چند تکنیک برای افزایش خلاقیت و بهبود روابط اجتماعی کودکان - پارسی زی
آموزش تلفظ صحیح: نکات کلیدی در تلفظ حروف و کلمات ایتالیایی

آموزش تلفظ صحیح: نکات کلیدی در تلفظ حروف و کلمات ایتالیایی

آشنایی با حروف خاص و تلفظ آنها زبان ایتالیایی با ریشه‌های تاریخی طولانی، تنوع فرهنگی غنی، و زیبایی فراوان، یکی از زبان‌های محبوب جهان است. یادگیری …

بازنشستگی ده ساله: با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه حقوق بازنشستگی بگیرید!

بازنشستگی ده ساله: با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه حقوق بازنشستگی بگیرید!

بازنشستگی ده ساله: با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه حقوق بازنشستگی بگیرید! شرایط و قوانین بازنشستگی ده ساله بیمه بازنشستگی می‌تواند تا حد زیادی دغدغه‌های …

کفپوش عایق الکتریکی و ضد برق چیست؟

کفپوش عایق الکتریکی و ضد برق چیست؟

کفپوش عایق الکتریکی و ضد برق چیست؟ کفپوش عایق برق نوع خاصی از کفپوش لاستیکی با خاصیت ضد الکتریسیته بالا است، که در جلوی تابلوهای …

 

بسیاری از افراد تصور میکنند که خلاقیت استعدادی ذاتی است که کودکان آنها را دارند یا ندارند. همانطور که میدانید همه کودکان به یک اندازه باهوش و یا خلاق نیستند. اما خلاقیت بیشتر یک مهارت است تا یک استعداد ذاتی و والدین میتوانند به رشد و نموی این مهارت در کودکان خود کمک کنند.

راه های مختلفی برای افزایش خلاقیت و بهبود روابط اجتماعی کودکان وجود دارد. یکی از اثربخش ترین آنها ارتباط بین کودک و حیوان می باشد. مخصوصا اگر بتوانید کودک خود را با پرورش حیوان خانگی آشنا کنید این کار به رشد فکری او بسیار کمک میکند. بعنوان مثال مشاهده مراحل رشد و یا تکثیر پرندگان به کودکان کمک میکند تا آنها با چالش های مهم همچون تولد، حس مسئولیت پذیری و حس عاطفه آشنا شوند.

شما میتواند خلاقیت کودک خود را با نحوه جوجه کشی و تکثیر پرندگان افزایش دهید. برای انجام این کار به یک دستگاه جوجه کشی نیاز خواهید داشت. به طور کلی کودکان علاقه زیادی به جوجه ها و دنیای پرندگان دارند. از طرفی لحظه تبدیل تخم به جوجه برای کودکان و حتی بزرگسالان یک لحظه بسیار دیدنی و شگفت انگیز میباشد.

به نقل از نی نی سایت تعامل با حیوانات و مراقبت از آنها باعث رشد مهارت های اجتماعی، رشد فکری، بهبود اخلاق و رفتار کودکان میشود. حتی به دلیل اثر بخش بودن تعامل بین کودک و حیوان خانگی در کشورهای پیشرفته باغ وحش های کوچکی آماده میکنند تا از این طریق بتوانند مهارت های کودکان و نوجوانان را افزایش دهند.

با نگهداری از حیوان خانگی، کودک شما نیز میتواند در این مراقبت مشارکت کند. این تجربه نتایج بسیار شگفت انگیزی برای کودک شما خواهد داشت. او با انجام این کار حس مسئولیت را می پذیرد و با حیوان احساس همدلی و همسوزی میکند.

علاوه بر این کودکان در زمان ارتباط با حیوانات خانگی میتوانند مهارت های کلامی خود را افزایش دهند. با توجه به اینکه بیشتر والدین وقت زیادی برای صحبت کردن با کودکان خود ندارند، کودک این حس کمبود را به بهترین طریق میتواند با حیوان خانگی اش رفع نماید و این نیاز او سرکوب نخواهد شد.

البته برای رشد خلاقیت و بهبود مهارت های اجتماعی کودک فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شوند. یکی از آنها نحوه رفتار والدین با کودکان می باشد. شما بعنوان والد نقش اساسی در رشد مهارت ها و خلاقیت کودک خود دارید.

شکست خوردن و اشتباهات کودک خود را بپذیرید و اجازه بدهید آنها این حس را تجربه کنند. کودکانی که از شکست و یا قضاوت میترسند، افکار خلاق خود را دنبال نمیکنند.

به نقل از نی نی سایت چه نوع حیوانی برای کودک من مناسب است؟

برای انتخاب بهترین حیوان برای کودک خود شما باید خلق و خوی کودک خود در مورد حیوانات، سبک زندگی تان، فضا داخل خانه، زمان و نحوه واگذاری مسئولیت حیوانات خانگی را از قبل در نظر بگیرید. حیوانات مختلفی همچون سگ، گربه، پرنده و جوجه، ماهی های آکواریومی و غیره برای کودکان مناسب هستند.

اگر شرایط زندگی شما اجازه نگهداری حیوان خانگی را به شما نمیدهد، روش های دیگری نیز وجود دارد که کودکان میتوانند تجربیات مشابهی به دست بیاورند. بعنوان مثال مراقبت از درخت و حتی کاشت گل و گیاه، حس مسئولیت پذیری را میتواند در کودک شما تقویت ببخشد.

به کودک خود این اجازه را بدهید تا ایده هایش را جست و جو کند. زمانیکه او یک مسئله را حل نمود، راه حلی دیگری برای حل همان مسئله از کودک خود بخواهید.

همچنین به کودک خود فرصت دهید تا افکار واگرای خود را بیان کند. اجازه دهید با شما مخالف باشند. اگر کودک شما مسئله ای را حل نمود و یا یک کار خلاقانه انجام داد به او مستقیما پاداش ندهید. به جای این کار به او اجازه دهید تا کاری کند که از انجام آن لذت میبرد.

و بعنوان نکته آخر به هیچ وجه کودک خود را با شخص دیگری مقایسه نکنید. مخصوصا اگر کودک شما خواهر و یا برادری دارد، از مقایسه ناخوشایند بین فرزندانتان پرهیز کنید. این کار به شدت به احساسات و اعتماد به نفس کودک شما لطمه خواهد زد.

به گفته نی نی سایت ، کودکان از چه سنی به بعد میتوانند با حیوانات تعامل برقرار کنند؟

به طور قطع سن خاصی برای این منظور در نظر گرفته نشده است. ولی کودک از سن ۳ سالگی به بعد میتواند مهارت های زیادی را بیاموزد و یکی از این مهارت ها میتواند تعامل با دنیای حیوانات باشد. در این سن آنها علاقه بیشتری به مراقبت و نگه داری حیوانات پیدا میکنند.

علاقه کودک به نگهداری از حیوان خانگی نباید توسط والدینش نادیده گرفته شود. اکثر والدین به دلیل وسواس و ترس از بیماری های قابل انتقال از حیوانات به انسان ها در برابر این موضوع ایستادگی میکنند. اما باید گفت که همه حیوانات ناقل بیماری نبوده و یا باعث بیماری انسان نمیشوند. بعنوان مثال انواع پرنده خانگی همچون جوجه اردک و یا پرنده های زینتی میتواند برای شروع گزینه مناسبی باشد.

 

در نظر داشته باشید که خلاقیت فقط به بیان هنری و موسیقی محدود نیست بلکه برای علم، محاسبات ریاضی، حتی هوش اجتماعی و عاطفی نیز لازم است. افراد خلاق در برابر مشکلات انعطاف پذیرتر هستند و میتوانند خود را با شرایط مختلف سازگار نموده و همچنین از فرصت ها استفاده کنند. هر اندازه که شما به رشد خلاقیت فرزند خود کمک کنید، در آینده فرزندتان موفق تر خواهد بود.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 17 آذر 1399
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.