ترک خودارضایی به چالش 6 ماهه + فواید آن - پارسی زی
آموزش سئو از صفر تا صد (رایگان)

آموزش سئو از صفر تا صد (رایگان)

چکیده : با آموزش سئو رایگان دیگر نیاز نیست که بخواهید برا یادگیری سئو هزینه زیاد پرداخت کنید.   آموزش سئو صفر تاصد به صورت رایگان …

معرفی برند و محصولات تجهیزات الکتریکی در نمایندگی اشنایدر

معرفی برند و محصولات تجهیزات الکتریکی در نمایندگی اشنایدر

تأمین انرژی الکتریکی ایمن در منازل، مراکز درمانی، کارخانجات و صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشرفت سریع تکنولوژی در کلیه محصولات از جمله …

طراحی انواع سایت های فروشگاهی،اداری،شرکتی،شخصی،آموزشی, انجام امور شبکه و طراحی اپلیکیشن موبایلی و ویندوزی با تیم مهندسی رایان گستر فردا

طراحی انواع سایت های فروشگاهی،اداری،شرکتی،شخصی،آموزشی, انجام امور شبکه و طراحی اپلیکیشن موبایلی و ویندوزی با تیم مهندسی رایان گستر فردا

طراحی انواع سایت های فروشگاهی،اداری،شرکتی،شخصی،آموزشی, انجام امور شبکه و طراحی اپلیکیشن موبایلی و ویندوزی با تیم مهندسی رایان گستر فردا طراحی سایت اداری و شرکتی …

چکیده : در این مقاله درباره چالش ترک خودارضایی nofap که خیلی ترند شد صحبت کردیم و فوایدش را برای شما نوشتیم

 

چالش nofap

در ژوئن ۲۰۱۱، الکساندر رودز NoFap را راه اندازی کرد، سازمانی که خواستار ممنوعیت خودارضایی و لغو محتوای مستهجن است. NoFap بیان می کند که ترک خودارضایی باعث بهبود زندگی جنسی، بهبود کیفیت اسپرم، افزایش حساسیت، عزت نفس و احساس خوب می شود.این یک انجمن آنلاین است که برای به دست آوردن اعتماد به نفس، انگیزه و تمرکز، پرهیز از پورن و خودارضایی مردم را تشویق می کند. NoFap در سال ۲۰۱۱ زمانی که بنیانگذار آن ادعا کرد که ترک خودارضایی به مدت ۶ ماه باعث کاهش اضطراب اجتماعی او شد، به وجود آمد.هزاران نفر اکنون چالش بدون خودارضایی را امتحان می کنند و بیش از ۹۰ روز بدون پورن یا خودارضایی تلاش می کنند. این چالش نیز به عنوان “راه اندازی مجدد بدن” شناخته می شود.اما این ایده که عدم خودارضایی منجر به این فواید سلامتی می شود از کجا آمده است؟در سال ۲۰۰۳، محققان چینی مطالعه ای را منتشر کردند که نشان داد با عدم خودارضایی به مدت یک هفته، سطح هورمون مردانه تستوسترون تا ۴۵٫۷ درصد افزایش می یابد. این تحقیق به یک موضوع داغ آنلاین تبدیل شد و جرقه جنبش NoFap را برانگیخت.

ماه اول – علائم ترک

ترک خودارضایی در اوایل بسیار سخت و دشوار است. ماه اول میل شدید جنسی را به همراه دارد زیرا مغز شما به دوپامین مصنوعی زیاد عادت کرده و خودارضایی میتونه این دوپامین رو تامین کنه. سردرد، نوسانات خلقی، بی خوابی و مه مغزی ممکن در اوایل ترک شامل حال شما بشه.اما مبارزه با این عادت، احساس کنترل بر عادات جنسی را برای شما باز میگردونه.خودتون رو مشغول معاشرت، ورزش یا یادگیری مهارت های جدید برای فرار از این وسوسه ها باشید.

ماه ۲-۳ – افزایش انرژی

زمانی که مغز دوباره شروع به پاسخگویی به لذت های روزمره می کند، ماه های ۲ و ۳ اغلب انرژی، وضوح و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا میکند. بسیاری از افراد این چالش با شروع کامل این چالش گفتند که ، انگیزه، جذابیت و موفقیت آنها افزایش پیدا کرده است.

ماه ۴-۶ – وضوح ذهنی

در ماه‌های ۵ و ۶، وضوح ذهنی و اعتماد به نفس شما بهبود می‌یابد. تمرکز، شناخت، جاذبه، تستوسترون و هورمون های رشد نیز در این دوره به عنوان آخرین مراحل پایان این چالش افزایش می یابد.

راهنمای قدم به قدم ترک خودارضایی

در مسیر ترک این عادت چه چیز هایی تجربه میکنید ؟

چالش ترک خودارضایی

۱- یک تله آشنا

عادت به مربوط به خودارضایی آسونه . همانطور که گفتیم میتونه در اوایل بدون ضرر و با لذت زیاد شروع بشه ، اما به مرور زمان به حدی به آن اعتیاد پیدا میکنید که که احساس می‌کنید نمیتونید روی خودتون کنترلی داشته باشید و این می تونه اعتماد به نفس، عزت نفس و روابطتون رو تحت تاثیر قرار بده.

۲- یک مسیر بهتر وجود داره

خبر خوب اینه که ترک این عادت با تلاش مداوم و تمرین امکان پذیره. و پاداش انجام این کار براتون بسیار زیاده – مثل : افزایش اعتماد به نفس، احترام به دیگران داشتن انگیزه و اعصاب آروم . همانطور که گفتیم، ترک ترک خودارضایی میتونه باعث بشه که احساس کنید “آدم بهتری” هستید.

۳- آزادی فکری در پیش روی شما

با کاهش انجام دادن و ترک این کار ، می تونید مغز خودتون رو فریب بدید و به طور پیوسته وابستگیتون به این رفتار رو کاهش بدید. در نهایت، شما می تونید به طور کامل از این عادت بد رها بشید. این فرآیند به رشد شخصی شما کمک میکنه.

۴- پیشرفت ثابت و پیوسته کلید موفقیت شماست

انتظار تغییر یک شبه را نداشته باشید. همانطور که در بالا گفتیم، هر ماه اهداف کوچک و قابل کنترلی را برای کاهش خودارضایی تعیین کنید. کاهش جزئی در طول زمان از شوک به بدن شما جلوگیری می کند. با این ترک تدریجی، شما راحت تر میتوانید ترک کنید.

۵- یک بار سنگین از دوش شما برداشته میشه

وقتی بالاخره روزی برسه که عادت به این کار رو از بین ببرید، احساس رهایی بیش از حد خواهید داشت. دیگر زمان و انرژی ذهنی خودتون رو صرف پشیمانی و عذاب وجدان از دست نمیدید، در عوض وقت و انرژی شما در راه های دیگه مصرف میشه کارهایی خلاقیت و ارتباطات شما رو افزایش میده.

۶- فریب مغز شما

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، در این سفر ذهن شما ممکن است دچار وسوسه بشه و به این عادت قدیمی بازگردید. در آن لحظات با یادآوری شخصی که می خواهید تبدیل شوید، قوی بمانید.

۷- مبارزه خود را به اشتراک بگذارید

هنگام مواجهه با وسوسه به یک دوست یا مشاور قابل اعتماد صحبت کنید. صحبت کردن مبارزه خود با صدای بلند می تواند به انتشار قدرت آن بر شما کمک کند. و همدلی دیگران نشان می دهد که شما تنها نیستید.

۸- ارزش خود را تأیید کنید

شما استعداد و منزلتی فراتر از هر عادت ناسالمی دارید. شرم یا عصبانیت خود را رها کنید. در عوض، جسورانه اعلام کنید: «من شایسته رهایی از این موضوع هستم. من می توانم مسیر بهتری را طی کنم.» قدرت و ارزش شما با یک لحظه ضعف تعریف نمی شود.

۹- انگیزه خود را به خاطر بسپارید

در لحظات سخت، با دلایل اصلی که از ابتدا این سفر را شروع کردید، دوباره ارتباط برقرار کنید. تصویر اصلی به افزایش اعتماد به نفس و احترام به دیگران اشاره می کند. چه چیز مهمترین است برایت؟

۱۰- چشم به جایزه

تصور کنید که از نظر عاطفی و اخلاقی “آدم بهتری” که آرزو دارید تبدیل شوید و با تصمیمات خود در آرامش هستید. اجازه دهید این بینش شما را به جلو سوق دهد، نه اینکه لحظات وسوسه را پشت سر بگذارید. صداقت و تمامیت شما در انتظار است!

۱۱- عادات سالم را جایگزین کنید

پر کردن زمان جدید با کارهای مثبت می تواند اراده را تقویت کند. فعالیت های مفیدی مانند موسیقی ، ورزش و مطالعه و حتی یاد گرفتن یک مهارت توصیه میشود. ایده های اضافی شامل هنر، مطالعه، خدمات اجتماعی و وقت گذاشتن با دوستانی است که روحیه شما را بالا می برد.

۱۲- تعادل و اعتدال

تعادل در زمینه های کلیدی سلامت مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت از خود، تفریح و رشد شخصی را هدف قرار دهید. اعتدال از بزرگ شدن هر بخشی از زندگی جلوگیری می کند. این باعث ایجاد ثبات در میان تغییرات می شود.

۱۳- تو تنها نیستی

افراد بیشماری قبل از شما این جاده را طی کرده اند. هر زمان که دچار مشکل شدید، به یاد داشته باشید که دیگران درک می کنند و دلسوزی می کنند.

۱۴- سفری از رشد

به جای خودگویی تند، اگر به عقب می لغزید، همان لطفی را که برای یک دوست صمیمی انجام می دهید، به خود بدهید. هر روز را به عنوان فرصتی برای یادگیری و ادامه پیشرفت با سرعت خود در نظر بگیرید. رشد به ندرت خطی است.

ترک خودارضایی

وقتی خودارضایی را ترک می کنید چه اتفاقی می افتد ؟

هنگامی که به طور ناگهانی پس از انجام منظم این کار، خودارضایی را متوقف می کنید، شما در خواب انزال میشوید ( جنب میشوید) ، به این معنی که در هنگام خواب به طور خود به خود ارگاسم میشوید. جنابت روشی است که بدن برای خارج کردن منی اضافی یا مرده در زمانی که مدتی است انزال اتفاق نیفتاده است.

برخی از اثرات دیگر فواید این چالش عبارتند از:

 • افزایش انرژی و هوشیاری
 • افزایش اعتماد به نفس
 • انگیزه و بهره وری بیشتر
 • افزایش تستوسترون (برای دوره های کوتاه مدت)
 • تعداد اسپرم بالاتر

با این حال، این اثرات به طور قطعی توسط تحقیقات علمی اثبات نشده است.

اثرات فیزیکی

شواهدی وجود ندارد که ترک خودارضایی بتواند انزال زودرس یا اختلال نعوظ را درمان یا بهبود بخشد. یک مطالعه هیچ تغییری در زمان انزال بعد از خودارضایی هر روز در مقایسه با پرهیز سه هفته ای نشان نداد.با این حال، در صورتی که فردی به شدت خودارضایی کرده باشند، می‌تواند باعث بازگشت حساسیت شود که باعث کاهش حس می‌شود.

تأثیرات ذهنی و عاطفی

خودارضایی برای دوره های کوتاه بعید است که آسیبی ایجاد کند، اما خودارضایی زیاد و بلندمدت می تواند بر خلق و خو، ذهنیت و سلامت عاطفی تأثیر منفی بگذارد.عوارض جانبی عبارتند از:

 • نوسانات خلقی و تحریک پذیری
 • افزایش استرس و اضطراب
 • مشکل در تمرکز
 • بیخوابی
 • افسردگی

این عوارض جانبی بیشتر در کسانی دیده می شود که از اعتیاد به خودارضایی رنج می برند و سعی در ترک کامل آن دارند.

آیا خودارضایی اعتیادآور است؟

خودارضایی مغز را تحریک می کند تا انتقال دهنده های عصبی احساس خوب مانند دوپامین و سروتونین را آزاد کند. با گذشت زمان، خودارضایی بیش از حد می تواند پاسخ دوپامین مغز را کسل کند و اساساً تحمل و اعتیاد ایجاد کند.علائم اعتیاد به خودارضایی عبارتند از:

 • خودارضایی چند بار در روز
 • انتخاب خودارضایی بر سایر تعهدات
 • ناتوانی در رسیدن به اوج بدون خودارضایی
 • احساس شرم یا عدم کنترل بر عادات

اگر اعتیاد به خودارضایی باعث ناراحتی می شود، استراحت چند هفته ای می تواند به بازیابی حساسیت و کنترل کمک کند. اما اکثر متخصصان معتقدند که خودارضایی در حد اعتدال سالم است.

منبع : Lady and Health

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 20 آذر 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.