قرص اورژانسی ، ضد بارداری ال دی تنسی لونژیل در بارداری شیردهی پریودی چیست

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی ضد بارداری ال دی و تنسی و لونژیل ، انواع قرص های اورژانسی در بارداری و شیردهی و پریودی ، قرص اورزانسی ایدز ، عوارض قرص ضد بارداری و تاثیر قرص ضد بارداری بر پریودی.در این مطلب از سایت پارسی زی می خواهیم در مورد قرص ضد بارداری نام ببریم.

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری زمانی معنی پیدا می کند که زوجین رابطه جنسی بدون مراقبت داشته باشند.این کار مانند نامش یک روش اورژانسی است و روش کلی برای جلوگیری از بارداری نیست.این قرض تخمک گذاری را تاخیر می اندازد.

روش های جلوگیری

این روش های به دو دسته تقسیم می شوند.دسته اول قرص ضد بارداری و دسته دوم را اصطلاحا آی یو دی می نامند.سه نوع قرص ضد بارداری داریم که بدون نسخه با داشتن سن قانونی می توانید از داروخانه ها بگیرید.

لوونورژسترول به قرص های ضد بارداری گفته باشد که دارای هورمون هستند ای قرص ها عبارتند از : ۱- قرص بدون نسخه مای‌وِی (My Way).2- پلن بی وان‌استپ (Plan B One–step).3- قرص بدون نسخه پرونتزا (Preventeza).4- قرص بدون نسخه (Take Action).

توجه داشته باشید که قرص های ضد بارداری دیگری هم موجود است ولی باید توجه داشته باشید که هر بار باید بیشتر از یک قرص مصرف کنید.این قرص ها اصولا عملکرد ضعیفتری دارند و موجب حالت تهوع می شوند.

دقت داشته باشید که هر قرص ضد بارداری رو سرخود نخورید چرا که همه این قرص ها دارای عوارض هستند و مصرف بدون مشورت با پزشک می تواند ضررهای زیادی برای شما داشته باشد.

قرص ضد بارداری اولی‌پیریستال نیز موجود است که به الا و الاوان نیز شهرت دارد و فقط با داشتن نسخه از پزشک می توانید این قرص را دریافت نمایید ، این قرص ضد هورمونی است که اثرات هورمون‌های کلیدی برای تشکیل جنین را مسدود می کند.

روش مصرف و عملکرد

لوونورژسترول کارش این است که به صورت موقت از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری می کند و یا جلوگیری می کند از ورود تخمک های بارور شده به داخل رحم.هر چقدر زودتر این قرص را مصرف کنید بعد از رابطه ، قطعا تاثیرش بیشتر است.

اگر دوز آن ۱٫۵ بود روزی یکی کافی است ولی اگر دوز آن ۰٫۷۵ است می توانید روزی دو تا یا دوازده ساعتی یک قرص مضرف نمایید.

اگر این قرص را تا سه روز بعد از رابطه بخورید تا ۹۰ درصد از بارداری جلوگیری می کند.قرص الا هم تا ۵ روز بعد از رابطه می توانیم بخوریم.

روش دیگر هم روش IUD است.کار این وسیله این است که از قرار گرفتن تخمک های بارور شده در رحم جلوگیری می کند و بسته به نوع قرص ضد بارداری مصرف شده باید سه تا پنج روز در رحم قرار گیرد.

عیب روش IUD این است که استفاده از این ابزار باعث می شود که ممکن است عادت ماهانه شما زمانش بیشتر شود ، دردناک تر شود و شدیدتر شود.اگر این ابزار شما را اذیت کرد از قرص ضد بارداری استفاده کنید.

نحوه اثر گذاری

خوردن قرص لوونورژسترول در هر ۸ زنی که ممکن است بارداری شوند بعد از آن رابطه جنسی ، از بارداری ۷ نفرشان جلوگیری می کند.توصیه در مورد زنان چاق این است که از روش IUD استفاده شود.

قرص الا هم احتمال بارداری را یک سوم می کند و تا ۵ روز بعد از رابطه می توانید از آن استفاده کنید.توجه داشته باشید که ار قرص را خوردید و سپس رابطه داشتید باید دوباره قرص بخورید.

منع مصرف

بعد از بارداری هرگز قرص نخورید چرا که تحقیقات نشان داده است که باعث مرده به دنیا آمدن جنین می شود.زنانی هم که دچار حساسیت به این قرص ها و یا عوامل سازنده آن هستند هم باید با نظر پزشک متخصص مصرف کنند.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن نیز باید این قرص ها را مصرف کنند.قرص های الا با موارد زیر تداخل دارند و تقریبا کارایی خود را از دست می دهند.

  1. برخی از داروهای گیاهی؛
  2. داروهای سِل، صرع و ایدز؛
  3. داروهای کاهش اسید معده مانند امپرازول (omeprazole)؛
  4. آنتی بیوتیک های نه‌چندان معروف (مثل ریفابوتین و ریفامپسین).

مصرف در دوران شیردهی

قرص لوونورژسترول تقریبا در دوران شیردهی مشکلی برای نوزاد ندارد ولی مصرف قرص الا در دوران شیردهی هنوز ضرر و زیانش به اثبات نرسیده است ولی خب توصیه می شود که بعد از مصرف این قرص تا ۵ روز به کودک خود شیر ندهید.

عوارض

پس از مصرف احتمالا دچار حالت تهوع می شوید.اگر حالت تهوع سریع رخ داد به پزشک خود مراجعه نمایید.

قرص لوونورژسترول دوره قاعدگی را تغییر می دهد.یا زود می شود یا دیر یا شدید.

ممکن است دچار حساسیت سینه شوید.

ممکن است دچار سرگیجه شوید.

ممکن است عضلات شکمتان دچار درد شدید شوند.

لکه بینی قبل از قاعدگی.

مطالب بیشتر

درمان گل مژه

هر گونه کپی برداری از قالب و مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.