تاثیر وحشتناکی که کرونا روی شنوایی می گذارد - پارسی زی
اسهال خونی ، علت و درمان در سگ و گربه و کودکان و نوزادان بدون تب نشانه چیست

اسهال خونی ، علت و درمان در سگ و گربه و کودکان و نوزادان بدون تب نشانه چیست

اسهال خونی اسهال خونی همراه با علت و علائم و نشانه ها و درمان آن ، درمان اسهال خونی در سگ و گربه ، اسهال …

بیماری کرون ، و کولیت پنهان در کودکان و بارداری

بیماری کرون ، و کولیت پنهان در کودکان و بارداری

بیماری کرون در این مطلب از سایت پارسی زی می خواهیم در مورد بیماری کرون ، و کولیت پنهان در کودکان و بارداری صحبت کنیم.امیدواریم …

درمان گل مژه ، خانگی و سریع در کودکان و داخل چشم با گوجه فرنگی و عسل چیست

درمان گل مژه ، خانگی و سریع در کودکان و داخل چشم با گوجه فرنگی و عسل چیست

درمان گل مژه در این مطلب به موضوعات روبرو پاسخ می دهیم. درمان گل مژه با گوجه فرنگی و عسل ، درمان سریع گل مژه …

تاثیر کرونا روی شنوایی

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

تاثیر وحشتناکی که کرونا روی شنوایی می گذارد همگی در سایت پارسی زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

افت شنوایی ناشی از کرونا

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

افت شنوایی ممکن است به عنوان یکی از علائم بیماری و یا چندین ماه بعد بروز پیدا کند.

انواع زیادی از عفونت های ویروسی و باکتریایی وجود دارد که می تواند باعث بروز مشکلات شنوایی و افت شنوایی ناگهانی شود،

اما به نظر نمی رسد این ویروس مانند ویروس های قدیمی SARS و MERS مشکلات شنوایی ایجاد کنند.

نتیجه تحقیقات روی کرونا و شنوایی

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

با گذشت دو سال از شیوع کرونا، دانشمندان به کشف چیزهای جدید در مورد این ویروس و تاثیرات ناشی از آن بر شنوایی و گوش ها پرداخته اند.

به گزارش وقت صبح به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ برخی از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند علائمی مانند کاهش شنوایی و وزوز گوش (خس خس مزمن در گوش) را گزارش می‌کنند. علاوه بر این، گزارش‌هایی نیز از سایر علائم مرتبط با گوش مانند تعادل ضعیف وجود دارد.

برای آزمایش این گزارش‌ها و درک اینکه آیا ویروس کرونا به‌خصوص برای گوش مضر است، محققان ۱۰ مورد از بیماران مبتلا به کرونا را که مشکلات گوش یا شنوایی داشتند، جمع‌آوری کردند. محققان علاوه بر آزمایش بر روی موش‌های بازیابی شده، آزمایشاتی را نیز انجام دادند.

یافته‌های آن‌ها اخیرا در مجله Communications Medicine منتشر شده است.

شرایط ایده آل برای کرونا در گوش

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

به این ترتیب، آن‌ها کشف کردند که در داخل گوش ما گیرنده‌ای به نام ACE ۲ وجود دارد که در مطالعات قبلی به عنوان مسیر احتمالی ویروس SARS-CoV-۲ به عنوان عامل ابتلا به کرونا، شناسایی شده است.

علاوه بر این، آن‌ها در مدل سلولی دو عامل دیگر را شناسایی کردند که به نفوذ ویروس کمک می‌کنند: PRSS ۲ TM و FURIN. یعنی به طور کلی ویروس کرونا شرایط کاملاً مساعدی برای عفونت گوش دارد.

در داخل گوش ما نیز سلول‌های شوان وجود دارد که نوع دیگری از سلول‌های مورد علاقه ویروس کرونا هستند و سلول‌های مویی نیز وجود دارند که به عنوان نقطه نفوذ ارجح برای پاتوژن‌ها نیز شناخته می‌شوند. وقتی همه این نکات کنار هم قرار می‌گیرند،

گوش به عنوان یک محیط واقعا دوستانه به تصویر کشیده می‌شود و امکان انتشار ویروس کرونا را فراهم می‌کند.

علت مشکلات شنوایی و تعادل

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

محققان نوشتند: در مطالعه ما، می‌بینیم که سلول‌های گوش انسان و موش دارای ساختار مولکولی هستند که اجازه نفوذ ویروس کرونا را می‌دهد.

آن‌ها افزودند: ” تحقیقات همچنین نشان داد که ویروس کرونا قادر است به سلول‌های خاصی در گوش داخلی نفوذ کند و آن‌ها را آلوده کند. نتیجه گیری ما این است که عفونت در گوش داخلی ممکن است علت مشکلات شنوایی و تعادل باشد که بیماران کرونایی و … در حال بهبودی از آن رنج می‌برند. ”

اگرچه این مطالعه تنها ۱۰ مورد از بیماران مبتلا به کرونا را با مشکلات گوش یا شنوایی مورد بررسی قرار داد، ه است، اما می‌توان از آن‌ها علائم احتمالی را که بیماران کرونا در گوش خود دارند استنباط کرد. برای هر ۱۰ مورد، علائم تقریباً مشابهی از جمله اختلال شنوایی خفیف، وزوز گوش و سرگیجه گزارش شده است.

با توجه به اینکه ویروس چگونه این آسیب را ایجاد می‌کند، محققان ۳ روش اصلی را شناسایی کردند: اول، ویروس سلول‌های مویی حلزون شنوایی را که نقش مهمی در شنوایی دارند، آلوده کرده و از بین می‌برد.

ثانیاً، ویروس سلول‌های موی دهلیزی را که موی کوچکی هستند که وظیفه آن‌ها نظارت بر تغییرات حرکتی است (مثلاً هنگام چرخاندن سر، افزایش یا کاهش سرعت و غیره) آلوده کرده و می‌کشد – این آسیب ممکن است خود را در مشکلات تعادل نشان دهد؛ و سوم، آسیب به سلول‌های عصبی دهلیزی یا شنوایی، دو سلولی که وظیفه آن‌ها انتقال سیگنال‌های عصبی از گوش داخلی به مغز است.

نحوه تاثیر کرونا روی شنوایی

تاثیر کرونا روی شنوایی ؛ کرونا و افت شنوایی

در عموم گزارشات، مشکلات شنوایی حسی – عصبی ملایم تا متوسط با شروع ناگهانی و بدون علائم مرسوم کرونا یا با شروع مشکلات شنوایی بعد از رفع سایر علائم بیماری، گزارش شده اند و درگیری نیز به صورت نوروپاتی حسی یا درگیری سلول های مویی و اعصاب شنوایی (و با شیوع کمتر، تعادل) گزارش شده است.

علت آن را نیز حمله ویروس به اعصاب محیطی و مرکزی (نوروپاتی) یا ناشی از هایپوکسی و اختلال اکسیژن رسانی و خونرسانی به سلول های مویی گوش داخلی، گزارش کرده اند. عوارض اتوتوکسیک درمان های دارویی در مبتلایان نیز یکی از عوامل احتمالی رخداد با تاخیر مشکلات شنوایی در مبتلایان به Covid-19 بیان شده است.

هرچند که با توجه به دوز درمانی و نوع داروی کرونا، عوارض اتوتوکسیک محدودی متصور می باشد (به جای کلروکوئین نیز از هیدروکسی کلروکوئین با دوز ویژه و عوارض اتوتوکسیسیتی محدودتر، استفاده می شود ولی داروهایی چون آزیترومایسین، فاویپیراویر و … می توانند همراه با علائم اتوتوکسیسیتی یا سمیت زایی برای گوش باشند).

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 4 آذر 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.