تاثیر معدل در کنکور سراسری - پارسی زی
چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم عسل یکی از شهد های مقوی و از لحاظ خاصیت دارویی و خوراکی بی نظیر است کسانی …

سفر به خاص ترین شهرهای گردشگری ایران مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، یزد

سفر به خاص ترین شهرهای گردشگری ایران مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، یزد

ایران یکی از کشورهای منحصر به فردی است که مکان های بسیار زیادی برای سفر دارد. شهرهای مهمی در این کشور پهناور واقع شده‌اند که هر …

کفپوش ورزشی چیست و چه مزایایی دارد؟

کفپوش ورزشی چیست و چه مزایایی دارد؟

کفپوش ورزشی یک نوع روکش یا پوشش است که برای سطح‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کفپوش معمولاً از مواد مقاوم و با …

تاثیر معدل در کنکور سراسری

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1404

یکی از مواردی که در کنکور سراسری دارای اهمیت است، تاثیر معدل در کنکور سراسری می باشد.

هر ساله تغییرات جدیدی در مورد میزان تاثیر معدل در کنکور اعمال می شود. که دانش آموزان باید آن تغییرات را در نظر داشته باشند.

در ادامه به سوالات اساسی که هر دانش آموز و داوطلب کنکور در مورد تاثیر معدل در کنکور سراسری دارد پاسخ داده شده است.

کدام معدل در کنکور سراسری تاثیر دارد؟

هر دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی دارای یک معدل است. و این سوال مطرح می شود که معدل کدام مقطع تحصیلی در رتبه کنکور اعمال می شود؟ و نتیجه اعمال به چه صورت است؟

در کنکور اردیبهشت و تیر ۱۴۰۳ تنها معدل سال دوازدهم تاثیر قطعی دارد ولی طبق آخرین اطلاعیه و تغییرات، در کنکور ۱۴۰۴ معدل کتبی نهایی دو سال دوازدهم و یازدهم در کنکور سراسری تاثیر گذار است.

این تغییرات تا کنکور ۱۴۰۵ نیز ادامه دارد می باشد. در کنکور ۱۴۰۵ میانگین نمرات کتبی نهایی دهم، یازدهم و دوازدهم دارای تاثیر در کنکور سراسری است.

این تاثیر معدل شامل دروس عمومی و تخصصی می باشد، پس دانش آموزان نباید براساس حذف دروس عمومی از کنکور سراسری آن ها را بی اهمیت و بی تاثیر بدانند.

تاثیر قطعی و مثبت معدل در کنکور چیست؟

تاثیر مثبت معدل به معنای آن است که اگر نمره یک درس، خوب و تاثیر گذاری مثبتی داشته باشد، آن نمره در تراز و رتبه کنکور سراسری اعمال خواهد شد.

و تاثیر قطعی معدل بدین معنا است که نمره چه خوب و چه بد دارای تاثیر در رتبه کنکور می شود. و یک نمره هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی در تراز کنکور دارد.

و معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۴ دارای تاثیر قطعی می باشد.

میزان تاثیر معدل چند درصد است؟

درصد تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد قطعی است و تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۴، به میزان ۶۰ درصد قطعی خواهد بود.

البته با توجه به اعتراضات دانش آموزان و داوطلبین کنکور امکان اعمال تغییرات جدید وجود دارد.

میزان سوابق تحصیلی دیپلم نظام قدیم

میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی _ واحدی  ۳۷.۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی _ واحدی ۱۲.۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است که در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد می شود.

این میزان ۵۰ درصد برای داوطلبین نظام قدیمی می باشد که امتحانات آن ها به صورت نهایی برگزار شده باشد.

میزان تاثیر معدل در کنکور هنر و زبان

میزان تاثیر معدل در کنکور رشته هنر و زبان ۲۸ در نظام ۶-۳-۳ می باشد. و در نظام سالی واحد نیز ۲۸ درصد است که ۲۱ درصد مربوط به دیپلم و ۷ درصد مربوط به معدل پیش دانشگاهی است.

آیا نمرات دروس عمومی در کنکور مهم است؟

علیرغم حذف دروس عمومی در کنکور سراسری اما همچنان مورد تاکید مشاورین کنکور می باشد. حذف دروس عمومی در کنکور سراسری به معنی بی تاثیر بودن آن ها در کنکور نیست. بلکه از ۵۰ درصد تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری، ۲۸ درصد متعلق به نمرات دروس عمومی می باشد. پس نه تنها این دروس بی اهمیت نمی باشند بلکه تعیین کننده سرنوشت کنکوری هر دانش آموز نیز هستند.

ترمیم معدل

داوطلبینی که نمره پایین در هر درس بدست آورده اند، باید تا حدودی نگران اعمال تاثیر قطعی معدل در کنکور باشند. داوطلبینی که خواستار درصدهای بالای ۴۰ و ۵۰ در کنکور هستند ولی از معدل پایینی برخوردار می باشند، می توانند در آزمون های ترمیم معدل شرکت نمایند.

ترمیم معدل برای تمام دروس پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم امکان پذیر است. متقاضیان ترمیم معدل باید در اردیبهشت ماه ثبت نام انجام دهند و با پرداخت هزینه، در امتحانات خرداد ماه شرکت کنند.

هر دانش آموز برای هر درس یکبار می تواند ترمیم معدل انجام دهد.

در صورتی که نمره ترمیم معدل از نمره قبلی دانش آموز کمتر شود، نمره ای که بالاتر است لحاظ خواهد شد.

داوطلبین نظام قدیمی که  به دلیل نداشتن امتحانات نهایی فاقد سوابق تحصیلی هستند، با شرکت در امتحانات خرداد دوازدهم می توانند سوابق تحصیلی را ایجاد نمایند. همچنین داوطلبینی که امتحانات سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی آن ها نهایی بوده است، دارای سوابق تحصیلی هستند و در صورتی که معدل کتبی نهایی آن ها پایین باشد می توانند در ترمیم معدل شرکت نمایند.

داوطلبین کنکور با رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش نیز باید با شرکت در امتحانات نهایی دوازدهم سوابق تحصیلی را ایجاد نمایند.

بهترین منابع برای آمادگی امتحان نهایی

با توضیحات ارائه شده در بالا، اهمیت معدل و نمرات برای تمام دانش آموزان آشکار است. پس باید در طول سال تحصیلی مطالعه درستی داشته باشند تا بتوانند در امتحانات نهایی نمرات خوبی به دست آورند.

موسسه آنلاین کلاسینو در دوره های جامع مرداد تدریس بهترین اساتید را برای دانش آموزان آماده کرده است. دانش آموزان با شرکت در کلاس های تابستان کلاسینو علاوه بر آموزش کامل، برای امتحان نهایی خرداد آمادگی لازم را به دست می آورند. از طرفی دیگر اساتید کلاسینو در کلاس های تابستان به آموزش جامع و کامل تست زنی نیز می پردازند.

پس دانش آموزان دهم، یازدهم و دوازدهم با شرکت در کلاس های جامع مرداد کلاسینو به جامع ترین دوره آموزشی و کنکوری دست می یابند.

معرفی دوره های کلاسینو

همچنین کلاسینو یک دوره مختص امتحان نهایی برگزار می کند. این دوره که تحت عنوان آمادگی امتحان نهایی خرداد کلاسینو می باشد. به حل نمونه سوالات و سوالات مشابه سوالات خرداد ماه می پردازد و دانش آموزان در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم رشته های تجربی، انسانی و ریاضی و همچنین متقاضیان ترمیم معدل می توانند با تهیه این دوره آمادگی کامل برای شرکت در امتحان نهایی را به دست آورند.

بهترین منابع کنکور

کلاسینو با دعوت از اساتید برتر همانند: استاد آریان حیدری، استاد محمد عمارلو، استاد مهدی براتی، استاد محد نوکنده، استاد رضا حسینی یکتا، استاد محمد واعظی، استاد امید مصلایی و … اقدام به برگزاری کلاس های کنکوری نموده است. اساتید کلاسینو در کلاس های کنکوری به آموزش همراه با حل و بررسی تست می پردازند. کلاس های کنکوری کلاسینو شامل دوره جامع مرداد، کلاس نکته و تست کلاسینو، جاست تست کلاسینو و همایش جمع بندی کنکور کلاسینو می باشند.

منبع سایت :https://maktabeno.com

 

 

 

 

 

آخرین بروز رسانی در : جمعه 1 تیر 1403
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.