بازرسی نفت چیست؟ - پارسی زی
قیمت سئو سایت چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

قیمت سئو سایت چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

قیمت سئو سایت چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟ در دنیای پرپیچیده و رقابتی اینترنت، داشتن وبسایتی که نه تنها جلب توجه کاربران بلکه …

مبلمان ادرای سی رن

مبلمان ادرای سی رن

مبلمان اداری از اهمیت ویژه ای برای هر اداره یا سازمانی برخوردار است و آنها را می توان از جنبه های مختلفی به انواع اقسام …

ترک خودارضایی به چالش 6 ماهه + فواید آن

ترک خودارضایی به چالش 6 ماهه + فواید آن

چکیده : در این مقاله درباره چالش ترک خودارضایی nofap که خیلی ترند شد صحبت کردیم و فوایدش را برای شما نوشتیم   در ژوئن ۲۰۱۱، …

بازرسی نفت چیست؟

به علت اینکه ایران از صادر کنندگان بزرگ نفت فرآورده های نفتی در دنیا محسوب میشود و بنابراین اهمیت بازرسی نفت و نمونه برداری مواد نفتی به جهت حفظ بازارهای جهانی و جلوگیری از قاچاق اهمیت زیادی دارد. شرکت بازرسی کالا با انجام نمونه برداری از نفت و فرآورده های نفتی توسط بازرسان متخصص در بازرسی نفت کمک میکند تا این محصول ارزشمند هدر نرود .

از امروزه به دلیل افزایش رشد صنعت در زمینه‌های مختلف ، نیاز به تامین کالا برای ساخت، نصب و جایگزین نمودن قطعات فرسوده، بیشتر از قبل احساس می‌شود. این سبب شده تا بازرسی کالا اهمیت ویژه‌ای پیدا کند. صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز از این قضیه مستثنی نیستند پس بنابراین، بازرسی نفت بر اساس استانداردهای جهانی مهم وضروری است.

در بازرسی نفت فعالیت‌هایی مانند اندازه گیری، آزمایش، آزمون یا سنجش یک یا چند ویژگی از یک موضوع و مقایسه نتایج با الزامات مشخص شده، انجام میشود. در واقع تمامی این فعالیت‌ها به سبب به دست آوردن اطمینان از انطباق مواد با ویژگی‌های مورد نظر انجام می‌گیرد .

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه علاوه بر سایت تایکو https://tie.co.ir میتوانید به سایت https://www.intertek.com/petroleum/inspection/cargo/ مراجعه نمائید.

شرکت بازرسی تایکو علاوه بر انجام ارزیابی های ذکر شده ، به کنترل تمامی فعالیت‌های کیفی از جمله بررسی مدارک و گواهینامه‌ها، بازدیدها، آزمون‌ها و تست‌های بررسی کیفی بر روی مواد اولیه و تجهیزات میپردازد که به منظور بررسی انطباق محصول با مشخصات فنی و استانداردهای مربوطه، انجام می‌شود.

شرکت تایکو در قسمت بازرسی نفت با گرفتن کارت بازرسی از وزارت نفت توانایی بازرسی و نمونه برداری از محموله های نفتی را دارد. شرکت بازرسی تایکو در بازرسی نفت ، پیشتاز در ارائه خدمات در زمینه بازرسی، آزمون، تضمین کیفیت، مدیریت ریسک و پشتیبانی فنی صنعت نفت و پتروشیمی مشغول به فعالیت است.

بازرسی نفت توسط شرکت بازرسی تایکو به شرح زیر است:

 • بازرسی برای تعیین مقدار مواد بارگیری و یا تخلیه شده در خصوص کشتی ها، شناورها، مخازن ساحلی، انبارها و واگن ها
 • بازرسی کشتی ها از نظر قابلیت حمل مواد
 • بازرسی و کنترل هدر رفتگی
 • نمونه برداری
 • نظارت بر آزمایشات
 • کنترل و نظارت به هنگام انتقال بار در خطوط لوله
 • بازرسی از محموله های نفتی، گازی و پتروشیمی وارداتی و صادراتی
 • بازرسی در نقطه
 • اندازه گیری های ایستا و پویا
 • کنترل کمیت
 • تهیه مخلوط های نفتی و افزودنیها

بنابراین میتوان گفت شرکت تایکو، بازرسی و محاسبات مربوط به تعیین کمیت و بررسی کیفیت نفت خام، فرآورده‌های نفتی، مایعات شیمیایی و پتروشیمیایی صادراتی و وارداتی و بازرسی از تانکرهای کشتی و مخازن ساحلی که به منظور ذخیره‌سازی یا حمل و نقل مایعات فوق استفاده می شود را مطابق استانداردهای بین‌المللی در سطح گسترده‌ای به انجام می رساند.

اصولا فرآیند بازرسی نفت عبارتند از مراحل زیر :

 • کنترل و صحه‌گذاری بر«طرح کیفی» ارائه شده از سوی تولیدکننده مطابق با نیازمندی‌های قرارداد و استانداردهای مربوطه
 • کنترل و نظارت بر چگونگی ارزیابی پیمانکاران فرعی و تولیدکنندگان مواد اولیه
 • نظارت بر نحوه بازرسی اقلام ورودی
 • کنترل ادواری مراحل تولید
 • بازرسی و صحه‌گذاری کنترل‌های صورت گرفته بر محصول نهایی و سوابق فنی

۴ واقعیتی که بازرسی نفت را پرخطر و پرهزینه می‌کند

شرکت تایکو با انجام بازرسی نفت به شکل منظم به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از یکپارچگی سیستم‌های خود اطمینان حاصل کنند و با مقررات معین مطابقت داشته باشند. با توجه به ماهیت صنعت نفت،برای جلوگیری از آتش سوزی و آسیب رسیدن به محیط زیست، لازم است تا احتیاط‌های ایمنی بیشتری را رعایت کرد. بنابراین شرکت بازرسی نفت با انجام ارزیابی های لازم ، کمک میکند تا از به وجود آمدن خطرات جلوگیری شود.

با توجه به اینکه محصولات نفت سمی و خطرناک هستند. آن‌ها بسیار اشتعال‌زا بوده و باعث ایجاد عوارض در سلامتی افرادی می‌شوند که بخارات را استنشاق می‌کنند. همچنین، بعضی از محصولات جانبی نفت خام باعث از بین رفتن فلزات در اثر خوردگی می‌شوند.

پس برای به کمتر کردن خطرات و ایمن سازی آن، اطمینان از اینکه تمام اجزای تاسیسات نفت به خوبی حفظ شده‌اند از اهمیت زیادی برخوردار است. هرچند ممکن است مراقبت از کل سیستم عملی نباشد. ولی با این حال، انجام بازرسی‌های نفت منظم، به شناسایی نواقص، نشت‌ها یا سایر موقعیت‌های خطرناک کمک می‌کند. پس لازم است تا از وضعیت کارکرد تجهیزات اطمینان حاصل کرد.شرکت بازرسی تایکو با انجام این عملیات تا حد زیادی از ایجاد موقعیت های خطرناک جلوگیری میکند .

با توجه به اینکه صنایع نفت، یکی از صنایع بسیار پر خطر هست. و در مقایسه با سایر صنایع، بیشترین تعداد تلفات را به خود اختصاص می‌دهد. این باعث شده است که حدود هفت برابر دیگر صنایع خطرناک باشند. پس بازرسی نفت نسبت به دیگر بازرسی ها گران و پر خطر است.

در صنعت بازرسی نفت از روش‌های NDTآزمایش غیر مخرب استفاده می‌شود. این روش بازرسی از بهترین روش‌های بازرسی است که به موضوعاتی در مورد ایمنی، قابلیت اطمینان تجهیزات و حفاظت از محیط زیست و مقررات دولتی می‌پردازند.

بیشترین مزایایی بازرسی که به روش NDT فراهم میشود عبارت است از:

الف) تجهیزات حمل و نقل فرآورده‌های نفتی (مانند خط لوله) را می‌توان بدون ایجاد تغییرات ساختاری بررسی کرد.

ب) در طول NDT، تجهیزات ،مزاحمتی ایجاد نمی‌کنند. بنابراین هیچ دلیلی برای خاموش کردن یا قطع عملیات وجود ندارد.

روش‌های بازرسی نفت به روش NDT شامل بازرسی بصری، تکنیک‌های اولتراسونیک، رادیوگرافی، ترموگرافی، روش لیزر، آزمایش جریان گردابی، مایکروویو و صوت می‌باشد.

شرکت تایکو ،در انجام بازرسی نفت تلاش میکند تا بدون بوجود آمدن خطرات این ماده پر ارزش با کیفیت هر چه تمام و بدون هدر رفتن و از دست رفتن هزینه های ملی در اختیار صنایع مختلف قرار گرفته و استفاده شود.

منبع : شرکت بازرسی کالا تایکو | tie.co.ir

۰۲۱۷۴۶۱۲ | مشاوره رایگان بازرسی تایکو

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 23 مهر 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.