تفاهم نامه بنیانگذاران، اتصال امن موسسان یک کسب و کار - پارسی زی
5 اشتباه رایج در استفاده از هارد اکسترنال که باید از آنها دوری کنید

5 اشتباه رایج در استفاده از هارد اکسترنال که باید از آنها دوری کنید

۵ اشتباه رایج در استفاده از هارد اکسترنال که باید از آنها دوری کنید در عصر دیجیتال که ما زندگی می‌کنیم، حجم داده‌ها و اطلاعاتی …

ریمپ ایسیو انواع مدل های 405 در مرکز کاراک

ریمپ ایسیو انواع مدل های 405 در مرکز کاراک

ریمپ ایسیو انواع مدل های ۴۰۵ در مرکز کاراک اگر می خواهید ۴۰۵ خود را تیونینگ کنید و همچنان عملکردهای ایمنی و دوام خودرو را …

لبخندی درخشان با بلیچینگ دندان؛ راهنمای جامع برای انتخاب یک بلیچینگ خوب

لبخندی درخشان با بلیچینگ دندان؛ راهنمای جامع برای انتخاب یک بلیچینگ خوب

چکیده : همه ما دوست داریم لبخندی زیبا و دندان‌های سفید داشته باشیم، اما دندان‌ها به‌صورت طبیعی و فقط با گذشت زمان زرد و کدر می‌شوند. …

تفاهم نامه بنیانگذاران، اتصال امن موسسان یک کسب و کار

قرارداد هم بنیانگذار یا قرارداد موسسین استارتاپ یکی از اولین و مهم‌ترین قراردادهای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا است. امکان این که کسی به تنهایی و بدون کمک کسب و کاری را راه اندازی کند بسیار ضعیف است، پس شما نیاز به همراهانی در فرآیند ایجاد کسب و کار در قالب شریک، کارمند و یا موسس دارید.

اما نکته اینجاست که بسیاری از کارآفرینان زمانی که وارد یک مشارکت می‌شوند شوق و اشتیاق اولیه، آن‌ها را از بررسی شرایط در صورت منحل شدن شرکت باز می‌دارد و یا این که عموما بنیان‌گذاران به حدی سرگرم سایر مسائل نظیر تاسیس کسب و کار می‌شوند که این امر مانع توجه به مسئله حیاتی تفاهم‌نامه همکاری میان آن‌ها می‌شود و معمولاً کارآفرینان فکر می‌کنند که همه مراحل پروژه را می‌توان بر مبنای اعتماد دو یا چندطرفه پیش برد و به آینده کسب و کار فکر نمی‌کنند.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر ایده‌ای را وارد فضای کسب و کار کنید، این مطلب برای تان مفید خواهد بود.

تفاهم نامه بنیان‌گذاران چیست؟

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران به عنوان یک قالب کلی این فرصت را برای مؤسسین ‌یک کسب و کار نوپا فراهم می‌سازد که با شرایط منصفانه و در همان شروع کار، وظایف و میزان مشارکت و درصد سهیم شدن هر یک از افراد را مشخص سازند. با استفاده از این مدل تفاهم‌نامه این فرصت برای شما ایجاد می‌شود که در چارچوبی قانونی و قراردادی، روابط میان خود و سایر مؤسسین ‌ را انتظام ببخشید.

۴ نکته مهم که باید در تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران رعایت شود

شاید بتوان مهم‌ترین نکات تفاهم‌نامه حاضر را بدین شکل بیان نمود:

وظایف هر یک از مؤسسین

در ابتدای کار شاید هر فردی وظیفه‌ای خودش را بداند، با این حال بهتر آن است که تکالیف هر شخص دقیقا مشخص شود تا تفاهم نامه برای همه شفاف باشد.

درصد سهام هر یک از مؤسسین

میزان سهام و سرمایه هر یک از بنیان‌گذاران باید دقیق مشخص شود. اگر در همان ابتدا مشخص گردد که درصد سهام هر یک از مؤسسین چه میزان خواهد بود، می‌توان از بروز بسیاری از اختلافات و حتی شکست پروژه جلوگیری کرد. این موضوع برای سرمایه‌گذاران آینده نیز حائز اهمیت است.

مالکیت فکری

ایده‌هایی که برای شروع یک کسب و کار به ذهن افراد می‌آید معمولا افکاری خلاقانه و جدید هستند. اگر بند محرمانگی اطلاعات را به درستی در تفاهم نامه احراز نکنید ممکن است در آینده به هر دلیلی ایده کسب و کار افشا شود.

عدم رقابت

در تفاهم‌نامه سازوکاری پیش‌بینی‌شده است که مؤسسین امکان سو استفاده از ایده و رقابت با آن را نداشته باشند یعنی با ایجاد یک کسب و کار مشابه به کسب و کار فعلی آسیبی نزنند.

تنظیم قرارداد/تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران جز پیچیده‌ترین قراردادهایی است که هر استارتاپی به آن نیاز دارد، وینداد استارتاپی حقوقی ست که خدمات حقوقی را توسط متخصصان مجرب به اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه می‌دهد، قراردادنویسان این شرکت می‌توانند کامل ترین تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران را برای اشخاص تهیه کرده و خیال شما را از اختلافاتی که ممکن است در آیند پیش آید راحت کنند.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 14 دی 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.