تأیید هویت خود دارید. سپس می‌توانید با اتصال حساب بانکی یا کارت نقدی‌تان، حساب خود را شارژ کنید. هزینه ها به احتمال زیاد بسته به گزینه ای که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود.

شارژ حسابتان به این معنی نیست که شما اتریوم را خریداری کرده‌اید، و مانند هر حساب سرمایه‌گذاری دیگری، نمی‌خواهید وجوه سرمایه‌گذاری نشده‌تان بی‌کار بماند. در این مرحله برای سرمایه گذاری باید اتریوم را خریداری کنید.

پس از پر شدن حساب، می‌توانید دلارهای خود را با اتریوم معامله کنید. به سادگی مبلغ دلاری را که می خواهید با اتریوم مبادله کنید وارد کنید. بسته به قیمت اتریوم و مقداری که می خواهید بخرید، به احتمال زیاد سهام یک واحد پول اتریوم را خریداری خواهید کرد. خرید شما به صورت درصدی از کل کوین اتر نمایش داده می شود.

اگر مقدار سرمایه گذاریتان کم باشد راحت تر میتوانید آن را در حساب صرافی خود نگهدارید. با این حال، اگر می‌خواهید دارایی‌های خود را به مکان ذخیره‌سازی امن‌تری منتقل کنید، یک کیف پول دیجیتال می‌تواند امنیت بیشتری ایجاد کند. انواع مختلفی از کیف‌پول‌های دیجیتال وجود دارد که هر کدام دارای سطوح حفاظتی متفاوتی مانند کیف پول کاغذی یا کیف پول موبایل هستند.

آینده اتریوم

محبوبیت بلاک چین اتریوم در ماه های اخیر افزایش یافته است، زیرا توسعه دهندگان از آن برای ساخت مجموعه ای از پروژه های مالی غیرمتمرکز و NFT استفاده کرده اند. به گفته حامیان آن، ظهور برنامه‌های کاربردی جدید بر شبکه تاثیر گذاشته است، زیرا افزایش فعالیت توسعه‌دهندگان بیشتری را به اتریوم جذب میکند.

با این حال، ایا اتریوم با وجود بروزرسانی های تکنولوژیک می‌تواند با رقبای چابک‌تر رقابت کند و یا با رشد دنیای رمزارزها در مورد عملکرد بلندمدت آن اتفاق نظر ایجاد می‌شود.

منبع: نیپوتو مگ

https://nipoto.com/mag/ethereum-for-beginners-what-is-ethereum-a-beginners-guide-to-eth-cryptocurrency/

 

ممنونیم که از پیج اینستاگرام ما حمایت می کنید و عضو می شوید

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 18 آبان 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.