اصولی‌ترین روش نصب وسایل گرمایشی

نصب وسایل گرمایشی

زمانی که قصد دارید از پکیج یا آبگرمکن در منزل‌تان استفاده کنید، باید این نکته را در نظر بگیرید که روش نصب آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و چنانچه در نصب این‌گونه وسایل گرمایشی کوتاهی کنید ممکن است عملکرد آنها را تا حد زیادی کاهش دهید. نصب و تعمیر پکیج یا آبگرمکن یک‌سری اصول دارد که ما در ادامه قصد داریم جزئیات بیشتری از آن را ارائه دهیم. بررسی لوله‌های گاز، ارتفاع نصب دستگاه از زمین و بخصوص محل نصب آنها از نکات مهمی است که در ادامه‌ی مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

مکان مناسب نصب وسایل گرمایشی

اولین نکته‌ای که باید برای نصب پکیج یا آبگرمکن دقت شود، این است که حدالامکان نباید در محیط‌های باز نصب شود. لذا نصب وسایل گرمایشی در مکان‌هایی مانند بالکن و یا حتی حیاط در اولولیت‌های آخر باید باشد. ضمن اینکه از آنجایی که برای نصب پکیج نیاز مبرم به برق و گاز است باید در نزدیک‌ترین محل انشعابات قرار گیرد، فقط در این صورت است که نیازی به هیچ‌گونه سیم کشی اضافی نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که فاصله پکیج تا دیوار حداقل باید ۱ متر باشد و یا اگر در نزدیکی کابینت نصب می‌شود، از طرفین حداقل ۱۵ سانتی متر باید فاصله داشته باشد. فاصله ۱۲۰ سانتی متری کف تا زیر پکیج نیز باید رعایت شود.

نکته‌ی بسیار مهم نصب پکیج در کابینت این است؛ به دلیل آنکه پکیج نیاز به تأمین اکسیژن دارد، باید درب کابینت به گونه‌ای باشد که پکیج بتواند اکسیژن مورد نیازش را از محیط بگیرد. بعنوان مثال می‌توان از درب کرکره‌ای برای کابینت استفاده کرد.

ضمن اینکه پکیج‌ها نیازی به فضای زیادی برای نصب نخواهند داشت و هزینه سرویس پکیج هم بالا نخواهد بود. در صورتی که قطعاتی از آن نیز دچار آسیب شود به راحتی در دسترس خواهد بود، لذا اگر نتوانید محل خوبی را برای نصب آن در نظر بگیرید، امکان استفاده از مزایای آن را از دست خواهید داد.

نصب خروجی مناسب گاز سمی

اطمینان از راه خروجی مناسب برای گازهای سمی

هر وسیله‌ی گرمایشی نیاز به یک دودکش دارد تا دودهای سمی حاصل از آن به بیرون از محیط هدایت شود. در نظر داشته باشید که برای هر وسیله‌ی گازسوز، باید از یک دودکش کاملاً مجزا بهره ببرید که حداقل ارتفاع آن نیز در حدود ۴ متر باشد. البته ناگفته نماند که بعضاً مجبور به استفاده از پکیج‌هایی خواهید شد که در آن از فن استفاده شده است، لذا هیچ‌گونه دودکشی در آن بکار نمی‌رود. با این حال اگر از نوع با دودکش آن بهره می‌برید، توصیه می‌کنیم که آن را از پنجره یا سقف کاذب عبور دهید.

دقت شود که برای نصب دودکش به هیچ عنوان از دودکش‌های آکاردئونی استفاده نکنید. این موضوع به این دلیل توصیه‌ی اکید ماست که ممکن است احتمال وقوع حوادث را بیشتر کند.

هواگیری پکیج را فراموش نکنید

باید آب را به داخل شوفاژها هدایت کنید. برای این کار کافی است وضعیت پکیج را به حالت زمستانه تغییر دهید. به محض ورود آب در شوفاژها عمل هواگیری به اتمام می‌رسد. توصیه می‌شود در زمان انجام هواگیری، نسبت به نگه داشتن فشار آب داخل پکیج مابین ۱ تا ۲ اقدام شود.

همچنین در نظر داشته باشید که یکی دیگر از مراحل نصب پکیج باز کردن شیر ورودی است که در این حالت میزان فشار بار درون منبع تعیین می‌شود. دقت کنید که این فشار باید حداکثر ۲ باشد. ضمناً دقت کنید قبل از انجام هر کاری برای نصب و آزمایش وسایل گرمایشی بهتر است که کلید محافظ برق را نیز نصب کنید.

نکته‌های مهم در نصب پکیج و وسایل گرمایشی دیگر

  • حدالمقدر توصیه می‌کنیم که وسایل گرمایشی مانند پکیج را در محیط‌های کمتر از ۵۰ متر نصب نکنید. معمولاً در این‌گونه محیط‌ها امکان جمع شدن گازهای سمی بیشتری وجود دارد.
  • با توجه به اینکه وسایل گرمایشی نیاز به اکسیژن کافی برای احتراق دارند، فضاهای کوچک این امکان را به آنها نمی‌دهد. لذا توصیه داریم که نصب و تعمیر آبگرمکن را در فضاهایی انجام دهید که چنین مشکلاتی را به بار نیاورد.
  • همانطور که می‌دانید مکان‌های سربسته‌ای مانند حمام امکان جمع شدن گازهای سمی را افزایش می‌دهد، لذا پر واضح است که نصب پکیج در آن توصیه نمی‌شود.
  • ضمن اینکه نباید نصب وسایل گرمایشی را در کنار وسایل سرمایشی مانند یخچال یا کولر انجام داد.

مکان مناسب نصب آبگرمکن

آبگرمکن را کجا نصب کنیم؟

از دیگر وسایل گرمایشی نیز می‌توان به آبگرمکن اشاره کرد که در نصب آن نیز باید به نکات مهمی توجه شود. به‌عنوان مثال هیچ‌گاه نباید از این دستگاه در بالای اجاق استفاده شود. همچنین بکارگیری از یک آبگرمکن برای چند طبقه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. نصب این دستگاه در زیرزمین نیز کار اشتباهی است.

فضایی که یک آبگرمکن باید در آن قرار بگیرد، حتماً باید دارای یک پنجره باشد که دودکش دستگاه را بتوان از آن عبور داد. ضمن اینکه برای کم نشدن اکسیژن آبگرمکن آن را در حمام نیز نباید نصب کرد چرا که خطر گازگرفتگی را افزایش می‌دهد.

دقت کنید که انجام ندادن هر یک از موارد بالا برای نصب آبگرمکن منجر به آسیب هر یک از قطعات آن خواهد شد که در این صورت نیاز به سرویس و تعمیر آبگرمکن خواهید داشت.

خدمات آنلاین برای نصب پکیج و آبگرمکن

برای نصب وسایل گرمایشی استفاده از افراد متخصص در اولویت است چرا که این افراد، با تجربه‌ای که دارند، می‌توانند به بهترین نحو ممکن نصب پکیج یا آبگرمکن را انجام دهند. لذا اگر خواهان استفاده از خدمات تاسیسات آنلاین به جهت نصب وسایل گرمایشی هستید، توصیه ما استفاده از خدمات تیم آچارباز است. با وارد شدن به سایت آچارباز https://a4baz.com/  از کلیه خدمات این تیم بهره ببرید.

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.