چک لیست تعمیرات مک‌بوک در منزل + 8 قدم عملی

چک لیست تعمیرات مک‌بوک در منزل + 8 قدم عملی

ممکن است برای شما نیز این اتفاق بیفتد که لپ تاپ یا مک‌بوکتان خراب شود. اگر با خرابی لپ تاپ یا مک‌بوک خود مواجه شوید …

ضرب فنیِ آیلتس

ضرب فنیِ آیلتس

تا اینجا که هرکجا رفته اید این آیلتس بوده است که شما را ضربه فنی کرده است. اما، برای رفتن به مرحله بعد، اول باید …

دلایل ناباروری و روش های تقویت باروری مردان

دلایل ناباروری و روش های تقویت باروری مردان

دلایل ناباروری و روش های تقویت باروری مردان حدود ۲۰ درصد زوج های ایرانی دچار مشکلات ناباروری هستند و یکی از علل ناباروری در زوج …

کلاس بندی هود لامینار

هود لامینار

آزمایشگاه های تحقیقاتی و پزشکی به یک محیط تمیز و استریل نیاز دارند. هنگام کار در آزمایشگاه، باید اقدامات لازم برای جلوگیری از آلودگی ناشی از مواد عفونی را انجام داد. فرآیند های میکروبیولوژیکی به ویژه می توانند تولید ذرات معلق و سایر مواد عفونی را تقویت کنند. برای به حداقل رساندن چنین آلودگی هایی در آزمایشگاه ها از هودهای لامینار استفاده می شود. بنابراین، هودهای لامینار دارای نقش بهداشتی هستند و با اطمینان از جریان مداوم هوا و فیلتراسیون میکروب ها، محیط بهداشتی را ارتقا می بخشند.

هودهای لامینار اطمینان حاصل می کنند که هوا در همان جهت با سرعت یکسان جریان می یابد، از مناطق تمیز به هودهای لامینار و سپس به خروجی. گردش مناسب هوا در آزمایشگاه باعث می شود که محیط کار تمیز و استریل بماند زیرا مهم است.

نحوه عملکرد هود لامینار

برای این که بدانید هود لامینار ((Laminar Flow Hood به خوبی کار می کند یا خیر، ابتدا باید کار اصلی هود لامینار لایه ای را بدانید. هود لامینار شامل یک فن، یک پد فیلتر برای خلاص شدن از شر ذرات معلق و یک فیلتر HEPA است. این سه عنصر اصلی برای از بین بردن میکروب های موجود در هوا همزمان سازی می شوند.

فن موجود در هود وظیفه طراحی هوا را بر عهده دارد. این هوا از طریق پد های فیلتر کشیده می شود و بلافاصله ذرات گرد و غبار را به دام می اندازد.

وقتی هوا عاری از گرد و غبار باشد، از طریق فیلتر های HEPA منتقل می شود که میکروب ها مانند باکتری ها و قارچ ها و هر نوع آلودگی دیگر را از بین می برد. بنابراین کاملاً ایمن است. این هوای تصفیه شده و استریل شده سپس به قسمت کار می ریزد و در آن جا می توانید تمام تحقیقات و آزمایشات خود را انجام دهید، بدون اینکه نگران آلودگی باشید.

انواع هود لامینار

با توجه به جهت جریان هوا در هودهای لامینار، دو نوع اصلی هود لامینار(جریان آرام) وجود دارد. بسته به نوع کاربرد خود، باید در مورد جریان هود های لایه ای تصمیم بگیرید.

  • هود های لایه ای عمودی : در هود جریان عمودی، هوای آلوده از بالای ناحیه وارد شده و هوای تمیز و فیلتر شده از طریق سوراخ های پایه کابینت منتقل می شود. فیلتر هوا در کاپوت مستقیماً بالای محل کار نصب شده است. آن ها از پرسنل و همچنین محیط آزمایشگاه و نمونه ها محافظت می کنند.
  • هود های لایه ای افقی : در یک هود جریان لایه ای افقی، جریان هوا از عقب به جلو است. هوای آلوده از پشت ناحیه کار به داخل کشیده می شود و هوای تمیز در جلو آزاد می شود. فیلتر بر روی دیوار مستقیماً مقابل میز کار نصب شده است. بنابراین هود های جریان افقی برای محافظت از ماده کار طراحی شده اند. آن ها ایمنی کامل پرسنل در آزمایشگاه را تضمین نمی کنند.

کلاس بندی هود لامینار

کلاس بندی هودهای لامینار بر اساس اصل کار و سطح حفاظت ارائه شده می توانند به سه کلاس مختلف تقسیم شوند:

  • کلاس I: هودهای لامینار کلاس I با طراحی مشابه هود بخار شیمیایی از همه ساده ترند. آن ها از هر دو محیط آزمایشگاه و پرسنل آزمایشگاه محافظت کافی می کنند. با این حال از نمونه های کار در برابر آلودگی محافظت نمی کند.
  • کلاس II : کلاس دوم هودهای لامینار حفاظت در برابر آلودگی های خطرناک را انجام می دهند. بنابراین، منطقه را ضد عفونی می کند و هم از پرسنل و هم از نمونه های آزمایشگاهی محافظت می کند. آن ها مناسب برای استفاده با مواد بسیار خطرناک هستند.
  • کلاس III : هود های لامینار کلاس III بالاترین سطح ایمنی را ایجاد می کنند. آن ها در هنگام کار با مواد عفونی و عوامل بیماری زای انسانی بهترین انتخاب هستند.

هودهای لامینار کلاس III حداکثر حفاظت را برای کار در آزمایشگاه های ایمنی زیستی سطح ۴ فراهم می کنند و برای کار با هر نوع عامل ایمنی زیستی سطح ۴ یا سایر مواد خطرناک مانند آئروسل های عوامل بیماری زا یا سموم مورد استفاده قرار می گیرد.

زیر گروه های هود کلاس II

هودهای لامینار کلاس II در چهار زیر گروه (A1 ، A2 ، B1 ، B2) قرار می گیرند که همگی از محصول یا نمونه، پرسنل و محیط در برابر آلودگی محافظت می کنند. این امر به ویژه برای کاربردهایی که به شرایط استریل یا عاری از ذرات نیاز دارند، مانند آزمایش های کشت سلولی، آماده سازی داروها یا سم شناسی هنگام کار با بخارها و گازها بسیار مهم است. انواع هودهای لامینار کلاس II دارای فیلترهای HEPA در محل تأمین هوا و اگزوز هستند. با این حال، زیرگروه های کلاس II در مقدار هوایی که در هود دوباره چرخانده می شود در مقایسه با هوای خارج شده متفاوت هستند.

  • برای زیرگروه های A1 و A2 70 درصد جریان هوا گردش مجدد می کند، در حالی که ۳۰ درصد هوای فیلتر شده به خارج هود منتقل می­ شود. برای حفاظت بیشتر زیرگروه A2 سرعت هوای بالاتری نسبت به زیرگروه A1 دارد (به ترتیب مصرف ۱۰۰FPM در مقابل ۷۵FPM). یک محدودیت در هودهای نوع A این است که از کاربر در برابر بخارات و گازها محافظت نمی کنند.
  • برای زیرگروه های B1 و B2 ، ۷۰ درصد B1 و۱۰۰ درصد B2 جریان هوا از هود خارج می شود. بنابراین هودهای کلاس B در هنگام کار با بخارات و گازهایی که شرایط آسپتیک مورد نیاز است، از کاربر محافظت می کنند. این هودها باید به سیستم اگزوز ساختمان متصل شوند. با وجود این که می توان مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی فرار و یا رادیونوکلئیدها را در این هودها استفاده کرد، محدودیت های نیز وجود دارد. علاوه بر این، نباید از مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره در هودهای لامینار استفاده شود.

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 5 اردیبهشت 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.