بیماری ام اس ، چیست و چگونه شروع می شود و آیا درمان دارد بهمراه علائم بیماری - پارسی زی
درمان گلو درد ، شدید چرکی و سرفه در بارداری و کودکان سرماخوردگی با دارو و سیر

درمان گلو درد ، شدید چرکی و سرفه در بارداری و کودکان سرماخوردگی با دارو و سیر

درمان گلو درد درمان گلو درد ، شدید چرکی و سرفه در بارداری و کودکان سرماخوردگی با دارو و سیر در سایت پارسی زی. امیدواریم …

کم خونی ، علائم و درمان و انواع مینور و داسی شکل و شدید و فقر آهن چیست

کم خونی ، علائم و درمان و انواع مینور و داسی شکل و شدید و فقر آهن چیست

کم خونی کم خونی داسی شکل و مینور شدید ، علائم و درمان انواع کم خونی ، کم خونی فقر آهن چیست همگی در سایت …

سنگ کلیه چیست ، علائم و دفع و درمان خانگی در بارداری و کودکان و نوزادان

سنگ کلیه چیست ، علائم و دفع و درمان خانگی در بارداری و کودکان و نوزادان

سنگ کلیه چیست سنگ کلیه چیست ، علائم و دفع و درمان خانگی در بارداری و کودکان و نوزادان همگی در سایت پارسی زی.برای داشتن …

بیماری ام اس

  بیماری ام اس , بیماری ام اس چیست , بیماری ام اس علائم , بیماری ام اس چگونه شروع میشود

در این مطلب از سایت پارسی زی می خواهیم در مورد بیماری ام اس صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب که چکیده چند مقاله برگزیده دنیا است مورد توجه شما قرار گیرد.

ام اس

بیماری ام اس یا تصلب بافت چندگانه  (Encephalomyelitis Disseminata) یا MS ، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف میلین سلول های عصبی در مغز و نخاع مجروح می شوند.
این اختلال می تواند توانایی قسمت های سیستم عصبی مسئول برقراری ارتباط را مختل کند و می تواند باعث بسیاری از علائم جسمی شود.

MS به اشکال مختلف ظاهر می شود و علائم جدید آن یا در یک دوره عود (عود) یا به مرور زمان (متناوب) رخ می دهد.

علائم ممکن است در عود به طور کامل ناپدید شوند. با این حال ، مشکلات عصبی مداوم ، به ویژه با پیشرفت بیماری در مراحل بعدی ، همچنان پابرجاست.

اگرچه علت این بیماری مشخص نیست ، مکانیسم اصلی آن آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن یا آسیب دیدن سلول های تولید کننده غلاف میلین است.

دلایل ذکر شده در مورد این مکانیسم ها شامل عوامل ژنتیکی و محیطی مانند عفونت است. بیماری ام اس معمولاً براساس علائم ، علائم و نتایج آزمایشات پزشکی تشخیص داده می شود.

بیشتر بخوانید : بیماری کرون ، و کولیت پنهان در کودکان و بارداری

پیش از این ، محققان کانادایی نتوانسته اند آن را درمان کنند ، هیچ درمانی خاص برای بیماری ام اس وجود نداشت. درمان های موجود برای بهبود عملکرد بدن پس از هر حمله و جلوگیری از حملات جدید طراحی شده اند.

اگرچه داروهای تجویز شده برای معالجه ام اس کمی مؤثر است ، اما عوارض جانبی دارند و تحمل آن دشوار است.

اگرچه هیچ مدرکی درباره اثربخشی روشهای درمانی جایگزین MS وجود ندارد ، اما بسیاری از افراد به دنبال آن هستند.

پیش بینی نتیجه طولانی مدت درمان بسیار دشوار است ، اما قابل قبول ترین نتیجه در خانم ها دیده می شود ، افرادی که در سنین بالاتر به این بیماری مبتلا می شوند ، افرادی که عود می کنند و کسانی که در مراحل اولیه حملات کمتری را تجربه کرده اند. .

امید به زندگی برای مبتلایان به ام اس ۵ تا ۵ سال کمتر از سایرین است. از سال اول ، بین ۱ تا ۲٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند ، اگرچه این میزان در نقاط مختلف جهان و جوامع مختلف بسیار متفاوت است.

این بیماری به طور معمول در کودکان ۲ تا ۴ ساله و در زنان دو برابر مردان مشاهده می شود. نام “اسکلروز متعدد” به زخم ها (سختی یا به عبارت دیگر پلاک یا زخم) گفته می شود که در ماده سفید مغز یا ستون فقرات یافت می شود.

MS در ۶ توسط ژان مارتین شارکوت شرح داده شد. محققان در حال توسعه درمان ها و روش های جدید تشخیصی هستند

ام اس یک بیماری خطرناک است که کاملاً بی سر و صدا شروع می شود. فرسودگی طولانی مدت ، فراموش کردن خرمای مهم ، تاری دید ، و بسیاری از مشکلات دیگر علائم اولیه بیماری ام اس هستند که ممکن است از اهمیت کمتری برخوردار باشند.

علائم بسیار جزئی وجود دارد که علائم اولیه بیماری ام اس است و شما باید از سیستم ایمنی بدن خود آگاه باشید.

مولتیپل اسکلروزیس یا MS ، هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت چربی مغز و نخاع حمله کند. انجمن MS می گوید در حال حاضر از هر چهار آمریکایی حدود یک نفر از این بیماری رنج می برند که متاسفانه هر ساعت یک بیمار جدید به آن اضافه می شود.

درمان MS فقط از پیشرفت آن جلوگیری می کند و به طور کامل آن را درمان نمی کند ، علائمی که نشان دهنده شروع بیماری در اوایل بیست سالگی است. زنان از مردان دو برابر بیشتر است.

و اگر سابقه خانوادگی خود ایمنی یا بیماری مونونوکلئوز در تاریخ پزشکی وجود داشته باشد ، ام اس احتمالاً بیشتر است. این بار ، علائم اولیه MS را یادداشت کنید.

علائم و نشانه بیماری ام اس

فرد مبتلا به MS دارای تمام علائم یا علائم عصبی است. شایع ترین آنها اختلالات سیستم عصبی خود مختار ، بینایی ، حرکتی و حسی است.  علائم خاص توسط مکان های زخم در سیستم عصبی مشخص می شود و شامل نابرابری یا خواب آلودگی مانند بیماری مور است.

اسپاسم ، اسپاسم ، ضعف عضلات ، واکنشهای غیر ارادی ، گرفتگی یا عدم توانایی در حرکت ، عدم توانایی در تعادل و هماهنگی عضلات ، مشکل در صحبت کردن یا سوء هاضمه ، مشکلات بینایی (حرکت چشم ، کاهش دید یا بینایی) ، خستگی ، درد شدید یا درد مزمن و مشکل در ادرار و مدفوع.

تفکر دشوار و مشکلات اختلالات مانند افسردگی یا بی حسی عاطفی نیز در بین مبتلایان به ام اس وجود دارد.  پدیده اوتف ، شدت علائم ناشی از قرار گرفتن در معرض درجه حرارت بالا و لریمیتس ، احساس سوزش در پشت هنگام خم کردن گردن از ویژگی های ام اس است.

معیار اصلی معلولیت مقیاس وضعیت ناتوانی گسترده (EDSS) است که در ترکیب با سایر معیارها مانند مولتیپل اسکلروز عملکردی کامپوزیت استفاده می شود.  طی چند روز شروع می شود ، از این تعداد ۵٪ دارای مشکلات حرکتی ، ۲٪ تاری دید و ۲٪ Syndromes مربوط به اختلال عملکرد ساقه مغز است ، در حالی که ۱٪ باقی مانده بیش از یک مشکلات ذکر شده  سیر این علائم در ابتدا در دو الگوی رخ می دهد.

یا با افزایش دوره ها بیماری ناگهانی که چند روز تا چند ماه ادامه داشته باشد (به نام عود ، بدتر شدن ، دوره بیماری ، حملات یا تشدید ناگهانی) که منجر به بهبودی بیمار (۲٪) می شود یا به تدریج با گذشت زمان بدتر می شود بدون دوره های بهبودی (۱-۲٪).

  ترکیبی از این دو ممکن است در بعضی موارد اتفاق بیفتد یا افراد دارای این دوره ممکن است عودها و ترمیم هایی را که بعداً ادامه می یابد ، ایجاد کنند.  این عودها معمولاً غیرقابل پیش بینی هستند و بدون علائمی رخ می دهند.

  اما در برخی موارد ، وخیم تر شدن بیماری از علائم معمول پیروی می کند و بیشتر آنها در بهار و تابستان رخ می دهد. به همین ترتیب ، عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا یا التهاب دستگاه گوارش نیز محتمل است.

استرس همچنین می تواند باعث حمله شود این کاهش می یابد ، اگرچه در چند ماه اول پس از تولد افزایش می یابد.  به طور کلی ، به نظر نمی رسد که بارداری بر ناتوانی دراز مدت تأثیر بگذارد. ترومای بدنی شدید  و پدیده اوتفوف بر میزان عود تأثیر نمی گذارد.

علائم مختلفی وجود دارد که به محل عصب آسیب دیده بستگی دارد. علائم و نشانه های بیماری شامل موارد زیر است:

بیهوشی و ضعف در یکی از بازوها یا پاها یا هر دو ، معمولاً در یک طرف بدن یا در پایین تنه.

بیماری ام اس درمان دارد , بیماری ام اس به انگلیسی , بیماری ام اس و درمان آن , بیماری ام اس ای چیست

از دست دادن بینایی یا از بین رفتن کامل بینایی. معمولاً در یک چشم ، که معمولاً هنگام حرکت چشم با درد همراه است (التهاب عصب بینایی).

دید دوگانه یا تاری دید

سوزش و درد در قسمت هایی از بدن

– احساس شوک الکتریکی که فرد را با برخی حرکات تکان می دهد

– راه رفتن لرزش ، لرزش یا لرزان

– خستگی

– سرگیجه

بیشتر افراد مبتلا به MS علائم عود زودرس را تجربه می کنند ، و به دنبال آن بهبودی جزئی یا کامل دارند. علائم و نشانه های MS معمولاً با افزایش دمای بدن تحریک یا تشدید می شوند.

بیشتر بخوانید : قرص آزیترومایسین ، ۵۰۰ و ۲۵۰ برای جوش و عفونت زنان

عوامل بیماری ام اس

علت بیماری ام اس ناشناخته است ، اگرچه تصور می شود ناشی از ترکیبی از عوامل محیطی مانند عوامل عفونی و ژنتیکی باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این بیماری با بیماری زیباییشناختی همراه است.

اگرچه تعدادی از عوامل خطر محیطی وجود دارد و برخی از آنها قابل تعدیل هستند ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا از بین بردن آنها می تواند از ابتلا به بیماری ام اس جلوگیری کند ، لازم است.

شیوع بیماری ام اس

این مشاوران قبیله ای که می توانند رهبر عالی باشند و از نظر قانونی از شما دور هستند ، می توانید با استفاده از منابع درمانی ، هیترو کانادا ، مائوری نیوزیلند و بازدید از کانادا به بستر بومی دسترسی داشته باشید.

و مشاوره در مورد دسترسی به سرمایه گذاری خود و نزدیک شدن به وضعیت سرمایه گذاری و نزدیک شدن به زمان خود.  اگر تمایل داشته باشد ، می تواند از قبل باشد.  [سال] امسال می توانید از این موارد استفاده کنید.

با بیان اینکه می توانید در ماه نوامبر در زمینه مواد مخدر سرمایه گذاری کنید ، می توانید از آن بین روزهای تولد و تولد استفاده کنید. بسته به شرایط موجود ، ممکن است با مراجعه به این میهمانان از این قانون استفاده کنید.

این بیماری به دلیل آغاز منطقه جدید است.  با این وجود ، می توانید با رفتن به سن ۲ سالگی ، به اوج کار خود برسید.

نقش ژنتیک در ابتلا به بیماری ام اس

MS یک بیماری ارثی محسوب نمی شود ، اما برخی از تغییرات ژنتیکی حاکی از افزایش شیوع MS است. احتمال ابتلا به بیماری ام اس در بین اقوام ، به ویژه بستگان درجه یک وجود دارد. هر دو مورد به این بیماری مبتلا می شوند ، در حالی که دوقلوها و خواهر و برادرها به ترتیب ۲٫۹ درصد و برای خواهر و برادرهای کمتری دارند.

اگر والدین فرد مبتلا به این بیماری باشد ، فرزند آنها ۲ برابر بیشتر از این بیماری به وجود می آید.  بیماری ام اس در بعضی از گروه های نژادی شایع تر است. ژن های خاص مرتبط با MS شامل تفاوت هایی در سیستم آنتی ژن لکوسیت انسان (HLA) است

– گروهی از ژنهای موجود در کروموزوم که بعنوان مجموعه اصلی سازگاری بافتی (MHC) عمل می کنند.  تغییرات در منطقه HLA تقریباً سی سال است که کشف شده است ، علاوه بر این ، در گسترش بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع ۲ و لوپوس عمومی نیز نقش دارد.

  سازگارترین یافته ارتباط بین آلل MS و MHC است. HLA-DR15 | DR1 و HLA-DQ1 شرح داده شده است. سایر سایت های ژن اثر محافظتی مانند HLA-C1 و HLA-DRB1 * 1. را نشان می دهند. به طور کلی تخمین زده می شود که تغییرات

تشخیص بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس معمولاً براساس علائم و نشانه ها ، همراه با تصویربرداری پزشکی و آزمایش های لازم آزمایشگاهی تشخیص داده می شود.

تأیید چنین تشخیصی به ویژه در مراحل اولیه آن دشوار است زیرا علائم ممکن است شبیه سایر مشکلات پزشکی باشد. معیار مک دونالد که بر شواهد بالینی ، آزمایشگاهی و رادیولوژیکی ضایعات در زمان ها و مناطق مختلف تأکید دارد ، متداول ترین روش تشخیص است و معیارهای شوماخر و پوزر از نظر تاریخی مهمترین آنها هستند.

ضوابط فوق امکان تشخیص غیر تهاجمی را فراهم می آورد ، برخی از مردم گزارش می دهند که تنها شواهد قابل اعتماد کالبد شکافی یا نمونه برداری از مناطقی است که ضایعات ام اس پیدا شده است.

اگر فردی اپیزودهای عصبی جدا شده داشته باشد ، اطلاعات بالینی به تنهایی ممکن است برای تشخیص بیماری ام اس کافی باشد. افرادی که پس از تنها یک حمله به دنبال مراقبت های پزشکی هستند ، باید آزمایش های بیشتری را برای تشخیص بیماری انجام دهند.

دادن. متداولترین ابزارهای تشخیصی تصویربرداری از سیستم عصبی ، تجزیه و تحلیل مایعات مغزی و پتانسیل های برانگیخته است. تصویربرداری با تشدید مغناطیسی از مغز و ستون فقرات ممکن است نواحی دیرینه شدن (ضایعات یا پلاک) را نشان دهد.

گادولینیوم می تواند به عنوان یک ماده حاجب به صورت داخل وریدی برای شناسایی پلاک های فعال تجویز شود و با از بین بردن ، نشان دهنده وجود ضایعات تاریخی باشد که با علائم موجود در هنگام ارزیابی ارتباط ندارند.

بیشتر بخوانید : کپسول داکسی سایکلین ۱۰۰ برای جوش و عفونت واژن

آزمایش مایعات نخاع به دست آمده از یک سوراخ کمر می تواند شواهدی از التهاب مزمن در سیستم عصبی مرکزی ارائه دهد. مایع مغزی نخاعی برای گروه های ایمونوگلوبولین الیگوگلونین الکتروفورز (IgG) آزمایش شده است ، که علائم التهابی هستند که در ۱-۲٪ افراد مبتلا به MS مشاهده می شود.

کمتر به تحریک عصب بینایی و اعصاب حسی به دلیل دلیلن شدن این مسیرها پاسخگو نیست. این واکنش های مغزی را می توان با استفاده از بینایی و پتانسیل های برانگیخته حسی آزمایش کرد.

علائم مشترک بیماری در زنان و مردان

به طور کلی ، علائم بیماری ام اس در زنان و مردان یکسان است. اما این علائم بسته به محل و شدت آسیب عصبی التهابی در افراد مختلف متفاوت است. در اینجا برخی از رایج ترین علائم MS آورده شده است:

۱ علائم عضلات

MS در زنان و مردان در واقع حمله سلولهای ایمنی به سیستم عصبی است. این می تواند در مغز ، نخاع یا عصب بینایی اتفاق بیفتد. به طور مشابه ، بیماران ممکن است علائم مربوط به ماهیچه و ماهیچه را تجربه کنند ، از جمله:

گرفتگی عضله

بی حس

مشکلات تعادل و عدم هماهنگی

مشکل در اندام متحرک

لغزش و مشکل در راه رفتن

ضعف یا لرزش در یک یا هر دو دست یا پا

۲. علائم چشمی

مشکلات بینایی هم در آقایان و هم در خانم های مبتلا به ام اس وجود دارد. این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش بینایی جزئی یا کامل ، که اغلب در یک چشم اتفاق می افتد

درد هنگام حرکت چشم

بینایی دوگانه

تاری دید

حرکت غیر ارادی چشم

نارسایی چشم عمومی و اختلالات بینایی بیشتر

تمام این علائم MS در چشم ناشی از آسیب به بخشی از مغز است که وظیفه کنترل و هماهنگی بینایی را بر عهده دارد.

بیماری ام اس چیست ویکی پدیا , بیماری ام اس+علائم , بیماری ام اس علائمش چیست , بیماری ام اس علائم اولیه

۳. تغییرات روده و مثانه

هر دو مثانه و نارسایی روده در افراد مبتلا به ام اس مشاهده می شود. اختلالات در مسیرهای سیستم عصبی که مثانه و ماهیچه های روده را کنترل می کند ، باعث بروز این مشکلات می شود. علائم بیماری ام اس در مثانه و روده شامل موارد زیر است:

مشکل در شروع ادرار

تکرر ادرار یا نیاز به ادرار کردن

عفونت مثانه

نشت ادرار یا مدفوع

یبوست

اسهال

بیشتر بخوانید : درمان گل مژه ، خانگی و سریع در کودکان و داخل چشم با گوجه فرنگی و عسل چیست

۴ تهوع یا درد

احساس بی حسی ، بی حسی و درد در بسیاری از مبتلایان به ام اس رایج است. افراد اغلب این علائم را در سراسر بدن یا در اندامهای خاصی تجربه می کنند. بیهوشی ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش باشد. طبق تحقیقات انجام شده ، بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری در طول بیماری خود نوعی از درد را تجربه می کنند. در حالی که برخی از انواع درد ارتباط مستقیمی با بیماری دارند ، سایر مشکلات درد ممکن است به دنبال سایر مشکلات بیماری بر بدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال عدم تعادل ناشی از مشکلات راه رفتن می تواند منجر به درد مفاصل شود.

۵ مشکل در صحبت کردن و بلعیدن

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در صحبت کردن دچار مشکل شوند. مشکلات گفتاری رایج شامل موارد زیر است:

عجله برای صحبت کردن

از دست دادن کنترل حجم صدا

آرام صحبت می کند

تغییر در کیفیت گفتار ، مانند صداهای خشن و بی جان

آسیب به ام اس نیز می تواند بر بلع اثر بگذارد ، جویدن و انتقال مواد غذایی به قسمت پشت دهان را دشوار می کند.

MS همچنین می تواند بر توانایی بدن در انتقال مواد غذایی از طریق مری و معده تأثیر بگذارد.

بیماری ام اس چیست و علائم آن , بیماری ام اس چیست چه علائمی دارد , بیماری ام اس چیست , بیماری ام اس چیست و چه عوارضی دارد

۶. تأثیر بر مغز و اعصاب

طیف گسترده ای از مشکلات عصبی می تواند توسط بیماری ام اس ایجاد شود. این علائم شامل موارد زیر است:

محدوده هدف را کاهش دهید

از دست دادن حافظه

داوری ضعیف

مشکل استدلال یا حل مسئله

افسردگی ، به دلیل آسیب به مناطقی از مغز که در کنترل عاطفی دخیل هستند یا به دلیل استرس بیماری ایجاد می شود

نوسانات خلقی

سرگیجه ، مشکلات تعادل یا سردرد (احساس چرخش)

۷ مشکلات جنسی

هم مردان و هم زنان مبتلا به MS ممکن است اختلال عملکرد جنسی را یکی از علائم بیماری ام اس تجربه کنند. اختلالات مانند:

میل جنسی را کاهش دهید

کاهش احساس در ناحیه تناسلی

کمتر ارگاسم و ضعیف تر است

علاوه بر این ، زنان نیز ممکن است در هنگام نزدیکی باعث کاهش ترشحات واژن یا درد شوند

علائم ام اس در زنان

به نظر می رسد علائم این بیماری ، که عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می دهد ، مربوط به سطح هورمون است. برخی محققان معتقدند که پایین آمدن تستوسترون ممکن است نقشی در این فرآیند داشته باشد. برخی دیگر معتقدند نوسانات هورمونهای زنانه می تواند این علائم را ایجاد کند. با این حال ، برای تعیین دلایل واقعی این اختلالات ، تحقیقات بیشتری لازم است.

علائم اصلی که بیش از مردان بر زنان تأثیر می گذارد شامل مشکلات قاعدگی ، علائم بارداری و یائسگی است.

بیشتر بخوانید : پوسیدگی دندان ، علائم و جلوگیری و درمان دندان جلو و عقل و شیری کودکان

۱ مشکلات قاعدگی

تحقیقات نشان داده است که در برخی از خانمها علائم بیماری ام اس در دوران قاعدگی می تواند افزایش یابد. این ممکن است به دلیل پایین آمدن سطح استروژن در طی آن دوره باشد. علائمی که برای افراد شدیدتر بود شامل ضعف ، عدم تعادل ، افسردگی و خستگی بود.

۲. علائم مرتبط با بارداری

خبر خوب برای زنان مبتلا به ام اس: تحقیقات نشان می دهد که ام اس هیچ تاثیری در باروری ندارد. این بدان معنی است که این بیماری زنان مبتلا را از بارداری و تولد فرزند سالم محروم نمی کند. حتی خبرهای بهتر این است که برای اکثر خانمها علائم بیماری در دوران بارداری ، به ویژه در سه ماهه دوم و سوم ثابت بوده و حتی بهبود می یابد. اما عود و عود بیماری پس از زایمان اتفاق می افتد.

بیماری ام اس چیست و چه علائمی دارد,بیماری ام اس چیست آیا درمان دارد,بیماری ام اس چیست و درمان آن,بیماری ام اس چیست و علائم

۳. یائسگی

برخی تحقیقات نشان داده اند که در بعضی از خانم ها علائم MS بعد از یائسگی بدتر می شوند. مانند علائم قاعدگی ، این ممکن است به دلیل کاهش یائسگی ناشی از استروژن باشد. برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که درمان جایگزینی HRT می تواند به کاهش چنین علائمی در زنان یائسه کمک کند.

با این حال ، HRT با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان ، بیماری های قلبی و سکته مغزی همراه است. اگر می خواهید بدانید که HRT ممکن است در مدیریت علائم یائسگی مفید باشد ، با پزشک خود مشورت کنید.

اگرچه زنان نسبت به مردان نسبت به مردان حساسیت بیشتری دارند ، اما بیشتر علائم هر دو جنس یکسان است. به نظر می رسد تفاوتهای عمده در علائم تحت تأثیر سطح هورمونها باشد.

مهم نیست که علائم بیماری ام اس چیست ، مراحلی وجود دارد که می توانید برای مدیریت علائم خود و احساس بهتر احساسات خود را انجام دهید. این موارد شامل پیروی از رژیم غذایی مناسب ، ورزش ، اجتناب از سیگار کشیدن و استفاده از درمان طولانی مدت MS است.

صحبت با پزشک می تواند در راهنمایی شما در مورد تغییرات در شیوه زندگی و روشهای درمانی که می تواند به شما در مدیریت علائم شما کمک کند و باعث بهبود احساس شما می شود ، مفید باشد.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 13 آذر 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی زی و لینک مستقیم بلا مانع است.